Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Daca inainte mai aveam o durere de spate sau ceva de genul asta pot spune ca desi ieseam de la sala obosit ma simteam foarte bine.

 

Legat de proteine, creatina si toate bullshiturile alea au partile lor bune insa si multe defecte. Lil debul am reusit sa pun mai frumos masa musculara printr-un antrenament serios (4-5 ori pe saptamana in vacanta) mancat foarte bine si odihna suficienta.

 

Legat de incheieturi si articulatii din ce am inteles ele sunt primele care "pica" atunci cand se fac antrenamente excesive, fara o incalzire riguroasa si cand se urmaresc rezultate imediate in detrimentul sanatatii.

 

Legat de toate grupele musculare pe care le-am insiruit pe prima pagina (Piept, bicepsi, tricepsi, antebrat, umeri, trapez, spate, lombari, dorsali, abdomen, coapse si gambe) din ce m-am mai documentat si voi mai continua, am inteles ca sunt cateva grupe care se pot lucra o data la doua saptamani = tricepsul si antebratul, nu este indicata lucrarea grupel opuse (triceps-biceps, piept-spate).

 

Ce fructe sunt recomandate pentru cei care vor masa musculara, care carne este cea mai indicata, dulciuri?

 

Mentionez ca momentan urmaresc sa cresc in greutate, ma stiu si daca nu cresc prin masa musculara nu cresc nici prin grasime asa ca tot ce pun pe mine e destul de frumos reliefat :hug: Dupa ce ajung la greutate dorita, voi continua pe definire si intentionez sa ma apuc de inot :cheers:

 

carnea de curcan are cea mai mare cantitte de proteina in ea.carnea de peste e foarte buna.doar sa fie gatita la gratar si nu prajita in ulei.

cat despre fructe pentru masa musculara... baga banane, afine,pere.(cam tot ce e foarte dulce).cauta un echilibru in tot ceea ce faci.

 

http://www.gandul.info/sanatate-food-drink...mandata-4450139

Mesaj completat

Cred ca tre' sa aprofundez putin , ca sa ma fac inteles. Deci , avem una bucata de slabanog care baga in el ca intr-un spital si degeaba. Ce face catateanu ? Se duce la sala.

Te duci la sala pt. masa , cel putin pt. inceput , ca daca te duci schilo si tragi pt. intretinere rezultatul e devastator. A dica ramii tot schilo. Masa este suma a 3 factori , somn , papa si efort. Sa vorbim despre efort. Exercitii de baza , greutati min. 70% din cit poti ridica si repetari pina in 8-10 pe serie. Dezvolti forta si masa , ca sa arati mare si imbracat , nu numai vara , la plaja. Ca fibra au multi , da daca arunci o toala pe ei sint pa. Genu' pustii aia care se umfla vara pe strada , in tricouri strimte , da iarna , cu o geaca , zici ca-s lihniti de foame.

Mincarea. Baza , tata. Carbohidratii se stie , sint energie. Si proteinele pot fi , dar sint scumpe , se ocupa de cresterea muschiului. Deci , e logic ca o rupi pe cartofi , paste , fasole , mazare. Te duci in sala si halesti fiarele alea.Bagi carnita , daca esti slabanog , cit de multa. Si in general , cam orice si oricit, daca metabolizmul te trage in piept.

La final dupa ce vezi tu ca esti cam pufos si nu-ti mai convine , tai usor din papa si o arzi mai tare pe cardio. Simplu.

 

bun

sportul il faci doar ca sa te faci mare si umflat ?sau sa te simti sanatos?fibra au chiar putini.ma refer la persoanele care au masa musculara suficienta.Uita-te in jur, incepe si la noi sa apara sedentarismul.

Iar referitor la modul de antrenament si alimentatie care l-ai scris tu se aplica daca iti doresti sa fi doar mare.Atunci inseamna ca asta iti ofera satisfactie.fiecare cauta altceva.

