Sari la conținut

Petrosani-lacul Vidra-Voineasa


Postări Recomandate

Salutare!

 

 

Pe scurt, despre isprava din weekendul asta:

 

vineri, pe la 11 noaptea, Doctor X si cu mine

-am planificat traseul (Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Targu Jiu-Pestrosani (innoptat in cheile Jietului, la cabana Piatra Seaca),

apoi a doua zi Obarsia Lotrului-Lacul Vidra-Valea Lotrului-Voineasa-Brezoi-Ramnicu Valcea-Pitesti-Bucuresti)

-am stabilit ora de plecare (10 dimineata),

-am convocat grupul “mic” (vineri la 11 seara e cam aiurea sa aduni toata gasca), dar din pacate, din motive obiective, "gasca mica" n-a putut sa vina, asa ca am ramas doar noi doi...

 

Sambata am purces la drum cam la ... 12 si jumatate (suntem extrem de inceti sambata dimineata), iesirea din Bucuresti a fost un cosmar, A1-ul plictisitor ca de obicei, curbele de pe Dealu' Negru - o nebunie ;), defileul Jiului - foarte fain si fara trafic enervant, ce sa mai discutam...excelent.

 

La cabana Piatra Seaca (la care mai fusesem acum cativa ani, dar nu motorizati) am ajuns abia cand se intunecase bine deja, doar ca sa constatam...ca era inchisa "de cand s-a incheiat sezonul, de la sfarsitul lui septembrie" :bow: , dupa cum ne-a marturisit un tataie care-si facea veacul pe acolo...Am luat-o inapoi prin cheile Jietului (foarte pitoresti, dar drumul noaptea pe acolo nu-i chiar floare la ureche - foarte umed si cu o gramada de nisip), si in sfarsit ne-am cazat la o pensiune de la intrarea in Petrosani.

 

Dimineata am mai parcurs o data cheile - si n-am regretat, in lumina diminetii, erau si mai impresionante.

 

Ne-am continuat drumul spre Lacul Vidra, prin Obarsia Lotrului...vreme superba, peisaje din ce in ce mai mai frumoase, de vis!

 

Ajunsi la barajul Vidra, stam de vorba cu nenea paznicu de acolo si printre altele, il intrebam unde duce drumul care serpuieste asa frumos in jos, in dreapta barajului? "Pai la Voineasa" zice el "Si e bun?" ne interesam noi "Daaaa, trec tot timpul masini pe el..."

 

Ne-am incumetat si noi pe el...la inceput, am crezut ca nenea paznicu uraste motociclistii, desi nu parea la prima vedere...primii km au fost doar piatra cubica, pe alocuri umeda si cu petice de nisip, niscaiva balti si noroi (acolo unde lipsea piatra cubica). Pana la urma, s-a dovedit unul dintre cele mai placute si mai funny offroad-uri pe care le-am experimentat: nu foarte greu (CB-ul s-a distrat de minune) foarte divers (pamant uscat, pe alocuri noroi, pietris marunt bine tasat, cateva balti mai maricele - favoritele Doctorului, deci de toate pentru toti...plus privelistea de exceptie).

 

Intoarcerea a fost fara evenimente neplacute...salutam choperistul care s-a lipit de minigrupul nostru inainte de autostrada...si ne cerem scuze pentru oprirea din scurt.

 

Inca un week-end reusit...numa' sa mai intarzie iarna, poate mai prindem ceva plimbari sezonul asta!

 

 

Asfalt cum va place voua! :bow:

