Sari la conținut

Restaurare din temelii !


petrica
 Share

Postări Recomandate

Dupa ce a stat ceva timp la vanzare si intre timp a inceput sa-mi clantzane ceva in motor, am decretat: ramane al meu si-l bag intr-un amplu proces de restaurare de la A la Z.

Deci ... demontat mobra din toate oasele, dus motorul la doctor (George - Dementor), trimis radiatoarele la RAAL Bistrita, iar eu m-am apucat de bicicleta.

 

Deocamdata am luat pauza o saptamana caci am reusit performanta de a-mi arunca in ochii decapant pentru vopsea.

 

... revin !

post-10224-1256020027_thumb.jpg

post-10224-1256020041_thumb.jpg

post-10224-1256020059_thumb.jpg

post-10224-1256020075_thumb.jpg

post-10224-1256020097_thumb.jpg

post-10224-1256020122_thumb.jpg

post-10224-1256020137_thumb.jpg

post-10224-1256020155_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce a stat ceva timp la vanzare si intre timp a inceput sa-mi clantzane ceva in motor, am decretat: ramane al meu si-l bag intr-un amplu proces de restaurare de la A la Z.

Deci ... demontat mobra din toate oasele, dus motorul la doctor (George - Dementor), trimis radiatoarele la RAAL Bistrita, iar eu m-am apucat de bicicleta.

 

Deocamdata am luat pauza o saptamana caci am reusit performanta de a-mi arunca in ochii decapant pentru vopsea.

 

... revin !

 

daca ai fi vrut sa il duci la doctor, il duce-ai la DEMONU, sau la SASHA si pute-ai fi sigur ca se rezolva 100%... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai fi vrut sa il duci la doctor, il duce-ai la DEMONU, sau la SASHA si pute-ai fi sigur ca se rezolva 100%... ;)

 

Foarte posibil ce spui tu, insa nu cunosc persoanele astea (Demonu' si Sasha) ! Pe George il stiu de mult timp si nu ma dezamagit nici o data. Sunt ferm convins ce se va rezolva 100% ! :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parerea aceasta,daca ai o motocicleta care iti place (pe deplin) nu are rost sa o vinzi cand cade sub linia de plutire,strangi acolo un 500 euro si o pui la punct!OFF topic - Domnule petrica ,fiti bun si spuneti-mi si mie ce marca,model si dimensiuni sunt cauciucurile care se vad in poza,deoarece asta e configuratia mult cautata si dorita de mine!Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai progresat putin. Am schimbat, deja ce era de schimbat la bicicleta: rulmenti, O-ringuri, pus la punct intalatia electrica ... mi-au venit si radiatoarele de la reparat. Au fost reparate la RAAL Bistrita, cu ajutorul confratelui @Spionutz. Lux ... nu alta !

 

Acum ..... astept motorul !

 

@PURE PASSION:

cauciuc fata: Mitas C17 90/90-21 (asa am luat mobra si inca merge cauciucul)

cauciuc spate: Kenda 535-512 100/120 - 18

post-10224-1257145495_thumb.jpg

post-10224-1257145506_thumb.jpg

post-10224-1257145551_thumb.jpg

post-10224-1257145595_thumb.jpg

post-10224-1257145645_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare. bravo

si eu imi doresc sa fac asta intr-o zi, in special cadrul. cu ce l-ai vopsit? cumva electrostatic?

 

nu am stiut ca poti sa repari radiatoare la RAAL. ai pe cineva acolo? sau pur si simplu fac si lucrari custom.

 

 

pe bascula, din poza nu imi dau seama bine dar parca sunt santuri de la lant (patina uzata). le lasi asa?

 

 

Ilie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare. bravo

si eu imi doresc sa fac asta intr-o zi, in special cadrul. cu ce l-ai vopsit? cumva electrostatic?

 

nu am stiut ca poti sa repari radiatoare la RAAL. ai pe cineva acolo? sau pur si simplu fac si lucrari custom.

 

 

pe bascula, din poza nu imi dau seama bine dar parca sunt santuri de la lant (patina uzata). le lasi asa?

 

 

Ilie

 

Cadrul este vopsit normal la reprezentanta Ford din orasul meu. Grund si apoi vopsea. Am avut intentia sa-l vopsesc electrostatic insa trebuia sa-l trimit la Bucuresti si nu am mai avut rabdare.

Radiatoarele le-am reparat la Bistrita (RAAL), prin grija userului @Spionutz. I' le-am trimis prin curier, el a mers cu ele la fabrica, apoi mi le-a pus la curier si gata.

Am numarul lui de telefon, dar nu pot sa-l afisez aici fara acordul lui, dar ii poti trimite un PM si discutati.

