Sari la conținut

Accident Atv - Smaeb


cristian78
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

 

Ieri 07.05.2006 pe la ora 12.30 am ajuns la romexpo (eram cu nevasta, fara motor ca "ne inmultim" :ok: )

 

Ne indreptam catre cupola. Aproape de cupola era un tip care face demostratii cu un ATV (de tipul acela mai micutz si mai sportiv). Zona in care el isi arata "maestria" era inconjurata doar de o panglica galbena :moto: !!!! La un moment dat vrea sa faca acel numar cu mersul pe langa ATV dar nu ii prea iese si ATV-ul incepe sa mearga singur spre multime! Am vazut totul LIVE! ATV-ul a trecut destul de departe de noi (vreo 7 metri), pilotul alegra disperat dupa el si facea semne din maini sa se dea lumea . O parte din ei au reusit sa se dea la timp din drum. A lovit totusi o doamna, la picior, nu cred ca foarte grav dar, ATV-ul, si-a schimbat directia si a luat prin surprindere inca un pieton (nu stiu cat de grav a fost) - l-a culcat la manant si s-a oprit in gardul viu continuand sa se ambaleze si sa arunce in sus verdeatza, frunze si alte chestii!!!!

 

 

Toata intamplarea mi-a lasat un gust amar! si totusi m-am bucurat ca nu a fost mai grav - bine ca nu a fost vreun copil!

 

Din partea mea organizatorii au nota 2!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva exemple:

- Liniutele de la Mamaia de anul trecut: panglica si doar din loc in loc garduri de protectie. Si atunci era viteza, nu gluma

- Stunt-urile de la Galati - acelasi procedeu

- Uita-te la pozele de anii trecuti de la intrunirile moto unde au fost cascadori: Iasi, Brasov, Sibiu, etc Acelasi sistem de delimitare.

 

Una peste alta accidente se intampla, nu ai cum sa le previi 100%. Garduri de protectie de 2 m inaltime cu anvelope de oprire si nisip inainte sunt doar pe pistele de concurs (vezi AMCKART-ul de la noi). Si eu sincer m-am bucurat ca e doar atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic offtopic: Am auzit ieri la radio despre un accident in Mamaia pe plaja: doi tineri de 16-17 ani mergeau pe plaja cu viteza foarte mare cu "vehicule de agrement -> banuiesc ca este vorba de ATV-uri", au pierdut controlul si au accidentat f grav 2 femei (rani la cap, etc) :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva exemple:

- Liniutele de la Mamaia de anul trecut: panglica si doar din loc in loc garduri de protectie. Si atunci era viteza, nu gluma

- Stunt-urile de la Galati - acelasi procedeu

- Uita-te la pozele de anii trecuti de la intrunirile moto unde au fost cascadori: Iasi, Brasov, Sibiu, etc Acelasi sistem de delimitare.

 

Una peste alta accidente se intampla, nu ai cum sa le previi 100%. Garduri de protectie de 2 m inaltime cu anvelope de oprire si nisip inainte sunt doar pe pistele de concurs (vezi AMCKART-ul de la noi). Si eu sincer m-am bucurat ca e doar atat.

 

Nu e o scuza!

 

Problema este ca cei accidentati nu erau curiosi care vroiau si ei sa admire (si chiar daca ar fi fost), ci trecatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident pe plaja

8 Mai 2006

Feri Predescu

 

Doua femei din Constanta, mama si fiica, au ajuns ieri la spital dupa ce au fost accidentate pe plaja din Mamaia de un copil care conducea un ATV.

 

 

 

Safta si Angelica Curlisteanu, de 74, respectiv 39 de ani, iesisera la plimbare pe plaja si adunau scoici, cand au fost lovite din plin de motocicleta pe patru roti condusa de Tanju H., de 7 ani.

 

Tanarul le-a declarat jandarmilor care patrulau in zona ca a vrut sa evite o groapa, dar victimele au povestit ca acesta se intrecea cu un prieten si ca ATV-urile circulau cu viteza foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident pe plaja

8 Mai 2006

Feri Predescu

 

Doua femei din Constanta, mama si fiica, au ajuns ieri la spital dupa ce au fost accidentate pe plaja din Mamaia de un copil care conducea un ATV.

