Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

seara daca i se face foame poate sa manance un peste,un mar ceva ,ca sa roada stomacul acolo,gandestete il lasi fara mancare o noapte intreaga dupa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator SilviuC

nu nu nu, f gresit mar sau orice fruct, mai ales citric, seara.

seara daca i se face foame poate sa manance un peste,un mar ceva ,ca sa roada stomacul acolo,gandestete il lasi fara mancare o noapte intreaga dupa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu nu, f gresit mar sau orice fruct, mai ales citric, seara.

 

Eu la nutritie nu ma pricep prea bine dar din cate stiu daca manaca fruct seara mai ales daca au trecut macar 2 ore de cand a mancat ultima masa, sau chiar 3 daca a mancat carne, nu are nimic.Atata vreme cat nu mananca multe fructe, sa nu fermenteze si sa baloneze.Unele fructe chiar ingrasa,deci atentie si cu fructele de genu struguri,banane, cat tot ce e dulce ingrasa.

 

Si mai puteti apela si la lista alimentelor interzise in functie de grupa sanguina.

http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de-mentinere/dieta-in-functie-de-grupa-sanguina_6022

 

 

sper sa va fie de folos... oricum sfatul meu e.. burn more than you take!

 

nu nu nu, f gresit mar sau orice fruct, mai ales citric, seara.

corect, si asa sigur ai mic dejun, ca te roade stomacul cand te trezesti , si te pui sa mananci bine.ceea ce e foarte important la micul dejun... tre sa fie mare dejun :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

1) Fructele seara nu sunt recomandate pentru ca pot tulbura somnul. Dar nici nu strica unul ocazional. Un iaurt cu un pumn de cereale in el e mai potrivit.

2) Treaba cu "ca sa roada stomacul acolo,gandestete il lasi fara mancare o noapte intreaga dupa" e mit urban. Pana in secolul 19 se lua o singura masa pe zi, pe la pranz, si nu i se gaurea nimanui stomacul. Ca nu e o moara ce "roade" non stop. Nu mai zic de preistorie unde nu mancau cu zilele. Conceptul "sa nu lasi stomacul gol ca se strica" e probabil cauza numarul #1 de obezitate la romani. Regula e simpla: daca ti-e frig, te imbraci, daca te imbraci sa nu racesti ca te trage curentul, desi nu ti-e frig, esti dobitoc. La fel e si cu mancarea: daca ti-e foame, mananci. Daca mananci fara sa-ti fie foame, ca sa nu-ti "strici stomacul"... nasol.

3) "Micul dejun e cea mai importanta masa a zilei" e iar bullshit bagat cu scopul de a forta sclavul sa vina cu burta plina pe plantatie, ca sa scape angajatorul de pauza de masa si eventualul pranz. La fel cum Mos Craciun a fost inventat pentru a opri plebea sa mai colinde si sa cerseasca la portile bogatilor.

 

La 1.80m si 80Kg ai deja un BMI de 24.7, in limitele normale (pentru barbati). Vrei cumva sa concurezi cu Kate Moss? Nu mai ai de ce sa slabesti ca te ia vantul, baga doar sala, fara nici un fel de aditivi, ca sa te mai pui la punct. Tu trebuie sa pierzi grasime nu greutate, adica sa inlocuiesti grasimea cu muschi. Sala e solutia.

 

PS: cel mai tare mit culinar mioritic, din seria, "doar pe romani ii trage curentul", mi se pare cel cu "Oul dimineaţa este medicament, la prânz aliment, iar seara este otravă". De parca stomacul are un ceas intern, se uita pe geam daca a apus soarele inainte de a decide sa faca cu oul inghitit. :crack:

Editat de Diego
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Fructele seara nu sunt recomandate pentru ca pot tulbura somnul. Dar nici nu strica unul ocazional. Un iaurt cu un pumn de cereale in el e mai potrivit.