 

Cu bascula este poveste lunga si trista. Nu. Nu mai are santurile alea de la lant ..... multumita unui tovaras care sa angajat sa-mi schimbe rulmentii de la bascula, iar pentru a face asta a bagat bascula la presa hidraulica sa ii scoata pe cei vechi ....... si ce crezi ca sa intamplat ? Mi-a rupt bascula. Acum nu mai are santurile alea de la lant, ca le-a astupat persoana ce mi-a sudat bascula. Pare in regula, este la cote, se potriveste, dar o sa merg cu inima stransa stiind ca am bascula sudata. Am vrut sa cumpar una noua, dar 650euro nu-s de colea. Am gasit cateva pe e-bey, insa nu le pot cumpara.

Momentan o sa merg cu asta (sudata exemplar fiind spus), insa cum am ocazia sa gasesc o bascula second-hand o cumpar imediat.

 

Cu bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se intampla cu multi meseriasi de pe la noi, in loc sa repare, strica mai rau. imi pare rau sa aud asta.

bine ca ai gasit pe cineva sa o sudeze. daca e sudata bine, ma refer in profunzime, poti merge fara griji cu ea. am avut la un cross un brat de bascula sudat complet si a tinut fara probleme.

pune si tu o poza cu motocicleta completa, poate cu un aparat foto :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am poze la ora asta, dar .....

 

... meseriasul a sudat bascula cu argon si sarma din aliaj de aluminiu+magneziu. Cum a facut ? Prima data a asezat fragmentul rupt de bascula, exact in zona de rupere, astfel incat ea se imbuca perfect, fara sa se miste, apoi ia dat cateva puncte de sudura. Dupa ce bascula sa intepenit in aceste puncte de sudura, a facut cu flexul un shanfren pe toata linia ce trebuia sudata ..... astfel bascula este sudata in profunzime totala.

Omu' mia zis ca ,,poate se rupe din alta parte, dar de acolo nici vorba ca stie ce a facut", dar am eu ceva pe creier, stiind cum ma chinuie pe mine dracii cand ma plimb cu mobra si imi este groaza sa ma gandesc ca la vre'o aterizare sa nu crape dracu bascula asta ?!?!?!?

Altfel nici nu se cunoaste unde e rupta, se potriveste la cotele de pe cadru si prinderea de motor, rulmentii si simeringurile au intrat ,,stas" ... in concluzie, doar in minte am un gand negru ..... sa venem cum se comporta ? Zic sa o iau treptat si sa inspectez destul de des zona de sudura, in eventualitatea observarii vre unei fisuri .

 

Se poate vedea in poza zona in care a fost rupta. Liniile rosii trase de mine indica zona de sudura. Poza asta este facuta inainte de a fi rupta. maine o sa aduc o poza si cu ea sudata.

post-10224-1257174194_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Spor la treaba, domnu` Petrica :kiss: !

Mi-ai cam dat un sut de motivare cu topicul tau. Cred ca ar fi cazul sa imi pun si eu fizicul la treaba, fiindca Tenerele meu este deja la limita puterilor.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spor la treaba, domnu` Petrica :P !

Mi-ai cam dat un sut de motivare cu topicul tau. Cred ca ar fi cazul sa imi pun si eu fizicul la treaba, fiindca Tenerele meu este deja la limita puterilor.

 

 

Adevar graiesti, coane! Rinocerul mi-a trezit spiritul mototehnic. Vremea rea a venit, xr-ul tre sa intre la revizie...dar mai intai sa termin proiectul curent: (ghici ciuperca ce-i :P ):kiss:

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maaamma ce tareee....

infractor mic ce esti..

vezi ca potrivit ultimelor norme ale guvernului nostru ( ma rog..dupa actiuni nu prea pare al nostru) trebuie sa declari alambicul..la fisc.

si nu ai voie sa produci mai mult de nustiu cati litri de tzuica pe an ( bine...poti sa-i produci si sa-i bei blat)..

:kiss:

esti de-al nostruuu..

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevar graiesti, coane! Rinocerul mi-a trezit spiritul mototehnic. Vremea rea a venit, xr-ul tre sa intre la revizie...dar mai intai sa termin proiectul curent: (ghici ciuperca ce-i :P ):kiss:

 

Betzivanca mica ce esti ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine merg la intristare ! B) ...... o sa fiu mai sarac cu aprox. 1000 de iepuroi. :friends:

 

.......... dar imi aduc motorul acasa si in week-endu-l asta poate fac si o tura cu el ! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul este vopsit normal la reprezentanta Ford din orasul meu. Grund si apoi vopsea. Am avut intentia sa-l vopsesc electrostatic insa trebuia sa-l trimit la Bucuresti si nu am mai avut rabdare.

