Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Esti pe aratura, Filipe. Un om cu cativa ani de sala poate lucra cu gantere de 50 kg impinsuri la piept, indreptari, ramat cu un brat etc. Dar ai vrut si tu sa te dai interesant, nu?

Nu orice om cu cativa ani de sala (poate 10), poate sa faca ce spui tu cu ganterele de 50 Kg, mai ales impins de la piept.

Este o greutate mare pentru orice culturist amator.

 

Dintr-o provocare si o caterinca pe facebook m-am ales cu o poza la sala, eram dator cu o poza pe aici:

salut!

Faci vreun exercitiu cu ganterele de 50 Kg? Care?

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu orice om cu cativa ani de sala (poate 10), poate sa faca ce spui tu cu ganterele de 50 Kg, mai ales impins de la piept.

Este o greutate mare pentru orice culturist amator.

 

salut!

Faci vreun exercitiu cu ganterele de 50 Kg? Care?

Nu fac aproape nimic cu gantere de 50kg. Daca m-ar ajuta cineva poate as putea sa fac piept,dar cum ma antrenez singur nu le pot manevra. La umeri am facut cu 35kg cu balans la prima ridicare ca nu ma duce bicepsul. As mai putea sa fac ramat cu o mana,dar prefer sa fac cu 35kg cam 8-10 repetari.

 

Daca as vrea sa fac repetari putine gen 4-5 sigur as putea, dar imi trebuie partener si eu drept sa spun nu mai vreau sa cresc, vreau doar sa ma mentin si sa mai dau jos grasime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dintr-o provocare si o caterinca pe facebook m-am ales cu o poza la sala, eram dator cu o poza pe aici:

ce esti asa incordat domnu? :)) felicitauri! Din cunostintele mele minime de culturism, o sa iei in greutate cateva kg la inceput, si abia dupa aia o sa scada si grasimile. Pe de alta parte sunt de parere ca daca vrei sa slabesti trebuie sa faci ceva gen fitness, multe repetari cu greutati mici si mult cardio. Haida spor!

PS: nu ma impuscati, nu stiu prea multe, nu imi place sala, si mi`a mai dat si mama natura un fizic pt care ma injura lumea ... :D

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce esti asa incordat domnu? :)) felicitauri! Din cunostintele mele minime de culturism, o sa iei in greutate cateva kg la inceput, si abia dupa aia o sa scada si grasimile. Pe de alta parte sunt de parere ca daca vrei sa slabesti trebuie sa faci ceva gen fitness, multe repetari cu greutati mici si mult cardio. Haida spor!

PS: nu ma impuscati, nu stiu prea multe, nu imi place sala, si mi`a mai dat si mama natura un fizic pt care ma injura lumea ... :D

Zven,am slabit 22kg in 6 luni,deci eu zic ca se duc si grasimile daca te tii de dieta si de sala!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat si eu de aproape o luna de sala... prima oara-n viata. Pentru a castiga masa si pt sport nu pt slabit sau sa ma fac pachet.

 

Fac exercitii pe grupe 5 zile/sapt.

1.Piept

2.Spate

3.Brate

pauza

4.Umeri trapez

5. Picioare

pauza

Cu exercitii pt abdomen, intercostali la sfarsitul fiecarei zile dupa grupa.

 

Iau GFX-8 - un shake pe zi (nu doua) si CarboPlus (o cupa, nu doua)... incerc sa nu ma bazez pe prafuri si pastile

Am luat aproape 3kg dar hai sa zic 2kg curate de cand m-am apucat si se vad mai ales la piept si brate. Nu fortez, fac pentru mine nu sa impresionez asa ca nu ma fortez cu greutati, fac cu cat pot. DAR...

 

Intrebarea este: Ce sa iau pentru articulatii sa nu apara probleme sau neplaceri? Merci

 

...am totusi 30 de ani :D

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..........

 

Intrebarea este: Ce sa iau pentru articulatii sa nu apara probleme sau neplaceri? Merci

 

...am totusi 30 de ani :D

De cand am problema asta la cot m-am documentat un pic pe tema articulatiilor, din citit pe net, am fost si la doctor. Se pare ca la un moment dat muschii pot deveni mai repede mai puternici decat ligamentele si articulatiile pot fi afectate.

