Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Cineva mi-a recomandat sa ma duc la cursuri de dans , imi spunea ca nu te pune sa dai din buric sau sa dansezi sarba :banana:

, se bazeaza pe exercitii , am intrat pe net si zice ca te ajuta sa slabesti , sa-ti modelezi corpul ma gandeam sa combin asta cu sala poate dau mai repede jos :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Dan Cube, produsul ala reprezinta bani aruncati la ce obiectiv ti-ai propus.

 

1. Cele mai bune produse de slabit pt amatori sunt Xenadrine si Lipo 6 .

Am pieteni care au slabit aprox 50 kg in 6 luni cu antrenament serios si cu produsele astea.

 

2. Sau daca vrei produse hard-core: clenbuterol, albuterol, efedrina, etc

Cand eram copil aveam astm si nu puteam face sport deloc. Produsele cu efedrina recomandate de medici m-au ajutat sa-mi depasesc conditia iar sportul a rezolvat definitiv problema cu astmul. Efedrina si Cortizonul sunt cele mai bune produse de gen.

 

3. Mai sunt apoi toate produsele bazate pe hormoni tiroidieni, dar chiar vrei sa fii olimpic ?

 

Nu uita ca la nivelul asta rapid de slabit o sa ai probleme legate de elasticitatea pielii. Vergeturi, extensii de piele, etc sau celulita.

Celulita iti poate aparea intrucat depozitele de grasime subcutanata nu se dizolva rapid in mod omogen si apar probleme de drenaj limfatic, circulatie, etc. Cale de a combate - masaj periodic. (produsele impotriva celulitei sunt mofturi pt femei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu slabirea si definirea tine in foarte mare masura de exercitii de cardio si alimentatie. trebuie sa ai grija ce mananci, cat, si la ce ore. Eu am avut o nebunie in trecut cand am incercat sa-mi fac abdomenul ca in reviste si am dat-o pe carnitina si produse de gen. dar mi-a "mancat" si o parte maricica din masa musculara, plus ca-mi era cald tot timpul. iar cand am renuntat la pastilele alea, ce sa vezi, s-a dus abdomenul de revista. deci, ca sfat, mare grija la cardio si mai ales la dieta. spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu pastile din astea l-carnitina ? nu despre asta vorbesti cashu ? nu au avut nici un efect , timp de o luna le-am luat , simteam ca am un plus de energie cand bagam cardio dar foarte putin , nu mi s-au parut cine stie ce .

Nu vreau produse hard-core sa imi nenorocesc sanatatea , vreau ceva care sa ma ajute putin , foarte putin si sa nu imi distruga sanatatea sau sa imi deregleze organismul . Pana la urma nu cred ca o sa mai cumpar ceva ,o sa ma bazez pe o dieta stricta si un program ok la sala , pe langa asta cred ca o sa ma apuc iar de un sport (handball , box etc..)

Editat de Dan_Cube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

revin cu impresii despre programl circuit,pe care il folosesc in premiera...paradoxal (sau nu),ma simt mai bine facande acest tip de antr decat cel "clasic".So,cred ca il voi folosi pana la sf anului,dupa aia schimb cu antr clasic,3 zile/sapt

 

Apropo,a incercat cineva sistemul cu o grupa /zi? Cum vi se pare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu impresii despre programl circuit,pe care il folosesc in premiera...paradoxal (sau nu),ma simt mai bine facande acest tip de antr decat cel "clasic".So,cred ca il voi folosi pana la sf anului,dupa aia schimb cu antr clasic,3 zile/sapt

 

Apropo,a incercat cineva sistemul cu o grupa /zi? Cum vi se pare?

 

e cel mai ok cu o grupa pe zi...termini antrenamentul in max o ora cat sa nu intri in catabolism, poti ataca muschiul din mai multe unghiuri si pana la urmatorul antrenament se reface 99,9%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ms,ma gandesc sa il incerc mai tarziu...sa vedem cum merge

