Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • 6 months later...
  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Reinvii putin topicul asta pentru ca as vrea o sala (de culturism, fitness, numiti-o cum vreti) pe langa Victoriei. Stau in zona si nu am gasit nimic pana acum. Exclus World Class ptr ca mi s-a intiparit in cap ca sunt fitosi, scumpi...ma multumesc si cu o sala de cartier chiar daca discurile sunt ruginite. As mai plusa cu un bazin de inot (exclus Radisson...nu-i de mine bazinul ala -daca il pot numi asa). In urma cu 1 luna mi-a expirat abonamentul la Viva Sport din Berceni, unde am prins cu 12 mil parca, platit in trei transe, 6 luni atat sala cat si bazin. Dar acum cand vremea nu va mai fi atat de buna, sa bat Victoriei-Berceni-Victoriei, parca nu...

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Downtown Fitness, la Piata Ion Mihalache (5-10 min de mers pe jos de la Piata Victoriei). Sala e decenta, zic eu. Nu are bazin.

Numai bine!

Multumesc de pont, e super aproape de mine (ma mir ca nu am vazut-o mai devreme). Din ceea ce vad pe site, arata foarte bine iar pretul unui abonament este acceptabil. Am sa ma duc astazi sa o vad si revin cu impresii la cald.

» Post actualizat in 25 Sep 2018 07:23

Impresiile:

- locatia e super aproape de unde stau eu. Nu prea sunt scuze ca ninge, ploua, tuna sau fulgera. Trebuie mers la sala!

- locuri de parcare (pentru cei care vin cu masina) nu prea sunt

- ai o shaormerie chiar cum iesi din sala (avis amatorilor)

- sala in sine:

--> aparatura nu mi se pare chiar noua, cred ca are 5-6 ani. Se vad urme de uzura (normale de altfel), nu toate bancile beneficiaza de reglaj (ceea ce la unele exercitii poate fi incomod rau), alte au reglaj usor "arhaic".

--> incaperea mi se pare mica, uneori sunt camere de 3-4 metri patrati in care pot face doar stretching, asta daca esti curios "oare ce o fi acolo"

--> bancile aparatelor (impins la piept) au latimea prea mica pentru spate. Cand te pui sa lucrezi pieptul (fie inclinat, declinat, drept), pozitia ta este usor incomoda. Nu ar strica niste banci mai mari.

--> desi este mica, nu am stat dupa aparate sa lucrez ce aveam eu nevoie. Asta poate din cauza faptului ca antrenamentul meu este usor diferit, nu ca toata lumea, luni = piept

--> mi s-a parut ca nu sunt discuri suficiente in sala. Daca vin 2-3 baieti care vor sa lucreze piept spate si biceps si folosesc doar discuri, s-a cam terminat distractia. Lucrezi doar la scripete

--> iluminatul si muzica in sala sunt bune

--> dusurile, desi nu le-am probat, am vazut ca sunt la numar 3, isi fac treaba

--> vestiarul este in regula, poate o idee mai mari dulapurile si mai bine gandite: am vazut persoane care vin direct de la munca, asta inseamna o camasa pe umeras dar ce sa vezi, camasa la baza sta culcata, ca inaltimea vestiarului este mai mica decat camasa in sine :)

--> receptia ok, atat ca si produse (manusi, bauturi energizante si simple, suplimente) cat si fetele de acolo

--> pretul pentru calitate vs distanta vs program vs ce am eu nevoie mi se pare fair (200 ron)

 

Concluzia: o luna voi continua aici, insa am auzit ca ar fi o sala si la baza podului Basarab, pe langa metrou. Voi face o comparatie la un moment dat si cu aceea sala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reinvii putin topicul asta pentru ca as vrea o sala (de culturism, fitness, numiti-o cum vreti) pe langa Victoriei. Stau in zona si nu am gasit nimic pana acum. Exclus World Class ptr ca mi s-a intiparit in cap ca sunt fitosi, scumpi...ma multumesc si cu o sala de cartier chiar daca discurile sunt ruginite. As mai plusa cu un bazin de inot (exclus Radisson...nu-i de mine bazinul ala -daca il pot numi asa). In urma cu 1 luna mi-a expirat abonamentul la Viva Sport din Berceni, unde am prins cu 12 mil parca, platit in trei transe, 6 luni atat sala cat si bazin. Dar acum cand vremea nu va mai fi atat de buna, sa bat Victoriei-Berceni-Victoriei, parca nu...

Merci!

Daca ai 7 Card (si daca n-ai),vezi ca era pe Magheru una destul de ok-si mai e la Unirii,sus,la 3 -nu sunt chiar in zona ta ,dar eu zic ca-s la o distanta rezonabila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Da nu inteleg ce are World Class si ce are in mod Special Radisson? Figurile s-au dus de foarte multa vreme la World Class; acum a ajuns doar un lant normal de sali de fitness. In cadrul lor au si salile de figure, respective Le Club si W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • 3 months later...

