Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am reapucat de sala si eu acum 6 luni aproximativ,am ajuns iar sa am 40cm in brat...problema mea e ca nu mai cresc defel de doua luni...am schimbat exercitii,la fiecare antrenament maresc cat pot greutatea,in forta am crescut dar de crescut muschiul, canci..m-am plafonat!

Bag si proteina"Super mass grainer de la dymatize",acum e pe terminate tre sa imi iau alta de aia as vrea un sfat la proteina si un tips doua la programul de antrenament poate ,poate imi dau drumu!Merci frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai 40 e destul si poate e limita ta genetica. merita sa te faci mai mare?

cand faceam eu sport animal pack era THE SHIT.

 

 

sfaturi ceva pt o slabanoaga de 45 de kg? incerc sa ajung iar la 52....m-am apucat de sport sa mai pun pe mine. evident eu nu pot lua nimic din gama animal...

as lua creatina, ma umflu bine de la ea. dar tre' sa mai bag si altceva....si nu mai stiu ce este de actualitate.

 

Mesaj completat

am patratele cu toate ca nu fac nici un efort in privinta asta. BF sub 15%....masa musculara normala. 45-47 kg , 1,70m.....advice please.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai 40 e destul si poate e limita ta genetica. merita sa te faci mai mare?

cand faceam eu sport animal pack era THE SHIT.

 

 

sfaturi ceva pt o slabanoaga de 45 de kg? incerc sa ajung iar la 52....m-am apucat de sport sa mai pun pe mine. evident eu nu pot lua nimic din gama animal...

as lua creatina, ma umflu bine de la ea. dar tre' sa mai bag si altceva....si nu mai stiu ce este de actualitate.

 

Mesaj completat

am patratele cu toate ca nu fac nici un efort in privinta asta. BF sub 15%....masa musculara normala. 45-47 kg , 1,70m.....advice please.

 

Creatina mareste forta si rezistenta deci ar trebui sa vezi un efect la greutatile sau durata antrenamentului. Umflatul vine de la faptul ca are ca efect secundar retentia de apa. Pe de alta parte daca nu bei mai multa apa cand iei creatina o iei degeaba. Dar nu creatina e raspunzatoare de crestere in greutate fara mancare multa si buna.

Mai greu la o fata sa ia in greutate masa musculara din cauza diferentei jormonale fata de baieti.

Ideea e sa mananci mai mult, iar dusul la sala o sa te ajute sa nu pui mancarea in plus sub forma de grasime. Daca nu poti sa bagi in tine mese solide, incearca un supliment Meal Replacement Product cu multi carbohidrati, mese "mari" la 4 -5 ore, mai mult antrenament cu greutati mai putin aerobic (ceva de genul 75% - 25%), somn bun de 8 ore.

De obicei greutatea pierduta se recupereaza repede, ideea pentru o fata ar fi sa nu o recupereze sub forma de sunci :bounce:

Si in final esti cumva studenta la medicina? Ca prietena mea are aceeasi problema ca tine, in timpul sesiunii se duc vreo 5 kile :P

Editat de doctoroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar mi se demonstreaza ca aveam dreptate, exact acum imi confirmi si tu: aikido e ceea ce faci ca sa eviti sa jungi la bataie! :) Pentru ca deobicei agresorul cand te vede cat de nejutorat si stangaci esti te lasa in pace si rade pe sub mustata.

 

Iar asta cu loviturile pe centrii nervosi iar m-a facut sa zambesc. La viteza cu care se intampla lucrurile in realitate loviturile pe centri nervosi se intampla in cel mai fericit caz din nimereala! :)

 

Oare ala din filmuletz de ce nu o fi aplicat niste lovituri pe centri nervosi? Ah, pentru ca il decimase ala si il calcase in picioare....dar deh, poate daca stia aikido se descurca.

 

:lol:

 

 

Ce stii tu? :P :bounce:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfaturi ceva pt o slabanoaga de 45 de kg? incerc sa ajung iar la 52....m-am apucat de sport sa mai pun pe mine. evident eu nu pot lua nimic din gama animal...

as lua creatina, ma umflu bine de la ea. dar tre' sa mai bag si altceva....si nu mai stiu ce este de actualitate.

 

cu visine ai incercat?!

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu inteleg un lucru. Si mie imi place cand vad antrenamente din astea cu ce se gaseste prin curtea omului, dar nu inteleg de ce astia de la oras care au la dispozitie doar apartamentul propriu sau sala de fiare nu se duc la sala si sa faca exact aceste exercitii. Daca din astea le plac.