 

2) Treaba cu "ca sa roada stomacul acolo,gandestete il lasi fara mancare o noapte intreaga dupa" e mit urban. Pana in secolul 19 se lua o singura masa pe zi, pe la pranz, si nu i se gaurea nimanui stomacul. Ca nu e o moara ce "roade" non stop. Nu mai zic de preistorie unde nu mancau cu zilele. Conceptul "sa nu lasi stomacul gol ca se strica" e probabil cauza numarul #1 de obezitate la romani. Regula e simpla: daca ti-e frig, te imbraci, daca te imbraci sa nu racesti ca te trage curentul, desi nu ti-e frig, esti dobitoc. La fel e si cu mancarea: daca ti-e foame, mananci. Daca mananci fara sa-ti fie foame, ca sa nu-ti "strici stomacul"... nasol.

 

3) "Micul dejun e cea mai importanta masa a zilei" e iar bullshit bagat cu scopul de a forta sclavul sa vina cu burta plina pe plantatie, ca sa scape angajatorul de pauza de masa si eventualul pranz. La fel cum Mos Craciun a fost inventat pentru a opri plebea sa mai colinde si sa cerseasca la portile bogatilor.

 

La 1.80m si 80Kg ai deja un BMI de 24.7, in limitele normale (pentru barbati). Vrei cumva sa concurezi cu Kate Moss? Nu mai ai de ce sa slabesti ca te ia vantul, baga doar sala, fara nici un fel de aditivi, ca sa te mai pui la punct. Tu trebuie sa pierzi grasime nu greutate, adica sa inlocuiesti grasimea cu muschi. Sala e solutia.

 

PS: cel mai tare mit culinar mioritic, din seria, "doar pe romani ii trage curentul", mi se pare cel cu "Oul dimineaţa este medicament, la prânz aliment, iar seara este otravă". De parca stomacul are un ceas intern, se uita pe geam daca a apus soarele inainte de a decide sa faca cu oul inghitit. :crack:

fani :laugh:

 

aia cu oul parca e citat din ala idiotic de pe fesibuc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi pare prea corecta treaba aia cu BMI-ul pentru ca nu tine cont de varsta (una e sa ai 20 de ani, alta e 40 si cu totul alta 60). Daca o sa am 24,7 la 60 de ani o sa fiu multumit. Acum insa nu. Nu vreau sa fiu model. Doar ca parca imi legam mai usor sireturile la 70 decat la 80 de kile. M-am uitat si pe pagina aia cu grupa sanguina - interesanta abordare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un om cu un program foooarte dreagut nu maninca seara.

Un om ca mine , care munceste noaptea , maninca ce si cind poate.

Un om care trage pentru masa maninca ca disperatu'.

Un grasan oricit ar suferi de foame , tot grasan ramine , e glanda.

Singurul lucru care conteaza in trasul de fiare este sa stii ce vrei , sa afli ce poti si sa intelegi ce iti permiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Mie nu-mi pare prea corecta treaba aia cu BMI-ul pentru ca nu tine cont de varsta (una e sa ai 20 de ani, alta e 40 si cu totul alta 60). Daca o sa am 24,7 la 60 de ani o sa fiu multumit. Acum insa nu. Nu vreau sa fiu model. Doar ca parca imi legam mai usor sireturile la 70 decat la 80 de kile. M-am uitat si pe pagina aia cu grupa sanguina - interesanta abordare.

 

No offence, tu crezi ce vrei, dar daca intrebi un doctor ce parere are probabil ar zice sa dai si pe la un psihiatru... Stiu rahitici cu BMI 15 sau obezi cu BMI 30 si nu au nici o grija, analizele in limite normale, iar tu-ti faci griji cu 24... :)

 

Exista si calculatoare care tin cont de varsta: http://www.halls.md/ideal-weight/body.htm & http://www.halls.md/body-mass-index/av.htm . Teoretic greutatea ideala e 77Kg, dar 3Kg le dai jos in 2 saptamani lejer.

 

Cu BMI-ul actual oricum esti la 35% fata de altii de varsta si inaltimea ta, conform World Health Organization. Adicatelea esti sub media de 85.5Kg, 65% din populatie sunt mai grei decat tine. La 70Kg ajungi la 12%. :crack:

 

 

Un grasan oricit ar suferi de foame , tot grasan ramine , e glanda.

