Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

De aici si pana la a trebui sa dai 1000 de explicatii de ce tragi tu de fiare unuia care zice ca aikido e o arta martiala buna pentru...ma opresc.

Aikido este una dintre cele mai slabe arte martiale care se mai practica azi. In forma ei actuala. Slabe din punctul de vedere al eficientei in lupta. Asta e parerea mea.

 

sa sti ca m-am gandit serios la ce spui tu. al eficientei aikido-ului.

am mai spus ca am facut inainte judo si box. si nu putin.

 

comparativ tot aikido castiga la eficacitate.

 

uite de exemplu:

au fost o gramada de baieti care dupa ce am dat cu ei de pamant (judo) si le-am tras cativa pumni (box ) mai aveau chef sa continue distractia.

nu m-am intalnit inca cu cineva care dupa ce i-am sucit degetele (aikido) sa nu tipe ca o fatuca si sa mai aiba ganduri razboinice dupa.

 

chestie de gusturi, cred eu.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

balet curat.

din ciclul " ziceam ca io vin asa si tu ai asa si io ma duc asa si dupa aia io vin iar si tu stai asa si dai asa",fara virgula si punct.Sa para veridic.

Iar pe strada?

Daca imi este permis un termen mirceabadeaiesc :smardoiala.Nici o regula.Nimic.

E ok cind esti mic,mergi la karate,socializezi cu alti copii,inveti sa numeri ici ,ni san,ci....sensei,chestii.Pe masura ce cresti trebe sa faci chestii de oameni mari,care sa te fereasca de alti oameni mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu imi este rusie de cum arat,cine sunt si ce sunt.

Idealul tau e sa arati ca materialul pentru un atlas de anatomie? Cand esti slab e un pas inainte sa pui ceva pe tine, dar daca treci de o limita incepi sa o iei inapoi. A arata bine e ceva subiectiv, nu exista o regula in estetica, dar ambele extreme arata rau iar binele e un echilibru fin undeva intre ele. Parerea mea de om care a vazut oameni si cu un oarecare simt estetic (discutabil) e ca ai exagerat un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea ta e ca si cum as veni eu sa iti spun ca mobra ta ,nu e pentru tine,chiar daca tit iti place foarte mult si te simti bine cu ea/pe ea.

asa de multi oameni sufera de "pareristica"?

esti cumva vreun doctor,vreun fost sportiv de performanta,vreun personal trainer,cu sute de clienti,cu o larga experienta,vreun fost/actual arbitru de culturism,modeling,in final esti tu Dumenzeul felului in care sa aratam ,sa vi sa spui ca unu nu arata bine?

pe masura ce tot apar asemenea posturi,imi dau seama cit de multi creiere goale sunt printre noi.Mult prea multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa frate , daca nici Gixxxu nu mai arata intr-un mare fel... Sa intrebam fetili , sint siguranta suta-n mie ca l-ar minca de viu.

Daca e sa o louam din antichitate , olimpicii aia cam tot asa aratau , cu muschi pe ei. Statuile alea care ne-au tot ramas de pe vremuri arata asemenea idealuri de frumusete , muschi scluptati. Reprezinta forta , sanatate. Oare cum ar trebui sa arate un om , daca nu sanatos ? Un barbat , nu tre' sa arate puternic ? Eu zic ca discutia a apucat-o pe niste carari gresite.

Am terminat de dat la sac , 50 de minute. Si la mine 50 de minute ibseamna o repriza de 50 de minute. Cu pauze doar cit sa mai leg bandajele cind mai cad. Saptamina viitoare fac 60 de minute de sac si tot asa , 10 minute pe saptamina , pina ajung iar la 2 ore. Cind ajung la 2 ore ma opresc si bag si alte exercitii pe linga sac. In rest , forta fac de 2 ori pe saptamina , de obicei luni si vineri. Saptamina trecuta am bagat 26 de repetari in 15 minute cu janta de camion , saptamina asta deja am ajuns la 30. Dupa antrenamentul de picioare , care m-a cam rupt. Voi cum mai stati la capitolul forta ? Ce ati mai realizat ? Sa mai auzim noutati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Ce-mi place asta cu "luni piept". De cate ori m-am dus intr-o sala mai aglomerata lunea a fost imposibil sa prind si eu banca de impins.