Pe scurt ce am citit ca e bine sa faci:

- incalzire (aducerea corpului si tuturor organelor in temperatura printr-un cardio de 7-10 minute) plus incalzire generala si incalzire cu greutatea usoara la prima (primele) serie a unei grupe;

- hidratare cu apa si minerale/vitamine; articulatiile trebuie sa aiba apa si alte chestii deci hidratare multa si atentie la cafea si ceai verde, astea deshidrateaza (eu eram la dieta si beam cam multa cafea si ceai verde cand mi-am bulit usor ligamentul la cot);

- pe langa apa/vitamine/minerale poti lua suplimente care ajuta, eu am luat Animal Flex, inca nu am terminat cutia si nu stiu ce sa zic - cred ca m-a ajutat dar eu nu am avut o problema grava. Suplimentele sunt pe baza de glucozamina, condroitina, colagen,etc. Cam ce contin si Artrostop-urile astea de le mai face reclama la TV.

- streching dupa antrenament (asta recunosc ca nu prea fac,dar poate ar trebui);

 

Cam asta e parerea generala din ce m-am documentat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pt cei care au niste ani de sala in spate.. am mers 6 luni la sala cu lucrat intens(pauze de 1-2 min) si banda HIT cate 10-15 minute la incalzire si mi'a mers bine, dar cam obositor. Cu un suport de proteina din zer in ultimele 3 luni, am pus per total cam 6 kg cu grasime relativ putina. In astea 6 luni am avut cam o luna pauza cumulat.

 

Problema e ca in ianuarie m'a lovit o depresie cam rau si m'am lasat de sala pt ca nu mai puteam sa continui. Supraantrenament mai era ocazional, probabil cand nu mancam/dormeam bine(nu prea depaseam 1h in sala la stilul asta de antrenament). De 3 luni n'am mai mers si depresia inca persista, n'am mai mancat and stuff, am slabit si tot tacamu'.

 

Intrebarile mele ar fi: e probabil ca antrenamentul sa fi provocat depresia?(de multe ori nu puteam sa dorm noaptea pt ca trageam seara pe la 8-9)

Ar putea sa ma ajute o reintoarcere la sala, sau sa astept pana imi revin calumea?

 

 

Rog sfaturi avizate, nutritia si antrenamentele sunt niste chestii foarte delicate pe care nu avem cum sa le stim toti si nu tre' neaparat sa ne dam smardoi de dragul postarii.

 

Merci :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca in ianuarie m'a lovit o depresie cam rau si m'am lasat de sala pt ca nu mai puteam sa continui. Supraantrenament mai era ocazional, probabil cand nu mancam/dormeam bine(nu prea depaseam 1h in sala la stilul asta de antrenament). De 3 luni n'am mai mers si depresia inca persista, n'am mai mancat and stuff, am slabit si tot tacamu'.

 

Intrebarile mele ar fi: e probabil ca antrenamentul sa fi provocat depresia?(de multe ori nu puteam sa dorm noaptea pt ca trageam seara pe la 8-9)

Ar putea sa ma ajute o reintoarcere la sala, sau sa astept pana imi revin calumea?

 

Eu n-am intalnit printre prieteni mei vreunul sa fi avut probleme de genul de la sala. si sunt unii seriosi care fac de ani de zile. Si vorbind despre mine, lucrand intr-un domeniu stressant ca naiba, inconjurat de c.retini toata ziua, ajung terminat acasa (bonus cate o durere de cap), Cand ma pun sa fac miscare, se schimba total ziua (in bine ma refer). Cand nu...pai cred ca as putea spune ca sunt deprimat :) Deci la mine de obicei lipseste imboldul. Cand incepusem cat de cat sa ma tin de exercitii (acasa), m-a troznit cate o raceala (in 6 luni am 2 raceli destul de puternice), cum nu am avut pana acum (maxim 1 data pe an raceam usor). Parerea mea sa iti gasesti un partener (prieten mai bun) si sa va ajutati reciproc sa va tineti de sala (de obicei moralul e mai bun cand sunteti 2, pt. ca va ajutati unul pe altul. Cand unul nu are chef, are celalalt si trage si de 'lenesul' celalalt).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca totul a inceput cu o raceala strasnica.. am stat racit o luna+, si am trecut prin episoade de febra, tuse puternica, laringita cu raguseala, apoi ureche infundata care m'a lasat dupa 2-3 saptamani. De atunci sunt deprimat si ipohondru, imi fac numai filme nasoale de sanatate si toate cele, am inceput sa'mi fac analize si treburi sa ma mai linistesc, dar nu prea functioneaza ca imi revin tristeturile..

