Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Sergiu o sa lesin inainte de a ma pune pe burta :))) si cand ma duc in vizita la cineva intr-un spital nu pot sta mult timp .. 1 psihic e treaba , 2 mirosul ,ce ma surprinde ca am trait 4 accidente de motocicleta cu prietenii mei care au cazut in fata mea la 1m si nu am avut nimic,imediat am oprit ,am ajutat,au fost mai grave mai usoare... ,a intervenit adrenalina de fiecare data,atunci am simtit cel mai bine ce inseamna ,mi-e scarba de spital/ace rau de tot ,multumesc pt sfaturi baieti

vreau sa va intreb ceva, voi cu ce inlocuiti carnea in Postul Pastelui? soia nici gand ,ceva care sa-mi dea si putina energie ?

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un antrenament HIT sigur te face sa transpiri in 20 de minute.

 

In timpul postului energia o iei din carbo ca de obicei,la proteine trebuie sa te gandesti.

Eu nu tin post,desi ar trebui sa fac o cura de detoxifiere macar o data pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine pt umeri este sa faci o serie de exercitii specifice. eu am inceput sa le fac si rezultatele s-au vazut in 3 saptamani. aici e un articol care m-a ajutat mult:

http://www.muscleandfitness.com/workouts/shoulders-exercises/bust-out-some-bigger-stronger-delts

miscarile le-am facut inainte de antrenamentul de umeri si in zilele de pauza.

suplimentar, inainte de spate si piept fac incalzire: rotatii interne si externe cu banda elastica, dips si flotari fara a indoi coatele (doar din umeri, te prinzi tu)

pana sa le fac pe astea... nasol, pocnea umarul si cand trageam apa (nu exagerez, s-a intamplat) iar ca sa iau ceva de pe bancheta din spate, coboram din masina. acum sunt ok, am facut varf la piept 160 fara probleme. ai grija mare la forma executiei, la impins de la piept vezi cum tii coatele, incearaca o priza mai apropiata, cu coatele in 45 de grade, evita smuciturile la spate, blocheaza umerii la impins (omoplatii stransi).

acorda atentie mare incalzirii, nu forta o perioada, concentreaza-te pe exercitiile de mai sus, mai cauta - e plin net-ul de asa ceva pt ca foarte multa lume are probleme cu umerii, incearca si vezi ce ti se potriveste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow...felicitari!

In general oamenii de rand isi intind ligamentele de la triceps cand fac....triceps!

Ce ai reusit tu e o adevarata performanta!

Felicitari :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man nu esti normal.ma jur ... am ras cu lacrimi.

 

sa fim ontopic... omul a cerut un ajutor.eu pentru dureri de genu am luat flexit lichid.si ma ajutat,dar asta a fost acum 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A luat careva "Animal Flex"? Cred ca mi-am intins un ligament la cot facand triceps :(

Nico eu am auzit in sala lucruri bune despre produs , nu uita ca are overall rating 9.3/10 pe bodybuilding

 

ceea ce este excelent

 

o sa tin cont PTR ! 10X!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow...felicitari!

In general oamenii de rand isi intind ligamentele de la triceps cand fac....triceps!

Ce ai reusit tu e o adevarata performanta!

Felicitari :P

Cate ligamente sunt care trec prin cot? Doar alea de triceps? Eu nu ma pricep dar cred ca sunt mai multe. Am incercat doar sa va zic sa vad daca a mai avut careva exact asta...

 

PTR,cmd, mersi, cred ca o sa-mi iau Animal Flex din asta ca am mai citit pe net si baietii il recomanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ligamentele tin articulatiile sa nu se dea peste cap!

Articulatia e aia care leaga doua sau mai multe oase!

Iar tendon e ala care fixeaza muschiul pe os!

Deci nu exista legatura intre cot si umar! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiule, fara suparare, las.o balta. Omul are o leziune la cot si tu ii tii lectie de anatomie de a 7.a. Tricepsul fiind extensor al antebratului, iar cotul articulatia asupra caruia isi exercita functia, e oarecum normal ca acolo vor aparea cel mai frecvent si leziunile. De prima intentie as recomanda analgezie, de ex. Ibuprofen, si pauza de la efort, iar daca problema persista, pentru testarea unei leziuni/instabilitati a complexelor ligamentare colaterale se face un stres test sub radiograf mobil, deci tot la un ortoped bun. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiule, fara suparare, las.o balta. Omul are o leziune la cot si tu ii tii lectie de anatomie de a 7.a. Tricepsul fiind extensor al antebratului, iar cotul articulatia asupra caruia isi exercita functia, e oarecum normal ca acolo vor aparea cel mai frecvent si leziunile. De prima intentie as recomanda analgezie, de ex. Ibuprofen, si pauza de la efort, iar daca problema persista, pentru testarea unei leziuni/instabilitati a complexelor ligamentare colaterale se face un stres test sub radiograf mobil, deci tot la un ortoped bun. :)

Mersi, acu' o sa cerem si indrumari catre acei "ortopezi buni" :)

 

Eu am decis asa, pauza totala 2 saptamani, apoi o sa ma incalzesc bine si voi face cu greutati mai mici o perioada (daca merge), fara extensia tricepsului izolat.