post-27595-1256745276_thumb.jpg

post-27595-1256745342_thumb.jpg

post-27595-1256745363_thumb.jpg

post-27595-1256745394_thumb.jpg

post-27595-1256746013_thumb.jpg

post-27595-1256746025_thumb.jpg

post-27595-1256746040_thumb.jpg

post-27595-1256746064_thumb.jpg

post-27595-1256746080_thumb.jpg

post-27595-1256746086_thumb.jpg

post-27595-1256746104_thumb.jpg

post-27595-1256746617_thumb.jpg

post-27595-1256746625_thumb.jpg

post-27595-1256746635_thumb.jpg

post-27595-1256746727_thumb.jpg

post-27595-1256746742_thumb.jpg

post-27595-1256746772_thumb.jpg

post-27595-1256746793_thumb.jpg

post-27595-1256746817_thumb.jpg

post-27595-1256746857_thumb.jpg

post-27595-1256746879_thumb.jpg

post-27595-1256747873_thumb.jpg

post-27595-1256748800_thumb.jpg

post-27595-1256748815_thumb.jpg

post-27595-1256748845_thumb.jpg

post-27595-1256748849_thumb.jpg

post-27595-1256748862_thumb.jpg

post-27595-1256748880_thumb.jpg

post-27595-1256748887_thumb.jpg

post-27595-1256748896_thumb.jpg

post-27595-1256748903_thumb.jpg

post-27595-1256748924_thumb.jpg

post-27595-1256748947_thumb.jpg

post-27595-1256748968_thumb.jpg

post-27595-1256749086_thumb.jpg

post-27595-1256749095_thumb.jpg

post-27595-1256749100_thumb.jpg

Editat de Ingridutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain...eu sunt din rm valcea si am tot batut zona ...e una din favoritele mele (mai putin partea cu defrisarile, nu stiu daca ati observat). e frumoasa toamna atunci cand nu ploua.

 

felicitari pt iesire

 

 

Multumesc frumos...

 

Am vazut si zonele defrisate de care ai amintit...pacat, ca de obicei, romanul se gaseste sa distruga ce are mai de pret...

 

 

PS. Sunt datoare cu o erata...cabana din cheile Jietului se numeste "Groapa Seaca", nu "Piatra Seaca"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f frumoase peisaje, ati chnuit insa camera cu setarile cele mai dure posibile si pozele zgarie retina.

Ai dreptate si recunosc ca eu, amator fiind in ale fotografiei, sunt de vina. Camera nu e foarte capabila (Panasonic DMC-FZ8), ii trebuie muuuulta lumina pentru a scoate ceva rezonabil, setarile au fost automate, iar pozele brute nu prea reflectau realitatea, asa ca a trebuit sa fie un pic ajustate in PS (mai ales cele de la lacul Vidra). Si cum nu prea ma pricep, au iesit cum au iesit. :bow:

 

Mea culpa! ;)

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da ma, middle class face asfalt si drumuri bune cu cazare la pensiune, "gastele" fac forestiere "suparate" cu somn la domiciliu conjugal... Dupa skiluri cum ar zice un pokemon adevarat...

Da' lasa, don'soara, ca te lasam noi acasa intr-un weekend, ca tre sa vada si Doctoru' Valea Doftanitei, macar ca sa se intoarca din drum cand o incepe urcusu' serios...

Pacat ca n-a facut nimeni poze prin padurile din Pasul Predelut, sa vezi culori... Si m-am jurat ca nu mai las telefonu' "ala bun" acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da ma, middle class face asfalt si drumuri bune cu cazare la pensiune, "gastele" fac forestiere "suparate" cu somn la domiciliu conjugal... Dupa skiluri cum ar zice un pokemon adevarat...

Da' lasa, don'soara, ca te lasam noi acasa intr-un weekend, ca tre sa vada si Doctoru' Valea Doftanitei, macar ca sa se intoarca din drum cand o incepe urcusu' serios...

Pacat ca n-a facut nimeni poze prin padurile din Pasul Predelut, sa vezi culori... Si m-am jurat ca nu mai las telefonu' "ala bun" acasa...

Ma, cred ca tu vrei sa ma vezi tavalit prin noroaie. :kiss:

Daca tot nu vrei asfalt si pantru a ramane cat de cat in zona, nu mai bine mergem la primavara pe Strategica? Ca Transalpina si tronsonul de DN7A din judetul Valcea mai au un pic si devin foarte prietenoase pentru vitezane. De la Obarsia Lotrului pana la coada lacului Vidra poti pune lejer jenunchiu' jos. :P

 

post-42114-1256918161_thumb.jpg post-42114-1256918527_thumb.jpg post-42114-1256918212_thumb.jpg

 

Frumos Frumos!!!

 

Asa e, IceLord! E frumos, foarte frumos in zona. Multam pentru apreciere!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, cred ca tu vrei sa ma vezi tavalit prin noroaie. :kiss:

Daca tot nu vrei asfalt si pantru a ramane cat de cat in zona, nu mai bine mergem la primavara pe Strategica? Ca Transalpina si tronsonul de DN7A din judetul Valcea mai au un pic si devin foarte prietenoase pentru vitezane. De la Obarsia Lotrului pana la coada lacului Vidra poti pune lejer jenunchiu' jos. :P

 

post-42114-1256918161_thumb.jpg post-42114-1256918527_thumb.jpg post-42114-1256918212_thumb.jpg

 

 

 

Asa e, IceLord! E frumos, foarte frumos in zona. Multam pentru apreciere!

