Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am apucat si eu de sala iarasi, am cam doua saptamani jumate pana acum si totul e bine. Incerc sa merg cam de 3-4 ori pe saptamana si am reusit sa-mi impart destul de bine grupele incat in minim 3 zile pe saptamana sa trec prin toate, iar daca mai apuc si a 4a zi in saptamana respectiva, fac ce grupe am la rand.

 

Prima tura: Piept + Triceps + Abdoment.

A doua tura: Lombari+Spate integral + Biceps.

Tura nr. 3: Picioare + Umeri.

 

Deocamdata e destul de bine si tinand cont ca lucrez pt masa fiind si in buletin un ectomorf, se vad rezultate usor dar sigur. Incerc sa lucrez cat mai mult la liber, haltere si gantere insa aproape la fiecare grupa mai bag si la aparat 3-4 serii. Intentionez sa merg pe varianta "eat like a horse" deoarece asa voi ramane cu ce am luat atunci cand fac pauza (din experienta proprie, am luat creatina o perioada si proteine, tot ce am pus atunci s-au dus atunci cand am facut din anumite considerente o pauza mai lunga), plus ca nu urmaresc vreo perfomanta extraordinara ci un corp armonios si o stare buna de sanatate. Beneficiile sunt ca mi-au disparut durerile de spate si ma simt mai.. cu viata, in putere.

 

Acum pentru Dexter, as fi postat si eu cand era discutia in toi insa am avut ban 7 zile. Din punctul meu de vedere, m-am apucat de sala deoarece aveam 1.87 si 60 la sf. clasei a 12a.

Vroiam cu orice pret sa arat si eu mai "omeneste" si alte sporturi nu ma ajutau cu nimic (facusem cateva luni inot, un an jumate cu 3 antrenamente saptamanale Qwan Ki Do si jucam cu orice ocazie baschet la scoala dar degeaba deoarece ca si fizic eram la fel de slab, poate mai rezistent). Dupa ce-mi voi atinge target-ul adica un 85-90 de kg probabil voi mai da pe la sala de 2 ori pe saptamana si voi lua in paralele un alt sport (inot iarasi sau.. box).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat si eu de sala iarasi, am cam doua saptamani jumate pana acum si totul e bine. Incerc sa merg cam de 3-4 ori pe saptamana si am reusit sa-mi impart destul de bine grupele incat in minim 3 zile pe saptamana sa trec prin toate, iar daca mai apuc si a 4a zi in saptamana respectiva, fac ce grupe am la rand.

 

Prima tura: Piept + Triceps + Abdoment.

A doua tura: Lombari+Spate integral + Biceps.

Tura nr. 3: Picioare + Umeri.

 

Deocamdata e destul de bine si tinand cont ca lucrez pt masa fiind si in buletin un ectomorf, se vad rezultate usor dar sigur. Incerc sa lucrez cat mai mult la liber, haltere si gantere insa aproape la fiecare grupa mai bag si la aparat 3-4 serii. Intentionez sa merg pe varianta "eat like a horse" deoarece asa voi ramane cu ce am luat atunci cand fac pauza (din experienta proprie, am luat creatina o perioada si proteine, tot ce am pus atunci s-au dus atunci cand am facut din anumite considerente o pauza mai lunga), plus ca nu urmaresc vreo perfomanta extraordinara ci un corp armonios si o stare buna de sanatate. Beneficiile sunt ca mi-au disparut durerile de spate si ma simt mai.. cu viata, in putere.

 

Acum pentru Dexter, as fi postat si eu cand era discutia in toi insa am avut ban 7 zile. Din punctul meu de vedere, m-am apucat de sala deoarece aveam 1.87 si 60 la sf. clasei a 12a.

Vroiam cu orice pret sa arat si eu mai "omeneste" si alte sporturi nu ma ajutau cu nimic (facusem cateva luni inot, un an jumate cu 3 antrenamente saptamanale Qwan Ki Do si jucam cu orice ocazie baschet la scoala dar degeaba deoarece ca si fizic eram la fel de slab, poate mai rezistent). Dupa ce-mi voi atinge target-ul adica un 85-90 de kg probabil voi mai da pe la sala de 2 ori pe saptamana si voi lua in paralele un alt sport (inot iarasi sau.. box).