Safta si Angelica Curlisteanu, de 74, respectiv 39 de ani, iesisera la plimbare pe plaja si adunau scoici, cand au fost lovite din plin de motocicleta pe patru roti condusa de Tanju H., de 7 ani.

 

Tanarul le-a declarat jandarmilor care patrulau in zona ca a vrut sa evite o groapa, dar victimele au povestit ca acesta se intrecea cu un prieten si ca ATV-urile circulau cu viteza foarte mare.

 

la ce incadrare se baga fapta, ca nu era pe drum public?

 

 

Din partea mea organizatorii au nota 2!

 

Ce vina au organizatorii ca Burt Reynolds a pierdut obiectul in exercitiul functiunii ? Mai bine ai da nota aia flacaului care manipula ATV-ul, ca altfel dai aceiasi nota si AND-ului pentru toate accidentele rutiere din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vatamare corporala.

deci se da la pace

 

AND merita nota oricum... Masurile de securitate cam firave si nici macar nu te avertiza cineva ca e o zona de risc unde intri pe raspunderea ta.

 

Bah, risc potential este oriunde in jurul nostru... face parte din viatza. La mare anul trecut la liniutza din Saturn, organizatorii si-au dat silintza, au incercuit toata zona cu banda, garduri de protectie si jandarmi, si cum au inceput sa se dea baietii, toti spectatorii buluc in fatza sa nu piarda ceva. Daca pica sau iesea un motor de pe strada facea prapad. Nimeni nu i-a obligat sa stea, cu atat mai mult sa se bage in fatza.

 

Cat priveste ATV-ul (n-am vazut faza) am inteles ca a luat-o aiurea vreo 100 m pana cand a lovit pe cineva si s-a oprit in boscheti. Organizatorii ar fi trebuit sa anunte ceva de genul "Doamnelor si domnilor, bine ati venit la Pavilionul Expozitional, atentia daca va indreptati catre pavilionul Central, are loc o demonstratie de virtuozitate, s-ar putea sa va alerge un ATV fara pilot..." ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

organizatorii sunt de vina!! ei trebuiau sa incercuiasca acea zona cu ceva garduri prin care nu ar fi putut trece acel atv, si sa anunte ca exista un risc mai mare!!

 

Celui care pilota nu am ce sa ii reprosez - demonstratii trebuie facute, sunt apreciate si spectaculoase!

 

Despre celelalte accidente sau demonstratii nu comentez!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

organizatorii sunt de vina!! ei trebuiau sa incercuiasca acea zona cu ceva garduri prin care nu ar fi putut trece acel atv, si sa anunte ca exista un risc mai mare!!

 

poi s-a anutat deja ca pentru la anu' se cauta un amfiteatru roman

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva exemple:

- Liniutele de la Mamaia de anul trecut: panglica si doar din loc in loc garduri de protectie. Si atunci era viteza, nu gluma

- Stunt-urile de la Galati - acelasi procedeu

- Uita-te la pozele de anii trecuti de la intrunirile moto unde au fost cascadori: Iasi, Brasov, Sibiu, etc Acelasi sistem de delimitare.

 

Una peste alta accidente se intampla, nu ai cum sa le previi 100%. Garduri de protectie de 2 m inaltime cu anvelope de oprire si nisip inainte sunt doar pe pistele de concurs (vezi AMCKART-ul de la noi). Si eu sincer m-am bucurat ca e doar atat.

 

la ce incadrare se baga fapta, ca nu era pe drum public?

Ce vina au organizatorii ca Burt Reynolds a pierdut obiectul in exercitiul functiunii ? Mai bine ai da nota aia flacaului care manipula ATV-ul, ca altfel dai aceiasi nota si AND-ului pentru toate accidentele rutiere din tara.