 

am incercat sa ma reapuc de sala dupa ce mi'a trecut raceala si dupa o saptamana n'am mai putut din nou sa merg pt ca eram varza psihic. Intr'adevar in trecut da, ma simteam mult mai bine cand mergeam la sala, energic, respiratie si tot.. dar ma gandesc ca poate stressul asta constant asupra muschilor si intensitatea mare mi'au dat o stare, nu stiu ce sa zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca eu cele mai bune rezultate le-am avut in perioade de stress maxim. Imi facusem un tel din a merge la sala si ... uitam de probleme. Intre timp am lasat-o mai moale, am avut alte prioritati, s-au mai linistit lucrurile pana si mancatul mai ok a devenit optional si bagam ce prindeam. Tot incerc sa imi fac un program de lucru (aici am inceput sa avansez usor-usor) si de mese (aici sincer stau cam prost; cunostinte am ceva de prin facultate+sfaturi de la un prof culturist+ce am mai citit+din experienta; si ma tot apuc de cate un tabel in excel si dupa uit de el; acasa mie imi place sa gatesc, dar gatind si pt. prietena mea, intodeauna sunt tentat sa fac ceva mai gustos decat corect dpdv al nutrientilor, ca eu nu prea ma omor cu mancarea, mancam orice, indiferent de gust - da, faceam si niste combinatii mai ciudate daca simteam ca au valoari nutritive cum voiam; mai pun faptul ca nu ii place nici sportul (isi permite - e slabuta natural) si gata, s-a dus naibii moralul pe o zi :crack: ).

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca totul a inceput cu o raceala strasnica.. am stat racit o luna+, si am trecut prin episoade de febra, tuse puternica, laringita cu raguseala, apoi ureche infundata care m'a lasat dupa 2-3 saptamani. De atunci sunt deprimat si ipohondru, imi fac numai filme nasoale de sanatate si toate cele, am inceput sa'mi fac analize si treburi sa ma mai linistesc, dar nu prea functioneaza ca imi revin tristeturile..

 

am incercat sa ma reapuc de sala dupa ce mi'a trecut raceala si dupa o saptamana n'am mai putut din nou sa merg pt ca eram varza psihic. Intr'adevar in trecut da, ma simteam mult mai bine cand mergeam la sala, energic, respiratie si tot.. dar ma gandesc ca poate stressul asta constant asupra muschilor si intensitatea mare mi'au dat o stare, nu stiu ce sa zic...

Imi pare a fi un caz tipic de genul in care corpul iti "spune" ca il iei prea tare!

Nu neaparat ca rupi fiarele in sala...poate si stresul cotidian sau chiar nu te odihnesti destul sau hranesti destul!

Daca nu exista un echilibru relativ in organism el va incepe sa iti dea semne si va stagna sau regresa!

Trebuie doar sa ii cunosti "limba" ca el vorbeste!

Eu zic sa revizuiesti o zi din viata ta si vezi cam unde crezi tu ca organismul tau duce prea multe in carca iar apoi fa "setarile" corespunzatoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hardknot: problema ta de fapt este impartita in 2. Psihica si fizica. Cel mai bine vb cu oameni scoliti in chestiile astea ca sa gasesti rezolvarea. Una e sa simti extenuare fizica si alta e sa fi si cu moralul la pamant.

Ca sa ne mai si distram putin, urmariti in special de la minutul 2 la minutul 4.

https://www.youtube.com/watch?v=AoqYsXs3o98

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 4 martie in postul Pastelui am observat ce inseamna putina "dieta" ,nu credeam lucrul acesta .

attachicon.gifIMG_3706.JPGattachicon.gifIMG_3707.JPG

Adica ai dat ceva sunculita jos? Cat ai acum perimetrul taliei si al toracelui in inspiratie, ca sa-mi pot face o idee. Ceva spate se pare ca ai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am facut masuratorile acestea in viata mea ... speram sa le fac cand o sa fiu ginerica :))), o sa le fac si o sa-ti spun

am dat aprox 5kg

@Nico : e foarte bine prietene !

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am facut masuratorile acestea in viata mea ... speram sa le fac cand o sa fiu ginerica :))), o sa le fac si o sa-ti spun

 

@Nico : e foarte bine prietene !

