Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

 

Eu propun un topic cu poze mai... sa va aratati toti muschii. Un topic pe tema teoriei formelor fara fond nu deschide nimeni. Sunt de acord ca trebuie miscare, sunt un adept al sportului si al unui stil de viata dinamic iar sala de fitness nu este deloc asa. Era un banc cu o gagica care dezbraca un culturist, si da ala jos tricoul, ea il atinge pe biceps si il intreaba ..da' ce ai aici?, el...trotil, da tipul jos pantalonii, ea il atinge pe fund...da' ce ai aici?, el..trotil, si da el jos si chilotii, ea..la atata trotil atatica fitil?. E destul de prost bancul dar are ceva adevar.

 

Eu am preferat artele martiale, te lucreaza complet, nu o ti se umfle muschii dar esti definit, si cand vei imbatrani nu vei suferi de tzatze lasate. E drept ca nu am mai facut de un an jumate si se simte, incerc sa compensez alergand si la bazin. Inotul e iarasi un sport care lucreaza destul de bine tot corpul. De curiozitate...fetele ce prefera? Inotatori sau culturisti?

 

Pentru cei ce vor sa slabeasca, alergati, alergati si iar alergati dar si mancati, dar nu ca romanu' bagi pana nu mai poti. E de preferat sa mananci putin si des, dar niciodata sa nu va saturati. Cum s-a mai spus si mai sus putine dulciuri, paine neagra(daca nu va puteti abtine deloc de la paine), de preferat carne de vita si peste, poate pui, deloc porc. Ar fi de preferat un stil de viata riguros segmentat, asta pentru cine isi poate permite. Ah, si daca se poate, fara bautura si tigara.

 

Numai bine.

 

Domnule, esti in eroare rau de tot!

Bancurile astea au fost inventate de ghici cine? Grasi, obezi, lenesi, etc. Pt cultura dumitale, mai mult sau mai putin exercitii de culturism fac aproape toti sportivii de performanta de la atletism, fotbal, tenis, haltere, rugby, inot, hochei, handbal, baschet, caiac-canoe, etc. Si tot pt cultura dumitale efortul de intensitate mare si durata scurta (45-70 minute) cum e cel dintr-o sala de forta stimuleaza cel mai mult si mai bine producerea NATURALA de testosteron si hormoni de crestere a organismului. E raspunsul natural al corpului de adaptare la acest tip de efort. CU STEROIZII E ALtCEVA. Daca nu esti convins de ce spun asigura tu materialul didactic si iti fac eu o demonstratie. :)

P.S. Atunci cand face o pauza (al de trage de fiare) corpul produce la fel de mult testosteron si devine o bomba hormonala ambulanta (ar phute toata ziua, si sac!!! si ar putea!) :D

Mesaj completat

Salut,

 

 

Eu propun un topic cu poze mai... sa va aratati toti muschii. Un topic pe tema teoriei formelor fara fond nu deschide nimeni. Sunt de acord ca trebuie miscare, sunt un adept al sportului si al unui stil de viata dinamic iar sala de fitness nu este deloc asa. Era un banc cu o gagica care dezbraca un culturist, si da ala jos tricoul, ea il atinge pe biceps si il intreaba ..da' ce ai aici?, el...trotil, da tipul jos pantalonii, ea il atinge pe fund...da' ce ai aici?, el..trotil, si da el jos si chilotii, ea..la atata trotil atatica fitil?. E destul de prost bancul dar are ceva adevar.

 

Eu am preferat artele martiale, te lucreaza complet, nu o ti se umfle muschii dar esti definit, si cand vei imbatrani nu vei suferi de tzatze lasate. E drept ca nu am mai facut de un an jumate si se simte, incerc sa compensez alergand si la bazin. Inotul e iarasi un sport care lucreaza destul de bine tot corpul. De curiozitate...fetele ce prefera? Inotatori sau culturisti?

 

Pentru cei ce vor sa slabeasca, alergati, alergati si iar alergati dar si mancati, dar nu ca romanu' bagi pana nu mai poti. E de preferat sa mananci putin si des, dar niciodata sa nu va saturati. Cum s-a mai spus si mai sus putine dulciuri, paine neagra(daca nu va puteti abtine deloc de la paine), de preferat carne de vita si peste, poate pui, deloc porc. Ar fi de preferat un stil de viata riguros segmentat, asta pentru cine isi poate permite. Ah, si daca se poate, fara bautura si tigara.