, Merge bine, numa ca trebuie sa te duci de sase ori pe sapt pt a face doar o grupa de muschi. Asta e prog de campion sau de.., somer! :laugh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regim hipocaloric, putine grasimi, putini carbohidrati. Regula de baza este sa consumi mai putine calorii decat arzi zilnic. Nu incerca sa faci foarte mult intr-un timp foarte scurt pentru ca nu va fi un rezultat de durata si apoi te va descuraja. Trebuie ceva rabdare. Antrenamentul de cardio este cel care te intereseaza pe tine. Exercitiile trebuie executate la o intensitate mare, aceasta fiind data de ritmul cardiac. Daca vrei sa introduci si fitness pentru definire, fa antrenamente combinate fitness+ cardio. Incepe cu exercitiile de fitness la care mergi pe serii cu greutati mici- medii, 12-15 repetari, cate 3 serii pe grupa musculara. Apoi rezerva cca 30 min pentru partea de cardio. Dezavantajul este ca aceste antrenamente ar putea dura cam mult; pentru a evita acest inconvenient si pentru a defini masa musculara (ceea ce implica si odihna grupelor de muschi) mergi pe antrenamente pe grupe: lucreaza 1. picioare+ abdomen+ cardio, 2. spate+ umeri +cardio 3. piept+ brate+ abdomen+ cardio. Nu te agata strict de aparate. Exercitiile cu ganterele sau cu bara sunt multe, complexe, eficiente si deseori mai putin plictisitoare (umeri: fluturari laterale, triceps: semiflotari la banca, etc...; problema e ca ai nevoie de un antrenor care sa iti arate; asa ca vezi si ce sala alegi; tine minte ca exercitiile trebuie neaparat executate corect!). Regula de aur: CARDIO slabeste cel mai mult! Inainte stabileste-ti bine obiectivele, vezi exact unde vrei sa ajungi si apoi pleaca la razboi. Succes!

 

Raspunsul e pentru Dan_Cube

Editat de suzukigsx550es
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cel mai ok cu o grupa pe zi...termini antrenamentul in max o ora cat sa nu intri in catabolism, poti ataca muschiul din mai multe unghiuri si pana la urmatorul antrenament se reface 99,9%

 

eu fac 2 grupe in 40min....faci o ora la o grupa doar daca te duci cu prea multi prieteni la sala:))

 

 

care cu ce recorduri va laudati :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu fac 2 grupe in 40min....faci o ora la o grupa doar daca te duci cu prea multi prieteni la sala:))

 

 

care cu ce recorduri va laudati :rolleyes:

aha, faci cate o serie pe grupa huh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am o intrebare,pentru cei care au incercat toate soiurile de pastile+prafuri de pt fitness. Voi simtiti o diferenta? ( de orice fel sau natura)

 

Eu unul daca ma duc la sala 1 saptamana si trag tare adica stau cam 90min fara sa o ard aiurea,ma umflu,lumea ma intreaba daca iau steroizi sau alte dracii de genul acesta. Nu tin nici un regim,mananc normal(uneori mai exagerez) si beau mult lapte.

Programul: Impins la piept + dorsali + tractiuni + bicicleta si cateodata jogging(nu prea am voie,recomandat e innotul in cazul meu).

Datorita unui sofer de duminica sunt obligat sa fac exercitii numai din sezut sau "atarnat" (spalier+tractiuni) ca sa imi protejez coloana. Nu am voie sa ridic greutati fara sa fiu cumva "ancorat",deci pentru mine exercitiile cu gantere nu exista decat daca le fac pe banca.

 

Se merita sa iei prafuri de genul acesta? Sau defapt. Care este efectul lor "pozitiv" asupra ta? Te umfli mai rapid sau ce?

De rau stiu ca iti afecteaza ficatul,inima si ........probabil si .......... .

In cazul meu 1 saptamana chiar muncesc(greutati mici asa de incalzire si apoi greutati mari) si transpir iar rezultatele sunt OK in opinia mea. Dar tot lovindu-ma de intrebarea "Iei steroizi?" am inceput sa ma intreb,oare care o fi rostul lor? ce efect pot sa aibe in plus? Sunt pentru lenesi?

 

PS: Mentionez ca acasa ma mai antrenez am bara de tractiuni spalier si aparat multifunctional Kettler Basic ( care nu prea imi mai pune probleme acum ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am o intrebare,pentru cei care au incercat toate soiurile de pastile+prafuri de pt fitness. Voi simtiti o diferenta? ( de orice fel sau natura)

 

Eu unul daca ma duc la sala 1 saptamana si trag tare adica stau cam 90min fara sa o ard aiurea,ma umflu,lumea ma intreaba daca iau steroizi sau alte dracii de genul acesta. Nu tin nici un regim,mananc normal(uneori mai exagerez) si beau mult lapte.

Programul: Impins la piept + dorsali + tractiuni + bicicleta si cateodata jogging(nu prea am voie,recomandat e innotul in cazul meu).