Mergem, bre, pe unde vrei tu... Bani si timp sa am. Da' ti-am spus ca pe asa-zisul DJ 102 I nu e noroi daca te duci vara. Nici acum nu era cine stie ce, mici portiuni. Daca mergem dupa o seceta de vreo doua saptamani n-ai nicio treaba chiar si cu slicurile alea ale tale. Pentru cine vrea sa o ia p-acolo, pe Valea Doftanei/Doftanitei, o descriere amanuntita AICI

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

frumos la obarsia lotrului. am ramas asta primavara inzapezit pe acolo si am fost pe jos pana in petrosani ca sa iau lanturi... eram cu masina... :crack:)))

la intoarcere se uitau niste oameni ca la nebuni la mine, cum urcam ca o domnisoara cu posetica de lanturi pe umar... :()) de altfel eu usor distrus dupa toata aventura... ma tot intrebam ce naiba caut singur prin muntii aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ma, cred ca tu vrei sa ma vezi tavalit prin noroaie. :o

Daca tot nu vrei asfalt si pantru a ramane cat de cat in zona, nu mai bine mergem la primavara pe Strategica? Ca Transalpina si tronsonul de DN7A din judetul Valcea mai au un pic si devin foarte prietenoase pentru vitezane. De la Obarsia Lotrului pana la coada lacului Vidra poti pune lejer jenunchiu' jos. :D

 

post-42114-1256918161_thumb.jpg post-42114-1256918527_thumb.jpg post-42114-1256918212_thumb.jpg

 

 

 

Asa e, IceLord! E frumos, foarte frumos in zona. Multam pentru apreciere!

 

 

 

Va provoc si eu la o Strategica la vara :D).... am deja un pariu cu un dominatorist :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Chiar daca vad iesirea voastra abia acum, as vrea sa va felicit cu atat mai mult cu cat am fost si eu pe acolo :) .

Nu chiar acelasi traseu, dar aici voiam sa ajung.

Cand o sa mai ajungeti/ajungeti pe acolo , adica Voineasa, faceti bine si mergeti si la lacurile Petrimanu si Galbenu, sunt pe aproape, o sa le gasiti voi pe harta.

Un drum forestier ce serpuieste dealungul raului Lotru, face legatura intre DN7A si DN 67, pe langa Pestera Muierilor.(cca 40km)

Eu nu am reusit sa trec muntii pe aici deoarece totul se petrecea a doua si a treia zi de Pasti anu' trecut ,iar drumul era inundat de lacul Galbenu.

Se zice ca vara ar merge traversat, poate incerc vara asta.

As vrea sa va mai spun ca la lacul Petrimanu exista o pensiune unde, foarte pitoresc, Nea Petrimanu m-a servit imediat cu o ciorba de miel asa de dimineata :D (plecasem nemancat de dimineata si doar pe aia o avea pregatita).

Revin putin la traseu.Prima zi: Bucuresti-Ramnicu Valcea-Brezoi-Voineasa-Lacul Vidra, unde nea paznicu, nu stiu daca acelasi, mi-a facut rost de cazare, anuntand-o pe sotia lui sa ma astepte in Voineasa. Am avut bafta fiindca era pe inserate.

Inapoi spre Voineasa acesta m-a trimis pe acelasi drum de care vorbeau si baieti.

traseul este minunat, peisajul superb, dar eu simteam ca nu se mai termina deoarece se facuse noapte si eu eram singur ca cucu pe acolo :burnout:

M-am mai linistit dupa ce au inceput sa apara, ici colea, case de lemn superbe (atat cat ma vedeam eu atunci).

Ramas la nea paznicu' acasa, cu copiii si sotia care lucra la Hidrocentrala Ciunget.

Acesta este in drumul spre lacurile de care va vorbeam si gata am facut traseul si pentru a doua zi.

Am incercat sa vizitez Hidrocentrala dar dat fiind faptu' ca era a III-a zi de Pasti si nefiid directorul acesteia sa-mi dea aprobare, nu m-am primit.

Cred ca aveam ce vedea aici deoarece este a doua hidrocentrala ca putere din tara, lucru sustinut de faptul ca acesta zona cu cele trei lacuri alcatuiesc cel mai mare bazin hidrografic din tara. Am ramas uimit cand am aflat ca cele trei lacuri din discutie comunica prin tunele subterane.

(amanunte: http://ro.wikipedia.org/wiki/Centrala_Hidr...c%C4%83_Ciunget )

Asa ca va invit aici sa "gustati" din peisaje superbe, lacuri artificiale(deci si alte doua baraje), si ceva tehnologie :burnout:

 

Aaaaa, si sa nu uit, poate ma luati si pe mine, fiidca sunt lup singuratic fara sa vreau:)

 

Mi-a facut placere sa va spun aceasta poveste chiar daca nu prea "le am" :D

 

Asfalt uscat si drumuri mai putin desfundate:D

 

URA!