 

1.(sugestie,nu sunt profi sa imi iei in considerare sfatul,doar tine minte ca am incercat si eu si nu da rezultate)

Sugerez sa incerci piept+bila,spate +triceps,umeri separat,picioare separat.

Am incercat si eu "experimentul" cu bila+spate si triceps+piept,si pina sa ma mai documentez ( ca acum) in timp ce ma antrenam,de exemplu bagam spate,la penultima si ultima serie simteam bila tare,semn ca intra destul de bine si la exercitiile de spate (oricare ar fi acestea ,vei observa ca intra bila puternic),la fel am patit si la piept la ultimele doua serii "de stoarcere" cind puneam pe bara maximul din cit pot impinge in conditii de siguranta.

Problema intervenea in momentul in care trebuia sa lucrez a 2-a grupa,si anume,eram varza,muschiul era deja obosit si nu mai puteam ridica cit as fi putut in mod normal.

exemplu concret:pe vremea cind bagam piept+triceps,cind terminam cu pieptul si incepeam cu tricepsul, nu mai puteam pune cit stiam ca pot ridica din cauza ca muschiul deja era obosit,si asta datorita faptului ca intra la piept.S-ar putea sa nu il simti obosit daca faci piept cu 40-50 de kg - 5-6 rpm,dar daca urci de 60 de kg si mergi spre 9-10 rpm,crede-ma ca vei simti tricepsul beton armat.

La fel se intimpla si cind bagam bila+spate si umeri cu picioare.Nu mai spun ca in momentul in care terminam cu umerii,in ucideam cu impins cu gantere de 17.5 -10 rpm,si dupa treceam la genuflexiuni,nici macar nu puteam sa duc mainile sa prind bara...

2.in cazul in care ( nu imi aduc aminte sa fi spus virsta) esti sub 25 de ani,ai sanse mari sa pui muschi mai repede ca altii (mine,mai in visrta).Fi atent cit pui ,masa musculara,deoarece,ulterior,sa zicem dupa 5-6 ani de masa,8-9 kg de muschi,vei hotari ca nu mai poti duce acelasi stil de viata,s-ar putea sa te ingrasi.Problema e ca ,pe linga grasimea care o vei avea ,vei avea si masa aia de muschi care (din cite stiu eu) nu mai poate disparea,si deci va fi nasol.

Asa ca,atentie ce iti doresti si spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.(sugestie,nu sunt profi sa imi iei in considerare sfatul,doar tine minte ca am incercat si eu si nu da rezultate)

Sugerez sa incerci piept+bila,spate +triceps,umeri separat,picioare separat.

Am incercat si eu "experimentul" cu bila+spate si triceps+piept,si pina sa ma mai documentez ( ca acum) in timp ce ma antrenam,de exemplu bagam spate,la penultima si ultima serie simteam bila tare,semn ca intra destul de bine si la exercitiile de spate (oricare ar fi acestea ,vei observa ca intra bila puternic),la fel am patit si la piept la ultimele doua serii "de stoarcere" cind puneam pe bara maximul din cit pot impinge in conditii de siguranta.

Problema intervenea in momentul in care trebuia sa lucrez a 2-a grupa,si anume,eram varza,muschiul era deja obosit si nu mai puteam ridica cit as fi putut in mod normal.

exemplu concret:pe vremea cind bagam piept+triceps,cind terminam cu pieptul si incepeam cu tricepsul, nu mai puteam pune cit stiam ca pot ridica din cauza ca muschiul deja era obosit,si asta datorita faptului ca intra la piept.S-ar putea sa nu il simti obosit daca faci piept cu 40-50 de kg - 5-6 rpm,dar daca urci de 60 de kg si mergi spre 9-10 rpm,crede-ma ca vei simti tricepsul beton armat.

La fel se intimpla si cind bagam bila+spate si umeri cu picioare.Nu mai spun ca in momentul in care terminam cu umerii,in ucideam cu impins cu gantere de 17.5 -10 rpm,si dupa treceam la genuflexiuni,nici macar nu puteam sa duc mainile sa prind bara...

2.in cazul in care ( nu imi aduc aminte sa fi spus virsta) esti sub 25 de ani,ai sanse mari sa pui muschi mai repede ca altii (mine,mai in visrta).Fi atent cit pui ,masa musculara,deoarece,ulterior,sa zicem dupa 5-6 ani de masa,8-9 kg de muschi,vei hotari ca nu mai poti duce acelasi stil de viata,s-ar putea sa te ingrasi.Problema e ca ,pe linga grasimea care o vei avea ,vei avea si masa aia de muschi care (din cite stiu eu) nu mai poate disparea,si deci va fi nasol.