Datorita unui sofer de duminica sunt obligat sa fac exercitii numai din sezut sau "atarnat" (spalier+tractiuni) ca sa imi protejez coloana. Nu am voie sa ridic greutati fara sa fiu cumva "ancorat",deci pentru mine exercitiile cu gantere nu exista decat daca le fac pe banca.

 

Se merita sa iei prafuri de genul acesta? Sau defapt. Care este efectul lor "pozitiv" asupra ta? Te umfli mai rapid sau ce?

De rau stiu ca iti afecteaza ficatul,inima si ........probabil si .......... .

In cazul meu 1 saptamana chiar muncesc(greutati mici asa de incalzire si apoi greutati mari) si transpir iar rezultatele sunt OK in opinia mea. Dar tot lovindu-ma de intrebarea "Iei steroizi?" am inceput sa ma intreb,oare care o fi rostul lor? ce efect pot sa aibe in plus? Sunt pentru lenesi?

 

PS: Mentionez ca acasa ma mai antrenez am bara de tractiuni spalier si aparat multifunctional Kettler Basic ( care nu prea imi mai pune probleme acum ).

Ok, o sa iti raspund la intrebarile care le ai mai sus.In primul si in primul lucru trebuie sa clarificam faputul ca:

Steroizii sunt steroizi, "prafurile" sunt prafuri.Diferenta dintre cele doua este ca de la stero, intradevar, vei avea cresteri semnificative si mult mai rapide in masa musculara dar si MULT MAI MULTE efecte negative.De la steroizi sa zicem ca la sfarsitul unui ciclu vei avea in plus vreo 10KG de MUSCHI DAR, ii vei da jos rapid sau cel putin in mare parte daca, atentie, nu ai parte de o dieta adecvata.(bogata in proteine si carbohidrati)

Bun, acum ca am clarificat cu steroizii, sa trecem la "prafuri".Ce sunt prafurile astea?De obicei, cele mai populare "prafuri" sunt:proteine(de mai multe tipuri, pot fi din zer sau ou sau lapte, etc).Diferenta dintre ele?Absorbtia, o proteina din zer se absoarbe mult mai rapid decat una din ou sau lapte.Proteinele(fie ele din zer, lapte, ou, soia) se iau in functie de geneticul fiecaruia.Daca tu ai 1.80 si 85KG nu o sa iei o proteina bogata si in carbohidrati ci o sa vrei sa te axezi pe ceva cu foarte putini carbo si un concentrat mai mare de proteina.Care sunt beneficiile?Depinde de tipul de proteina folosit.Le observi pe termen mai lung(3 luni+ sa zicem).Vei pune pe tine masa musculara de calitate, lent, dar vei pune si vei creste in forta.Riscuri, dezavantaje?Hmm, daca iei ceva de calitate si cat este recomandat pe cutie, nu vei avea absolut nici o problema.

Bun, cam asta ar fi cu proteinele.Ar mai fi creatina care mie personal mi se pare caca maca.Ce face creatina asta?Retine apa in muschi(dasta cei care iau creatina pari mai ''mari' decat sunt ei defapt, dupa ce nu mai iau toata apa se elimina si revin la marimea initiala).Creatina poti sa o folosesti mai mult ca pe un stimulent sa ai un antrenament mai intens.Pe termen lung, folosita fara pauze, poate sa iti afecteze rinichii...

Mai sunt tot felul de pastile, lichiide etc.Ar trebui sa mentionezi ce urmaresti(vrei sa te mai ingrasi, vrei sa mai pui masa musculara pe tine, vrei sa te definesti) si sa ne dai si noua un reper, ce inaltime si cate KG ai, sa ne dam si noi seama de fizic.Sper ca te-am ajutat cat de cat :)

Ps:nu lua suplimente daca te antrenezi doar acasa, vor fi bani aruncati si nu vei vedea cine stie ce diferente.Le vei elimina...Daca vrei rezultate calumea antrenamentul se face la sala.