 

Cu asta nu sunt de acord. La 99% din obezi e cerebelul de vina, nici o glanda.

Editat de Diego
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offence, tu crezi ce vrei, dar daca intrebi un doctor ce parere are probabil ar zice sa dai si pe la un psihiatru...

Stai linistit ca nu o sa-mi tai nici venele daca nu ajung la 70 de kg si nici la liposuctie nu ma duc. Un argument ca sa mai dau jos ar fi ca acum sunt cu exact 5 kg peste maximul aripii pe care zbor - asa ca ori o schimb (o tona de bani plus ca cea pe care o am e inca ok), ori ma duc mai usor la vale decat mi-ar placea. Plus chestia cu pantalonii. Asa ca trebuie sa mut macar burta in alta parte (maini, tzatze, etc. ca la creier cred ca n-o sa mi se puna - caz in care sigur ar trebui sa merg la psihiatru). Pana atunci ... toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu o sa-mi tai nici venele daca nu ajung la 70 de kg si nici la liposuctie nu ma duc. Un argument ca sa mai dau jos ar fi ca acum sunt cu exact 5 kg peste maximul aripii pe care zbor - asa ca ori o schimb (o tona de bani plus ca cea pe care o am e inca ok), ori ma duc mai usor la vale decat mi-ar placea. Plus chestia cu pantalonii. Asa ca trebuie sa mut macar burta in alta parte (maini, tzatze, etc. ca la creier cred ca n-o sa mi se puna - caz in care sigur ar trebui sa merg la psihiatru). Pana atunci ... toate bune.

Asta cu aripa e interesanta. Ai putea te rog sa dai mai multe detalii pentru cei care ar vrea sa inceapa? Costuri, timp necesar, locuri de unde te poti lansa, etc.

Ar fi subiect de un nou topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Stai linistit ca nu o sa-mi tai nici venele daca nu ajung la 70 de kg si nici la liposuctie nu ma duc. Un argument ca sa mai dau jos ar fi ca acum sunt cu exact 5 kg peste maximul aripii pe care zbor - asa ca ori o schimb (o tona de bani plus ca cea pe care o am e inca ok), ori ma duc mai usor la vale decat mi-ar placea. Plus chestia cu pantalonii. Asa ca trebuie sa mut macar burta in alta parte (maini, tzatze, etc. ca la creier cred ca n-o sa mi se puna - caz in care sigur ar trebui sa merg la psihiatru). Pana atunci ... toate bune.

5 Kg e rezonabil. Tot sala recomand, dar nu anaerobic ci inot sau alergare multa pe banda (progresiv pana la 6-7 Km, de 2-3 ori pe saptamana daca te mai tin oasele) cu reducerea caloriilor sub 2000 pe zi. In o luna ai rezolvat problema.

O fi , totusi sint o groaza de grasani pe strada si nici nu maninca mult.

1) Nu fac miscare, deloc. Cateva sute de metri pana la masina si de la masina la joc nu se numesc miscare. Unii nici macar aia nu fac.

2) Mananca al dracu de mult dar nu-i vezi tu. Si probabil nici ei nu-si dau seama:

 

- un Mars/Snickers = o portie de ciorba;

- o bere = o franzela;

- o punguta de alune = (ciorba + fasole iahnie cu kaiser + un mar desert);

- un meniu Big Mac = 6 paini;

 

Daca-l vezi pe unul ca a mancat toata ziua "doar" un meniu Big Mac si o punguta de alune zici ca saracul n-a mancat mai nimic dar practic el si-a facut deja plinul de calorii. Ce e peste, se depune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un mar verde poate manca seara,banane nu,citrice nu,piersici nu mai zic,pentru mine e importanta masa de dimineata,daca mananc 2-3 felii de paine cu sunca,pateu etc,parca nu am atata energie in timpul zilei si parca nu tine atat de mult de foame in comparatie cu un castron de cereale cu fructe uscate care imi dau energie si ma ajuta la efortul fizic depus zilnic,acu fiecare cu ale lui,ca sa dea grasimea jos ,trebuie consumate putine calorii,fara carbohidrati,fara grasimi,fara lipide si glucide,deci consumate cat mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sonyy, "consumate" zici in sensul de mancate, nu?

