Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

WOW!Esti fata Dl-ui Costache? :(

 

Baga-ne, te rog, niste poze cu tine si cu tatal tau, ca sa vedem si noi cum mai arata, sa inteleaga si pustii ca e nevoie muuuuulti ani ca sa iti modelezi corpul.

Acum ca ma gandesc, ai aparut si tu in revista "Culturism"? Sau am vazut poze prin alte parti...cred ca ai putea sa ne arati cum trebuie sa arate un abdomen ,ucrat,cred ca nu ma insel....

 

:P Sunt poze in Culturism intr-adevar...in 2 numere, cred. Mai vechi... :P Tata apare in fiecare numar la reclama salii lui.

Nu am poze recente impreuna cu el...daca ne vedem zilnic, nu ne pozam impreuna :D Iar la abdomen... :) o sa bag o poza...nu stiu cand...

 

Mesaj completat

Am facut si eu sport in tinerete si pot spune ca imi mentineam conditia fizica cat si greutatea. Insa acum, daca merg la sala nu fac decat sa imi mentin conditia fizica nu si greutatea si asta pentru ca, dupa sala ma ia o foameeeeee.... de as manca si pietre . Am incercat sa mi potolesc stomacul cu niste fibrobar recomandat de instructor, dar nu tine decat o jum de ora si apoi iar ma plezneste foamea

 

Ps: fac urat cand imi e foame, tocmai de aceea m am lasat de sala

Poate trebuia sa incerci fibrobar cu un iaurt de baut. Mancate impreuna...sau cu o juma de apa. Mancat ca atare, singur, nu da satietatea necesara.

 

 

Mesaj completat

unde se gasesc aparatele si compasul respectiv ?

Aparatele alea de masurat erau pe plaja asta vara ...probabil daca o sa cauti pe "goagal" o sa gasesti. Iar compasul e pe bodybuilding.com. La urmatoarea comanda pot sa mai iau unul...e moca. Dar nu stiu cand va fii urmatoarea comanda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ii bagam la niste TABATA ? stiu ca pe "prafuitii" de la sala ii pierd pe drum destul de usor... ei au patratele, eu am burta :P cred ca atarna mai bine in balanta la rezistenta burta decat fibra aparenta .

 

eu de 100 de pagini scriu ca marea deficienta a antrenamentelor de culturism e ca creeaza barbati de 60 secunde si nu le convine ( dar nici nu incearca sa vada daca-i adevarat sau nu )

si tu vrei sa-i umilesti din prima si sa lucreze 20secunde efort intensiv cu 10pauza timp de 4 minute ?

 

 

4 minute?!!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de 100 de pagini scriu ca marea deficienta a antrenamentelor de culturism e ca creeaza barbati de 60 secunde si nu le convine ( dar nici nu incearca sa vada daca-i adevarat sau nu )

si tu vrei sa-i umilesti din prima si sa lucreze 20secunde efort intensiv cu 10pauza timp de 4 minute ?

 

 

4 minute?!!!! :)

de fapt 4 x 4 :P ca fac 4 serii . si recunosc ca mai trisez, fac pauza un minut intre seriile 3 si 4 . :(

 

PS: am zis ca am si burta ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MEDICAMENTE!MEDICAMENTE!

 

Bai, voi astia cu slana si palinca ca prgram de culturism, tot nu va potoliti? :)

 

 

 

 

Medicamente pentru ce?

Mai acuma de ce sa nu recunoastem...palinca e buna , arde tot!!! De la gat...pana la grasimi. In cantitati MODERATE...adica un capacel pe zi. Acuma nu va apucati de baut! Ca beutura se depune cel mai bine pe burta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Medicamente pentru ce?