 

Oare chiar asa de ingusti la minte suntem? :)

Tu stii sa citesti?Am scris EX! Daca tot nu esti asa ingust spune-mi programul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa frate , daca nici Gixxxu nu mai arata intr-un mare fel... Sa intrebam fetili , sint siguranta suta-n mie ca l-ar minca de viu.

Daca e sa o louam din antichitate , olimpicii aia cam tot asa aratau , cu muschi pe ei. Statuile alea care ne-au tot ramas de pe vremuri arata asemenea idealuri de frumusete , muschi scluptati. Reprezinta forta , sanatate. Oare cum ar trebui sa arate un om , daca nu sanatos ? Un barbat , nu tre' sa arate puternic ? Eu zic ca discutia a apucat-o pe niste carari gresite.

Am terminat de dat la sac , 50 de minute. Si la mine 50 de minute ibseamna o repriza de 50 de minute. Cu pauze doar cit sa mai leg bandajele cind mai cad. Saptamina viitoare fac 60 de minute de sac si tot asa , 10 minute pe saptamina , pina ajung iar la 2 ore. Cind ajung la 2 ore ma opresc si bag si alte exercitii pe linga sac. In rest , forta fac de 2 ori pe saptamina , de obicei luni si vineri. Saptamina trecuta am bagat 26 de repetari in 15 minute cu janta de camion , saptamina asta deja am ajuns la 30. Dupa antrenamentul de picioare , care m-a cam rupt. Voi cum mai stati la capitolul forta ? Ce ati mai realizat ? Sa mai auzim noutati.

 

Eu ca un zgarcit ce ma aflu am indesit antrenamentele la sala.De ce? :lol:

Pentru ca am facut abonament pe 3 luni cu 24 de sedinte si se presupunea ca ma duc de 2 ori pe saptamana si-l termin. Lucru care nu s-a intamplat deci am fost chiar si mai putin de atat.

Acum mi-am propus ca pana pe 22 sa fac cate 3 sedinte pe saptamana ca sa imi scot banii,nah, sunt zgarcit! :)

 

Si pe de alta parte faceam programul ala deja de vreo 4-5 luni si ma cam plictisisem. Am zis ca mai sochez un pic muschiul si fac altfel. Am fost sambata,am fost luni, sper sa ajung maine seara. Deja simt ca s-a schimbat ceva, am febra musculara prin alte parti, etc.

 

Pe mine nu ma intereseaza mai multa forta. Vreau doar sa mai slabesc, deci mai intensific cardio. Porblema e ca bag in mine ca intr-un spital, asa ca slabit ioc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat de dat la sac , 50 de minute. Si la mine 50 de minute ibseamna o repriza de 50 de minute. Cu pauze doar cit sa mai leg bandajele cind mai cad.

 

cand da plictiseala peste tine apuca-te de combinatii....

ex:

2 minute si jumatate: sari peste bancuta - stanga dreapta cu genunchii cat mai sus

30 secunde dai la sac

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu stii sa citesti?Am scris EX! Daca tot nu esti asa ingust spune-mi programul tau.

 

Stai linistit ca nu era la adresa ta! Faceam misto de noi astia sportivii in general, cum ne blocam pe a incepe mereu programul cu piept.

 

Eu sunt si mai ingust la minte pentru ca facand doar 2 antrenamente pe saptamana fac mereu cam aceleasi exercitii, incercand sa prind cat mai multe din grupele musculare, cu exercitii compuse, de baza, deobicei cu greutati libere.

 

La ceva pagini mai in spate am bagat si programul, daca nu ai rabdare sa te uiti ti-l mai pun inca o data:

- impins piept orizontal: 5 serii x 100kg

- tractiuni scripete: 5x 90-100kg

- impins de la ceafa pt umeri: 4 x 65-70kg

- biceps: cu bara sau cu gantere sau banca Larry Scott; 4 x 20kg

- bicileta eliptica 2 serii de cate 20 de minute.