 

Bah, risc potential este oriunde in jurul nostru... face parte din viatza. La mare anul trecut la liniutza din Saturn, organizatorii si-au dat silintza, au incercuit toata zona cu banda, garduri de protectie si jandarmi, si cum au inceput sa se dea baietii, toti spectatorii buluc in fatza sa nu piarda ceva. Daca pica sau iesea un motor de pe strada facea prapad. Nimeni nu i-a obligat sa stea, cu atat mai mult sa se bage in fatza.

 

Cat priveste ATV-ul (n-am vazut faza) am inteles ca a luat-o aiurea vreo 100 m pana cand a lovit pe cineva si s-a oprit in boscheti. Organizatorii ar fi trebuit sa anunte ceva de genul "Doamnelor si domnilor, bine ati venit la Pavilionul Expozitional, atentia daca va indreptati catre pavilionul Central, are loc o demonstratie de virtuozitate, s-ar putea sa va alerge un ATV fara pilot..." ?

 

 

Domnilor, as dori sa va spun doar atat: BA SE POATE!

 

Am vazut cu ochii mei, dar in tari straine, UNDE SE VREA SE POATE! Ca masura MINIMA de protectie se pune in loc de panglica de plastic un gard de fier modular, similar cu cel folosit de jandarmi la manisfestatii sau la imprejmuirea rapida si temporara a unor zone ce se doresc a fi protejate. In cazul in care se doreste si oprirea unui vehicol se mai pot pune acele canistre de plastic pline cu apa, ce pot fi vazute si pe DN1. Inaltimea este aceeasi ca si la panglica de plastic, ba chiar mai mica daca se folosesc canistrele, asa ca poate fi vazut tot spectacolul, iar spectatorii pot sta la fel de aproape de "miezul evenimentelor". Unde se cere se pot monta tribune provizorii, macar pentru cateva zeci de persoane, nu trebuie "amfiteatru roman".

In felul acesta, organizatorii pot sa demonstreze ca au oferit masuri REALE de protectie, iar cine a decis sa le ignore a facut-o pe propria raspundere. Intr-o tara civilizata un spectator care a fost lovit de un vehicol in timpul unui show de acrobatie ii da in judecata pe organizatori pentru ca nu au existat masuri de protectie. Ba ii mai da in judecata si autoritatile ca nu au monitorizat desfasurarea in conditii sigure a evenimentelor cu pricina.

 

Eu acum nu zic sa bagam discursuri gen "NOTA 2 ORGANIZATORILOR" pentru ca e usor sa judeci din banca ta ce NU au facut altii bine si e mult mai greu de tinut cont de toate aspectele care tin de desfasurarea unui eveniment de amploarea asta. Sunt binevenite, cred eu, observatiile si criticile constructive, poate ca la anul se va tine cont de ele si astfel de incidente nu se vor mai repeta.

 

Mult succes!

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi s-a anutat deja ca pentru la anu' se cauta un amfiteatru roman

 

ai dreptate. accidente cu vatamari pentru spectatori se intampla aproape peste tot in motorsport: si la VTM, si la F1, si la WRC. si acolo sunt organizatori, in mod sigur mai bine platiti, mai bine organizati si cu mai multa experienta decat la SMAEB, si totusi se intampla. aia e... n-ai ce sa ii faci. cat despre motociclist... ala saracul chiar nu are nici o vina. daca mutu incearca o foarfeca pe teren si nu ii iese nu pateste nimic, asta ca a gresit o schema cu un atv intr-o chestie organizata de ce sa fie vinovat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai din aberatii o sa ajungem sa cerem la spectacolele de acorbatie aeriana sa se monteze un urias tavan transparent sa-i vedem pe baietii de la USAF cum se dau pe looping.

Cand te dai peie langa o demonstratie, mai ales ca cea de la targ, exista si riscul sa o iei.

Aici a fost parfum. La targul de la timisoara (baiatul destept mobrescu a fixat targul bucuresti in aceeasi perioada), un simpatic, campionul national la cross si free parca se dadea de mii de ori mai complicat pe nici un metru de asistenta. Asta din ungaria era pistol cu apa. Dar n-a fost sa fie.

problema e ca la cascadoria aia nici firul rosu nu se putea pune (adica ala care taie contactul cand pilotul se indearteaza prea mult)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...