Mai acuma de ce sa nu recunoastem...palinca e buna , arde tot!!! De la gat...pana la grasimi. In cantitati MODERATE...adica un capacel pe zi. Acuma nu va apucati de baut! Ca beutura se depune cel mai bine pe burta :P

 

Medicamente cum ziceau carcotasii pentru Vadim, ca numai ala e extremist asa ca Dexter si acolitii lui! :D

 

Se ia mereu de astia care face serii ca sa creasca muschiu! :)

Mesaj completat

si un pahar de feteasca neagra pe zi face minuni. cu conditia sa bei :(

Mesaj completat

 

TABATAAAAAAAAAAAAAAAA o forma a ei ...

 

Asta mai mult oboseste de la scris in carnetelu' ala! :P

 

Iar silicoanele alea nu se misca nici cand sare coarda...cool!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

http://topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=825

Un articol pentru voi astia de mancati sanatos si considerati suplimentele nesanatoase...acum daca stau sa ma gandesc eu nici nu vreau sa traiesc mai mult de 65 de ani (poate e o dorinta de moment) am sa fiu nevoit sa ma sinucid la 65 de sanatos ce voi fi :) iar voi o sa luati medicamente si o sa fiti niste mosi puturosi si grasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Medicamente cum ziceau carcotasii pentru Vadim, ca numai ala e extremist asa ca Dexter si acolitii lui! :D

 

Se ia mereu de astia care face serii ca sa creasca muschiu! :P

 

orice sport are o utilitate practica. chiar si sahul...

mai putin culturismul. care are drept scop cresterea masei musculare, doar de dragul masei musculare.

 

ce zice culturistu' caruia nu i se mai scoala?

de sculat nu se mai scoala, dar ce frumos atarna... :(

 

pare banc, din pacate e filosofia culturismului: forma fara fond. muschi fara capacitatea de a performa.

 

:)

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice sport are o utilitate practica. chiar si sahul...

mai putin culturismul. care are drept scop cresterea masei musculare, doar de dragul masei musculare.

 

ce zice culturistu' caruia nu i se mai scoala?

de sculat nu se mai scoala, dar ce frumos atarna... :P

 

pare banc, din pacate e filosofia culturismului: forma fara fond. muschi fara capacitatea de a performa.

 

:)

:)ce haios esti...

muschii chiar au capacitatea de a performa cu conditia sa ramai atletic.Daca ajungi sa fi cat un dulap atunci clar pierzi mult din mobilitate si devi mult mai greoi .

iar referitor la bancul tau... fa un pariu pentru linistea ta.... du-te intr-o sala de culturism cu cineva drag tie de sex feminin,si vezi daca fac baietii de acolo fata fetei. :(, ca apoi sa iti impartaseasca cu sinceritate experienta ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce dexter vrea sa zica (cel putin asa cred eu) culturism : forma fara fond. bine, e si vina reclamelor in care vedem doar forme perfecte ... media care ne imbuiba capul cu cat de bine arata unul si altul si cine s-a mai cuplat cu cine ca altcineva s-a ingrasat .

 

cel mai important (pentru muritorii de rand nu pentru profesionisti) este sa te simti bine in pielea ta si sa poti sustine un efort mediu. de asemenea sedentarismul (ca si antrenamentu dus la extrem) nu face bine.

 

moderatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Dar de ce "Ce zice culturistu' cand nu i se mai scoala.."? De ce "culturistu'"? Oare tu esti asa de impotriva acestui sport pentru ca ai gresita impresie ca acesti oameni (culturistii) sunt pachete de muschi si nu mai performeaza in pat? :P

Rog un raspuns fara conotatii...e o intrebare serioasa :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia de mai sus e valabila doar in cazul steroizilor,care au si alte efecte nu tocmai placute

Mesaj completat

"cel mai important (pentru muritorii de rand nu pentru profesionisti) este sa te simti bine in pielea ta si sa poti sustine un efort mediu. de asemenea sedentarismul (ca si antrenamentul dus la extrem) nu face bine."

