Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am inceput de azi sa fac circuit,cate 2 serii/grupa.O sa mentin programul asta cam 2 luni,sa vad cum merge.

Fac 2 antrenamente pe saptamana, martea si vinerea.

A mai incercat cinvea sistemul circuit?

Cand zici circuit vrei sa zici toate grupele musculare odata,nu? Pentru 2 antrenamente pe saptamana eu zic ca merge. Chiar am avut surpriza sa mearga mai bine decat cand ma antrenam mai des si facem antrenamente separate pe diverse grupe in anumite zile.

Fa-l 2-3 luni si vezi cum te simti.

Daca faci genul asta de antrenament alege exercitiile complexe, la care intra mai multe grupe de muschi si pentru stabilizarea miscarii s.a.m.d.

Neaparat si picioare, macar genuflexiuni sau presa. Ajuta la acumularea de masa musculara in ansamblu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indreptarile iti solicita muschii spatelui si muschii biceps femural de la picioare. Ai nevoie si de ceva miscare de impins, ca sa soliciti si muschiul cvadriceps, cel mai puternic muschi din organism. Indreptarile + genuflexiunile sunt exercitii mari generatoare de masa musculara.

 

Eu fac un circuit de intretinere care implica doar cate un exercitiu/grupa:

- piept (impins culcat orizontal)

-spate (tractiuni la helcometru)

- umeri (impins la cadru pt umeri)

- umeri - fluturari laterale cu gantere

- biceps ( cu bara sau flexii cu gantere, cand normale cand ciocan)

- abdomen

- picioare - presa pentru picioare sau genuflexiuni

Imi ia cam 1h10minute, apoi fac cardio undeva intre 30-45 minute.

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate serii faci pe exercitiu?

5 serii piramidal

Prima de incalzire a grupei respective cu o greutate mai mica, apoi cresc 2 serii, descresc ultimele doua serii, sau doar ultima, depinde cum ma simt in ziua aia.

Ceva gen 70-90-100-100-90, la piept, sa zicem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu fac cu aceeasi greutate.Incerc insa sa schimb exercitiile de la antr la antr,pt a nu lasa muschiul sa se "obisnuiasca" cu o anumita rutina

E bine sa schimbi, dar dupa anumite perioade, gen 2-3 luni. Daca esti deja masiv trebuie sa faci multe ca sa pacalesti muschiul sa mai creasca, dar in principiu toate metodele sunt bune, du-te la sala si baga in toate felurile si experiementeaza.

 

S-au facut baieti cu fizic impresionant si cu serii multe si repetari putine, dar si cu serii putine cu greutati mari. Si cu serii cu aceeasi greutate si in sistem piramidal si in superset, etc.

Fa-ti un program, tine-te de el 3 luni, cat timp merge bine nu schimba. Cand nu mai se intampla nimic atunci schimba. Inca o data, daca simti ca merge bine nu schimba.

Bafta!

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu masiv nu o sa fiu niciodata,pt ca sunt ectomorf.Bine,sincer,nici nu vreau sa devin super masiv,doar sa se vada ok

Fac sala de vreun an,cu intreruperi,am crescut in greutate,in general e bine.Evident,mereu e loc de si mai bine

pana acum asa schimbam,la 2,3 luni si exercitiile,si programul.

Merci de sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt exact invers, endomorf. Eu ma lupt mereu cu grasimea, ca nu pot sa imi controlez partea de nutritie.

 

Daca esti ectomorf trebuie neaparat sa te axezi pe toate aspectele, nutritie ca lumea, daca poti sa iei si suplimente si alte "plusuri" ,pentru ca ai avantajul ca nu pui usor grasime.

Doar ca te si "desumfli' repede, am prieteni mai slabuti care zici ca trag degeaba, acu sunt mai bine dupa 3 luni, stau pe bara o luna si sunt de unde au plecat.

Parerea mea e sa mergi pe greutati mari, cam 6-8 repetari pe serie ca sa faci ceva "rupturi" pe acolo.

Mai sunt baieti care se pricep pe forum, poate mei intra si ei sa-ti mai spuna una-alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu desumflatul am vz pe pielea mea...daca fac pauza "patesc" regres clar.

Referitor la alte plusuri,nu iau decat "gainere",in general iau Gain Fast,cu care m-am impacat ft bine.

"Farmacie" nu am luat si nu voi lua niciodata.N-am nimic cu cei care iau,e treaba lor,dar pt mine,no way

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine, ziceam doar de astea gen suplimente nutritive. Gain Fast ala am auzit si eu ca merge, aveam un prieten care era multumit de el.

Eu am luat si creatina un timp, pe pielea mea iti spun ca m-a ajutat cam cu 10% sa zic, adica am marit usor greutatile cu 10%, mi-a dat un kick. Muschii arata mai rotuinzi pentru ca se retine apa in organism, daca reuesti sa mentii greutatea marita aia 110% dupa ce lasi creatina ai reusit un plus. Eu nu am citit rezultate negative, desi in unele tari e trecuta la dopping.

Cel mai bine e sa ramai cat mai "curat", doar sa nu te uiti stanga-dreapta prin sala la altii care doar se dau "curati" si sa-ti faci probleme ca tu nu progresezi.