Asa ca,atentie ce iti doresti si spor.

 

Salut 6speed, am 20 de ani si pot spune ca pun masa relativ ok.

1. Nu stiu/nu inteleg ce inseamna "bila"

2. La inceput pot spune ca eram destul de epuizat cand treceam si la a doua grupa insa ma obisnuiesc foarte repede cu efortul (citisem intr-un studiu pe undeva ca, corpul uman se va familiariza cu o activitate daca aceasta este facuta cu regularitate intr-un timp de 30 de zile), insa acum pot face si a 2a grupa la fel de bine, cu o paza de 3-5 minute intre ele.

Desi vreau masa la fiecare exercitiu fac ultima serie cu 8 repetari si incerc cam 3-4 serii pe exercitiu/aparat (prima incalzire, a doua acomodare, a 3a ceva mai tare si ultima cu cat duc). Momentan vreau sa le fac corecte, sa-mi cladesc incet o baza deoarece nu vreau sa risc o accidentare (am patit in august anul trecut cand mi-a facut poc spatele ca intr-un film cu tampiti si am ramas intepenit, o saptamana abia ma miscam).

 

Legat de faptul ca ma voi ingrasa in viitor daca ma las de sala nu stiu, cert este ca atunci cand am facut pauza am slabit cam 2-3 kg maxim si fiind ectomorf ramane masa musculara, iarasi interesant la mine e faptul ca daca nu fac efort nu prea am pofta de mancare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6speed. ce spui tu este partial adevarat dar este un lucru interesant si foarte putin stiut. supraponderalii , obezii si cei "mai plinuti" pastreaza mai bine masa musculara si au un metabolism mai rapid decat o persoana cu greutate medie.

ma rog , asta cu metabolismul e un nonsens dpdv medical. cu cat esti mai gras cu atat te hranesti mai mult. cu cat mananci mai mult cu atat organismul arde mai mult. cu cat ai mai multe arderi cu atat mai mult se spune ca ai metabolism bun. in fapt , metabolismul reprezinta totalitatea proceselor biochimice intr-un organism. (catabolice si anabolice).pe scurt , reactie energetica.

d'aia io ma pish pe mine cand aud ca redbull sau shake'ul cutare iti da energie. dap. iti da. la fel si zaharul. si zaharul este un energetic mai bun decat orice shake. sau cofeina.dar asta nu te impiedica sa faci diabet chiar daca ai un "metabolism fantastic". pe scurt , cu cat mananci mai mult cu atat ai metabolismul mai rapid iar cea mai energetica mancare sau bautura este cocaina sau metamfetamina.

un alt lucru foarte putin stiut este ca intre 65 si 70% din procesele metabolice totale sunt complet independente de exercitiu fizic. adica 70% din energia ta se duce pe buna functionare a organelor. asta inseamna ca numai 30% din caloriile pe care le bagam in noi zilnic sunt folosite la sport , mers , urcat scari , urcat in masina etc. restul este exces (in masurca in care omul nu-si doreste sa se ingrase , sa puna masa etc). asa ca atunci cand baietii astia destepti de la revistele de fitness zic ceva de genul :" proteina din carnea de vitel creste reactia metabolica (sau stimuleaza reactia exoterma) cu pana la 20% fata de proteina vegetale , ceea ce zic este ca metabolismul este crescut cu 20% din 30%din proteina zilnica din 30% din metabolismul total. cum ar veni , diferenta dintre digestia carnii de vita si digestia fasolii verzi este de vreo 100kilocalorii la 10 kile de mancare. o nimica toata. dar de, suna mai bine in felul formulat de ei . amintesc de treaba asta pentru ca am citit-o recent in fhm si am ramas stupefiat de titlul ales. dar sa ma opresc si sa nu intru in prostii care nu intereseaza pe nimeni.