Slaba miscarea pe aici!

Apropo de "slaba": m-am gandit sa ma detoxifiez. Ca stiu ca erati curiosi, de asta zic.

Bine, ordinea a fost asta: intai am dat de un articol, pe urma m-am gandit. Si m-am gandit asa: bre, daca tot ma chinui, s-o fac fara mila - adica am zis sa incerc sa ma las si de fumat, daca tot fac foamea.

Prima zi mi-am sticat dieta cu o cireasa. A 2-a noapte urlam de foame si ma gandeam la cozonacul de mi l-a adus matusa-mea in dupa amiaza aia. Apoi s-a facut sambata: dilaila, ca am avut mosafiri. Ieri am incercat iar si a mers pana seara cand ne-au invitat ai mei la masa. Asa ca azi incerc iar. Oricum, macar am 5 zile fara tigari si aproape 3 (pe sarite) de mestecat boabe fierte. Nu e ce trebuie, dar tot e mai mult decat nimic. Daca imi iese cu alea 10 zile, va anunt. Invidiosilor!

 

Daca vreti sa aprofundati subiectul:

https://www.catena.ro/totul-despre-dieta-oshawa

https://www.topfitness.ro/dieta-oshawa-slabire-si-detoxifiere/

Eu am mers pe ideea doamnei, adica cum se vede in poza.

Spor!

 

 

 

 

 

SS.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Krimh a spus:

 

Apropo de "slaba": m-am gandit sa ma detoxifiez.

 

 

Spor sa ai! Ca dieta pentru X zile, merge. Dar nu insista prea mult ca nu face bine domnilor trecuti de o anumita varsta...

Daca vrei ceva mai serios, vezi intermitent fasting sau dieta razboinicului. Sa stii ca are foarte putine contraindicatii, doar ceva boli grave de stomac. Majoritatea le invoca insa, dupa 2-3 zile de fasting. :D Caractere slabe, ce sa le faci?!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sunt un razboinik dat drqacului, acum m-am prins, nu ca nu am timp sa manank, eus sunt de faspt razbonic, spatele ma doare nu din alte motive, ci ca am luat o sulita in spate intr-o alta viata:)))

Lasand gluma la o parte, nu este  nevoie de dieta, ca nu se poate tine mult timp, te lesini si te frustrezi, mananci din toate dar cum era bancul(O 1/2 de galeta mai putin) un pic  de sport si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, TETEA. said:

pentru X zile, merge

 

Asta e targetul. Din pacate nu m-am putut tine si nu stiu daca o sa imi iasa fiindca nu pot sa refuz lumea. Nu fiindca sint pofticios, ci fiindca nu mi se pare ok: ba am bagat niste bani ca sa fac un gratar si sa fiu cu tine la o bere, vii? Eu ce sa zic? Vin, da' nu mananc decat un pic de orez fiert. Daca e brun, altfel nu!

 

11 minutes ago, Djenavar said:

nu este  nevoie de dieta

 

Eu nu am varsta la care sa mai am pretentii de la fizicul meu. De niciun fel. Nu e vorba de dieta, e de detox. Asta nu cred ca strica. Si mi s-a parut mai rezonabila Oshawa asta decat sa fac clisma cu cafea  :)))

+ ca e vorba de challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

🤔 ce varsta ai de numai ai nici o pretentie, daca nu sunt indiscret, asta incerc sa spun, dieta nu te va ajuta, dupa ce nu msi manaci doar orez brun , bum bum pui la loc si +, un pik mai putin zahar, un pic mai pitine prajituri,😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Djenavar a spus:

Hai ca sunt un razboinik dat drqacului, acum m-am prins, nu ca nu am timp sa manank,

 

Si p'asta am auzit-o des, toti au impresia ca tin deja dieta asta din cauza programului incarcat. "Pai eu oricum mananc doar o data in zi, ca nu am timp". Da, si biscuitii, cipsurile, un hamburger mic, sau bauturile indulcite (cafea, ceai) nu le socotesti?

20 de ore doar apa si cafea neindulcita. 4 ore mancare fara prostii. In afara celor 4 ore, nici macar o samanta de mac! Vedem atunci cati Razboinici raman... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inceput de cateva luni sa merg la sala’ de 2 ori pe saptamana

sala - insemnand un antrenor care lucreaza doar cu noi 2 ( am liat si un coleg)

nu facem forta ci lucram cu corpul si greutati de 10 kg max

 

s a vazut la tura de ski si nu mai urc peste 100 kg

 

ca si target’ …. sa ajung la 92 kg si sa am mobilitate

ps si sa pot manca ce vreau 😂😂😂😂

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, Krimh a spus:

Eu nu am varsta la care sa mai am pretentii de la fizicul meu. De niciun fel. Nu e vorba de dieta, e de detox. Asta nu cred ca strica. Si mi s-a parut mai rezonabila Oshawa asta decat sa fac clisma cu cafea  :)))

+ ca e vorba de challenge

 

Cum adica esti la varsta la care nu mai ai pretentii la fizic? Nu exista asa ceva, baga niste abdomene si poti sa mananci si prajituri 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, SenorPink said:

Cum adica esti la varsta la care nu mai ai pretentii la fizic?