 

iaca si ceva poze, nu prea performante:)

 

 

 

 

 

 

 

 

Salutare!

 

 

Pe scurt, despre isprava din weekendul asta:

 

vineri, pe la 11 noaptea, Doctor X si cu mine

-am planificat traseul (Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Targu Jiu-Pestrosani (innoptat in cheile Jietului, la cabana Piatra Seaca),

apoi a doua zi Obarsia Lotrului-Lacul Vidra-Valea Lotrului-Voineasa-Brezoi-Ramnicu Valcea-Pitesti-Bucuresti)

-am stabilit ora de plecare (10 dimineata),

-am convocat grupul “mic” (vineri la 11 seara e cam aiurea sa aduni toata gasca), dar din pacate, din motive obiective, "gasca mica" n-a putut sa vina, asa ca am ramas doar noi doi...

 

Sambata am purces la drum cam la ... 12 si jumatate (suntem extrem de inceti sambata dimineata), iesirea din Bucuresti a fost un cosmar, A1-ul plictisitor ca de obicei, curbele de pe Dealu' Negru - o nebunie :burnout:, defileul Jiului - foarte fain si fara trafic enervant, ce sa mai discutam...excelent.

 

La cabana Piatra Seaca (la care mai fusesem acum cativa ani, dar nu motorizati) am ajuns abia cand se intunecase bine deja, doar ca sa constatam...ca era inchisa "de cand s-a incheiat sezonul, de la sfarsitul lui septembrie" :blink: , dupa cum ne-a marturisit un tataie care-si facea veacul pe acolo...Am luat-o inapoi prin cheile Jietului (foarte pitoresti, dar drumul noaptea pe acolo nu-i chiar floare la ureche - foarte umed si cu o gramada de nisip), si in sfarsit ne-am cazat la o pensiune de la intrarea in Petrosani.

 

Dimineata am mai parcurs o data cheile - si n-am regretat, in lumina diminetii, erau si mai impresionante.

 

Ne-am continuat drumul spre Lacul Vidra, prin Obarsia Lotrului...vreme superba, peisaje din ce in ce mai mai frumoase, de vis!

 

Ajunsi la barajul Vidra, stam de vorba cu nenea paznicu de acolo si printre altele, il intrebam unde duce drumul care serpuieste asa frumos in jos, in dreapta barajului? "Pai la Voineasa" zice el "Si e bun?" ne interesam noi "Daaaa, trec tot timpul masini pe el..."

 

Ne-am incumetat si noi pe el...la inceput, am crezut ca nenea paznicu uraste motociclistii, desi nu parea la prima vedere...primii km au fost doar piatra cubica, pe alocuri umeda si cu petice de nisip, niscaiva balti si noroi (acolo unde lipsea piatra cubica). Pana la urma, s-a dovedit unul dintre cele mai placute si mai funny offroad-uri pe care le-am experimentat: nu foarte greu (CB-ul s-a distrat de minune) foarte divers (pamant uscat, pe alocuri noroi, pietris marunt bine tasat, cateva balti mai maricele - favoritele Doctorului, deci de toate pentru toti...plus privelistea de exceptie).

 

Intoarcerea a fost fara evenimente neplacute...salutam choperistul care s-a lipit de minigrupul nostru inainte de autostrada...si ne cerem scuze pentru oprirea din scurt.

 

Inca un week-end reusit...numa' sa mai intarzie iarna, poate mai prindem ceva plimbari sezonul asta!

 

 

Asfalt cum va place voua! :D

post-45747-1264341298_thumb.jpg

post-45747-1264341366_thumb.jpg

post-45747-1264341508_thumb.jpg

post-45747-1264341535_thumb.jpg

post-45747-1264341605_thumb.jpg

post-45747-1264341797_thumb.jpg

post-45747-1264341838_thumb.jpg

post-45747-1264341896_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa mai ajungeti/ajungeti pe acolo , adica Voineasa, faceti bine si mergeti si la lacurile Petrimanu si Galbenu, sunt pe aproape, o sa le gasiti voi pe harta.

 

Aaaaa, si sa nu uit, poate ma luati si pe mine, fiidca sunt lup singuratic fara sa vreau:)

La Petrimanu am ajuns. Uite dovada:

 

P1080159.jpg

 

P1080127.jpg

 

La Galbenu, nu, deși aveam în gând și varianta de coborâre până la Polovragi. Ne-am întors tot pe Voineasa până la urmă.

 

Nu-ți face griji pentru talentul scriitoricesc, pentru că n-ai de ce. :lol:

Și dacă strângem gașca când o da căldura, poate încercăm împreună o urcare dinspre Polovragi-Cheile Oltețului până la lacuri.

 

Baftă! :lol:

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...