 

Adica daca asta iti place, cine te impiedica sa apuci niste gantere si sa faci exact aceleasi miscari? Sau cu bara? De ce daca se face exercitiul cu janta de camion e cool si daca se face cu bara e gay? :P

 

Cine te opreste sa faci intensitate,rezistenta, anduranta and all that shit la sala de sport?

 

De exemplu cand trageam de fiare la Dinamo intr-una din zile venea echipa de polo sa se antreneze acolo. Ghiciti ce? Tot cu aparatele alea se antrenau, tot cu greutati, tot cu ce era prin sala, doar ca diferea intensitatea, pauzele si asa mai departe. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niko, cand o faci cu o femeie e cool, cand o faci cu una gonflabila e ... nu gay, dar intelegi ideea.

 

Masculul e cool cand ridica janta pentru ca Vasilica intelege ca masculul respectiv repara autobuzul daca ramane in drum. Gantera nu are nici o utilitate practica, asa ca Vasilica nu e impresionata. qed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti mult prea intelectual si filozofezi prea mult pentru a face si vreo activitatea fizica. Si eu sunt la fel, inafara de mersul pe jos cam 1h/zi misc doar mouse'ul si trosnesc tastatura. Diferenta e ca eu nu ma exprim aici fiindca stiu ca nu am nimic de zis la subiect, respect munca baietilor astora indiferent de motivatiile fiecaruia si indiferent daca ridica o janta, o gantera sau o spranceana.

Incearca sa nu fii chibitul topicului si nu mai lua la misto ceea ce fac tipii astia. Nici ei nu fac misto de incercarile tale de a face sinapse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cite grupe musculare antrenez eu si cam cite antreneaza Adrian cu o gantera? De exemplu. Eu cu o janta de camion sau cu dale e beton. Sau cu busteanul. E mare diferenta. Am si eu bara si gantera , dar nu ma mai satisfac , plus ca omul e dator sa experimenteze. Deca bag biceps cu gantera/bara ma plictisesc de urgenta.

Problema este, Adrian se antreneaza? De ce zici ca esti destupat la minte si un spirit liber? Fiindca faci spiritism? Sau fiindca o arzi pe spirtoase?

Mesaj completat

Mai am un argument. Cred ca ce fac eu ma pregateste mai mult pt. viata reala. E mai aproape de munca fizica si de unele procedee care se practica pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti mult prea intelectual si filozofezi prea mult pentru a face si vreo activitatea fizica.

nu mai lua la misto ceea ce fac tipii astia.

Nu ii iau la misto, daca se simte careva jignit sa imi spuna. Serios, simtul umorului e ceva relativ, unii se irita usor, altii se distreaza, altora nu le pasa etc.

 

Folosesc ganterele cel vreo 2-3 ori pe saptamana cate 10-15 minute de 1 sau 2 ori pe zi. E dezordonat, dar asa imi permite timpul si e subtire fata ce ce fac altii, dar scopul e diferit - eu doar fac miscare cat e frig afara, ei construiesc muschi si forme. Fiecare cu ale lui.

 

Btw, daca joc frecvent tenis de masa de pune ca sport sau ca entertainment? E mai dinamic decat biliardul, dar nu se compara cu fotbal sau alt sport la care sa alergi un pic.

Mesaj completat

Cam cite grupe musculare antrenez eu si cam cite antreneaza Adrian cu o gantera?

Incomparabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii iau la misto, daca se simte careva jignit sa imi spuna. Serios, simtul umorului e ceva relativ, unii se irita usor, altii se distreaza, altora nu le pasa etc.

 

Folosesc ganterele cel vreo 2-3 ori pe saptamana cate 10-15 minute de 1 sau 2 ori pe zi. E dezordonat, dar asa imi permite timpul si e subtire fata ce ce fac altii, dar scopul e diferit - eu doar fac miscare cat e frig afara, ei construiesc muschi si forme. Fiecare cu ale lui.

 

Btw, daca joc frecvent tenis de masa de pune ca sport sau ca entertainment? E mai dinamic decat biliardul, dar nu se compara cu fotbal sau alt sport la care sa alergi un pic.

Mesaj completat

 

Incomparabil.

 

 

sorry,nu toti construim muschi si forme.

ai inteles gresit.

uite,Dexter de exemplu,spune ca un execitiu cu greutati pentru a rezista mai usor pe un drum spart/inexiste/hirtoapa/loc pe und ecurge apa prin munti etc,cu o mobra enduroaica/cross,e ok,pentru ca iti creste rezistenta la efort,rezistenta de care ai nevoie mergind in conditii vitrege ( le iubesc) prin munti ( ii iubesc),cu o enduroiaca (da ,si pe asta ...o iubesc).

El e impotriva ideii de a face un exercitiu x,cu o greutate y,doar pentru o anumita grupa musculara z ,in detrimentul unui tip de antrenament cu greutati mici si bazat pe enduranta,pe timp.

