Sari la conținut

Comunistele Pe Transfagarasan


Sepuku
 Share

Postări Recomandate

baietzi cu comuniste... uite ce ma gandeam eu: toata lumea spune ca e un super traseu transfagarasanul asta. Ce-ar fi sa ne intalnim undeva in Brasov de exemplu si sa facem Transfagarasanul in grup.. cred ca ar fi super. baraiala de pe lume: jawe, ij-uri, mz-uri, simsonuri, si alte. ce zicetzi? Astept provocari. Oricum eu vreau sa il fac anul asta, dar cu cat mai multzi cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUNTEM UN GRUP DE MOTOCICLISTI DIN JUDETUL ALBA SI AVEM SI NOI ACELAS PLAN CA SI AL VOSTRU TOT CU COMUNISTE DAR NOI PLECAM DIN ALBA SI APOI MERGEM PE TRANSFAGARAS APOI AGNITA,SIGHISOARA,SOVATA,LACUL SI CHEILE BICAZULUI,BORSEC,REGHIN,CLUJ-NAPOCA,TURDA SI ACASA .DACA VRETI TINEM LEGATURA SI CINE STIE POATE NE INTALNIM PE TRANSFAGARAS SAU POATE VENITI CU NOI AR FI BETON O INTRUNIRE A COMUNISTELOR.

 

 

JILAVEANUCOSTE@YAHOO.COM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, fain tare traseul daca nu ploua si nu-i ceatza... :D Anul trecut am ajuns si eu pe acolo si sper sa pot merge si anul asta. Care are fi data?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai noi suntem din Braila, si cel mai bine ar fi sa stabilim un loc unde sa ne fie bine la toti. Data cea mai potrivita cred ca ar fi prin iulie, pe la inceput, caci atunci e mai cald. Oricum pana atunci mai este, si avem tot timpul sa ne hotaram. Important este sa fim cat mai multi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal! Eu sunt din Piteshti. Primul meu drum mai lung l-am facut pe Trans, mergand la Sibiu la intrunirea din 2002 si aveam in buzunar permisul de 2-3 zile. Am plecat din Piteshti pe ploaie, la Curtea de Arges era soare, sus la Vidraru ploa si la Balea-Lac era lapovitza. Am fost uzi totzi pana la chilotzi!! (am fost un IJ Festival, 3 IJ Planeta 5, un IJ Jupiter 5, 2 MInsk-uri). A fost super!!! Merita sa mergetzi pe Trans ca avetzi ce vedea!!!!! Cand ajungetzi la Piteshti cautazi membri ai M.C. Raiders of Transfagarashan ca sa ne impartashitzi impresiile!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem sa grupam intalnirea de la Brasov cu aceasta excursie ... impuscam 6 iepuri de odata.

:D EXACT !

Si asa aveam de gand sa o mai lalaim prin munti vreo 2-3 zile dupa Brasov...De ce nu pe Transfagarasan ? .

...si de ce numai comuniste ? Poate sa vina oricine atata timp cat ne suporta palalaia de fum :P :lol: :lol:

 

 

P.S. O escapada si mai lata va fi legata de intalnirea de la Sibiu , cu punct final peste o saptamana la intalnirea de la Iasi...detalii aici:

Long Raid

 

P.S. 2 : Smokey, Demostene! Nu ar fi mai bine sa mutati topicul la "Intalniri/plimbari" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta imi aduce aminte de "tinerete". In iunie 2000 am facut cu IJ P 5 un traseu Iasi - Bicaz - L. Rosu - Gherghieni - Sighisoara - SB - TRANSFAGARASAN (pana la Balea Lac si retur, pe cealalta parte drumul era inchis de zapada). Apoi am mers pana la Vama Veche si inapoi acasa prin Dobrogera pana la Iasi.

 

Cel mai maret moment a fost Transfagarasanul - il vedeam in premiera si de atunci de cel putin 2 ori pe an ajung acolo cu masina sau motorul.

 

Finnd drumul inchis dincolo de tunel, traficul era extrem de redus: 2 - 3 masini atat am vazut. A fost o senzatie foarte placuta. A urmat o coborare fara motor (numai in frane - ce idiot!) de la Balea pana jos. O scuza am: era atat de liniste si pustiu incat nu voiam sa poluez sonor

post-8-1076933304_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transfagasanu nu prea se poate face in grup mai mare de 5-6 motoare ca orice alt traseu montan - e periculos.