 

in privinta pastrarii masei mulsculare la cei mai plinuti , logica este de asemenea foarte simpla. daca iei un slabanog , il hranesti adecvat si ii pui un rucsac cu 10 caramizi in carca sa vezi ce repede pune muschi. o persoana obeza cara uneori zeci de kile nenecesare. este normal sa streseze muschiul intr-asa fel incat sa-si pastreze masa musculara sau chiar sa o imbunatateasca. totusi , asta nu ajuta prea mult cand tragi un atac de cord.

muschiului inimii nu-i pasa de cat ridici la piept. taica-meu de exemplu are 1.90 , a facut box si haltere juma din viata si este profesor universitar in chirurgie toracica. asta nu l-a impiedicat sa traga un atc de cord la 45 de ani urmat de o operatie .

concluzia , daca exista vreuna , este ca decat musculos si supraponderal , mai bine slabanog si cu mai multe exercitii anabolice. in definitiv cred ca tot ce conteaza este miscarea in orice forma ar fi facuta. bag mana in foc ca un culturist cu o dieta buna si un gagiu in iegari care face balet pot ajunge la niste varste sanatoase indiferent de sportul ales.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea ta e ca si cum as veni eu sa iti spun ca mobra ta ,nu e pentru tine,chiar daca tit iti place foarte mult si te simti bine cu ea/pe ea.

asa de multi oameni sufera de "pareristica"?

esti cumva vreun doctor,vreun fost sportiv de performanta,vreun personal trainer,cu sute de clienti,cu o larga experienta,vreun fost/actual arbitru de culturism,modeling,in final esti tu Dumenzeul felului in care sa aratam ,sa vi sa spui ca unu nu arata bine?

pe masura ce tot apar asemenea posturi,imi dau seama cit de multi creiere goale sunt printre noi.Mult prea multe.

E un forum, oamenii au pareri si le exprima. Cu unele nu o sa fii de acord, ai fi anormal daca ai fi de acord cu toata lumea. Nu iti convine parerea mea? Nimic anormal, mergi mai departe.

 

Nu trebuie sa am nici o justificare ca sa am o parere. Nu trebuie sa fiu doctor, avocat, factor postal, gay sau preot ca sa am o parere. Daca vorbesti de creiere uita-te in oglinda, stiu ca iti place ce vezi dar incearca sa te concentrezi si sa te gandesti de ce esti atat de marginit.

Mesaj completat

Mamaaa frate , daca nici Gixxxu nu mai arata intr-un mare fel... Sa intrebam fetili , sint siguranta suta-n mie ca l-ar minca de viu.

Daca e sa o louam din antichitate , olimpicii aia cam tot asa aratau , cu muschi pe ei. Statuile alea care ne-au tot ramas de pe vremuri arata asemenea idealuri de frumusete , muschi scluptati. Reprezinta forta , sanatate. Oare cum ar trebui sa arate un om , daca nu sanatos ? Un barbat , nu tre' sa arate puternic ? Eu zic ca discutia a apucat-o pe niste carari gresite.

Statuile grecesti au armonie, nu numeri fasciculele musculare. Iar fetele nu s-au pronuntat inca, dar cele 4 la care le-am aratat poza nu au picat pe spate laudativ.

 

Un barbat trebuie sa arate puternic si o femeie blonda si proasta, nu? Prejudecati mai vechi decat statuile grecesti, de pe vremea cand barbatul era ala care mergea cu bata la vanatoare si aducea haleala la femele. Incearca sa treci peste asta si incearca sa iti imaginezi un progres de cateva mii de ani. Asta ti se pare un ideal de frumusete si sanatate?

post-7203-1268245347_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te duci la coltul cioparistilor si le zici ca motoarele lor sint niste cazane , in comparatie cu ultimu' plastic japonez , sa vezi reactie. Cred ca ti-ai lua cel putin warn. Sau ceva vorbe "de duh". Noi fiind mai democratici , nu o sa facem scandal. Daca pui si tu p poza cu tine la bustul gol , da nu cu aport de Photoshop. Sau poate faci o descriere a frumusetii masculine. Daca nu ai observat , aici e discutie intre barbati , practicanti de sporturi grele. Ca tie nu-ti place , asta e altceva , dar daca tot demolezi , incearca sa pui ceva in loc , sa oferi un contraargument. Fondat si viabil , nu subiectivizme de genul "mie nu-mi place , ca-s jmecher ". Baga niste antrenamente din sportul pe care il practici , cite flotari faci , pe cine ai mai smardoit in ultimul timp , cum ti-ai ridicat mobra de jos c-un deget , chestii fizice.

In rest , pace.