Problema ,intervine in momentul in care trec anii,ai ridicat sute/mii de kg,in orice stil posibil sau imposibil,la tara in curtea proprie sau la o sala ,in oras,muschiul va capata o marime si o forma mai proeminenta.

Asa ca ,prietene,las- o in gard,cu asta de fata mare "muschi si forme".Pina si aia care joaca tenis de masa sau badminton,au muschii de la picioare muult mai dezvoltati ca un om normal.Si daca si aia mai trag de fiare,ma cheama Violeta si duc galeata la gunoi.

 

PS:vezi sa nu te supraantrenezi :bounce:

Mesaj completat

Cam cite grupe musculare antrenez eu si cam cite antreneaza Adrian cu o gantera? De exemplu. Eu cu o janta de camion sau cu dale e beton. Sau cu busteanul. E mare diferenta. Am si eu bara si gantera , dar nu ma mai satisfac , plus ca omul e dator sa experimenteze. Deca bag biceps cu gantera/bara ma plictisesc de urgenta.

Problema este, Adrian se antreneaza? De ce zici ca esti destupat la minte si un spirit liber? Fiindca faci spiritism? Sau fiindca o arzi pe spirtoase?

Mesaj completat

Mai am un argument. Cred ca ce fac eu ma pregateste mai mult pt. viata reala. E mai aproape de munca fizica si de unele procedee care se practica pe strada.

 

 

imi dau si io cu parerea ,chiar daca nu prea am experimentat asemenea exercitii,ca tine.

Dpmdv,singurele diferente intre tine care impingi de la git geanta de camion,si mine care imping bara de la git ,sunt ca:

-tu o faci afara,aer curat,mult mai sanatos- eu la sala spatiu inchis,chiar si cu geamurile deschise

-tu o faci pe pamint-eu o fac pe suprafata turnata si cu material de priza peste ,adica sansele sa imi plece pamintul de sub picioare ca la tine,nu prea sunt

-forma gentii,greuatatea ei,felul in care poti,fizic,sa o prinzi spre a o ridica,te obliga sa te concentrezi si pe echilibru (mai mult ca mine),pe priza ( mai mult ca mine),iar miscarea este mai grea la tine,caci forma,in momentul in care o cobori la git inapoi,te obliga sa te lasi putin pe spate(la bara e mai simplu)

-grupele musculare care actioneaza sunt aceleasi

- la capitolul "+" as trece,imbunatatirea prizei (adica daca intr-o situatie esti obligat,rapid,sa prinzi in forta ceva,mina este obisnuita),echilibru mult mai bun (daca faci superserie,te lupti serios sa iti si mentii echilbrul,sa si ridica geanta,te concentrezi pe toata miscarea si pozitiva si negativa),exercitiu "back to basics"

-e chestie de gusturi

-se poate incerca si in sala un asemenea tip de exercitii de dezvoltare a fortei,endurantei,posturii /echilibru si priza ( acum citeva pagini am indicat pe

un exercitiu "marca" Randy Couture,care,chiar el spune,e menit sa imbunatateasca cele de mai sus) Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creatina mareste forta si rezistenta deci ar trebui sa vezi un efect la greutatile sau durata antrenamentului. Umflatul vine de la faptul ca are ca efect secundar retentia de apa. Pe de alta parte daca nu bei mai multa apa cand iei creatina o iei degeaba. Dar nu creatina e raspunzatoare de crestere in greutate fara mancare multa si buna.

Mai greu la o fata sa ia in greutate masa musculara din cauza diferentei jormonale fata de baieti.

Ideea e sa mananci mai mult, iar dusul la sala o sa te ajute sa nu pui mancarea in plus sub forma de grasime. Daca nu poti sa bagi in tine mese solide, incearca un supliment Meal Replacement Product cu multi carbohidrati, mese "mari" la 4 -5 ore, mai mult antrenament cu greutati mai putin aerobic (ceva de genul 75% - 25%), somn bun de 8 ore.