Cre'ca aia cu atacul cibernetic de zilele-astea ataca acum si forumu'. Arzarar-n focurile ... in sfarsit ... sa fie sanatosi ca poate acuma-mi iese postul.

 

- un Mars/Snickers = o portie de ciorba;
- o bere = o franzela;
- o punguta de alune = (ciorba + fasole iahnie cu kaiser + un mar desert);
- un meniu Big Mac = 6 paini;

Esti rau: O BERE = O FRANZELA??? Pai ce dracu sa mananc? Seminte pentru canari? Pai io nu pot manca ciorba, fasole si mar + 6 paini, dar un big mac si niste alune, da. Nu poate fi chiar asa de groaznic.

 

 

Asta cu aripa e interesanta. Ai putea te rog sa dai mai multe detalii pentru cei care ar vrea sa inceapa? Costuri, timp necesar, locuri de unde te poti lansa, etc.

Ar fi subiect de un nou topic.

 

Exista deja topic d-asta: /index.php?/topic/673463-motociclisti-parapantisti/ .

L-am descoperit si eu de vreo saptamana si nu l-am citit tot; doar m-am anuntat p-acolo. In fine, hai sa-ti zic:

1. Echipament:

- parapanta: 1800-3000 Euro noua, 600-1500 second; e bine sa te asiste cineva de incredere cand faci alegerea; e un pic complicat.

- seleta (hamul in care stai cand zbori): 250-1000 Euro noua, 100-500 second; cam trebuie sa o incerci ca tre' sa te simti bine in ea.

- parasuta de rezerva: nu stiu sigur cat e una noua, eu am dat 300 euro pe a mea, second; asistenta e binevenita.

- combinezon: 100-150 euro nou

- casca: 75-300 euro noua; nu te gandi ca merge aia de moto ca e grea; mai repede cea de schi/snowboard.

- altivariometru (e un aparat care iti spune, vizual si auditiv, cu ce viteza urci sau cobori - e important sa stii): 150-nu stiu cat maxim de nou.

Astea sunt minimum de echipament necesar ca sa zbori dupa ce iesi din scoala. Daca esti hotarat si te tii incepi sa adaugi bocanci, manusi, altivario cu GPS, statie radio si inca o groaza de etc-uri care te ajuta dar nu mori fara ele.

2. Scoala:

- am vazut ca esti din Pitesti - poti vorbi cu instructori din Bucuresti dar eu te sfatuiesc sa te indrepti catre cei din Brasov; nu intreba de ce pentru ca nu vreau sa vorbesc de bine pe nimeni.

- scoala nu stiu sigur cat mai costa (am auzit o groaza de variante - de la 3-4 sute pana la 1000 si peste de euro); aia numai instructorii iti vor putea spune.

- faci scoala si dai examen de licenta; simplu, doar ca chiar trebuie sa inveti ca sa-l iei.

- scoala poate sa dureze de la cateva saptamani, daca esti om hotarat, pana la 1-2 ani daca mergi o sambata da si paishpe ba; e cam functie de tine si de instructor.

- detalii despre instructori si tot felul de chestii poti afla pe http://www.azlr.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=71 .

3. Locuri de zbor:

- in general: orice panta propice la un moment dat (functie de cat de tare si din ce directie bate vantul) pentru asa ceva.

- consacrate pe langa Pitesti: nu le prea stiu; e un deal micut pe langa Bucuresti, nu mai stiu cum ii zice; se zboara la BV (Postavaru, Bunloc), la Caraiman; Cozia de la releu; Balea Lac; stai linistit ca le aflii tu daca te manca si te-apuci.