daca se strang mai multi bine ar fi sa se faca o separare pe grupuri cu motociclete asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , la faza cu aglomerarea ai dreptate, cel putzin pe coborare trebuie facuta "stratificarea". Eu am facut transfagarasanul cu bicicleta, urcare (pe langa) dinspre Sibiu si coborare pe partea argeseana si cred ca este chiar mai placut decat cu orice alt mijloc de transport. Peisajul este super, mai ales prima parte, cand ai vizibilitate absolut totala. Traseul merge facut chiar intr-un week-end - cu punct de intalnire - fosta cabana Cota 2000 - care a ars, dar acum e numai buna de campare. Asta e in partea argeseana a tunelului. Dincolo e cabana Balea Lac, dar are pretzuri prohibitive pentru "comunisti". Oricum, ar fi o idee sa ne adunam acolo intr-o sambata seara, si sudistii si nordistii. Din Pitesti sunt cam 100km pana la Balea mi se pare. Dinspre Sibiu nu stiu cat e, e mai putzin ca distantza, dar panta e mai abrupta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu punct final peste o saptamana la intalnirea de la Iasi..."

bravo

10X axa....nu stiu cate stitzi despre intalnirea de la iasi...dar clubul munceste f mult pentru intalnirea asta...o sa iasa ceva frumos..asa ca venitzi cat mai multzi ..o sa pun si poze cu locatzia si traseele pt intalnirea asta..de fapt cred ca cineva din conducerea clubuli va anunta oficial toate chestiile astea...pot sa va spun eu dinainte ca sa aranjat treaba pentru toata lumea....va fi traseu de enduro pt cei care au chef de asa ceva..se va inchiria o pista ca sa faca lumea cate un play micutz :D (adica pista serioasa..pe aeroport.....traseu de enduro cu de toate :P )...iar locatzia e aleas la vreo 15 km de oras (ca sa nu fim deranjatzi de hotzi si alti curiosi).....zona e super...sus pe un deal (noaptea e fantastic.....se vede tot iasul )...grote..poligon de alpinism (chiar poate o sa se faca si un concurs la poligonul de alpinism).....era sa uit...cei mai pretentziosi pot sta la cabana (de 2 persoane)..iar cei si mai pretentziosi :lol:...la pensiunile din zona (clubul a inchiriat deja cabanele si va inchiria si locuri la pensiune pt cei care vor veni la aceasta intalnire) ......restul detaliilor cred ca vor fi anuntzate oficial (in rest stiu ca va fi muzica buna mancare si bautura pe alese...)..eu va astept cu bratele deschise (pt axa..de adata asta o sa pun berea la rece..si promit ca o sa va beau vinu' :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai noi suntem din Braila, si cel mai bine ar fi sa stabilim un loc unde sa ne fie bine la toti. Data cea mai potrivita cred ca ar fi prin iulie, pe la inceput, caci atunci e mai cald. Oricum pana atunci mai este, si avem tot timpul sa ne hotaram. Important este sa fim cat mai multi !

Si eu sunt tot din Braila si vreau sa merg pe Transfagarasan vara asta.

Mai vreau sa ajung si la Omu cu IJ-ul .Chestia asta am vrut s-o fac asta vara dar pentru ca nu-mi mergea a II-a nu m-am incumetat si m-am multumit cu urcatul pe jos. Apropo a mai urcat cineva cu vreo comunista la Omu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am plecat pe Transfagarasan asta-vara ca bizonu, nu-mi mergea a doua si am plecat si singur, haiduceste. Rezultatul? mi s-a spart haiduceste cutia de viteze la 10 km de Balea Lac (pe partea dinspre Vidraru).

Motocicleta - un MZ ETZ 250 din 85. Buna saraca, dar nu tinea la asa efort. Carnet aveam de 2 ani, dar nu mai facusem decat Bucuresti - Brasov ca drum lung. Am vrut sa ma testez pe mine si motocicleta, si am reusit...

Drumul a fost super si mi-a [placut tare mult, pana sa se intample beleaua. Am plecat din Bucuresti pe la 10, repede la Pitesti, dupa o mare plictiseala pe autostrada, ca mai mult de 90-100 nu puteam sa merg, urla motorul si ma batea vantul. Curtea de Arges, barajul Vidraru, si pe urma in sus. A doua sarea repede daca acceleram mai tare (asta la plecarea din Bucuresti). Pe Transfagarasan am mers vreo 20 de km fara a 2-a, nu mai intra deloc, si cand m-am hotarat sa ma intorc din drum, ca deja nu mai puteam sa-i dau a 3-a dupa a 1-a, nu mai tragea la deal, s-a spart cutia. Eram la vale, intr-a 3-a, si aveam cam 40 la ora. A fost un mare miracol ca n-am cazut, oricum roata s-a blocat si n-aveam cum sa separ motorul de roata, asa ca a batait de fund si a lasat o urma de vreo 7-8 metri pe asfalt, si cand m-am oprit, culmea, eram tot in picioare, dar tremuram ca alta aia...

In sfarsit, am reusit cu greu sa dau un telefon de la o cabana (dupa indelungi rugaminti si 100 de mii) si au venit niste prieteni cu break-ul meu, am reusit sa o bagam in break dupa o ora jumate de chinuri si pe la 4 dimineata eram in Bucuresti.