 

Numai bine.

na dom'le si o poza! vrei mai...in amanunt? :)

post-52012-1256018952_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Domnule, esti in eroare rau de tot!

Pt cultura dumitale, mai mult sau mai putin exercitii de culturism fac aproape toti sportivii de performanta de la atletism, fotbal, tenis, haltere, rugby, inot, hochei, handbal, baschet, caiac-canoe, etc.

 

aia fac mult mai putin exercitii de culturism decat iti imaginezi tu. :) mai ales cei de la haltere...

 

pentru un sportiv ( din cei enumerati de tine ) cresterea greutatii corporale - a masei musculare - prin exercitii de culturism este inadmisibila.

de ce?

pentru ca forta musculara nu depinde atat de marimea muschiului cat si mai ales de calitatea fibrei musculare...

pentru ca toti sportivii enumerati de tine nu au nevoie de masa musculara, ei au nevoie de ceea ce nu se poate obtine prin exercitii de culturism: rezistenta si explozie in miscare.

 

comparatia haltere/culturism e ca enduro/choper: amandoua sunt motociclete... in rest, nu.

 

 

Domnule, esti in eroare rau de tot!

 

mai vezi o data aici:

 

:D

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia fac mult mai putin exercitii de culturism decat iti imaginezi tu. :) mai ales cei de la haltere...

 

pentru un sportiv ( din cei enumerati de tine ) cresterea greutatii corporale - a masei musculare - prin exercitii de culturism este inadmisibila.

de ce?

pentru ca forta musculara nu depinde atat de marimea muschiului cat si mai ales de calitatea fibrei musculare...

pentru ca toti sportivii enumerati de tine nu au nevoie de masa musculara, ei au nevoie de ceea ce nu se poate obtine prin exercitii de culturism: rezistenta si explozie in miscare.

 

comparatia haltere/culturism e ca enduro/choper: amandoua sunt motociclete... in rest, nu.

 

 

 

 

mai vezi o data aici:

 

:D

stii tu ceva da', nu in amanunt.

Intr-o sala de forta poti intra din diferite motive:

- cresterea masei musculare (foarte putin, putin, mult, mai mult, enorm, cat vrea muschiu fiecaruia si...cat poate),

- pt slabit (pe bune!) se fac exercitii cu 50-100 repetari in care arzi cat te...arzi o ora

- cresterea fortei, a puterii ( stiai ca sunt doua concepte diferite? forta creste prin miscari uniforme cu greutatile iar puterea prin miscari explozive cu accelerarea maxima a executarii exercitiului cu haltera/gantera/helcometru, etc culmea! in aceeasai sala de forta)

- cresterea rezistentei prin exercitii combinate cu multe repetari superserii, serii negative, izometrie

SI TOT IN SALA DE FORTA. Si io chiar am fost acolo (in sala) si am vazut si sportivii de care vorbeam, in CADRUL PROGRAMULUI LOR DE ANTRANAMENT si vorbesc de sportivi de performanta.

Si fitness/culturism nu practica numai cel pe care-l vezi tu la mr. Olimpia la tv si care scopul lui in viata e volumizarea masei musculare.

Si... ultima: halterofilii si power-lift-erii fac exercitii de baza din culturism care antreneaza multe grupe musculare gen: geno, ingreptari, ramat, tractiuni, impins culcat, impins cu haltera de la ceafa/piept din picioare. 80% din antrenamentul lor. toate exercitii regasita SI in culturism.

Dar poate tu stii mai bine! Sau nu?

 

Mesaj completat

stii tu ceva da', nu in amanunt.