 

Asta de 2 ori pe saptamana,cand am timp. :)

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Stai linistit ca nu era la adresa ta! Faceam misto de noi astia sportivii in general, cum ne blocam pe a incepe mereu programul cu piept.

 

Eu sunt si mai ingust la minte pentru ca facand doar 2 antrenamente pe saptamana fac mereu cam aceleasi exercitii, incercand sa prind cat mai multe din grupele musulare, cu exercitii compuse, de baza, deobicei cu greutati libere.

 

La ceva pagini mai in spate am bagat si programul, daca nu ai rabdare sa te uiti ti-l mai pun inca o data:

- impins piept orizontal: 5 serii x 100kg

- tractiuni scripete: 5x 90-100kg

- impins de la ceafa pt umeri: 4 x 65-70kg

- biceps: cu bara sau cu gantere sau banca Larry Scott; 4 x 20kg

- bicileta eliptica 2 serii de cate 20 de minute.

 

Asta de 2 ori pe saptamana,cand am timp. :)

Nu prea ai ce face cu banii...De ce iti mai faci abonament daca te duci sa faci haosul asta :).Asta doar pentru slabire cred ca ar fi bun ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai ce face cu banii...De ce iti mai faci abonament daca te duci sa faci haosul asta :).Asta doar pentru slabire cred ca ar fi bun ..

E adevarat, mai bag si abdomen si fluturari la umeri, ceva ce am chef atunci pe moment. Atata timp cat imi pmentine muschiul si eu ma simt bine zic ca nu sutn bani aruncati! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu , nu nu. Fac sac pt. "lovitura fulgeratoare" , nu pt. cardio. Daca ma apuc sa mai sar si peste bancute , s-a zis cu mine. La sac dezvolt explozie , soc si groaza. Oricum , sa vina caldura aia odata , ca am cimpuri aici , de nu le alerg eu toata viata. In sac nu dau mai mult de 3 lovituri odata , combinatie. Mai am si scindurica aia cu pinza pe ea , pt. intarirea pumnilor , nu ca nu ar fi ei destul de tari , dar sa-i mentin asa. Sa nu il ard pe unu' in scafirlie si sa-mi rup mina , cum patesc multi. Si pina la urma , la mine si programul de forta e cardio. Am mai zis , 1 repetare , 15 minute , cite bucati ? O repetare cu greutate mare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu , nu nu. Fac sac pt. "lovitura fulgeratoare" , nu pt. cardio.

 

pentru cresterea vitezei si obtinerea de "explozie" in pumn iei doua fiare de cate 300 sau 500g in mana ( una in fiecare ) si faci lupta cu umbra.

executi loviturile, adica: directa, croseu si upercut.

 

sa vezi cand dai jos fiarele din mana ce zboara pumnul.

:)

 

si ca sa nu iti rupi mana: invata sa dai la ficat, plex sau pur si simplu in mate.

peste bot numai cu podul palmei ca e mai eficient la varsta noastra.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu era la adresa ta! Faceam misto de noi astia sportivii in general, cum ne blocam pe a incepe mereu programul cu piept.

 

Eu sunt si mai ingust la minte pentru ca facand doar 2 antrenamente pe saptamana fac mereu cam aceleasi exercitii, incercand sa prind cat mai multe din grupele musculare, cu exercitii compuse, de baza, deobicei cu greutati libere.

 

La ceva pagini mai in spate am bagat si programul, daca nu ai rabdare sa te uiti ti-l mai pun inca o data:

- impins piept orizontal: 5 serii x 100kg

- tractiuni scripete: 5x 90-100kg

- impins de la ceafa pt umeri: 4 x 65-70kg

- biceps: cu bara sau cu gantere sau banca Larry Scott; 4 x 20kg

- bicileta eliptica 2 serii de cate 20 de minute.

 

Asta de 2 ori pe saptamana,cand am timp. :)

Dar nu le cam amesteci ? Adica mult si din toate cite nimic ? Nu stiu , zic si eu. 5 serii piept = putin. Tractiuni , la fel. Umeri , mai deloc si biceps la fel.