Una peste alta a fost misto, am avut mare noroc ca am scapat intreg, si vreau neaparat sa trec Transfagarasanul pe 2 roti -mai aveam 10 km si ma zgandare asta - dar in nici un caz nu mai plec singur cuc si cu motorul intr-o stare tehnica dubioasa.

Daca mergeti la vara, ma bag si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu.. nu-mi faceti una ca asta!! nu cred ca ar fi potrivt sa se faca Transfagarasanul plecand de la intrunirea de la Brasov. mai sunt si oameni care sunt studenti, mai au si ei io sesiune in perioada aia. ar fi ok sa plecam de la targu secuiesc de exemplu. parerea mea e ca ar fi excelent asa.. mai astept si alte pareri. Cat despre motoristii din Braila astept sa ni se alature cat mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

merg si eu cu conditia SA NE OPRIM din 5 in 5 min sa reparam motociclete....

 

 

altfel inseamna sa-l convigem pe Axa cu Scame sa ne repare Ij-urile :( (evident sa-l imbogatim :) ), ca sa stim sigur ca urca gunoaiele dreq.... :)

 

ce zici Axa, predai lectii de rabdare si shurubareala?... contra cost evident...

 

 

numai bine, si hai odata cu primavara asta... ca deja ma crizez...

 

 

:) drum uscat...

 

P.S> ptiuu, daca mi-or da astia si niste concediu ar fi nemaipomenit, ca sa nu dezertez vreo saptamana de la munca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare bai e buna ideea ta ce zici de la intrunirea de la brasov sa plecam duminica si sa baraim vre-o 2 zile pe acolo? ar fi fain eu mai am un prieten cu un ij eu am un etz de 250 asa ca as vrea ca de mult imi suradea idea asta dar in grup e mai fain nu??? nr eu de te e 0723190362 si e mail florinrom2000@yahoo.com

dar oricum ne intalnim la intrunire la bv si plecam dupa nu tu ce zici da-mi un mail sal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

altfel inseamna sa-l convigem pe Axa cu Scame sa ne repare Ij-urile :(  (evident sa-l imbogatim :( ), ca sa stim sigur ca urca gunoaiele dreq....  :)

 

ce zici Axa, predai lectii de rabdare si shurubareala?... contra cost evident...

 

 

...

Pai daca s-or beli pe drum doar nu o sa va las acolo.... :) asta daca mai e ceva de facut si nu e un caz de CEF ("Catastrophic Engine Failure" :) ).

Cat despre partea cu imbogatitul, daca asa ceva se putea din surubarit comuniste, acuma nu mai stateam 8 ore pe zi la birou sa-mi mananc zilele :)

 

Acuma serios, nu ma ocup cu service de comuniste, cel putin nu pe bani ;).Nici nu sunt o "autoritate" :( in domeniu, doar ca nu mi-e frica sa ma bag la desfacut pana la ultima saiba si reparat ce se poate , daca nu e alta solutie. Daca pot sa ajut un prieten, il ajut, pentru ca si pe mine m-au ajutat altii cand a fost nevoie...

 

 

 

Cel mai bine ar fi ca toata lumea sa-si puna la punct motoarele inainte de un drum lung,din respect pentru ceilalti care ar pierde timpul pe drum cu reparatii si suport tehnic. Bineinteles ca la comuniste o revizie cap-coada nu le impiedica sa se strice oricand, asa ca daca se intampla...asta e .Dar sansele sa fie cat mai mici.

 

 

florin2000, adunarea se face la Barasov si acolo vedem care mergem si pe ce coclauri...eu sunt de gasit la 0721489412 si motorul il recunoasteti usor, pentru ca scrie mare rosu pe negru sub numar : "AXA CU SCAME" :( :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Sal! Eu sunt din Piteshti. Primul meu drum mai lung l-am facut pe Trans, mergand la Sibiu la intrunirea din 2002 si aveam in buzunar permisul de 2-3 zile. Am plecat din Piteshti pe ploaie, la Curtea de Arges era soare, sus la Vidraru ploa si la Balea-Lac era lapovitza. Am fost uzi totzi pana la chilotzi!! (am fost un IJ Festival, 3 IJ Planeta 5, un IJ Jupiter 5, 2 MInsk-uri). A fost super!!! Merita sa mergetzi pe Trans ca avetzi ce vedea!!!!! Cand ajungetzi la Piteshti cautazi membri ai M.C. Raiders of Transfagarashan ca sa ne impartashitzi impresiile!!!!!!

 

Iata o poza cu noi pe Trans, acolo unde multzi vor sa ajunga!!!!!!!!!!?????????

post-8-1085465927_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUCURESTIUL E CU VOI! NU-i asa baieti? eu unul ma bag la transfagfarasan cu jawa mea versiunea bolid. Mai am de reparat pe la ea dar o fac eu pana atunci. Bai comunistilor din capitala putem sa pierdem ocazia? hai sa fie ceva frumos!

am un om de baza care stiu sigur ca se va baga asa e AND?

astept cu interes anuntarea datei cand vom pleca! :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...