Intr-o sala de forta poti intra din diferite motive:

- cresterea masei musculare (foarte putin, putin, mult, mai mult, enorm, cat vrea muschiu fiecaruia si...cat poate),

- pt slabit (pe bune!) se fac exercitii cu 50-100 repetari in care arzi cat te...arzi o ora

- cresterea fortei, a puterii ( stiai ca sunt doua concepte diferite? forta creste prin miscari uniforme cu greutatile iar puterea prin miscari explozive cu accelerarea maxima a executarii exercitiului cu haltera/gantera/helcometru, etc culmea! in aceeasai sala de forta)

- cresterea rezistentei prin exercitii combinate cu multe repetari superserii, serii negative, izometrie

SI TOT IN SALA DE FORTA. Si io chiar am fost acolo (in sala) si am vazut si sportivii de care vorbeam, in CADRUL PROGRAMULUI LOR DE ANTRANAMENT si vorbesc de sportivi de performanta.

Si fitness/culturism nu practica numai cel pe care-l vezi tu la mr. Olimpia la tv si care scopul lui in viata e volumizarea masei musculare.

Si... ultima: halterofilii si power-lift-erii fac exercitii de baza din culturism care antreneaza multe grupe musculare gen: geno, ingreptari, ramat, tractiuni, impins culcat, impins cu haltera de la ceafa/piept din picioare. 80% din antrenamentul lor. toate exercitii regasita SI in culturism.

Dar poate tu stii mai bine! Sau nu?

P.P.S. Tu ia-i vazut pe cei protagonisti din filmulet cum arata in realitate. Pai ce ziceam eu de cine scoate bancurile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai agitam putin apele.

Pt. Bogdani 0405 , ce stil de arte ai practicat ? Shotokan ? Dupa cum vorbesti , par a fi genul. La sala nu bagai forta , la sfirsitul antrenamentului ? Stiu , nu trageai de fiare , da bagai coreene , geno , abdomene si alte exercitii de forta.

A nu se confunda culturismul cu exercitiile de forta in general . Culturismul este o latura a trasului de fiare , bazat pe dezvoltarea armonioasa a masei musculare , care a ajuns la extremis in ultima perioada de timp , exact cum Cruiserele alea cit un camion sau Hayabusa au dus motoarele la extrem.

Sportivii din sporturile de lupta in picioare au fugit mult timp de fiare , cica scad viteza si intr-un fel au dreptate , dar doar excesul de fiare , cu incarcaturi mari , repetari putine si miscari lente scad viteza. Sportivii din sporturile la sol (lupte , judo) au tras mereu de fiare. Ideea a fost ca ficare sportiv face exercitii specifice , nu o sa vezi ca definesc sau lucreaza muschi doar de poza.

In ultimul timp exista "moda" exercitiilor compuse in detrimentul exercitiilor de izolare din culturism. De ce sa bag geno , cind pot cara un sac de nisip in circa sau in brate ? Tai cu toporul , imping masini ... Doar ca astea nu le vezi la sala , ca nu au loc , unde dracu dai cu toporu ' , sa-i dai lu' altu' in cap , din greseala.

Sa nu uitam ca oamenii sint lenesi ( si prosti) . Una e sa stai la un aparat jmecher si alta e sa te chinui cu sacu in brate. Ar mai fi de scris j'demii de pagini , da n-am nici chef si oricum sint altii mai capabili decit mine. Da' iar va zic , cautati pe Google "old school training" si mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi toti "cunoscatorii" cred ca daca unu se duce la sala e clar ca baga in vene sau iau steroizi pe cale orala,daca te duci la sala nu inseamna neaparat ca trebuie sa fii cat Ronnie Coleman,sala de forta fac practicantii din aproape toate sporturile,axata mai mult sau mai putin pe forta,masa, rezistenta,in fct de sportul practicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca cine nu vrea sa faca exercitiu/sala/sport poate sa dea vina pe multe chestii: "sunt prea slab/gras si imi i-a prea mult sa ajung cum vreau, asa ca...". "Am de munca si nu imi gasesc programul potrivit; ce dreaq ma duc seara? Nu rezolv nimic". "Am avut multe accidente si oasele mele nu suporta". Vointa sa fie ca restu se gaseste.