Am luat si suplimentul minune, ma bombardez si cu asta:

post-7144-0-13085700-1394192434_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, acu' o sa cerem si indrumari catre acei "ortopezi buni" :)

 

Eu am decis asa, pauza totala 2 saptamani, apoi o sa ma incalzesc bine si voi face cu greutati mai mici o perioada (daca merge), fara extensia tricepsului izolat.

Am luat si suplimentul minune, ma bombardez si cu asta:

Animal flex e fix pix, am luat zilnic pina am golit 2 cutii pline. Nici un rezultat, durerile au crescut. Dupaia, am bagat tone de cartilaj de rechin= rezultat 0. La impins la pietp, prima serie cu bara goala de 20kg, ma durea de ma c...am pe mine. Numai cura cu decadurabolin, combinat cu pauze suficient de lungi intre 2 sedinte de piep, umeri, triceps (care solicitau umarul), m-au scapat de boala asta. Ma uit la colegii de la sala, foarte multi au aceeasi pb cu durerile la umeri, se scoala de pe banca si se iau cu mina de umar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ganterele erau in Lbs.

Daca erau in Kg poate doar le dadea de-a dura prin sala.

nici macar incalzirea nu o fac cu 50lbs :), te salut

 

 

 

 

da... ai inteles perfect ce am vrut sa-ti spun

 

Nico incearca concomitent cu AnimalFlex sa-ti cumperi si o cutie de Optimen (vb cu Jagi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor...suplimentele sunt apa de ploaie cand ai o problema de sanatate!

Deca este un MEDICAMENT...deci e mult mai recomandat plus de asta riscurile de sanatate sunt atat de mici chiar inexistente as putea spune!

Deca e poate steroidul de care poti abuza cel mai mult fara sa nu patesti nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Esti pe aratura, Filipe. Un om cu cativa ani de sala poate lucra cu gantere de 50 kg impinsuri la piept, indreptari, ramat cu un brat etc. Dar ai vrut si tu sa te dai interesant, nu?

Nu orice om cu cativa ani de sala (poate 10), poate sa faca ce spui tu cu ganterele de 50 Kg, mai ales impins de la piept.

Este o greutate mare pentru orice culturist amator.

 

Dintr-o provocare si o caterinca pe facebook m-am ales cu o poza la sala, eram dator cu o poza pe aici:

salut!

Faci vreun exercitiu cu ganterele de 50 Kg? Care?

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu orice om cu cativa ani de sala (poate 10), poate sa faca ce spui tu cu ganterele de 50 Kg, mai ales impins de la piept.

Este o greutate mare pentru orice culturist amator.

 

salut!

Faci vreun exercitiu cu ganterele de 50 Kg? Care?

Nu fac aproape nimic cu gantere de 50kg. Daca m-ar ajuta cineva poate as putea sa fac piept,dar cum ma antrenez singur nu le pot manevra. La umeri am facut cu 35kg cu balans la prima ridicare ca nu ma duce bicepsul. As mai putea sa fac ramat cu o mana,dar prefer sa fac cu 35kg cam 8-10 repetari.

 

Daca as vrea sa fac repetari putine gen 4-5 sigur as putea, dar imi trebuie partener si eu drept sa spun nu mai vreau sa cresc, vreau doar sa ma mentin si sa mai dau jos grasime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dintr-o provocare si o caterinca pe facebook m-am ales cu o poza la sala, eram dator cu o poza pe aici:

ce esti asa incordat domnu? :)) felicitauri! Din cunostintele mele minime de culturism, o sa iei in greutate cateva kg la inceput, si abia dupa aia o sa scada si grasimile. Pe de alta parte sunt de parere ca daca vrei sa slabesti trebuie sa faci ceva gen fitness, multe repetari cu greutati mici si mult cardio. Haida spor!

PS: nu ma impuscati, nu stiu prea multe, nu imi place sala, si mi`a mai dat si mama natura un fizic pt care ma injura lumea ... :D

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...