Radiatoarele le-am reparat la Bistrita (RAAL), prin grija userului @Spionutz. I' le-am trimis prin curier, el a mers cu ele la fabrica, apoi mi le-a pus la curier si gata.

Am numarul lui de telefon, dar nu pot sa-l afisez aici fara acordul lui, dar ii poti trimite un PM si discutati.

 

Cu bascula este poveste lunga si trista. Nu. Nu mai are santurile alea de la lant ..... multumita unui tovaras care sa angajat sa-mi schimbe rulmentii de la bascula, iar pentru a face asta a bagat bascula la presa hidraulica sa ii scoata pe cei vechi ....... si ce crezi ca sa intamplat ? Mi-a rupt bascula. Acum nu mai are santurile alea de la lant, ca le-a astupat persoana ce mi-a sudat bascula. Pare in regula, este la cote, se potriveste, dar o sa merg cu inima stransa stiind ca am bascula sudata. Am vrut sa cumpar una noua, dar 650euro nu-s de colea. Am gasit cateva pe e-bey, insa nu le pot cumpara.

Momentan o sa merg cu asta (sudata exemplar fiind spus), insa cum am ocazia sa gasesc o bascula second-hand o cumpar imediat.

 

Cu bine !

 

 

Organizez eu pt tine un discount de 35 % pt bascula noua la Dementor vorbeste cu George

Salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine merg la intristare ! ...... o sa fiu mai sarac cu aprox. 1000 de iepuroi.

 

.......... dar imi aduc motorul acasa si in week-endu-l asta poate fac si o tura cu el ! :friends:

:hug: Inveseleste-te! dupace faci capra, urca-te pe mobra si meri pe cursul Argesului pana treci de Mihailesti. Mai meri fho 4 km de la coada lacului si dai de distileria mea. Daca nici tzuica mea cu iz de palinca nu te inveseleste...incep sa imi fac griji :friends:

P.S: Operatiunea continua B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends: Inveseleste-te! dupace faci capra, urca-te pe mobra si meri pe cursul Argesului pana treci de Mihailesti. Mai meri fho 4 km de la coada lacului si dai de distileria mea. Daca nici tzuica mea cu iz de palinca nu te inveseleste...incep sa imi fac griji :friends:

P.S: Operatiunea continua B)

BINE CA AM AUZIT

Vin sa gust,pune de-o parte ptr,,bunicu,, cateva sticle :D

Mesaj completat

maaamma ce tareee....

infractor mic ce esti..

vezi ca potrivit ultimelor norme ale guvernului nostru ( ma rog..dupa actiuni nu prea pare al nostru) trebuie sa declari alambicul..la fisc.

si nu ai voie sa produci mai mult de nustiu cati litri de tzuica pe an ( bine...poti sa-i produci si sa-i bei blat)..

:hug:

esti de-al nostruuu..

bafta

DA,DA normele in vigoare spun ca nu trebuie sa produci mai mult decat ptr consum personal asa ca daca Doamne fereste daca ai prea multa o sa dai de belea(ar fi pacat)

Asa ca vrei nu vrei o sa ajut sa o consumi.

Normal fac asta dezinteresat,numai ptr a te sti in siguranta

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Organizez eu pt tine un discount de 35 % pt bascula noua la Dementor vorbeste cu George

Salutari

Cred ca mai degraba ar vrea un discount la pretul final al reparatiei B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BINE CA AM AUZIT

Vin sa gust,pune de-o parte ptr,,bunicu,, cateva sticle B)

Mesaj completat

 

DA,DA normele in vigoare spun ca nu trebuie sa produci mai mult decat ptr consum personal asa ca daca Doamne fereste daca ai prea multa o sa dai de belea(ar fi pacat)

Asa ca vrei nu vrei o sa ajut sa o consumi.

Normal fac asta dezinteresat,numai ptr a te sti in siguranta

:friends: Pai ai venit mah la colectarea materiei prime?? Ai supravegheat fermentatia?? Ai curatat la alambic?? Stai linistit, ne incadram in norme. Da' o vizita cu fetele n-ar strica.

P.S: Izvorul de vin "Bunicu" a secat, avem doar "Colonel" si produse din comert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B) Pai ai venit mah la colectarea materiei prime?? Ai supravegheat fermentatia?? Ai curatat la alambic?? Stai linistit, ne incadram in norme. Da' o vizita cu fetele n-ar strica.

P.S: Izvorul de vin "Bunicu" a secat, avem doar "Colonel" si produse din comert.

Ai uitat de tuica :friends: sti ca sunt baiat modest

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...