Editat de INT6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, o sa iti raspund la intrebarile care le ai mai sus.In primul si in primul lucru trebuie sa clarificam faputul ca:

Steroizii sunt steroizi, "prafurile" sunt prafuri.Diferenta dintre cele doua este ca de la stero, intradevar, vei avea cresteri semnificative si mult mai rapide in masa musculara dar si MULT MAI MULTE efecte negative.De la steroizi sa zicem ca la sfarsitul unui ciclu vei avea in plus vreo 10KG de MUSCHI DAR, ii vei da jos rapid sau cel putin in mare parte daca, atentie, nu ai parte de o dieta adecvata.(bogata in proteine si carbohidrati)

Bun, acum ca am clarificat cu steroizii, sa trecem la "prafuri".Ce sunt prafurile astea?De obicei, cele mai populare "prafuri" sunt:proteine(de mai multe tipuri, pot fi din zer sau ou sau lapte, etc).Diferenta dintre ele?Absorbtia, o proteina din zer se absoarbe mult mai rapid decat una din ou sau lapte.Proteinele(fie ele din zer, lapte, ou, soia) se iau in functie de geneticul fiecaruia.Daca tu ai 1.80 si 85KG nu o sa iei o proteina bogata si in carbohidrati ci o sa vrei sa te axezi pe ceva cu foarte putini carbo si un concentrat mai mare de proteina.Care sunt beneficiile?Depinde de tipul de proteina folosit.Le observi pe termen mai lung(3 luni+ sa zicem).Vei pune pe tine masa musculara de calitate, lent, dar vei pune si vei creste in forta.Riscuri, dezavantaje?Hmm, daca iei ceva de calitate si cat este recomandat pe cutie, nu vei avea absolut nici o problema.

Bun, cam asta ar fi cu proteinele.Ar mai fi creatina care mie personal mi se pare caca maca.Ce face creatina asta?Retine apa in muschi(dasta cei care iau creatina pari mai ''mari' decat sunt ei defapt, dupa ce nu mai iau toata apa se elimina si revin la marimea initiala).Creatina poti sa o folosesti mai mult ca pe un stimulent sa ai un antrenament mai intens.Pe termen lung, folosita fara pauze, poate sa iti afecteze rinichii...

Mai sunt tot felul de pastile, lichiide etc.Ar trebui sa mentionezi ce urmaresti(vrei sa te mai ingrasi, vrei sa mai pui masa musculara pe tine, vrei sa te definesti) si sa ne dai si noua un reper, ce inaltime si cate KG ai, sa ne dam si noi seama de fizic.Sper ca te-am ajutat cat de cat :)

Ps:nu lua suplimente daca te antrenezi doar acasa, vor fi bani aruncati si nu vei vedea cine stie ce diferente.Le vei elimina...Daca vrei rezultate calumea antrenamentul se face la sala.

 

:cheers:

1.85m 88-90kg acum. Nu vreau sa ma ingras,vreau sa raman solid in continuare cel putin,nu neaparat sa fiu umflat exagerat ca un balon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

1.85m 88-90kg acum. Nu vreau sa ma ingras,vreau sa raman solid in continuare cel putin,nu neaparat sa fiu umflat exagerat ca un balon.

Iti recomand o proteina din zer cu putini carbohidrati.Dar trebuie sa iti faci si o dieta mai stricta.Mananca mai multa carne, peste, piept de pui, muschiulet de porc(ocazional).Toate astea trebuie sa le faci la gratar.Uleiul nu are ce cauta pe ele :D. Ideal ar fi sa ai vreo 4 mese pe zi plus gustari.Daca vrei as putea sa iti recomand o dieta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei as putea sa iti recomand o dieta.

Daca ai ceva, nu strica o postare. Vara trecuta tineam pe foaie, strict dar diversificat; nu faceam foamea si imi atingeam targetul atat de calorii, cat si proteine, grasimi, carbo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar fi asa.

Dimineata=poti sa mananci un bol de cereale cu lapte(fitness) sau mai sunt unele, nu au nici un gust dar sunt destul de bogate in carbohidrati.

Dupa vreo 2 ore ai putea sa mananci niste oua(3-4 oua, daca mananci in fiecare zi pune doar un galbenus) facute omleta sau ochiuri, dupa preferinte(FARA ULEI) sau fierte.

Dupa vreo 3 ore mai poti sa mananci o friptura de piept de pui/curcan/peste/porc cu putina grasime(nu prea ma omor dupa porc) cu putin orez/piure/legume fierte/salata.Poti sa alegi una dintre garinituri.

As mai recomanda o gustare dupa masa sau niste sandwichuri cu ton spre exemplu.

Seara, o friptura din nou cu salata.