Eu asta mi-am dorit initial,pentru ca eram foarte slab si extrem de complexat.Dar ma bucur ca am mers pe partea de modelare si ulterior de crestere.Chiar daca a durat mai mult am ajuns la rezultatul dorit.

Mesaj completat

Adaug asta in speranta de a da un boost celor care si-ar dori si arate altfel.ca sa iti faci o idee cum eram.bag 2 poze.una in acum 9 ani si una de azi.

DSC03619.jpg1311.jpg

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1.ok.iubesc femeile,asta ca sa fie clar si sa nu existe dubii,dar arati beton.Sincer esti exact ca tipul ala de barbat ce il gasesti pe coperta de la MH.

2.9 ani.....deci nu 12 saptamini,nu 30 days workout sau alte povesti.....9 ani.Stima!

3.mi-am nenorocit ligamentele la ambele picioare in entorse stupide si repetate ce au dus la ruperea ligamentelor la piciorul sting si nevindecarea (inca) la piciorul drept,si as vrea sa intreb daca stie cineva ceva exercitii ce se pot face si acasa pentru recuperare.

La stingul s-au rupt anteriorul si calcaneo post-44338-1255640925_thumb.jpg iar la dreptul medialul deltoid post-44338-1255641036_thumb.jpg.

S-au intimplat asa: post-44338-1255641124_thumb.jpg

 

Nu mai are rost sa spun,ca din cauza asta nu mai prea pot face miscare,am inceput sa pun ceva kg pe mine si sunt disperat sa imi recapat increderea si forta in picioare.

Asa ca daca e cineva care stie ceva legat de problema mea,astept.

Daca e offtopic,scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.ok.iubesc femeile,asta ca sa fie clar si sa nu existe dubii,dar arati beton.Sincer esti exact ca tipul ala de barbat ce il gasesti pe coperta de la MH.

2.9 ani.....deci nu 12 saptamini,nu 30 days workout sau alte povesti.....9 ani.Stima!

3.mi-am nenorocit ligamentele la ambele picioare in entorse stupide si repetate ce au dus la ruperea ligamentelor la piciorul sting si nevindecarea (inca) la piciorul drept,si as vrea sa intreb daca stie cineva ceva exercitii ce se pot face si acasa pentru recuperare.

La stingul s-au rupt anteriorul si calcaneo post-44338-1255640925_thumb.jpg iar la dreptul medialul deltoid post-44338-1255641036_thumb.jpg.

S-au intimplat asa: post-44338-1255641124_thumb.jpg

 

Nu mai are rost sa spun,ca din cauza asta nu mai prea pot face miscare,am inceput sa pun ceva kg pe mine si sunt disperat sa imi recapat increderea si forta in picioare.

Asa ca daca e cineva care stie ceva legat de problema mea,astept.

Daca e offtopic,scuze

 

Nu e offtopic deloc.am sa vb cu cineva care e kinetoterapeut si poate stie el ceva.eu momentan sunt student la kineto si nu pot sa iti zic.

Incearca sa cauti la tine in oras un kinetoterapeut bun.Ei sunt pe partea de recuperare.

 

ps:multumesc pt complimente.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate posturile si vad ca aproape toata lumea vrea sa puna kg, nu vrea nimeni sa dea jos? Nu de alta dar eu cam asta as vrea sa fac :cheers: Sfaturi de alimentatie mai sticte, nu doar lasa prajeala carnea de porc si cartofii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa faci topicul asta la Fete motocicliste, le cardeai pe fraiere ca esti instructor si primul antrenament e moka. Dupa treceai la fapte mai dure, care caracterizeaza un barbat... le cereai gas, ass...

 

Toate fetele care au intrat aici au avut un inceput de orgasm. (punct)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :blink: :hug: :cheers:

Trebuia sa faci topicul asta la Fete motocicliste, le cardeai pe fraiere ca esti instructor si primul antrenament e moka. Dupa treceai la fapte mai dure, care caracterizeaza un barbat... le cereai gas, ass...

