Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am aproape de mine golds gym (1 mila )

este o sala foarte dotata ,are sauna (free ,any time )program de la 8 la 23 si in weekend de la 8 la 20.

pe mine ma multumeste pe deplin .

mai ales ca vad si progrese ....

 

azi am incercat ceva nou.

am intrat in sala ,am urcat pe banda de alergare 15 min .

piept mai multe exercitii combinate .

din nou banda de alergat 15 min .

abdomen mai multe exercitii combinate .

in timpul alergarii pe banda am incercat sa tin heart rate -ul ridicat la 160 .

pot sa spun ca a fost un antrenament grozav reusind sa fac exercitii cu mai multe greutati decat de obicei .

cred ca o sa maiincerc aceasta combinatie .(pt mine merge )

 

 

esti in SUA,patria crossfit.

cautati un box de crossfit,si uita "biceps si triceps"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti problema de mos ce am si eu. De cand nu am mai intrat pe aici am continuat sa ma duc la sala la "AcademiadelupteCiprianSora", cu o medie de 3 sedinte la 2 saptamani, cand sunt mai harnic ma duc de 2 ori pe saptamana, cand sunt mai lenes nu ajung decat o data.

 

Sala este excelenta, DAR, ca sa fie totul romaneste, cand au facut sala de fitness au investit si intr-un sistem surround Bose, care este peste tot in sala, nu ai cum sa te ascunzi pentru ca oriunde te-ai baga este o boxa pe langa tine.

 

Cred ca am mai mult de 2 ani de cand ma duc, la inceput am zis ca poate se vor potoli, dar nu, e din ce in ce mai rau. Si anume, MUZICA si nivelul sonor din sala! M-a disperat! Au niste CD-uri numai cu muzica de club din asta boomtzy-boomtzy, care uneori este asa de tare de nu te auzi om cu persoana.

 

Am vorbit cu cei de la receptie, uneori au mai dat mai incet, uitandu-se la mine ca la un dinozaur care nu a inteles nimic din viata, ca la un mos care nu mai are ce cauta acolo.

In alte dati au venit tot felul de "baieti" care au dat nivelul sonor si mai tare, ca asa se antreneaza ei bine. Am vorbit si cu patronul (Ciprian Sora), un tip foarte ok de altfel, care a ras si el de mine, spunandu-mi ca daca ma deranjeaza sa ma duc sa dau mai incet: "Fa ordine cu ei, nu te uiti la tine cat esti?:)"

 

M-am impus doar in weekend cand nu eram decat 2-3 in sala si boxele alea tot duduiau, de la baietii de la receptie din weekend am gasit mereu mai multa intelegere.

 

In schimb cand ma duc dupa servici seara si este aglomerat nici vorba, bubuie totul, numai muzica din asta facuta pe calculator in care zici ca s-a stricat CD-ul si are acelasi ritm 2 ore.

 

Ideea e ca am ajuns la capatul nervilor, in momentul in care imi va expira abonamentul actual nu voi mai merge la sala asta, doar din cauza nivelului sonor. Imi pare rau pentru ca au aparate foarte bune, in afara de muzica totul e placut.

 

Stie cineva o sala buna in zona Tei, Obor, Dimitrov, Muncii- asta fiind traseul casa-servici? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Stie cineva o sala buna in zona Tei, Obor, Dimitrov, Muncii- asta fiind traseul casa-servici? :scratch:

 

Si mie mi s-a parut cateodata ca duduie prea tare muzica la academie insa nu m-a derajat atat de mult.

 

Poti incerca la Fabrica Pionerul, in Piata Bucur.

animalkingdomclub.ro

 

Au cam tot ce vrei acolo, iar un etaj mai sus gasesti absoluto.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a parut cateodata ca duduie prea tare muzica la academie insa nu m-a derajat atat de mult.

 

Poti incerca la Fabrica Pionerul, in Piata Bucur.

animalkingdomclub.ro

 

Au cam tot ce vrei acolo, iar un etaj mai sus gasesti absoluto.ro

 

Multumesc, dar e prea departe. Stiu din experienta ca daca va fi mai departe de atat nu voi merge nici macar cu frecventa actuala. MMA-ul nu ma intereseaza momentan, stiam ca Tudor s-a mutat pe undeva dar nu stiam ca acolo e sala absoluto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, as vrea sa schimb si eu putin ritmul si tocmai de asta cer sfatul vostru.

am 25 ani, 1.90 si 70 kg :| un servici plictisitor si lung 08:00-17:00, fumez de ani buni si as vrea sa fac urmatoarele: lasat de tigari si apucat de sala pt a mai pune ceva pe mine ca nu se mai poate asa. am de gand sa fac timp de 6 luni cu proteine, sa ajung macar la 80 kg apoi sa ma mentin tragand fara ele(sau cine stie, poate fac o pasiune din asta si nu o sa mai am scapare:) )

in acelasi timp cer un sfat cu privire la proteinele astea, ce-mi recomandati? sa nu afecteze prea multe inauntru dar sa se si cunoasca ca-si fac treaba la exterior.

va multumesc

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristi: cu sala nu "pui pe tine".....Dorian Yates spunea ca daca vrei sa cresti, stai cat mai mult departe de sala...