Mesaj completat

De ce nu deschizi un topic separat , genul "Intelectual frustat , caut femei care sa ma placa schilod , sau cu burta." ??? Sa venim si noi sa-ti demonstram ca niste "prosti" au spus ca "Mens sana in corpora sano" , dar nu stiau ce vorbesc , erau beti.

Mesaj completat

Frate ,esti omu' invizibil , sau ce ? Inainte sa participi intr-un grup , pune ceva la profil , asa e politicos , poate si o poza , ca sa fie treaba treaba. Tare mult conteaza cei 7 ani de acasa , sa stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un forum, oamenii au pareri si le exprima. Cu unele nu o sa fii de acord, ai fi anormal daca ai fi de acord cu toata lumea. Nu iti convine parerea mea? Nimic anormal, mergi mai departe.

 

Nu trebuie sa am nici o justificare ca sa am o parere. Nu trebuie sa fiu doctor, avocat, factor postal, gay sau preot ca sa am o parere. Daca vorbesti de creiere uita-te in oglinda, stiu ca iti place ce vezi dar incearca sa te concentrezi si sa te gandesti de ce esti atat de marginit.

 

Daca iti dai cu parerea numai ca sa te afli in seama,tot ce pot spune despre acest lucru e: nasol.

Dexter,din cind in cind,isi mai revine,si cu greu,recunoaste niste lucruri.

Tu probabil ca nu o vei face,din orgoliu sau din mindrie.Sau poate din acelasi motiv din care nu ai nevoie de justificari sa ai o parere,ci pur si simplu o ai.

Culturismul e un sport de rahat,facut de idioti ce considera ca a fi cit un dulap este egal cu a fi frumos si care numesc sport ridicatul unei greutati in anumite unghiuri.O imensa timpenie.Probabil ca esti in extaz,sau pe cale sa fi.

A practica un sport,e ca si moda.Degeaba toti in jurul tau iti spun ca nu esti la moda,daca tu,in hanele tale "demodate" te simti perfect

Nu voi incerca sa iti explic despre respect,de a respecta opinia si parerea individului,pentru ca as vorbi la pereti.E clar ca daca aveai acest respect ,nu iti dadeai cu parerea,asa cum recunosti:fara o justificare.

Initial,si inca cred ,acest topic e mult peste procentul de 75 % on topic,asa ca pun punct.

Mi-ar placea,si sunt convinsi ca si celorlalti homo sapinens de aici,ridicatori de greutati,noi astia de iubim mirosul fierului pe piele,sa purtam discutii in contradictoriu,dar cu argumente.

All the best.

Mesaj completat

Salut 6speed, am 20 de ani si pot spune ca pun masa relativ ok.

1. Nu stiu/nu inteleg ce inseamna "bila"

2. La inceput pot spune ca eram destul de epuizat cand treceam si la a doua grupa insa ma obisnuiesc foarte repede cu efortul (citisem intr-un studiu pe undeva ca, corpul uman se va familiariza cu o activitate daca aceasta este facuta cu regularitate intr-un timp de 30 de zile), insa acum pot face si a 2a grupa la fel de bine, cu o paza de 3-5 minute intre ele.

Desi vreau masa la fiecare exercitiu fac ultima serie cu 8 repetari si incerc cam 3-4 serii pe exercitiu/aparat (prima incalzire, a doua acomodare, a 3a ceva mai tare si ultima cu cat duc). Momentan vreau sa le fac corecte, sa-mi cladesc incet o baza deoarece nu vreau sa risc o accidentare (am patit in august anul trecut cand mi-a facut poc spatele ca intr-un film cu tampiti si am ramas intepenit, o saptamana abia ma miscam).

 

Legat de faptul ca ma voi ingrasa in viitor daca ma las de sala nu stiu, cert este ca atunci cand am facut pauza am slabit cam 2-3 kg maxim si fiind ectomorf ramane masa musculara, iarasi interesant la mine e faptul ca daca nu fac efort nu prea am pofta de mancare.

 

bila=biceps

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, on topic! Am fost la sala azi. Luni am bagat niste hiperextensii si ale naibii mi-au dat o febra la lombari si biceps femural de nu-mi vine sa cred.

Azi am bagat si un pic de presa de picioare, 3 serii x 40 de repetari cu 80kg, asa ca isi mai aduca aminte muschiul ca e si el pe acolo.