 

Toate fetele care au intrat aici au avut un inceput de orgasm. (punct)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate posturile si vad ca aproape toata lumea vrea sa puna kg, nu vrea nimeni sa dea jos? Nu de alta dar eu cam asta as vrea sa fac :lol: Sfaturi de alimentatie mai sticte, nu doar lasa prajeala carnea de porc si cartofii ?

 

 

Fulgi de grau ,orz ,ovaz si secara ! Le gasesti la orice Plafar ! Peste , orez germinat , piept de pui ! Asta pe scurt ! Exercitii de cardio ( banda,stepper , bicicleta ) combinat si cu un supliment numit "CARNITINA " pe care il gasesti sub forma de capsule ori lichid , supliment ce te ajuta la arderi ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate posturile si vad ca aproape toata lumea vrea sa puna kg, nu vrea nimeni sa dea jos? Nu de alta dar eu cam asta as vrea sa fac :) Sfaturi de alimentatie mai sticte, nu doar lasa prajeala carnea de porc si cartofii ?

 

 

fara carbohidrati.nu mai mananci paine decat dimineata la prima masa.1-2 feli.am scris si mai devreme mananci salate de legume cu piept de pui, sunca.carne usoara in general.Daca elimini carbohidratii atunci corpul sa iti ia din grasime de ce are nevoie... cam asa sta treaba.

fara sucuri dulciuri si alchool.bei doar apa plata cu lamaie.Iar ca antrenament bagi fuga.Nu sprint ce rezistenta.daca reusesti sa tzi asa in 2-3 luni dai jos 5-8 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De baza e alergarea , cum s-a mai spus. Dar e toamna spre iarna , cam greu cu alergatul acum. Deci , poti sa-ti iei o bicicleta ergonomica. Dar tre' sa ai vointa sa pedalezi de nebun , pe loc. Sfatul meu ar fi sa te duci la o sala de arte martiale , sa faci pt. tine , nu neaparat performanta. Este un exercitiu complet , cardio si forta , + ca anturajul din sala o sa te oblige ( moral) sa tragi tare.

Totusi , daca esti grasan din motive hormonale , poate tre' sa vizitezi un medic. Dar intii incearca treaba cu sala , vezi in citeva luni cum stai. Sau pune o poza , sa vedem si noi cum arati , poate nu esti gras , chiar gras. Unii sint asa din nastere , ca fratele meu , par examplu si omu' a facut ceva sport la viata lui. Dar stii cum se misca ? Laser frate , nici nu vezi cind vine torpila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara carbohidrati.nu mai mananci paine decat dimineata la prima masa.1-2 feli.am scris si mai devreme mananci salate de legume cu piept de pui, sunca.carne usoara in general.Daca elimini carbohidratii atunci corpul sa iti ia din grasime de ce are nevoie... cam asa sta treaba.

fara sucuri dulciuri si alchool.bei doar apa plata cu lamaie.Iar ca antrenament bagi fuga.Nu sprint ce rezistenta.daca reusesti sa tzi asa in 2-3 luni dai jos 5-8 kg.

Salut! Misto poze :P Felicitari pentru rabdare si pentru consecventa :) Ai idee, exista exercitii care se pot face in conditiile in care am hernie inghinala? Ma intereseaza mai degraba pentru tonifiere musculara (mai ales tonifierea peretului abdominal)... Sau astept sa-mi cos hernia la loc :lol: si incep dupa aia? Ideea e ca daca stai cuminte si nu te opintesti poti trai si ani de zile fara operatie. Dar totusi, de miscare am nevoie. Alerg dupa ala micu' prin parc, dar nu e suficient. Ma gandeam si la aparatele de electrostimulare musculara, dar nu stiu cat de eficiente sunt. Dupa unii autori, nu-s cine stie ce. Orice sfat e binevenit. Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deschid acest topic pentru cei care practica sau isi doresc sa practice sportul pentru a-si modela corpul sau a scapa de grasime si a fi mai vigurosi.

Sportul e legat direct de regimul alimentar.E un mod de viata.Nu poti sa mergi la sala si sa ai o viata haotica.E nevoie de un anumit echilibru.