In primul rand renunta la fumat, eu unul am 3 luni si aproape 7 kg in plus si nu burta.

2. Mancare tata, multa, dar nu orice...cat mai multa proteina, adica: albusuri de ou fiert (eu mananc cam 6-10 pe zi), carne, dar nu prajita ci pe gril, fara ulei, fulgi de ovaz, musli, cereale integrale, dar nu nescuiq sau porcarii de viva, incearca sa mananci dimineata cat mai mult cand te trezesti, e masa care conteaza cel mai mult. Incearca 3-4-5 mese pe zi. Nu rupe frigiderul seara tarziu (10-11).

3. Odihna, baga 7-8 ore de somn. (muschii cer o viata echilibrata)

4. Cardio, desi nu creste masa musculara de la cardio, ai nevoie.

5. Abia acum proteina, carbo, si alte suplimente ( momentan iau de la muscletech: nitro-tech si cell-tech, si sunt f multumit de ele). ca sfat: strange din dinti si cumparati proteine de calitate, chiar daca sunt scumpe. Macar ai siguranta ca nu bagi in tine lapte praf cacao si dextroza. Daca o sa-ti cumperi produse de calitate nu o sa-ti afecteze nimic pe dinauntru.

6.Sala: eu merg pe sistemul: intru,trag,ies...nu stau la discutii, sau pierd vremea. si incearca sa stai in sala cam o ora.

 

 

In 3 cuvinte culturismul cam asta e: mancare, antrenament, odihna

 

bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apuca-te de sala momentan fara sa iei nimic. doar niste vitamine gen eurovita sau centrum (astea stiu ca sunt mai bune). incearca sa mergi de 4 5 ori pe saptamana sa se obisnuiasca organizmul cu efortul depus. alimentatia si odihna sunt f importante. pe urma , incearca sa iei treptat niste aminoacizi , pe urma niste proteina , pe urma chiar amandoua odata. personal iti garantez rezultate dupa primele 2 luni de sala. imparte-ti zilele de antrenament pe grupele principale de muschi , ca intr-o saptamana sa parcurgi toate grupele musulare. coprul tau va reactiona foarte bine la aproape orice produs , indiferent cat de prost este el (gen redis) pentru ca nu a fost invatat cu astfel de surplus de vitamine si minerale. parerea mea e sa o iei treptat de la cele mai slab calitative la cele mai bune calitative. asa mai salvezi si din bani si rezultatul e acelasi , daca nu chiar optimizat.

 

ps: la vitaminele gen eurovita sau centrum nu lua 1 pe zi cum scrie in prospect...ia pe la 3 pastile pe zi ca nu te omoara facand efortul la sala.

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, as vrea sa schimb si eu putin ritmul si tocmai de asta cer sfatul vostru.

am 25 ani, 1.90 si 70 kg :| un servici plictisitor si lung 08:00-17:00, fumez de ani buni si as vrea sa fac urmatoarele: lasat de tigari si apucat de sala pt a mai pune ceva pe mine ca nu se mai poate asa. am de gand sa fac timp de 6 luni cu proteine, sa ajung macar la 80 kg apoi sa ma mentin tragand fara ele(sau cine stie, poate fac o pasiune din asta si nu o sa mai am scapare:) )

in acelasi timp cer un sfat cu privire la proteinele astea, ce-mi recomandati? sa nu afecteze prea multe inauntru dar sa se si cunoasca ca-si fac treaba la exterior.

va multumesc

 

1. ai mai facut ceva sport la viata ta pina la 25 de ani?

2.ai cit de cit o masa musculara,sau din cele 70 de kg ( la inaltimea ta) ,60% sunt oase?

3.pentru ce doresti sa te apuci de sport (asta in mod particular),pentru disco sau pentru tine,sau pentru disco+pentru tine?

4.esti pregatit sa duci o viata sportiva,sau vrei sa fi in "trend"?

5. de ce doresti proteine,cind nici macar nu ai incercat sa mergi la sala fara sa vezi cum te simti,si ulterior sa treci la proteine?