 

Am bagat si cardio la sfarsit, efluvii de endorfine, ma simt bine, asa ca lasati cearta! :)

 

Am zis si eu in paginile trecute, idealul de frumusete masculina variaza si sta in ochiul privitorului. Iar daca vorbim de femei sunt cele carora le plac cei subtiri si finuti cu lac pe unghii care au venit proaspat de la manichiura, cei cu o constitutie normala, cam cum i-a lasat Dumnezeu si cei care isi modeleaza corpul intr-un fel, ba sa fie mai puternici ba mai "frumosi", mai lati, mai fibrati,etc.

 

Asa ca nu-i nevoie sa facem iar o polemica gen "bruce lee era mai tare ca van damme' ca deja avem experienta!

 

Seara buna! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pot sa aduc un mic amendament afirmatiei , pt. mine frumusetea sta fix in ochiu' meu. Par examplu , sint un monument de "frumusete" , chel , tatuat , unii se uita mai ciudat cind ma sui in tramvai , vad reactii ciudate. Poate sint paranoic , poate nu. Ideea e ca nevasta-mea ma bate la cap ca-s urit cu chelie si mie mi se rupe , asa ma simt bine. De aia zic , e frumos ce-mi place mie.

Am dat la sac , ma simt bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dexter,din cind in cind,isi mai revine,si cu greu,recunoaste niste lucruri.

 

:)

 

eu nu recunosc nimic altceva decat ce am afirmat din prima:

culturismul e cea mai nasoala chestie ce i s-a putut intampla pregatirii fizice.

culturismul produce barbati de 60 secunde.

 

ca lucrul cu greutati se foloseste auxiliar in alte sporturi e altceva. nu se lucreaza pe grupe, serii si repetari, nu cu viteza si constanta de lucru din culturism.

si categoric nu cu scopul cresterii masei musculare.

 

in schimb vad ca tu incepi sa ai accese de sinceritate. :lol:

eu nu am spus niciodata si nu mi-as fi permis vreodata sa consider practicantii de culturism asa cum ii numesti tu.

eu zic doar ca sunt oameni de 60 secunde datorita antrenamentului facut, nu datorita incapacitatii lor genetice de a face rezistenta.

gradul lor de inteligenta nu se discuta nicaieri pe forumul asta. ca nu e vina lor, chiar daca ar fi asa cum sustii tu.

 

Culturismul e un sport de rahat,facut de idioti ce considera ca a fi cit un dulap este egal cu a fi frumos si care numesc sport ridicatul unei greutati in anumite unghiuri.

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te duci la coltul cioparistilor si le zici ca motoarele lor sint niste cazane , in comparatie cu ultimu' plastic japonez , sa vezi reactie.

Daca sar de niste limite o sa le zic ca motocicletele lor sunt urate. Imi plac multe choppers si customs, la limita chiar si rat bikes, dar stiu ca rat bikes sunt urate cu spume si nu cred ca o sa aibe cineva parerea ca sunt monumente de eleganta si stil. La fel si culturismul daca intreci masura si arati ca un circus freak. Poza din primul post al topicului e ok, fix cum e bine sa arate un barbat ne-schilod si fara burta, aia despre care am comentat difera mult chiar daca e aceeasi persoana (la momente de timp diferite si ipostaze diferite). Btw, si Claudia Schiffer e urata in baie cand e constipata si de aceea nu pune asemenea poze pe net.

Baga niste antrenamente din sportul pe care il practici , cite flotari faci , pe cine ai mai smardoit in ultimul timp , cum ti-ai ridicat mobra de jos c-un deget , chestii fizice.

Nu mai practic permanent nici un sport fizic, ocazional tir cu arcul si ciclism offroad. Ce poze sa iti arat si pentru ce, te intereseaza tirul cu arcul si vrei poze cu corzile? Da, fac flotari si folosesc gantere cand am chef, dar nu cu greutati mari si in serii fixe pentru ca nu vreau sa fac masa musculara. Deloc.

Frate ,esti omu' invizibil , sau ce ? Inainte sa participi intr-un grup , pune ceva la profil , asa e politicos , poate si o poza , ca sa fie treaba treaba. Tare mult conteaza cei 7 ani de acasa , sa stii.