Vezi de drumul tau, e un sport individual, faptul ca mai mergi pe la o sala si iti devine obisnuinta sa mai faci ceva miscare e deja cel mai mare plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca slabesti pe luna 5 kg este superb. Mai bine ne spui tu cum faci decat sa dai banii pe prostii si sa incerci sa slabesti 15kg/luna. Apropos, cate kg ai de slabit in total???? :unsure:

 

Produsul are doar carnitina care accelereaza slabirea, in rest are proteine si fibre. Singurul lucru care te face sa slabesti este faptul ca are putina mancare, nist carbohidrati la pranz care presupune ca se ard pana seara, iar seara doar shake-ul bazat pe proteine, carnitina si fibre. Cu foarte putine calorii.

Nu zic ca nu merita incercat, dar a slabi mai mult de 3-4kg pe luna inseamna ca pierzi si masa musculara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru raspuns , pai am multe kg de slabit am aprox 1.90 115 kg (nu sunt gras , ma uitam la alte persoane la 115 kg sunt rotunzi , eu sunt doar bine facut ) masa musculara destul de mare , singura problema a mea este ca dupa un timp ma plictisesc , adica fac 3 luni sala si cand vad rezultatul dupa fiecare antrenament , sau la sfarsitul fiecarei saptamani / luni sunt putin dezamagit si ma cam plictisesc , am facut sala in vacanta de vara (3 luni ) de cand a inceput scoala nu am mai facut , invat dimineata si pana m-am obisnuit cu programul eram rupt de oboseala cand ajungeam acasa , dar m-am ingrasat iarasi .

Programul era destul de simplu lucram cat mai multe grupe de muschi (circuit ), 30-60 minute banda aveam 5 minute de alergat cu banda inclinata si cu o viteza acceptabila si 3 minute pauza (alergat usor sau mers mai rapid ), si 20 minute step nu eram foarte atent la ce mancam , cat mai putina paine fara sucuri (poate ocazional un pahar de suc la 2 zile in rest lamaie cu apa si putin indulcitor )fara dulciuri etc..

 

Lokko boy : poti sa slabesti si mai mult de 5kg pe luna , am slabit in 6 antrenamente de box (2 saptamani ) in jur de 6kg plus ce am mai slabit si la sala , deci undeva la 9 kg luna , normal dupa ce nu am mai facut antrenamente la box am pus alea 6 kg dublu , din cate am observat daca slabesc luna asta 5 kg si fac pauza 2 saptamani nu pun mai mult de 1 kg pe mine .

Editat de Dan_Cube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta vreau sa ma apuc iar de sala , vroiam sa comand produsul asta ma gandeam ca pot da jos mai repede , de data asta ma gandesc serios sa ma tin de treaba , vreau sa ard grasimea si dupa sa ma apuc de tras pentru masa musculara , prima data cand m-am apucat de sala am tras 5 luni numai pentru masa , bine foloseam aparate , cred ca daca bagam la fiare ma faceam tanc , si pusesem masa dar si grasime .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva mi-a recomandat sa ma duc la cursuri de dans , imi spunea ca nu te pune sa dai din buric sau sa dansezi sarba :banana:

, se bazeaza pe exercitii , am intrat pe net si zice ca te ajuta sa slabesti , sa-ti modelezi corpul ma gandeam sa combin asta cu sala poate dau mai repede jos :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dan Cube, produsul ala reprezinta bani aruncati la ce obiectiv ti-ai propus.

 

1. Cele mai bune produse de slabit pt amatori sunt Xenadrine si Lipo 6 .

Am pieteni care au slabit aprox 50 kg in 6 luni cu antrenament serios si cu produsele astea.

 

2. Sau daca vrei produse hard-core: clenbuterol, albuterol, efedrina, etc

Cand eram copil aveam astm si nu puteam face sport deloc. Produsele cu efedrina recomandate de medici m-au ajutat sa-mi depasesc conditia iar sportul a rezolvat definitiv problema cu astmul. Efedrina si Cortizonul sunt cele mai bune produse de gen.

 

3. Mai sunt apoi toate produsele bazate pe hormoni tiroidieni, dar chiar vrei sa fii olimpic ?

 

Nu uita ca la nivelul asta rapid de slabit o sa ai probleme legate de elasticitatea pielii. Vergeturi, extensii de piele, etc sau celulita.

Celulita iti poate aparea intrucat depozitele de grasime subcutanata nu se dizolva rapid in mod omogen si apar probleme de drenaj limfatic, circulatie, etc. Cale de a combate - masaj periodic. (produsele impotriva celulitei sunt mofturi pt femei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu slabirea si definirea tine in foarte mare masura de exercitii de cardio si alimentatie. trebuie sa ai grija ce mananci, cat, si la ce ore. Eu am avut o nebunie in trecut cand am incercat sa-mi fac abdomenul ca in reviste si am dat-o pe carnitina si produse de gen. dar mi-a "mancat" si o parte maricica din masa musculara, plus ca-mi era cald tot timpul. iar cand am renuntat la pastilele alea, ce sa vezi, s-a dus abdomenul de revista. deci, ca sfat, mare grija la cardio si mai ales la dieta. spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu pastile din astea l-carnitina ? nu despre asta vorbesti cashu ? nu au avut nici un efect , timp de o luna le-am luat , simteam ca am un plus de energie cand bagam cardio dar foarte putin , nu mi s-au parut cine stie ce .

Nu vreau produse hard-core sa imi nenorocesc sanatatea , vreau ceva care sa ma ajute putin , foarte putin si sa nu imi distruga sanatatea sau sa imi deregleze organismul . Pana la urma nu cred ca o sa mai cumpar ceva ,o sa ma bazez pe o dieta stricta si un program ok la sala , pe langa asta cred ca o sa ma apuc iar de un sport (handball , box etc..)

Editat de Dan_Cube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...