6.lasatul de fumat nu prea are treaba cu sala,are in schimb,100% treaba cu atitudinea ta fata de tine:citi bani dai tu pe tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata copilaria mi'am petrecut'o jucand fotbal, nu mi'am pierdut'o stand in fata calculatorului, ma miscam intr-una. doar ca de vreo 5 ani nu mai fac nimic decat fumez, ma plimb cu motoreta si masina, si servici care nu necesita miscare deloc dar tot slab sunt. ma simt molesit, totdeauna fara chef, stresat, apasat si vreau sa ma apuc de un sport in speranta ca'mi va oxigena si creierul in acelasi timp si ma voi si rotunji putin sa poata sa mi placa ceea ce fac.

cu banii care ii cheltui pe tigari as vrea sa-mi iau proteine si 3 zile/sapt , 4 chiar sa merg la sala ca niste forme pt inceput le-as avea, doar ca din cauza ca-s prea inalt, prea putin se cunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:cheers: salut

 

De curand vreau sa ma reapuc si eu de sala dupa un an si 4 luni de pauza,am mai facut sala inainte,adunate luni sunt vro 2 ani ,bine nu am facut incontinu sala,am facut cateva pauze in acesti 2 ani,cum nu sunt foarte inalt (1,68 mai exact) nu imi sta bine nici cu burta dar nici cu pachete de muschi pe mine.

 

As vrea sa lucrez mai mult definire,stiu cateva lucruri cum ar fi: repetari multe,greutati putine,am putina sunculita pe mine deci stiu ce trebuie sa nu mananc,fara dulciuri,fara paine,fara prajeli,fara sucuri acidulate,problema este ca nu vreau sa renunt la masa musculara care a ramas pe mine,nu am bagat nimic in mine decat somn si mancare multa in timp ce am facut sala(sunt cam anti doping),neputand sa ma decit ba definire,ba masa musculara si asa am ramas mereu cu putina burtica si cu mai multa masa musculara nereusind sa ma definesc.

 

Vreau sa stiu daca imi recomandati sa iau niste aminoacizi lichizi,am inteles ca sunt mai buni,si daca sa iau sa ii combin cu L-carnitin??sau sa iau decat L-carnitin +fat burner??

 

Ce mai stiu este ca ataca si fictii aminoacizii,corect? la fel si orice alte pastile...stiam ca sunt niste pastile care iti protejeaza ficatul de asa ceva astept sfaturi

 

De fel am o conformatie mai solida si ma definesc mai greu si incercand sa ma definesc mie sa nu raman doar piele si os......iar daca mananc ca spartu o sa pun masa musculara ca aia se pune repede tot ramane sunculita aia la burtica..... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: salut

 

De curand vreau sa ma reapuc si eu de sala dupa un an si 4 luni de pauza,am mai facut sala inainte,adunate luni sunt vro 2 ani ,bine nu am facut incontinu sala,am facut cateva pauze in acesti 2 ani,cum nu sunt foarte inalt (1,68 mai exact) nu imi sta bine nici cu burta dar nici cu pachete de muschi pe mine.

 

As vrea sa lucrez mai mult definire,stiu cateva lucruri cum ar fi: repetari multe,greutati putine,am putina sunculita pe mine deci stiu ce trebuie sa nu mananc,fara dulciuri,fara paine,fara prajeli,fara sucuri acidulate,problema este ca nu vreau sa renunt la masa musculara care a ramas pe mine,nu am bagat nimic in mine decat somn si mancare multa in timp ce am facut sala(sunt cam anti doping),neputand sa ma decit ba definire,ba masa musculara si asa am ramas mereu cu putina burtica si cu mai multa masa musculara nereusind sa ma definesc.

 

Vreau sa stiu daca imi recomandati sa iau niste aminoacizi lichizi,am inteles ca sunt mai buni,si daca sa iau sa ii combin cu L-carnitin??sau sa iau decat L-carnitin +fat burner??

 

Ce mai stiu este ca ataca si fictii aminoacizii,corect? la fel si orice alte pastile...stiam ca sunt niste pastile care iti protejeaza ficatul de asa ceva astept sfaturi

 

De fel am o conformatie mai solida si ma definesc mai greu si incercand sa ma definesc mie sa nu raman doar piele si os......iar daca mananc ca spartu o sa pun masa musculara ca aia se pune repede tot ramane sunculita aia la burtica..... :(

1. din cate spui esti tipul ectomorf, adica incheieturi groase lat in solduri si in umeri si pui masa musculara relativ usor

2. daca asa este sa stii ca nu ai sa poti pune niciodata masa musculara doar de calitate, este practic imposibil ... de fapt ceea ce se vede in revistele de culturism cu superstriatii peste tot este forma maxima pe care o are acel competitor si pe care o atinge doar de 2-3 ori intr-un an la concursuri