Eu am inceput acum 8 ani sa fac sala... deoarece eram foarte slab.Nu imi agream deloc aspectul fizic si eram foarte complexat din aceasta cauza.Eram fan Arnold si imi doream sa arat ca si el de cand eram mic.Eh... una e sa vrei si alta e sa faci.

Asa ca am inceput sa ma tin de sala.Imi era greu pentru ca lucram si faceam scoala.Dar m-am tinut si nu m-am lasat.Faceam cu greutati mici de tot pentru a invata sa fac miscarea corect.Multi radeau la sala pentru ca faceam cu bara goala.Nu mi-a pasat si am continuat.Am inceput sa maresc greutatile si intensitatea antrenamentului in asa fel incat sa imi lucrez corect grupa musculara propusa.Si ca sa nu o mai lungesc cu povestea ... ideea e ca mi-a schimbat viata radical.Acum ma simt bine ca persoana.Imi place ce am realizat si mi-a dat un boost de incredere ca tot ce imi propun e posibil, daca vrei cu adevarat.

 

Salutare si felicitari pentru topic.

Citesc acum si ma gandesc la prostia pe care am facut-o eu de a renunta pentu o perioada la sport(rezultatul 7kg in plus,lipsa de energie).Am inceput din 2005 cu fitness ( cu unele pauze).Apoi in 2007 am inceput si exercitii cardio.Pot spune ca nu ma omoram sa tin dieta pentru ca nu aveam nevoie.Mi-am facut o pasiune din a merge pe munte cand aveam ocazia si nu prea ratam turele montane.Toate bune si frumoase pana pe la inceputul lui 2009 cand am zis : am sa iau o pauza de la toate activitatile sportive,pentru ca am de invatat pentru licenta si imi rapeste prea mult timp :) .Buuun...am terminat cu licenta,m-am complacut cu ideea ca inca arat si ma simt bine,deci...am sa mai astept pana cand am sa incep iar sportul.Saptamana trecuta m-am gandit sa ma cantaresc,asa,de curiozitate,ca incepusera sa ma cam stranga hainele bine de tot si,surpriza: 7 kg in plus :lol: .Si in plus ma anunta prietenii ca la sfarsitul saptamanii mergem in ultima tura de vara-toamna din anul acesta in munti.In Tibles.Am mers,totul a fost frumos...beri,tigari,povesti,pana cand a inceput urcarea inspre creasta Tiblesului.Va spun ca am ajuns ultima,am obosit in ultimul hal ,plus a doua zi febra musculara si rau general.De ieri am zis ca am doua variante : ma reapuc de sport si ma simt bine sau imi dau plamanii afara la fiecare efort fizic.Si da,ai dreptate,totul e posibil,DACA VREI CU ADEVARAT.

Asa ca,fetelor si baietilor,daca vreti sa va simtiti bine si sa aratati bine,faceti sport,indiferent(fitness-culturism,aerobic,jogging,dans,arte martiale,echitatie) si mancati echilibrat.Si nu in ultimul rand nu tineti cont de faptul ca aveti un metabolism care functioneaza super bine.O data cu trecerea anilor se schimba si metabolismul.Si adoptati mancarea sanatoasa si sportul ca si un mod de viata nu ca si o solutie disperata si pe termen scurt.Mult succes si vointa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si felicitari pentru topic.