Daca mergi de 2 ori , de ce nu faci luni geno 10 seri si indreptari 10 serii iar joi ( sa zicem) piept cu tractiuni , la care intra piept , spate , biceps si la sfirsitul antrenamentului , asa , de-al dracu' , mai bagi 5 serii de ridicari la paralele , sau flotari , cum le-o zice. Eventual cu o greutate legata de tine. Asta saptamina nr. 1. Saptamina nr.2 , in loc de tractiuni bagi smuls cu bara . Asta fiindca nu-ti permite timpul un antrenament mai elaborat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cresterea vitezei si obtinerea de "explozie" in pumn iei doua fiare de cate 300 sau 500g in mana ( una in fiecare ) si faci lupta cu umbra.

executi loviturile, adica: directa, croseu si upercut.

 

sa vezi cand dai jos fiarele din mana ce zboara pumnul.

:)

 

si ca sa nu iti rupi mana: invata sa dai la ficat, plex sau pur si simplu in mate.

peste bot numai cu podul palmei ca e mai eficient la varsta noastra.

Te referi la boxul cu umbra , dar pt. mine mai productiv e sacul , am vazut efectul life , cu niste cetateni enervanti.

Mina nu mi-am rupt-o niciodata , am facut numai flotari in pumni si inca mai fac citeva , la ficat si mate nu dau ca-i periculos si plus ca nu mai apuc , dau direct in capatina , maxilar sau unde aterizeaza mina. La stomac , poate dau de unu' cu matu mai tare , ce rost are sa pierd timpul. Asta cu mina , cu piciorul insa dau la stomac fara frica. Si cu genunchiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se spune,ca daca e luni,si intri in sala,unde toata lumea face piept si biceps,dute si fa indreptari si genuflexiuni....

de 4 zile fac circuit.

e "ce trebe",in sensul ca ,imi creste si pulsul si trag si de fiare.lucrez toate grupele musculare la fiecare antrenament.bag 3-4 serii,dupa care mai bag si 25-30 de minute cardio.

am schimbat si stilul de antrenament,in sesnsul ca 2 zile on,una off.

dupa aproape 3 luni de sala,tinind cont ca nu mai sunt la 25 de ani,azi am observat ca am crescut in forta:indreptari 70 kg 6-7 rpm(repetari maxime),piept impins plan declinat 65 kg 9 rpm singur,biceps banca scott 35 kg - 7 rpm singur,genuglexiuni 50 kg 10rpm,presa picioare 140 kg 10rpm,deci,pot spune ca se poate.

singura problema ramine mincarea.

nu calitatea ei ci cantitatea.

porc nu mai maninc de citeva luni bune,mezeluri la fel,paine foarte putina,sucuri deloc,dar bag seminte la greu,si in general maninc cantitiv mult.

de cind ma duc la sala am dat jos vreo 3 kg,dar nu e bine,cred ca puteau fi mai multe kg.

in rest,ma simt excelent.

 

aruncati o privire aici

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o demonstratie ninja de autoaparare http://www.220.ro/K9CuYcOefO/Lectia-De-Autoaparare

 

:lol:

 

da domnilor, asa e in viata: soldatelul il invata nobila arta a autoapararii si lupta corp la corp militara

il ia cu zaharelul sa nu-l bruscheze si sa-i faca buba

ai ala

profita de ocazie si schimba ritmul.

vai, vai.

 

ps. sunt curios ce a fost dupa, cand s-a ridicat militarul?!

e evident ca ceva-ceva tot stie din tehnica de combat iar avand in vedere arma la care avea uniforma... nu cred ca a inghitit-o asa usor.

 

pps. exact ca in mandra istorie nationala: mereu ne invatau cum i-am caftit pe turci pe aici si pe acolo. nimeni nu spune ce s-a intamplat a doua zi :) cand aia si-au revenit. e evident ca am platit tribut ( mai putin Stefan cel Mare ) din ziua a doua pana ne-am luat iar la tranta,

dar in ziua 2 cum a fost?

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...