3. daca vrei sa te definesti mananca normal fara ceea ce ai spus mai sus si antreneaza-te zilnic macar 1 ora . Antrenamentul tre sa fie bazat pe cardio , adica alergare multa exerctii de rezistenta , banda...chestii de astea. Astea sunt niste sfaturi generale. Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. din cate spui esti tipul ectomorf, adica incheieturi groase lat in solduri si in umeri si pui masa musculara relativ usor

2. daca asa este sa stii ca nu ai sa poti pune niciodata masa musculara doar de calitate, este practic imposibil ... de fapt ceea ce se vede in revistele de culturism cu superstriatii peste tot este forma maxima pe care o are acel competitor si pe care o atinge doar de 2-3 ori intr-un an la concursuri

3. daca vrei sa te definesti mananca normal fara ceea ce ai spus mai sus si antreneaza-te zilnic macar 1 ora . Antrenamentul tre sa fie bazat pe cardio , adica alergare multa exerctii de rezistenta , banda...chestii de astea. Astea sunt niste sfaturi generale. Succesuri!

Nu cumva este taman invers? Tipul somatic ectomorf este longilin, cu incheieturi subtiri, putin efeminat, inalt, slabut si pune masa greu.

Poate ca este endo sau mezo. Imi cer scuze daca gresesc dar eu asa-mi amintesc din una din primele carti de culturism de la noi, aparuta in 1978 sub semnaturile lui Lazar Baroga si Szekely Lazlo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no offense sonny, dar nu cred ca iti va da cineva vreun sfat pt simplu fapt ca nu stii exact ce vrei. Stii ce e dopajul de spui ca esti anti doping?

 

 

da stiu ce este,m-am hotarat o sa lucrez ma mult pentru definire

 

1. din cate spui esti tipul ectomorf, adica incheieturi groase lat in solduri si in umeri si pui masa musculara relativ usor

2. daca asa este sa stii ca nu ai sa poti pune niciodata masa musculara doar de calitate, este practic imposibil ... de fapt ceea ce se vede in revistele de culturism cu superstriatii peste tot este forma maxima pe care o are acel competitor si pe care o atinge doar de 2-3 ori intr-un an la concursuri

3. daca vrei sa te definesti mananca normal fara ceea ce ai spus mai sus si antreneaza-te zilnic macar 1 ora . Antrenamentul tre sa fie bazat pe cardio , adica alergare multa exerctii de rezistenta , banda...chestii de astea. Astea sunt niste sfaturi generale. Succesuri!

 

 

mersi mult,nu prea am am incheieturile groase,mai degraba subtirele,deseori ma chiar dor la efort,dar am incercat sa iau niste cartilaj de rechin si se mai intareau.

 

La exercitii cardio m-am gandit dar nu prea o sa imi permita timpul sa merg zilnic la sala,in medie de 3-4 ori pe saptamana

 

Masa musculara pun usor cand mananc bine si ma odihnesc suficient,dar se depune si un pic de surplus la abdomen ,probabil ca nu prea ma concentram pe alergat si facut abdomene asa mult,orientandu-ma mai mult spre definire aici intervine problema,ca nu vreau nici sa ajung cat un bat,si dau foarte greu surplusul,din ce am inteles cu cat slabest ma greu dupa aceea cu atat o sa pui ma greu pe tine :)

 

mersi de sfaturi

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva este taman invers? Tipul somatic ectomorf este longilin, cu incheieturi subtiri, putin efeminat, inalt, slabut si pune masa greu.

Poate ca este endo sau mezo. Imi cer scuze daca gresesc dar eu asa-mi amintesc din una din primele carti de culturism de la noi, aparuta in 1978 sub semnaturile lui Lazar Baroga si Szekely Lazlo.

my mistake da...am vrut sa spun endomorf...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

astazi am cumparat al doilea "set" , pt ca am fost foarte multumit de aceste doua produse. De o luna urmez antrenamentul lui dorian yates, blood and guts se numeste (e pe youtube). Am crescut considerabil atat in forta cat si in masa musculara, am ajuns la 83kg, 39 cm in brat la rece.(la cald ceva mai mult). 4 antrenamente pe saptamana, o data cardio, de doua ori antrenamnet la sac. Strict. Somn 7-8 ore pe zi. Masa dimineata la 7, la 11, la 3, la 7-8 si spre noapte ceva de rontzait, gen un mar doua, un strugure, etc.

 

la voi cum merge?

 

bafta si spor la tras, mai ales ca s-a dus caldura si acum intra carnitza ca unsa :D

 

o poza, de acum, la rece :D

post-55278-0-00655400-1319647539_thumb.jpg

post-55278-0-92118000-1319648500_thumb.jpg

Editat de cashu21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...