Citesc acum si ma gandesc la prostia pe care am facut-o eu de a renunta pentu o perioada la sport(rezultatul 7kg in plus,lipsa de energie).Am inceput din 2005 cu fitness ( cu unele pauze).Apoi in 2007 am inceput si exercitii cardio.Pot spune ca nu ma omoram sa tin dieta pentru ca nu aveam nevoie.Mi-am facut o pasiune din a merge pe munte cand aveam ocazia si nu prea ratam turele montane.Toate bune si frumoase pana pe la inceputul lui 2009 cand am zis : am sa iau o pauza de la toate activitatile sportive,pentru ca am de invatat pentru licenta si imi rapeste prea mult timp :lol: .Buuun...am terminat cu licenta,m-am complacut cu ideea ca inca arat si ma simt bine,deci...am sa mai astept pana cand am sa incep iar sportul.Saptamana trecuta m-am gandit sa ma cantaresc,asa,de curiozitate,ca incepusera sa ma cam stranga hainele bine de tot si,surpriza: 7 kg in plus :P .Si in plus ma anunta prietenii ca la sfarsitul saptamanii mergem in ultima tura de vara-toamna din anul acesta in munti.In Tibles.Am mers,totul a fost frumos...beri,tigari,povesti,pana cand a inceput urcarea inspre creasta Tiblesului.Va spun ca am ajuns ultima,am obosit in ultimul hal ,plus a doua zi febra musculara si rau general.De ieri am zis ca am doua variante : ma reapuc de sport si ma simt bine sau imi dau plamanii afara la fiecare efort fizic.Si da,ai dreptate,totul e posibil,DACA VREI CU ADEVARAT.

Asa ca,fetelor si baietilor,daca vreti sa va simtiti bine si sa aratati bine,faceti sport,indiferent(fitness-culturism,aerobic,jogging,dans,arte martiale,echitatie) si mancati echilibrat.Si nu in ultimul rand nu tineti cont de faptul ca aveti un metabolism care functioneaza super bine.O data cu trecerea anilor se schimba si metabolismul.Si adoptati mancarea sanatoasa si sportul ca si un mod de viata nu ca si o solutie disperata si pe termen scurt.Mult succes si vointa.

 

mare dreptate ai...

problema mea e ca fumez... singurul viciu.in rest nu mananac dulciuri nu prea beau alchool etc.

doar tigara asta... prost obicei.

practic ne zbatem sa ne fie bine, scoala,munca,familie ... ca intr-un final sa ajungem cu nush ce boala pe care am provocat-o noi insine si am mai dat si o groaza de bani .Chiar si asa ca fac sport cand e vb de rezistenta simt diferenta.

Cel mai greu cu sportul si regimul alimentar in general e sa incepi.Majoritatea persoanelor din jurul nostru nu mananca sanatos.Am prieteni care au ras cand mergeam in oras si ei bagau whiskey beri iar eu am baut limonada fara zahar.Ca a 2-a zi sa se planga de burta si dureri de stomac si cap.Si eu beau si mai imi fac de cap , sa mai simt sa traiesc.Doar ca la mine nu e obicei sa beau tot weekendu.Eu beau 1-2 ori pe an... dar si atunci ma fac mucia. :)

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Misto poze :P Felicitari pentru rabdare si pentru consecventa :) Ai idee, exista exercitii care se pot face in conditiile in care am hernie inghinala? Ma intereseaza mai degraba pentru tonifiere musculara (mai ales tonifierea peretului abdominal)... Sau astept sa-mi cos hernia la loc :lol: si incep dupa aia? Ideea e ca daca stai cuminte si nu te opintesti poti trai si ani de zile fara operatie. Dar totusi, de miscare am nevoie. Alerg dupa ala micu' prin parc, dar nu e suficient. Ma gandeam si la aparatele de electrostimulare musculara, dar nu stiu cat de eficiente sunt. Dupa unii autori, nu-s cine stie ce. Orice sfat e binevenit. Multam.

 

http://www.exercitii-abdomen.ro/exercitii-...n-inferior.html

Incearca exercitiile astea.Pana cand o sa te operezi,iti vor fi de folos.Mie mi-au ajutat.Poti incerca de asemenea si aerobicul.Daca totusi vrei sa te apuci de fitness,evita presa pentru picioare si indreptarile cu bara,adica asa ceva : http://www.getfit.ro/exercitii/indreptari-cu-bara/

Nu incerca aparatele de elecrostimulare,nu prea ajuta,au mai mult efect placebo.Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Misto poze :P Felicitari pentru rabdare si pentru consecventa :) Ai idee, exista exercitii care se pot face in conditiile in care am hernie inghinala? Ma intereseaza mai degraba pentru tonifiere musculara (mai ales tonifierea peretului abdominal)... Sau astept sa-mi cos hernia la loc :lol: si incep dupa aia? Ideea e ca daca stai cuminte si nu te opintesti poti trai si ani de zile fara operatie. Dar totusi, de miscare am nevoie. Alerg dupa ala micu' prin parc, dar nu e suficient. Ma gandeam si la aparatele de electrostimulare musculara, dar nu stiu cat de eficiente sunt. Dupa unii autori, nu-s cine stie ce. Orice sfat e binevenit. Multam.