 

 

corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Dar de ce "Ce zice culturistu' cand nu i se mai scoala.."? De ce "culturistu'"? Oare tu esti asa de impotriva acestui sport pentru ca ai gresita impresie ca acesti oameni (culturistii) sunt pachete de muschi si nu mai performeaza in pat? :P

Rog un raspuns fara conotatii...e o intrebare serioasa :D

 

acuma n-o mai luati si voi cuvant cu cuvant, incercati sa cititi printtre randuri.

aici nu discutam performanta sexuala a culturistilor, vorbim despre incapacitatea acestora de a depasi bariera celor 60 secunde de efort muscular intens sau de neputiinta lor de a performa in conditii de oboseala fizica/psihica accentuata.

vorbim despre faptul ce pentru un culturist e mai importanta cantitate musculara nu calitatea fibrei, "frumusetea" nu utilitate...

 

a performa: capacitatea de a dezvolta aceeasi viteza, agilitate, explozie, concentrare, control al corpului etc o perioada lunga de timp... macar 3 minute.

 

 

nu e vina lor, e a exercitiilor pe care le fac: serii, grupe si repetari. de exercitii de rezistenta atat de necesare in ORICE activitate sau sport nici vorba. cinste exceptiilor.

 

 

ps. remarc cat de tare deranjeaza bancul/opinia generala cu privire la potenta sexuala a culturistilor... oare de ce?! intrebare retorica, nu vreau raspuns ca nu ma intereseaza.

pps. am vazut si eu culturisti in costum de baie si nu am putut sa nu remarc...ca nu am ce remarca :(

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Mentionez si eu ceva...pentru cei ce spuneau ca suplimentele sunt nesanatoase.Cam la o saptamana dupa ce am inceput sa iau suplimente (Gigant Pro Mass ,Omega 3.6.9 si aminoacizi) nu am mai avut probleme cu circulatia .eu de cand ma stiu am probleme cu circulatia pe mana stanga si la extremitati , in sensul ca eu daca dormeam cu fata in jos si mana stanga ridicata imi amortea si simteam ceva cum impiedica circulatia (o intepatura ceva...) si faptul ca eu mereu purtam soseste mai ales cand dormeam indiferent de temperatura daca nu le aveam imi inghetau picioarele (talpile)...

 

Parerea mea si nu cred ca numai a mea este ca suplimentele sunt chiar sanatoase , in niciun caz nesanatoase... Ce-i drept am si o alimentatie buna dar mereu am avut.

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parti negative are fiecare sport ce impune efortul fizic.E drept ca cei care iau steroizi fie ei in ciclism,culturism,atletism ajung sa isi strice corpul pentru niste rezultate in plus.

Dar eu vad partea pozitiva din culturism,partea in care te concentrezi,si iti lucrezi o anumita grupa de muschi.Iti construiesti corpul, devi mai puternic si devi mai viguros.

Ai un mare avantaj psihologic cand iti propui ceva si reusesti.Pentru mine felul in care arat fizic conteaza.

 

ps:nu ma dreanjeaza bancurile tale de prost gust,ci doar ipocrizia de care dai dovada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)ce haios esti...

muschii chiar au capacitatea de a performa cu conditia sa ramai atletic.Daca ajungi sa fi cat un dulap atunci clar pierzi mult din mobilitate si devi mult mai greoi .

iar referitor la bancul tau... fa un pariu pentru linistea ta.... du-te intr-o sala de culturism cu cineva drag tie de sex feminin,si vezi daca fac baietii de acolo fata fetei. :), ca apoi sa iti impartaseasca cu sinceritate experienta ei.

 

Corect dar in ziua de azi nu mai exista culturisti atletici, cum inca mai vedeai inainte de 89: http://www.hardbody.ro/culturism/forum/sho...=251&page=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma n-o mai luati si voi cuvant cu cuvant, incercati sa cititi printtre randuri.

aici nu discutam performanta sexuala a culturistilor, vorbim despre incapacitatea acestora de a depasi bariera celor 60 secunde de efort muscular intens sau de neputiinta lor de a performa in conditii de oboseala fizica/psihica accentuata.

vorbim despre faptul ce pentru un culturist e mai importanta cantitate musculara nu calitatea fibrei, "frumusetea" nu utilitate...