Eu m-am apucat acum 6 ani cand, la fel ca gixxxer, eram foarte slab (55kg) si ma saturasem de ideea ca o sa fiu asa mereu pentru ca am mega-arderi. Cand m-am apucat suferisem 3 operatii la abdomen, 2 coaste rupte si umar bulit. Cu 2 veri inainte avusesem mana rupta in 2 locuri si nu mai functiona cum trebuie si de asemenea piciorul fracturat de la tibie. Eram cam defect dar m-am hotarat ca fac cu ce pot (mana stanga piciorul drept :D))) . In timp s-au cam sudat toate foarte bine datorita efortului, am luat 15 kile in greutate si nu mai simt decat la schimbarile de vreme toate fracturile. Momentan am slabit 3 kile pentru ca m-am antrenat pt maraton dar se pun la loc. Se intampla sa scap si la 10 seara de la munca iar la 11 sa fiu la sala pana ma matura afara. As vrea sa am patratzelele lui gixxxer dar imi place KFC-ul si berea :)) si am suferit mult asta vara cand m-am abtinut pt ele.

Se poate...totul e sa vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa faci sport doar ca sa arati bine si sa devi rigid sau fara rezistenta .. e putin cam aiurea.Dar fiecare face pentru el pentru a fi el satisfacut si fericit.Gusturile nu se discuta.Eu fac sala dar imi palce mult sa fug sa inot si sa ma catzar.uite o poza de la munte... unde ca prosu m-am pus sa fug in sus si era sa pic naibii in prapastie pentru ca mi-a alunecat piciorul.Ca norocul ca mi-am bagat degetele adanc in pamat ca o matza ca altfel ma duceam in hau.copil prost ce sunt...asta are sub mine :D

Mesaj completat

era sub mine

 

 

 

.am scris aiurea ca nu ma uit la tastatura cand scriu.my bad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja e pe pagina 2 topicul? Nu-i bun.

 

Ce vitamine se recomanda pentru incheieturi ? Din ce stiu ele sunt primele care trag semnalul de alarma daca efortul este prea mare sau nu s-a lucrat corect (fara o incalzire in prealabil si greutati prea mari)

Mentionez ca de cand a venit frigul simt o usoara senzatie de disconfort la nivelul genunchilor, big problem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat pt incheieturi cartilaj de rechin, se gaseste la orice farmacie sub forma de tablete. Este extraordinar! Eu am dat vreo 70 de lei pe o cutie cu vreo 100 de tablete care iti ajungeau o luna. Daca bagi sala si tablete d-astea de cartilaj in vreo 2 luni ar trebui sa nu mai ai probleme; dar trebuie sa fortezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e corect !!!

liposuctie :rolleyes:

 

 

:D in cazul celor care sunt foarte obezi recomand.dar cei care prefera sa isi faca o operatie apoi sa isi continue modul de viata sedentar liposuctia e frectie la picior de lemn

degeaba iti aspira grasimea daca continui sa mananci mai mult decat arzi.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum isi mai bat unii joc de copii lor...

 

:rolleyes:

 

pareri pro?

Mesaj completat

Cum isi mai bat unii joc de copii lor...

 

de la minutul 6 devine trista situatia...

:D

 

pareri pro?

:lol:

 

Nu cred ca e bataie de joc. E antrenament si disciplina de fier care este aplicata unor copii.

Daca stau sa ma gandesc si gimnastii patesc la fel, chiar de la varste mai fragede si numai asa pot ajunge campioni mondiali.

Ideea este ca din sport se poate trai bine in zilele noastre, chiar poti face avere ceea ce nu ai cum sa faci prea usor din munca cinstita. Unii oameni care au facut sport toata viata si-au dat seama de asta si prefera sa-si creasca copii la fel, stiind prea bine ca nu ar putea sa-si faca copii filosofi sau doctori.

Ce daca omu ala asculta Mafia impreuna cu copii lui? Atata poate atata face.

Din moment ce omul a reusit sa convinga pe cei de la Guinness Book inseamna ca nu face nici un rau , din contra, este un om diferit.

Tare pustiu ala, da si fra-su!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e bataie de joc. E antrenament si disciplina de fier care este aplicata unor copii.

Daca stau sa ma gandesc si gimnastii patesc la fel, chiar de la varste mai fragede si numai asa pot ajunge campioni mondiali.

Ideea este ca din sport se poate trai bine in zilele noastre, chiar poti face avere ceea ce nu ai cum sa faci prea usor din munca cinstita. Unii oameni care au facut sport toata viata si-au dat seama de asta si prefera sa-si creasca copii la fel, stiind prea bine ca nu ar putea sa-si faca copii filosofi sau doctori.