 

http://www.exercitii-abdomen.ro/exercitii-...n-inferior.html

Incearca exercitiile astea.Pana cand o sa te operezi,iti vor fi de folos.Mie mi-au ajutat.Poti incerca de asemenea si aerobicul.Daca totusi vrei sa te apuci de fitness,evita presa pentru picioare si indreptarile cu bara,adica asa ceva : http://www.getfit.ro/exercitii/indreptari-cu-bara/

Nu incerca aparatele de elecrostimulare,nu prea ajuta,au mai mult efect placebo.Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! faine poze, faina treaba ai facut!!!

eu m-am apucat in 2005 sa fac exercitii in casa...cu gantera. mi-am luat toate revistele de pe piata timp de 2-3 ani si pana am ajuns la facultate in alt oras m-am tinut de treaba.

rezultate am avut, am pus pe mine 4-5 kg dar in urma primului accident moto m-am lasat. la al doilea accident mi-am facut RMN la genunchi si mi-au spus ca am ceva uzura la genunchi din cauza sportului....nimic grav dar vizibil pe RMN.

deci in 4 ani de tras cu gantera in fata oglinzii si tzopaiala cu greutati am reusit sa-mi polizez cartilagiul...asta cu greutati mici-5-10 kg...

ce am eu se reface de la sine mai ales ca am luat pauza dar nu pot sa nu ma gandesc ce se intampla cu articulatiile daca cineva face sala 10-15 ani...

nu cred ca am facut exercitiile incorect pt ca m-am informat inainte si nu am exagerat cu nimic. motivul pt care m-am apucat era sa ajung de la 50 de kg la 55 de kg....din pacate atunci cand am fost nevoita sa renunt la antrenamente am ajuns tot de unde am plecat, adica 50 de kg. diferenta e ca acum am patratzele si tendoane mai groase....dar cam atat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare dreptate ai...

problema mea e ca fumez... singurul viciu.in rest nu mananac dulciuri nu prea beau alchool etc.

doar tigara asta... prost obicei.

practic ne zbatem sa ne fie bine, scoala,munca,familie ... ca intr-un final sa ajungem cu nush ce boala pe care am provocat-o noi insine si am mai dat si o groaza de bani .Chiar si asa ca fac sport cand e vb de rezistenta simt diferenta.

Cel mai greu cu sportul si regimul alimentar in general e sa incepi.Majoritatea persoanelor din jurul nostru nu mananca sanatos.Am prieteni care au ras cand mergeam in oras si ei bagau whiskey beri iar eu am baut limonada fara zahar.Ca a 2-a zi sa se planga de burta si dureri de stomac si cap.Si eu beau si mai imi fac de cap , sa mai simt sa traiesc.Doar ca la mine nu e obicei sa beau tot weekendu.Eu beau 1-2 ori pe an... dar si atunci ma fac mucia. :lol:

 

Hmmm... :) cu fumatul asta e cam grele.Apropo,sti care e diferenta dintre un sportiv nefumator si un sedentar fumator?

Diferenta e ca primul moare sanatos.Ideea e ca oricum murim cand ni se gata zilele.Fumatul influenteaza doar starea sanatatii in momentul in care murim.