4. Timp necesar:

- tot timpul de care dispui.

- sincer, daca e o zi faina si pentru zbor si pentru motoreala si pentru plaja si pentru futing si pentru gratar si pentru orice altceva, eu ma duc la zbor; mai mult nu stiu cum sa zic.

 

No, cam atat. Am fost foarte in afara topicului. Hai sa ne mutam la ala cu moto-para (ca exista si d-asta) de la linku' de mai sus.

 

O seara faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus domnilor. Cer un sfat celor priceputi. Situatia e cam asa: m-am lasat de fumat de vre-un an jumate si m-am ingrasat in jur de 10 kg. Nu mananc altceva, mai mult (asa mi se pare mie) si nici mai des decat inainte. Normal ca nici pantalonii nu ii mai pot incheia. Am 1,80 si 80 kg acum, la 39 de ani. De vreo 4 luni merg la sala si in loc sa-mi scada burta mi-au crescut tzatzele. Ce exercitii sa fac? Am inteles ca abdomenele nu ajuta prea mult (cre'ca jumate din timpul de la sala fac abdomene). Ma seaca treaba asta cu burta, mai ales pentru ca is activ, nu stau toata ziua cu curu' pe scaun. Please help me ca vine vara si nu-mi place sa umblu cu rucsacu-n fata. Bafta mare si merci.

incearca sa mananci mai sanatos... de 4-6 ori pe zi

bea mai multa apa

fa mai multt cardio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

pentru mine e importanta masa de dimineata,daca mananc 2-3 felii de paine cu sunca,pateu etc,parca nu am atata energie in timpul zilei si parca nu tine atat de mult de foame in comparatie cu un castron de cereale cu fructe uscate care imi dau energie si ma ajuta la efortul fizic depus zilnic

In realitate, energia pe care o consumi tu azi, de fapt a fost extrasa azi noapte din mancarea de ieri. Asa ca daca mananci un mic dejun bogat sau un pranz bogat, e cam tot aia. Cina sa nu fie supradimensionata ca stomacului nu-i place sa digere in somn.

 

Esti rau: O BERE = O FRANZELA???

Depinde mult de bere si de franzela. O blonda e cam o treime de paine.

 

Ideea e nu sa stai sa numeri caloriile ca o pitzi obsedata, nimeni intreg la minte nu face asta, dar totusi sa ai habar despre elementele de baza ale nutritiei, sa ai o idee despre cam cate calorii au alimentele uzuale din meniul tau zilnic. Adica sa realizezi ca o ciorba de burta cu smantana si jumatate de paine urmata de ceafa la gratar cu cartofi prajiti si doi papanasi, depaseste de cateva ori numarul de calorii al unei supe de pui cu un peste la gratar si un fruct. :)

 

