Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare iubitori de Diversion. Urmaresc de mult acest forum dar nu am avut curaj sa ma bag in seama. Am sa v-o prezint pe amanta mea Yamaha Xj 600 Diversion din 92', 53000 km parcursi din care 14000 cu mine. Am adaugat eu niste ''chestii'' facand-o pe placul meu.

Pot spune ca momentan e tot cea ce imi doresc de la un motor .

 

Va doresc un an nou plin de realizari, sanatate si asfalt uscat.

Va salut cu farul.

post-36930-1262188571_thumb.jpg

post-36930-1262188617_thumb.jpg

post-36930-1262188636_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Farte fain motoru Robert! Cutii, crashbar...tot ce liseste de pe al meu :love:(. Intrebare: cum se comporta oglinzile montate pe carene? ca eu tot mai caut o solutie ca sa vad si peste 70km/h ce se intampla in spatele meu.

 

...aaa..era sa uit ....LA MULTI ANI!...cat mai multi km parcursi fara incidente in anul nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca eu am intarit pe interior acele mici carene de care vin prinse oglinzile cu 3 mm fibra sticla. Grosimea acum e de 4 mm si sunt foarte rezistente ceea ce face sa nu vibreze si sa pot vedea la viteze mai mari de 70 in spate. S-a redus putin vizibilitatea dar sunt ok. Pot oricand sa le pun pe cele de pe ghidon inapoi. Multumesc pentru aprecieri si Un an nou motociclist.

Va salut cu farul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce aveți cu oglinzile originale?Văd foarte bine!

 

salut,

la + 100km/h incepe sa se vada prost datorita vibratiilor, nu iti poti da seama daca in spatele tau ai o masina , mobra , tir...etc numa stii ca e ceva , ceea ce este nasol si nici nu poti aprecia la ce distanta este, cel putin asa am patit eu asta vara. Eu de obicei imi intorc capul inainte de a depasii ca sa fiu extra sigur .

 

Asfalt uscat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XJ-urile din cate stiam eu nu sunt decat de 400 cc, de 600(mai exact 599) cc si de 900 cc ultimile fiind si pe cardan, insa de varianta de 550 cc nu am auzit si sunt sigur ca e o confuzie.

sunt mai multe tipuri de xj , printre care si 550 , are Nae din giulesti una.....mai exista un xj frumos , foarte frumos de 650 si 750 care se mai numeste si '' maxim''......mai este tot un soi de xj -'' radian''.....cel mai fiabil pare a fi cel de 900.....in general , toata gama xj a fost reusita, motociclete clasice,simple si de buna calitate.....

Mesaj completat

Chestia e ca eu am intarit pe interior acele mici carene de care vin prinse oglinzile cu 3 mm fibra sticla. Grosimea acum e de 4 mm si sunt foarte rezistente ceea ce face sa nu vibreze si sa pot vedea la viteze mai mari de 70 in spate. S-a redus putin vizibilitatea dar sunt ok. Pot oricand sa le pun pe cele de pe ghidon inapoi. Multumesc pentru aprecieri si Un an nou motociclist.

Va salut cu farul.

s-o stapanesti sanatos!cam ce consum ai la drum lung?seaua este un aftermarket?

Mesaj completat

mie nu-mi place monocilindrul mare din principiu, asa ca nu stiu ce sa iti spun despre

eu m-am pricopsit cu un FJ1200 intre timp, ceva mare, dar tot 4L

fenomenala motoreta, si seaua aia face toti banii......s-o stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

la + 100km/h incepe sa se vada prost datorita vibratiilor, nu iti poti da seama daca in spatele tau ai o masina , mobra , tir...etc numa stii ca e ceva , ceea ce este nasol si nici nu poti aprecia la ce distanta este, cel putin asa am patit eu asta vara. Eu de obicei imi intorc capul inainte de a depasii ca sa fiu extra sigur .

 

Asfalt uscat .

 

Schimba-le, nu sunt scumpe cele originale... doar ca dupa un timp incep iar sa vibreze... eu le-am schimbat si s-a simtit diferenta... mai ai optiunea sa bagi spuma in ele, vezi ca s-a mai discutat si cu mare grija sa nu plezneasca sticla din cz de presiune.

 

In ele au o placa invelita in doi bureti, presupun ca isi face joc cu timpul si intra in rezonanta de la anumite vibratii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

1.Locul ăla e 99% din timp plin de praf/noroi (Âşi eu țin motorul curat).

 

2.Inelul ăla cu Âşanțuri pe care trebuie să-l roteÂşti e dintr-o tablă ordinară, la prima străngere se Âşi deformează un pic, aÂşa că nu-ți fă iluzii :cheers: .

 

Spor la lucru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Găurile din inel sunt pt. prinderea cheii speciale, oricum materialul e slab, în momentul în care vrei să strângi arcul (dică îl forțezi să urce pe zimți) fusta exterioară se deformează, deci ar fi mai bun un mops...

 

Observ în semnătură un club Diversion România.Avem voie? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare , stiftul acela insemnat cu rosu are voie sa aibe joc ?, la mobra mea are un joc de vreo 5 mm in toate directiile , este normal ? Poate stie careva , mersi

 

P.S @adyman pune o poza cu mobra so vedem si noi :(

Asfalt uscat

post-40195-1264180931_thumb.png

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"stiftul ala insemnat" e normal sa aiba joc

se centreaza in capacul ambreiajului si in rulmentul din spatele placii de presiune (piesa in care intra)

 

 

 

bun , mersi :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...