De obicei greutatea pierduta se recupereaza repede, ideea pentru o fata ar fi sa nu o recupereze sub forma de sunci :bounce:

Si in final esti cumva studenta la medicina? Ca prietena mea are aceeasi problema ca tine, in timpul sesiunii se duc vreo 5 kile :P

 

nope. sunt la arte.( facem anatomie artistica) chirurgia reparatorie e hobby obligatoriu :) am avut fracturi si alte probleme de la accidente. stiu ca imi trebuie apa daca iau creatina, dar cand trag tare beau "juma de kg" o data.pun pe mine de la sandwichuri dar beau multa cafea si am un sistem nervos destul de...mda. sunt hyperactiva intr-un cuvant.

e adevarat ca pun si grasime dar nimic de speriat, nu am avut sunci in viata mea si cam tot ce se pune se pune pe picioare in general...asa e profilul meu.

la mine greutatea pierduta se recupereaza repede fara stres, cu muuulta mancare(mananc de 6 ori pe zi) adica stat acasa si mancat mult. fara scoala fara nimic. aveam cam 52-53 kg cand am inceput facultatea acum am 45-46, ca in clasa a 10.a....

sportul este obligatoriu, ma ajuta la tot, stare generala, digestie normala , rezistenta la efort si masa musculara. am tot facut pauze si m-am simtit foarte rau, fara vlaga....urasc asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite,Dexter de exemplu,spune ca un execitiu cu greutati pentru a rezista mai usor pe un drum spart/inexiste/hirtoapa/loc pe und ecurge apa prin munti etc,cu o mobra enduroaica/cross,e ok,pentru ca iti creste rezistenta la efort,rezistenta de care ai nevoie mergind in conditii vitrege ( le iubesc) prin munti ( ii iubesc),cu o enduroiaca (da ,si pe asta ...o iubesc).

El e impotriva ideii de a face un exercitiu x,cu o greutate y,doar pentru o anumita grupa musculara z ,in detrimentul unui tip de antrenament cu greutati mici si bazat pe enduranta,pe timp.

Eu sunt de acord cu ce spune Dexter. Sunt convins ca are dreptate. Din pacate nu e matematica si nu se poate calcula si demonstra cum e mai bine, de aceea discutii pe tema asta pot fi interminabile fara nici o concluzie clara si acceptata de toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am decat pe hi5.am ajuns sa urasc hi5 si mi-am parolat contul. il tin doar pt ca am poze care le-am pierdut in original. c :bounce: nu stiu sa le extrag....ceva cu printscreen. se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am decat pe hi5.am ajuns sa urasc hi5 si mi-am parolat contul. il tin doar pt ca am poze care le-am pierdut in original. c :bounce: nu stiu sa le extrag....ceva cu printscreen. se poate?

Da, da si apoi paste in photoshop sau paint... :P sau da click dreapta pe poza si download sau save...

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shit nu le vede din paint. tre sa schimb formatul...sa le fac jpg...alta belea ca n-am programe de abia mi-am asamblat compu....

Mesaj completat

bitmap ar fi acum...cu ce sa le schimb? change format dar unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.apesi pe tasta print screen cand ai pagina deschisa

2.deschizi paint-ul

3. dai paste sau ctr+v

4.decupezi din poza bucata care iti trebuie si dai copy sau ctr+c

5.deschizi un paint nou si dai paste sau ctr+v

6.dai save as si dai o denumire fisierului

7. TA NAAAAAAAAAAA

 

 

sau varianta 2

 

1.vezi ca in hi5 ai deasupra pozei "Show Photo Links"

2.apesi pe acel mesaj dupa care din casuta in care iti apare URL copiezi codul acela cu copy sau ctr+c

3. deschizi o pagina noua si dai paste sau ctrl+v

4. TA NAAAAAAAAAAAAAAAA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata m-am prins din nou, trebuia sa selectez de la inceput save as...jpeg. mda

Mesaj completat

nu...e ok. am reusit..grele grele compurile astea. de abia ma obisnuiesc sa dau jos de pe torrenti....daca 3 ani n-am mai avut comp personal am uitat

 

1 poza cu spatele e din primul an dupa ce am inceput sa ma joc cu o gantera.

2. e dupa 2-3 ani...cu aceeasi gantera

Mesaj completat

pare ca nu e diferenta mare dar e...grasimea e diferenta! in prima poza aveam la brat vreo 24-25 in a doua 27 cm. acum nu mai am curaj sa ma masor ca sunt zero barat. mi-a ramas insa din forta si rezistenta la efort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata m-am prins din nou, trebuia sa selectez de la inceput save as...jpeg. mda

Mesaj completat

nu...e ok. am reusit..grele grele compurile astea. de abia ma obisnuiesc sa dau jos de pe torrenti....daca 3 ani n-am mai avut comp personal am uitat

 

1 poza cu spatele e din primul an dupa ce am inceput sa ma joc cu o gantera.

2. e dupa 2-3 ani...cu aceeasi gantera

Mesaj completat

pare ca nu e diferenta mare dar e...grasimea e diferenta! in prima poza aveam la brat vreo 24-25 in a doua 27 cm. acum nu mai am curaj sa ma masor ca sunt zero barat. mi-a ramas insa din forta si rezistenta la efort.

 

Frumos, frumos... vrem sa vedem si pectoralii... :bounce: ... :P ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...