Perimetrul bratului, al taliei, al toracelui in inspiratie, al coapselor si gambelor sunt definitorii pentru un culturist . :)

La concursuri, atunci cand ochiul nu mai poate face diferenta, se apeleaza la cifre, adica masuratori si anumite rapoarte considerate etalon, intre diferite segmente si circumferinte.

Bine, aici nu este cazul dar daca cineva iti spune ca are in talie 78 cm iar perimetrul toracelui de 125 cm, apoi respectivul sigur este culturist si inca unul foarte bine cladit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perimetrul bratului, al taliei, al toracelui in inspiratie, al coapselor si gambelor sunt definitorii pentru un culturist . :)

La concursuri, atunci cand ochiul nu mai poate face diferenta, se apeleaza la cifre, adica masuratori si anumite rapoarte considerate etalon, intre diferite segmente si circumferinte.

Bine, aici nu este cazul dar daca cineva iti spune ca are in talie 78 cm iar perimetrul toracelui de 125 cm, apoi respectivul sigur este culturist si inca unul foarte bine cladit...

 

La ce concursuri se apeleaza la masuratori?

In urma cu zeci de ani exista un sistem de departajare, bazat pe probe de forta (impinsuri, tractiuni etc.), dar a disparut de mult. In culturismul competitional conteaza exclusiv estetica si proportiile, dar cele relative, nu absolute, bazate pe masuratori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce concursuri se apeleaza la masuratori?

In urma cu zeci de ani exista un sistem de departajare, bazat pe probe de forta (impinsuri, tractiuni etc.), dar a disparut de mult. In culturismul competitional conteaza exclusiv estetica si proportiile, dar cele relative, nu absolute, bazate pe masuratori.

Poate dar concursurile de culturism nu sunt concursuri de forta. Eu vorbesc de ce am citit cu multi ani in urma. Am participat la concursuri de culturism, dar ca spectator si nu am avut ocazia sa asist la astfel de dueluri. Oricum, daca se scot pentru departajare doi sau mai multi competitori, li se da sa execute amfora, crabul sau dublu biceps si arbitrii nu ajung la o concluzie, existau rapoarte ale anumitor dimensiuni care sa duca la departajare. poate ca nu mai este asa, cu electronica de acum nimic nu-i imposibil, sau aproape...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kevinn spune bine!

Nu exista masuratori de niciun fel!

Totul e "ochiometric"!

In Culturism exista niste criterii bine definite DAR care sunt subiectiv apreciate!

1 Structura osoasa (umeri lati adica clavicule lungi,talie ingusta,incheieturi subtiri)

2 Calitate musculara ( definire)

3 Proportii (degeaba esti mare de la slip in sus daca ai picioare de barza)

Astea sunt CICA cele mai importante criterii! in realitatea PROFESIONISTA din SUA nu prea se tine cont...acolo TOT ce conteaza e sa fii MARE si DEFINIT!

4 Masa musculara!

5 Vascularizare!

6 Tonus muscular (sa ai muschi duri ca piatra)

7 Forma muschilor (sa ai muschi plini,lungi(adica sa nu ai muschi scurti cum ar fi un biceps scurt) si densi)

8 Simetrie ( ce e pe stanga sa fie si pe dreapta...nu merge sa ai o coapsa mai mare ca cealalta spre exemplu).

P.S e un sport INGROZITOR DE GREU!

Acum sunt pe un ciclu de 16 saptamani cu Deca Anadrol si Test Cipionat si mananc FORTAT la fiecare 3 ore!

Un chin groaznic sa mananci cand nu iti e foame....ma apuca groaza cand deschid caserolele cu mancare!

Am mereu stomacul plin si imi e greu sa respir fiindca mancarea aia multa care o am in stomac apasa pe diafragma si toracele se extinde mai greu deci respir naspa!

Si am putine kilograme si ma simt naspa.....dar atunci profesionistii care cara zilnic dupa ei 120+ kg!

Un sport ingrozitor de greu...pe care steroizi nu il fac DELOC mai usor!

Tot trebuie sa ridici zeci de tone pe zi in sala si tot trebuie sa mananci pana aproape simti ca vomiti!

Eu unul personal am tot respectul pt baietii aia....doar cine nu a trecut prin asa ceva poate spune ca e usor!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...