Sari la conținut

ktm 200exc vs ktm 300exc


cosmyn
 Share

Postări Recomandate

Declar acest topic inchis, strutzul de la berca si-a luat un Gas gas de 300. Sa-l stapaneasca sanatos :D

Mesaj completat

Ahh, era sa uit. Schimba-ti ma info la profil ca nu te mai dai pe TC250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o parere personala, m-am dat cu ambele si prefer categoric 300exc, mult mai mult cuplu si bicicleta efectiv mai mare, bine eu am 1.96 si 92-94 kg, ca si consum mie unu mi se pare ca 300ele mananca considerabil mai mult decat 200ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exc-eurile sant foarte semanatoare intre ele, dupa parerea mea un exc de 200 merge perfect daca ai pana in 85kg si 1,75 m altfel ai probleme cu lipsa de putere la urcari dificile.

Cel de 300 nu te lasa nici daca ai 120 de kg.

Diferenta de consum este proportionala cu capacitatea cilindrica si greutatea totala, de aia si rzevoarele is mai mari.

M-am dat si cu exc de 250 in 4 timpi si 2 timpi nu mi-au placut in comparatie cu 200 si 300.

La endureala te avantajeaza foarte mult inaltimea si pregatirea fizica la maini si picioare.

Dupa 50 km gen redbull esti cam terminat fizic daca nu te tii de meseria asta.

Eu unul care-s mai mult sobolan de birou imi trebuie o zi de recuperare dupa o endureala serioasa iar pe langa febra la maini si picioare nu mai pot sta pe poponeata o vreme.

Asta e, acuma in lipsa de activitate filozofam putin pe aceeasi tema.

Hai noroc si vreme buna. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul care-s mai mult sobolan de birou imi trebuie o zi de recuperare dupa o endureala serioasa iar pe langa febra la maini si picioare nu mai pot sta pe poponeata o vreme.

Asta e, acuma in lipsa de activitate filozofam putin pe aceeasi tema.

Hai noroc si vreme buna. :D

 

:D

 

Ai fost super tare la faza cu sobolanul de birou...asa sunt si eu.... :laugh:

Imi aduc aminte mai prin vara am fost la Sibiu la intalnirea Dominatoristilor, si am bagat in gasca o tura la Paltinis pe ceva traseu de ala cam nashpa... :D Vreau sa zic ca eram rupt in gura adoua zi, ma dureau mainile de numa'-numa'...

E adevarat ca endureala e grea , dar daca te tii te mentine in forma, te face un dur...

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am reusit sa ma lamuresc cu diferenta intre 200 si 300 sau mai bine zis cu ce mi s-ar potrivi mai bine. as prefera un 300 pt cuplul mult mai mare, pt ca trage liniar, am inteles ca nu smuceste asa ca un 200, cel putin la ture joase, iar diferenta de greutate nu e f mare, si nu in ultimul rand, se gaseste mult mai usor decat un 200 si e putin mai ieftin (ma refer la modele 2000-2003). ma sperie insa putin puterea imensa, de care multa lume spune ca nu e necesara, ba chiar incurca pe portiuni de hard. de asemenea la concursuri parca 300-le e cel mai intalnit si prin strainatate toti il stiu de "best wood bike".

voi ce ma sfatuiti sa iau? am 173 si 60 kg, insa structura atletica si conditie fizica ff buna :D , fac 3-4 antrenamente pe saptamana (kick box). deci nu ma deranjaza daca ma oboseste prea tare sau ma rupe la maini. am ceva experienta pe un cr 125, dar oricum am inteles ca la enduro e cam diferita treaba fata de mx.

e chiar asa mare diferenta aia de cuplu intre cele doua? diferenta vine numai din capacitatea cilindrica sau si din rapoartele din cutie? am tot cautat pe net dar nu am gasit. poate cineva posta rapoartele in cutie la cele doua modele? precizez ca ma intereseaza mai ales pt zone tehnice, urcari-coborari dificile, albii de rau, pietre, padure etc. merci baieti!

@ cosmyn: din cate vad suntem cam in aceeasi situatie. am inteles ca ti-ai luat gg 300. spune-mi te rog ce impresie ti-a lasat pana acuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...diferenta de greutate nu e f mare...

5 kg, hai o data, hai de doua ori ... la a ~zecea ridicare de jos alea 5 kile conteaza enorm iar diferenta de greutate ti se va parea foarte foarte mare.

 

voi ce ma sfatuiti sa iau? am 173 si 60 kg, insa structura atletica si conditie fizica ff buna

precizez ca ma intereseaza mai ales pt zone tehnice, urcari-coborari dificile, albii de rau, pietre, padure etc.

Daca vrei sa faci racing la ~cel mai inalt nivel ia'ti 300.

In toate celelalte cazuri ia'ti 200, te va avantaja categoric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am reusit sa ma lamuresc cu diferenta intre 200 si 300 sau mai bine zis cu ce mi s-ar potrivi mai bine. as prefera un 300 pt cuplul mult mai mare, pt ca trage liniar, am inteles ca nu smuceste asa ca un 200, cel putin la ture joase, iar diferenta de greutate nu e f mare, si nu in ultimul rand, se gaseste mult mai usor decat un 200 si e putin mai ieftin (ma refer la modele 2000-2003). ma sperie insa putin puterea imensa, de care multa lume spune ca nu e necesara, ba chiar incurca pe portiuni de hard. de asemenea la concursuri parca 300-le e cel mai intalnit si prin strainatate toti il stiu de "best wood bike".

voi ce ma sfatuiti sa iau? am 173 si 60 kg, insa structura atletica si conditie fizica ff buna :love: , fac 3-4 antrenamente pe saptamana (kick box). deci nu ma deranjaza daca ma oboseste prea tare sau ma rupe la maini. am ceva experienta pe un cr 125, dar oricum am inteles ca la enduro e cam diferita treaba fata de mx.

e chiar asa mare diferenta aia de cuplu intre cele doua? diferenta vine numai din capacitatea cilindrica sau si din rapoartele din cutie? am tot cautat pe net dar nu am gasit. poate cineva posta rapoartele in cutie la cele doua modele? precizez ca ma intereseaza mai ales pt zone tehnice, urcari-coborari dificile, albii de rau, pietre, padure etc. merci baieti!

@ cosmyn: din cate vad suntem cam in aceeasi situatie. am inteles ca ti-ai luat gg 300. spune-mi te rog ce impresie ti-a lasat pana acuma.

 

cum sa fie...este foarte faina mobra..ce sa zic din vorbe nu prea ai cum sa iti dai seama...m am orientat la un gas gas SH pt ca nu mi a mai iesit treaba sa iau un ktm nou in leasing dar sunt foarte multumit de GAS gas nu ma asteptam nu regret k l am luat. m atrantit el un pic la inceput dar nu'i bai m a si scos de multe ori din rahat..deci eu personal daca ar fi anul care vine sa am ocazia sa iau una noua fara indoiala GAS GAS ec 300 2010 six days. numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...