 

a performa: capacitatea de a dezvolta aceeasi viteza, agilitate, explozie, concentrare, control al corpului etc o perioada lunga de timp... macar 3 minute.

 

 

nu e vina lor, e a exercitiilor pe care le fac: serii, grupe si repetari. de exercitii de rezistenta atat de necesare in ORICE activitate sau sport nici vorba. cinste exceptiilor.

 

 

ps. remarc cat de tare deranjeaza bancul/opinia generala cu privire la potenta sexuala a culturistilor... oare de ce?! intrebare retorica, nu vreau raspuns ca nu ma intereseaza.

pps. am vazut si eu culturisti in costum de baie si nu am putut sa nu remarc...ca nu am ce remarca :)

 

 

Culturismul este un sport anaerob. Viteza...de reactie poate, in cazul in care le mai cade cate un disc...sa fereasca picioarele. Agilitate...???? Explozie...necesara!!! Concentrare...vitala!!! Control al corpului...obligatoriu. Fiecare sport cu ale lui.

Ma repet...Cantitatea e importanta pentru culturistii de duzina, gen bodyguarzi, in general in culturism primeaza calitatea. Proportionalitatea aduce puncte multe in cadrul concursurilor de culturism. Frumusetea in acest sport consta in proportii.

Nu deranjeaza bancul...ci personalizarea lui. Nu ti-am raspuns la intrebare...raspunsul ar fii mult mai complex.:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps:nu ma dreanjeaza bancurile tale de prost gust,ci doar ipocrizia de care dai dovada.

 

nici pe mine nu ma deranjeaza faptul ca esti culturist :)

 

iopcrit...

faptul ca imi sugerezi sa duc o fiinta de sex feminin draga mie intr-o sala de culturism sa mi-o foota culturistii se cheama ca tu esti ce ?!

un nesimtit...

 

las-o balta cu atacurile la persoana, ca te depaseste situatia si te faci de cacao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cantitatea e importanta pentru culturistii de duzina, gen bodyguarzi, in general in culturism primeaza calitatea"

 

De acord cu Jijik...

 

Eu,spre exemplu,nu am sa fiu niciodata super-masiv,dat fiind ca sunt ectomorf.

Dar,nici nu ma intereseaza sa fiu super masiv...pt mine sunt foarte importante proportiile,mai 'pe romaneste" sa se vada fain.

Asta e strict punctul meu de vedere...

 

 

Mesaj completat

si apropo de masivitate extrema,citeam undeva ca s-a facut un sondaj in State ,cati ar dori sa arate precum Coleman sau Cutler...Guess what,foarte putini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cantitatea e importanta pentru culturistii de duzina, gen bodyguarzi, in general in culturism primeaza calitatea"

 

De acord cu Jijik...

 

Eu,spre exemplu,nu am sa fiu niciodata super-masiv,dat fiind ca sunt ectomorf.

Dar,nici nu ma intereseaza sa fiu super masiv...pt mine sunt foarte importante proportiile,mai 'pe romaneste" sa se vada fain.

Asta e strict punctul meu de vedere...

 

 

Mesaj completat

si apropo de masivitate extrema,citeam undeva ca s-a facut un sondaj in State ,cati ar dori sa arate precum Coleman sau Cutler...Guess what,foarte putini...

 

corect.

HIDOS

1279670086_df4969cfac.jpg VSobi.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are rost sa-i mai facem jocul unui care clar se plictiseste, ca un catzel d-ala care nu e d-al casei dar sta si el pe la gard si mai latra pe cate unul din cand in cand....

Ca nu-i place nimic legat de culturism si fitness eu pot sa inteleg, dar ce o face el pe aici doar ca sa ne mai flambeze pe noi din cand in cand ca ne permitem sa mergem la sali si sa facem exercitii cu greutati folosind serii si repetari in incercarea de a fi mai puternici si poate a ne modela un pic corpul...asta nu prea pot sa-mi dau seama.