Mai, pe vremea cand am stat 7 ani acasa nu exista internet si nu m-a invatat mama sa pune poze pe forumuri. E forum moto, nu Hi5, am tipul motocicletei si locatia de baza, ce mai vrei in plus si la ce foloseste? Am 80 kg si un procent de grasimi onorabil, cam 15% la ultima masuratoare, vrei sa pun in profil poza cu bratele ca sa vada lumea bicepsii? Nu vand suplimente alimentare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacatosule , marturiseste cuvintul Domnului , Arnold Schw. si vei fi mintuit.

Aoleo , stai ca am gresit topicurile. Ziceam sa pui o poza pt. ca aici se discuta de muschi , niste chestii care se vad. Daca cineva vine si zice ca "..." , sau ca"..." , fara o carte de vizita , ce incredere sa-i acorzi ?

Stii cite fete sint impresionate si atrase de forma fizica ? Cam tot atitea cit cele care nu sint atrase. Dar de ce crezi ca striperii nu sint schilozi ? Si nu au sunci. Haaa ??? Noi putem sa vorbim la infinit , asta nu te va trimite pe tine intr-o sala si nici pe altii nu ii va scoate de acolo. Dar asta e , fiecare cu menirea lui , nu are fiecare rabdarea sa arunce cu sageti . Fiecare se simte bine in pielea lui si multi nu au vocatie pt. sportul fierului. De aia ziceam sa pui o poza , sa vedem daca meriti sa ne dai sfaturi. Desi daca zici ca te dai cu bicla pe coclauri , se poate intimpla sa nu arati chiar dezastru , asta ca sa inchei predica ( ce am frate ? ) , intr-un ton crestinesc.

Mesaj completat

Cu corzile nu vreau poze , dar daca ai cu niste coarde , cu placere. Alea sint baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lil, nu trebuie sa fi nascut de 3-4 ori ca sa poti spune ca asta e urata: post-7203-1268301518_thumb.jpg. Nu trebuie sa ai licenta de pilot si 2000 de ore de zbor ca sa poti afirma ca asta e un avion urat: post-7203-1268301807_thumb.png

 

Mai e nevoie de exemple?

 

Nu dau sfaturi despre cate serii si cu ce greutati sa faca cineva ceva, vorbesc despre estetica. Pentru asta nu imi trebuie experienta in culturism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,dar mergand exact pe acelasi rationament nu poti sa afirmi ca Gixxer nu arata bine decat daca vrei tu sa faci pe grozavul pe aici! Altfel, daca o sa pui 1000 de barbati si 1000 de femei sa dea un raspuns o sa vezi ca 99% o sa afirme ca corpul lui arata foarte bine, nu fii deplasat! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti ca topicul asta nu e despre mine, dexter sau hulk... schimbati subiectul, si fiti ontopic.

vorba multa saracia omului.

iata niste exercitii de facut acasa, faceti astea si apoi fac pariu ca nu mai stati azi pe forum :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxere ma mir ca dai exercitiile astea "compound". ca astea's mica mea specialitate. deci nu mai facem luni spate , marti picoare , sambata muschiul ala de langa gat si duminica rugaciuni ? :wacko: glumesc man. bun linkul.

am doua smecherii pe care le fac eu ca variatii la primul clip. astia ii zic dumbell rows si intradevar face un triceps de moare fata. se face acelasi exercitiu din flotare. adica te pui cu ganterele pe jos . te ti de ele. faci flotarea si ridici mana dreapta cu gantera iar apoi pe celalalta. e un soi de dublu triceps de fapt.partea faina e ca ataca si pieptul. go go ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mica corectie cei grasi, endomorfii au metabolismul mei lent decat cei slabi ectomorfii , cei grasi au si teperatura coprului un picmai scazuta decat ectomorfii, asta deoarece ectomorfii avand metabolism mai rapid emana mai multa caldura. Nu vorbesc aici de faptul ca cei grasi suporta frigul iernii mai usor ci de metabolism si temperatura corpului in conditii normale. Am verificat chestia asta ...

 

PS :

nu s-a bagat nici un moderator sa editeze un pic topicul asta ??? intru si vad numai aberatii postate, cine este interesat de sfaturi utile, ontopic etc sa posteze cine nu sa nu mai umple topicu cu prostii si pareri despre idealuri de om complexat .asa cum noi suntem motociclisti si nu suntem intelesi de automobilisti inraiti , asa nici cei sedentari nu pot intelege unde e placerea sa se vada fibra si ridicatu greutatilor , abtineti-va fratilor , 2 treimi din topic sunt numai aberatii . e harcea parcea p'acilea

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...