Sunt zile cand poti sa mananci si paste sau cartofi mai multi(Depinde de necesarul fiecaruia de carbo).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca ai si ceva de mancat repede, in caz de servici, unde nu prea ai timp si clar nu poti sa gatesti/incalzesti etc. Aveam un tabel frumos de tot, facut dupa ce mai imi aduceam aminte de la metabolism prin facultate, dar s-a pierdut. Aveam trecute gustari diferite pe fiecare zi.

 

Tot prin facultate Am avut un profesor preocupat de culturism de la care am mai invatat cate ceva. Insa am o nedumerire. Creatina...cum se ia cel mai corect? eu o luam (conform prospect): 2 pastile (1.5mg parca) de dimineata, 2-3 inainte de antrenament+energizant si 2-3 dupa+shake de proteine (concentrat, lapte, lapte praf, 1ou) + mancare de seara nelipsita (la vreo ora dupa antrenament): piept de pui sau pulpe facute la tava, fara pic de ulei. Si am observat ca atunci cand eram mort de oboseala, nemancat si am luat un energizant de la redis + creatina asta ok inainte de antrenament, antrenamentul a fost foarte ok. Am auzit ca totusi nu ar fi ok creatina inainte de antrenament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca ai si ceva de mancat repede, in caz de servici, unde nu prea ai timp si clar nu poti sa gatesti/incalzesti etc. Aveam un tabel frumos de tot, facut dupa ce mai imi aduceam aminte de la metabolism prin facultate, dar s-a pierdut. Aveam trecute gustari diferite pe fiecare zi.

 

Tot prin facultate Am avut un profesor preocupat de culturism de la care am mai invatat cate ceva. Insa am o nedumerire. Creatina...cum se ia cel mai corect? eu o luam (conform prospect): 2 pastile (1.5mg parca) de dimineata, 2-3 inainte de antrenament+energizant si 2-3 dupa+shake de proteine (concentrat, lapte, lapte praf, 1ou) + mancare de seara nelipsita (la vreo ora dupa antrenament): piept de pui sau pulpe facute la tava, fara pic de ulei. Si am observat ca atunci cand eram mort de oboseala, nemancat si am luat un energizant de la redis + creatina asta ok inainte de antrenament, antrenamentul a fost foarte ok. Am auzit ca totusi nu ar fi ok creatina inainte de antrenament.

 

sau creatina pudra, cu 30-40 min inainte de antrenament

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu poti sa iti faci niste piept de pui la gratar cu niste cartofi nature sau ceva sa iti iei intr-o casoleta?Daca nu, un shake milk&Egg

 

Pai nu poti sa iti faci niste piept de pui la gratar cu niste cartofi nature sau ceva sa iti iei intr-o casoleta?Daca nu, un shake milk&Egg

Scuze pt dublu post.Creatina se in principal inainte de antrenament, nu se ia dimineata.Si daca vrei sa iei, ia praf nu tablete.Aia praf se asimileaza mult mai bine.Recomand sa iei 4 grame inainte de antrenament si 2 grame dupa.Pe perioada in care iei creatina sa bei cel putin 3 litri de lichide pe zi iar in momentul in care o iei incearca sa consumi jumatate de litru de lichid.Daca iei creatina ia si dextroza, ajuta la o asimilare mai buna.NU lua creatina pe termen lung, o luna jumate doua maxim.Dupa pauza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@INT6

 

Bune informatiile tale :cheers: . Cat despre prafuri si steroizi,m-am lamurit in mare parte sunt pt "lenesi" . Daca muncesti zi de zi nu ai nevoie de asa ceva. Cred :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@INT6

 

Bune informatiile tale :cheers: . Cat despre prafuri si steroizi,m-am lamurit in mare parte sunt pt "lenesi" . Daca muncesti zi de zi nu ai nevoie de asa ceva. Cred :D .

nu sunt pentru lenesi, sunt pentru cei care vor sa obtina rezultate mai bune.cat despre stero, sunt 2 tipuri de oameni care folosesc:aia care stiu cu ce se mananca sala si dupa un ciclu raman cu ceva din ce au castigat si aia care iau doar sa se faca mari crezand ca vor ramane asa daca nu muncesc din greu in continuare

Editat de INT6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care-mi spuneti o sala de forta in regula pe langa Biserica Armeneasca, Bursa de valori, cladirea care a ars.. stiti voi!

 

eventual si un tarif. :friends:

 

la naiba, scuze, am uitat ca daca mergi la sala nu-i voie alcool :bounce:

 

(am constatat cu tristete ca pitzi is mai impresionate de motor + brand :laugh:) > GLUMA

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...