 

Adica imi dau seama ca e in picaj liber, ceea ce e normal. Daca nu fac eu ceva pt el, singurel nu cred ca face minuni.  

Asta e o problema, cu acceptarea: lumea nu accepta ca imbatraneste, nu accepta ca greseste, nu accepta ca nu e omniscienta... toti vor in rai si nimeni nu vrea sa moara. :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa accepti si alta e sa te "predai" si sa zici ca nu mai ai pretentii. Si eu la 20 faceam miscare si puteam manca si bea orice fara nici un stres si nu se punea fir de grasime. Acum pe la final de ani 30 trebuie atentie la mancare si beutura plus miscare planificata ca lumea ca sa ma pot mentine in forma. Dar sub nici o forma nu trebuie capitulat, niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TETEA. a spus:

 

 

20 de ore doar apa si cafea neindulcita. 4 ore mancare fara prostii. In afara celor 4 ore, nici macar o samanta de mac! Vedem atunci cati Razboinici raman... 

 

Asta este stil de viata sau dieta?🤔

Asta incerc eu sa spun, nu ai nevoie de dieta si alte prostii, fara excese, atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E stil de viata daca vrei, pentru ca nu se tine pentru x zile, ci ca regula generala.

Mai calc stramb ca sa zic asa, merg la o nunta, la un gratar, atunci nu tin cont. A doua zi insa, din nou 20/4. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa vezi razbeliune in legiunile si triburile de razboinci daca.i tineai pe dieta asta de "razboinici" abereaza un pic tovarasul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Djenavar a spus:

Ia sa vezi razbeliune in legiunile si triburile de razboinci daca.i tineai pe dieta asta de "razboinici" abereaza un pic tovarasul

 

Nu intelegi, dieta se foloseste extensiv in sportul de performanta. Nu stiu cine-i  "tovarasul" care abereaza, dar stiu sigur cine n-are habar de sportul de performanta.

Ah, daca "performanta" la romani inseamna "Folbal", cu rezultatele stiute, atunci da: Sportivii se tin pe mici, paine si bere! Cat mai multi, si cat mai multe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am divagat, aveti dreptate.

Genul asta de orar alimentar tine loc de multe, si are multiple beneficii, inclusiv detox, slabit, etc.

Se poate tine si mai putin radical, 18 ore cu 6 ore, se poate adapta dupa nevoi, 4-5 zile pe saptamana, ca pentru omul obisnuit cum suntem majoritatea.

Era o alternativa la Oshava sau la alte diete de slabit si detoxifiere, care sunt in mare parte niste prostii foarte periculoase. In special! cele bazate pe fructe, seminte sau uleiuri exotice, de care nici n-am auzit pana la varsta asta. Ca regula generala, consumati preponderent fructe si legume ce cresc in zona globului in care v-ati nascut si ati trait, mai subtire cu exotismele...

 

Acum 3 minute, SenorPink a spus:

Sportul de performanta nu inseamna sanatate! 

 

Cel mai adevarat! Alimentatia in sine e altceva. Sau principiile unei alimentatii sanatoase.

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

31 minutes ago, Clit Eastwood Jr. said:

inoportun

 

Nici vorba! 

E buna miscarea, numai s-o faci. Vreau s-o fac. Doar ca:

Acasa stau cate juma de ora pe banda. As vrea sa pot zice că zilnic. Mers alert, sau mai putin... dupa cum ma lasa genunchiul. In loc sa stau pe banda si sa cresc factura la lumina cu 5 beri, as vrea sa ma misc in aer liber. Pt ca oxigen mai mult decat cu fereastra deschisa (& else: verdeata, soare, ciripituri, etc). Si vorbesc de alergare, fie ea si usoara. Dar nu am conditii. Nu-mi place sa dau lumea la o parte pe trotuare. Iar stadionul orasenesc arata de parca a intrat turma de vaci pe iarba, dupa o ploaie.

Motive, stiu. 

Am gantere, bara, biclă eliptica si banda. Cu banda ma impac cel mai bine. Dar e putin ce fac eu. Si vreau sa fac fiindca am oasele paradite si ma dor articulatiile: in ritmul asta in cativa ani ajung la baston. Viata activa nu cred ca a daunat multora. Si majoritatea e constienta de asta. Mai ramane de rezolvat cu lenea, ca planuri toti ne facem :))

Treaba cu orezul si hrișca e discutie vad ca deja lasata in urma. Eu tot o sa incerc sa ating alea 10 zile. Ca imi iese ori ba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...