Eu intr-o vara decolasem cu vreo 6 Kg si nu intelegeam ce s-a intamplat: o dadusem pe mancat alune, de 2-3 ori pe saptamana. Teoretic sanatoase, practic ... te inchei mai greu la tenisi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare..ca si o constatare depinde mult de la un om la altul daca poate supravietuii cu 2.000 cal per zii ! unii in categoria in care ma incadrez au un motor nuclear in piept adik vesnic energici..orice activitate cu aport fizic mare ma provoaca! de dimineata pana seara descarc organismul pana la epuizare ..mananc dorm si iar sunt nou! fac asta de ani si ani de cand ma stiu si o injectie nu am facut cea ce denota ca sportul inseamna viata lunga..la 41 ani impliniti fac anrenament zilnic pe grupe musculare diferite ptr recuperare adik la 48h sa o iau de la inceput, intre timp chestii casnice spalat masina motocicleta cand o scot..plus mers pe jos 6km o zii da una nu! interesant e ca la servici am parte de actiune..sunt pompier! cele 2.000cal nu prea se pupa cu asa gen de viata intensa deci fiecare cum poate vb lui lil, trebuie sa stii ce vrei si unde sa ajungi..de ex la mine e planul facut pe toata viata ..pana o sa crap cred! am facut culturism competitional in tinerete si ma marcat..fara prafuri injectii etc..antrenorul de la faru constanta a considerat ca merita sa-si aplece atentia asupra mea caci aveam potential..genetic cred ca e vb de noroc si f mare ambitie, multi stiu despre ce e vb! fara tzel si o imagine despre sine insuti in viitor nu faci doi bani asta ca o remarca personala..sfaturi nu dau daca ai ambitie aproape orice se poate! personalitatea ti-o da si fizicul o mare parte si stiu, da multi ma vor contesta dar..pe strada treaba sta altfel, testat pe viu de mine aka de multe ori am cautat skandal intentionat sa vad cum reactionez in situatii limita si am castigat incredere ceva care nu se gaseste de cumparat! acu' nu mai am sa-mi dovedesc absolut nimic candva voiam sa am 50cm la brat si am vazut ca limita mea pe curat a fost 48cm rece vb! ceva urias in comparatie cu cat am plecat la drum cu f multi ani inainte..deci evolutie ! referitor la calorii caci de aici am plecat raportul lor trebuie ajustat zilnic sa nu zic pe etape ale zilei in functie de efort..trebuie sa fii propriul tau nutritionist..la mine merge..mananc si noaptea la orice h daca simt ca trebuie fara frica ! un organism obosit de efort cere mancare multa si somn la greu..asta este triunghiul care duce la un corp superb si puternic in primul rand..efort mancare somn si esti barbat adevarat...fara tzigari si alte prostii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

diego, scuza-ma dar nu prea ai habar de nutritie si cum asimileaza corpul omenesc nutrientii...

Te scuz doar daca iti justifici afirmatia, trollismul ieftin nu e scuzabil.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e prea mult de dezbatut pe aceasta tema, si nu am atata rabdare sa scriu atat de mult...daca ne intalnim vreodata, daca esti din Bucuresti sunt toate sansele, si iti voi spune atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad o mare preocupare pentru slabit..sa va zic ce merge la mine si cine stie poate si la altii..eu mananc doua mese pe zii la 11-12..si maxim 19 a doua..spre ora 24 cand ma bag la somn un mar verde iar dimineata pe stomacul gol alt mar pe care de obicei nu pot sa-l termin..e groaznic marul verde pe uscat asa dar iti taie de pe tine kg bune dak te tii de ele! si asa mi se pare ca tot nu rontzai destule..marul e campion la diete ptr mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

e prea mult de dezbatut pe aceasta tema, si nu am atata rabdare sa scriu atat de mult...daca ne intalnim vreodata, daca esti din Bucuresti sunt toate sansele, si iti voi spune atunci...

 

E bine ca ai totusi timp sa trollezi. :)

 

Si nu, nu e nimic de dezbatut Absortie rapida ai doar la suplimente (carbo + proteine, creatina, vitamine, etc) sau "dopaje" (creatina lichida, termogenice, aminoacizi, etc). In caz de mancare "clasica" (gratar, salate, etc) e nevoie de ore bune pentru a fi asimilate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In realitate, energia pe care o consumi tu azi, de fapt a fost extrasa azi noapte din mancarea de ieri. Asa ca daca mananci un mic dejun bogat sau un pranz bogat, e cam tot aia. Cina sa nu fie supradimensionata ca stomacului nu-i place sa digere in somn.

 

Defapt ce mananci tu azi se consuma azi, ce mananci diseara sau la noapte se depune in timpul somnului. Corpul uman e setat sa depoziteze grasimea. Dimineata te trezesti in stare catabolica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa nu asimileze noapte in timpul somnului,incearca sa nu mananci pana crapi,si incearca sa mananci cu 3-4 ore inainte de culcare,ca sa aibe si stomacul ala timp sa digere ce ai papat,si nu mai ai treaba de nicio asimilare de grasimi,iar daca faci sala si vrei sa depui masa musculara,mancarea e cam egala cu zero,pentru ca tot ce mananci aproape dai la antrenament si abea te mentii,si aici intervine problema suplimentelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...