 

Oricare ar fi intrat, ar fi scuipat o data a dispret si si-ar fi vazut de drum...dar la cat de putin scandal e pe forum acum nu cred ca are nimic interesant de facut si atunci baga batul prin gard pe aici.

 

Eu nu mai am rabdare sa intreb ce-i in capul lui,ce-i aia rezistenta, ce vrea de la anduranta aia...ce-i cu secundele si minutele alea...cui si la ce folosesc. Asa ca eu zic sa ne vedem de treaba.

 

P.S. Zircon, zici ca nu mai sunt oameni viteji ca aia....pai unul din ei este tatal Alexandrei si altul e Uceanu, de care tocmai vorbiram, care si-au dedicat o viata acestui sport, care folosesc suplimente nutritive, au grija de alimentatie, se antreneaza si arata intr-un mare fel si la o varsta inaintata. :love:

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca am stabilit ca mare parte dintre cei ce sunt pe aici ,sunt wanna be's for life,iar Dexter tot aduce in discutie chestii de super performanta/trait din sport samd.

ca sa poti sa faci cu aceasi intensitate/explozie/forta .....o chestie sustinuta de 3 minute...........TREBUIE SA FI PROFESIONIST...........sa te scoli cu aia si sa te culci cu aia............sai ai bona la bebel....om ce sta la coada la platiti gazu'.........om ce da acu aspiratoru'.............intelegeti ideea..........

sunt antrenamente pe net cu UFC fighters,vedeti acolo ce mega antrenamente fac aia sa poate duce o lupta de 9 minute,si aia is milionari ,ala e jobul lor....

In viata de zi cu zi fac ceva pe 3 minute,nu am atit timp.

Am o secunda sa reactionez,daca in aia ma trag de duda,is "ceau".

Ia un boxer de 19 ani si baga-l intr-o lupta de strada,si vezi cit duce.

5secunde.

Pentru ca el nu sta sa se gindeasca cum ar fi 10 minute de trintit pe jos,pumni,picioare,degete in ochi samd,ci gindeste "bah,asta e fara garda....beng.......somn".Scurt.

Personal,cred ca asa e si in viata reala.

Secunde.....

Te antrenezi cit mai mult pentru "usa" aia de 5 secunde,si atunci explodezi cu o intensitate si forta maxima.

Atit.

Nimeni care ar putea duce o lupta de o ora la cel mai inalt nivel,nu e atit de timpit sa faca acest lucru,daca poate termina lupta in 5 secunde.Nimeni.

Dar se antreneaza ani,pentru asta.

ANTRENAMENT.

Cu toate ca nu am facut un antrenament cu precadere cardio,sunt convins ca dupa 3 luni de sala (cit am eu acum) fac fata cu brio la rigorile unei iesiri coclauristice (dexter,tu sti despre ce vb) ,decit inainte de sala.Pentru ca am antrenament.Inima mea e invata de 3 luni sa bata blana 1 ora.

Atit.

Daca la o iesire,reusesc sa imi dozez efortul,cu un ritm cardiac ok,acum,ma pot da 8 ore fara sa pic in poponeata cind vreau sa fac un pipi la copac,in padure.

Pentru cei mai vechi de aici,tineti minte povestea mea cu ligamentele bla bla.

Sport anaerob,ne anaerob,nu ma intereseaza,e sport,e miscare,e beton fata de comentarii rautacioase cum ca unii sunt hidosi,ca au puta mica,ca pot doar 60 de secunde..........E sport ,e oficial.E muuult mai bine decit fracat menta si burta si tuica si slana si portc,is ceafa la garatar de 1 Mai,si mici si........intelegeti voi

Dexter,nu mai da cu 3 minute ..................sincer mie acum imi vine in minte un singur efort sustinut ca intensitate/explozie/forta,reprezentativ...... :love: ......got it?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...