Si referitor la bautura,nici eu nu sunt betivan(a) ratat(a) :P)...dar la sfarsit de saptamana la rockereala nu ma pot abtine de la beri :P .Ceeee limonada? Problema e ca sunt foarte pofticioasa.Daca mai sunt persoane care nu se pot abtine de la beri la sfarsit de saptamana, ar fi bine ca macar in timpul saptamanii sa tina regim si sa bea multa apa pentru eliminarea toxinelor.Si,sport:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa pun si eu aici mica mea poveste....totul s-a intamplat acum ceva timp(5-6 ani) prin clasa a 8-a,cand am crescut f mult in inaltime dar nu si in greutate,si astfel ajunsesem la o inaltime de 1,78 sa am 53 kg(imbracat)....,tipul meu somatic fiind ectomorf extrem.atunci am mers pt prima data la sala,insa ca un incepator neavizat lucram total aiurea....In timp am inceput sa ma documentez ,la inceput cresterile au fost destul de vizibile dar mici,cate kg.De antrenament nu m-am tinut incontinuu...

Totul a inceput sa se schimbe de pe la 18 ani incolo,aveam undeva la 70kg la momentul acela.Am incercat un tip de antrenament bazat numai pe masa,lucru pe care-l faceam si inainte numai ca acum,antrenamentele erau scurte si rare,antrenam o grupa si o data la 2 sapt,tipul asta de antrenament imi prinde cel mai bine,acum am ajuns sa-mi cunosc corpul si stiu cand am nevoie de exercitii,insa pana sa ajung aici au fost numeroase"experimente".

In legatura cu suplimentele,in perioada de liceu acum vreo 3 ani,luam suplimente ca la carte,dupa un program bine stabilit,dar rezultatele nu apareau,mai tarziu mi-am dat seama ca totul tinea de sistemul hormonal care nu se dezvoltase inca,sa profuca hormonul masculin indeajuns,aici apar diferente mari intre barbati,unii de la 15-16 ani deja sun"t maturi" dpdv al sistemului imunitar iar altii incept pe la 19-20 de ani.

Acum am un program lejer de exercitii,fara suplimente cu exeptia unu mrp(meal replacement) dupa antrenament,asta din cauza ca ajung tarziu acasa sa mananc.Acum am la 1,83 cam 88 kg,pe burta goala ,dimineata.In procesul de acumulare de masa,s-a mai pus si grasime,de aceea am cam renuntat la antrenamentul pt masa si acum bag mai mult definire,asta si din cauza ca am avut un inceput de dureri lombare,care momentan s-au rezolvat dar ideea e sa nu mai ridic greutati mari,un alt motiv ar fii si ca am pierdut din mobilitatea dobandita greu cu multi ani in urma in urma sporturilor practicate(karate,inot,handball,ciclism).O sa caut si o poza veche cu mine la vechile dimensiuni de fotomodel :) 1,78 si 53 kg :lol:,mometan o sa pun niste poze recente. Iar cei care vor sa se apuce de treaba nu uitati ca nu e imposibil oricat de greu vi s-ar parea la inceput,cerdeti-ma ca stiu despre ce vorbesc!

post-15801-1255680330_thumb.jpg

post-15801-1255680375_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

me12r.jpg

 

ba, era sa ma inec, esti nebun?

 

ontopic:

 

grăsuliu sedentar, fumător (la greu), 33 de ani, 171cm, aproape 80 de kile, burtos, cu lumbago, un inceput de reumatism, ipohondru ('cardiac' nedescoperit), vând VN1500 Drifter. Mă rog, lăsând gluma la o parte, am vreo Âşansă de scăpare? la mine totul e cu 'aÂş vrea să...', dar mă urnesc mai greu. Natura m-a făcut destul de armonios, adica nu-s nici prea gras nici prea slab, am un pic de masă musculară Âşi forță fără să fi tras de fiare, da' aÂş vrea să scap de burtă Âşi să fiu un pic mai în formă. Are sens să merg la sală sau să mă rezum la alergat Âşi făcut flotări prin casă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, era sa ma inec, esti nebun?