Ce daca omu ala asculta Mafia impreuna cu copii lui? Atata poate atata face.

Din moment ce omul a reusit sa convinga pe cei de la Guinness Book inseamna ca nu face nici un rau , din contra, este un om diferit.

Tare pustiu ala, da si fra-su!

dar doar ca copilul ala arata putin ciudat asa musculos si fibrat.Nu mai arata a copil din moment ce are muschii unui om matur.

Daca o sa am un baietel il dau la inot si daca o sa am o fetitza o dau la gimnastica sau balet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja e pe pagina 2 topicul? Nu-i bun.

 

Ce vitamine se recomanda pentru incheieturi ? Din ce stiu ele sunt primele care trag semnalul de alarma daca efortul este prea mare sau nu s-a lucrat corect (fara o incalzi

re in prealabil si greutati prea mari)

Mentionez ca de cand a venit frigul simt o usoara senzatie de disconfort la nivelul genunchilor, big problem?

Nu vitamine. Artroflex compus. Din farmacii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu incheieturile ma intereseaza si pe mine.

asa ca,cei care stiti ce e de luat spuneti.

cartilagiu de rechin,artrostop......eu astea am inteles ca ar fi indicate pentru intarirea incheieturilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu incheieturile ma intereseaza si pe mine.

asa ca,cei care stiti ce e de luat spuneti.

cartilagiu de rechin,artrostop......eu astea am inteles ca ar fi indicate pentru intarirea incheieturilor.

Artroflexul are cantitatea cea mai mare de condroitina pt refacerea cartilajului si vindecarea traumelor. trebuie facut tratament complet: 3 cutii. In farmacii exista oferta 2+1 gratuit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit de un supliment alimentar aprobat recent de IFBB, cica ajuta la reducerea acidului lactic dezvoltat in timpul exercitiului, contine o condroitina pentru articulatii si cordeina ca energizant. Nu stiu daca a ajuns si la noi pe piata, dar puteti intreba in farmacii de el

 

post-17184-1256569577_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate .... pe asta vad ca scrie regular strengt ... pt cei care fac exercitii pentru forta si au nevoie de aport foarte mare de energie si rezistenta crescuta la efort nu se gaseste cumva si varianta "TENGURA FORTE"?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: :D

 

asa se face promovare pe timp de criza? :lol: :moron:

Costine ma dai de gol? Si io care vroiam sa m-apuc sa iau actiuni si sa mergem la bere din profit.

Aa, si te spun la indieni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca cei care si-au inceput antrenamentele sa posteze modul de antrenament alimentatia si practic progresul.

Am un coleg care are 130 de kg, 184 cm . initial am ras de el dar azi am jucat handball si am ramas foarte uimit cand am vazut cat de motivat e si cat de bine joaca.Sa vezi ditamai animalu pe extrema dreapta cum fugea dribla si marca.

Acestia sunt cei pa care eu ii respect cel mai mult.Nu cei care se nasc cu un corp atletic.La urma urmei totul sta in ceea ce vrei cu adevarat.Daca esti motivat si lupti neancetat nu exista nimic sa iti stea in cale.

 

ceva de genu

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca cei care si-au inceput antrenamentele sa posteze modul de antrenament alimentatia si practic progresul.

Am un coleg care are 130 de kg, 184 cm . initial am ras de el dar azi am jucat handball si am ramas foarte uimit cand am vazut cat de motivat e si cat de bine joaca.Sa vezi ditamai animalu pe extrema dreapta cum fugea dribla si marca.

Acestia sunt cei pa care eu ii respect cel mai mult.Nu cei care se nasc cu un corp atletic.La urma urmei totul sta in ceea ce vrei cu adevarat.Daca esti motivat si lupti neancetat nu exista nimic sa iti stea in cale.

 

ceva de genu

 

asa ceva am incercat si eu,iar cind mi-am rupt ligamentele totul s-a dus pe apa simbetei.

acum de abia incep sa imi recapat elasticitatea la picioare.

si cind fac flotari ma supara,la genoflexiuni nu mai zic.

trebuie sa fac bițiglă,cit mai multa sa refac elasticitatea si forta la nivelul ligamentelor si tendoanelor.

cit despre slabit........nici nu se poate pune in discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...