 

ontopic:

 

grăsuliu sedentar, fumător (la greu), 33 de ani, 171cm, aproape 80 de kile, burtos, cu lumbago, un inceput de reumatism, ipohondru ('cardiac' nedescoperit), vând VN1500 Drifter. Mă rog, lăsând gluma la o parte, am vreo Âşansă de scăpare? la mine totul e cu 'aÂş vrea să...', dar mă urnesc mai greu. Natura m-a făcut destul de armonios, adica nu-s nici prea gras nici prea slab, am un pic de masă musculară Âşi forță fără să fi tras de fiare, da' aÂş vrea să scap de burtă Âşi să fiu un pic mai în formă. Are sens să merg la sală sau să mă rezum la alergat Âşi făcut flotări prin casă?

 

Ar fi bine si sa mergi la sala,nu doar sa te rezumi la alergat,pentru ca slabins,pierzi si din masa musculara si nu cred ca-ti doresti asta.Si facand exercitii la sala de forta pentru toate grupele musculare ai sanse mari sa slabesti armonios si sa scapi de burta.Binenteles sa nu renunti la alergat(ca si exercitiu cardio de vreo trei ori pe saptamana)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

me12r.jpg

 

 

 

 

chiar.

fara suparare.

fa si tu o poza cu TOT.

sper sa nu ma dezamgesti si sa faci parte din tagma celor care trag tare sa fie "țepeni" doar upper body,iar la capitolul craci sa fie varza,ca doua bete.

Sper.

Pentru a te lasa daca doresti sa te lasi,iti pot spune "metoda" mea.

Fumator de la 15 ani,am fumat 15 ani.In 2007 radeam 2 pachete pe zi,din care 5 tigari la toillet(cine e fumator si bautor de cafea stie :lol: ),3-4 incercari esuate de a ma lasa,lipsa TOTALA de vointa(ce pana mea e aia?),iubeam tigarile,in 29 noiembrie as avea 2 ani de "pauza" (nu mi-am permis sa ma autodeclar un ex fumator,sau sa spun ca m-am lasat,de frica ,ca,daca ma reapuc sa nu fiu luat la misto de preteni).Sper ca iti inchipui si cred ca pentru multi fumatori inraiti reprezint un autoportret bun.

Inainte sa iti dau linkurile ,care pentru mine au avut efect maxim,vreau sa iti spun doar atit:nu te strofoca sa te lasi.Nu merge.Daca esti happy cu "bomboana" in gura,dai inainte.

Deci,linkurile:

asta e tare!

asta e tare!

http://www.youtube.com/watch?v=SaeJUCVEp2s...2B61AC9035296C6

 

Sper sa te ajute asa cum m-au ajutat pe mine.

Scuze de offtopic,cu toate ca parca are legatura,sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar.

fara suparare.

fa si tu o poza cu TOT.

sper sa nu ma dezamgesti si sa faci parte din tagma celor care trag tare sa fie "țepeni" doar upper body,iar la capitolul craci sa fie varza,ca doua bete.

Sper sa te ajute asa cum m-au ajutat pe mine.

Scuze de offtopic,cu toate ca parca are legatura,sau?

 

nu ma supar! :)

nu pun poza, ca sunt timid. :P

arat corespunzator pregatirii fizice pe care o am si scopului acestei pregatiri :P 189 cm si 88-92 kg, in functie de cat beau. :lol:

 

si ca sa ma explic:

 

culturismul e cel mai rau lucru ce i se poate intampla pregatirii fizice.

culturist = barbat de 60 secunde ! Ma refer la rezistenta. Cinste exceptiilor!

 

rezistenta: capacitatea de a repeta o miscare la infinit...sau macar o perioada lunga de timp. nu doar 6-8-10 repetari!

antrenament " pe intervale" - folosit pentru forta - rezistenta. Luptatorii stiu de ce!

 

 

 

Conditie fizica inseamna asta: (vedeti videoclipul de la samples ! )

 

Pregatire fizica

 

 

In rest, RESPECT pentru cei care fac miscare, indiferent de sportul ales.

 

si repet:

In rest, RESPECT pentru cei care fac miscare, indiferent de sportul ales.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...