Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare! am si eu un diversion de 600 si de curand (dam de la inceputul iernii) sa ii fac segmentarea. bun...am desfacut motoru (cam acum 3 4 luni :baldy: ) si acum sa schimb segmentii. am fost sa ordinez dar cand am auzit ce preturi au astia pe aici (Italia) m'am :yikes: :moron: . acum am si eu nevoie de putin ajutor. cineva care se pricepe mai bine decat mine, imi poate spune si mie, cu ocazia asta ce trebuie sa mai schimb (in afara de garniturile de rigoare). si daca mai stie careva un site de unde sa pot comanda aceste piese... cu cat o fac mai repede cu atat mai bine. a fost si este prima mea dragoste si in plus chiar imi place cum arata si cum merge. acum stau in casa cu carburatorii, carenele si alte piese si sasiul afara, mai ceva ca la service. deci?...ma ajuta si pe mine careva?.. :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! am si eu un diversion de 600 si de curand (dam de la inceputul iernii) sa ii fac segmentarea. bun...am desfacut motoru (cam acum 3 4 luni :baldy: ) si acum sa schimb segmentii. am fost sa ordinez dar cand am auzit ce preturi au astia pe aici (Italia) m'am :yikes: :moron: . acum am si eu nevoie de putin ajutor. cineva care se pricepe mai bine decat mine, imi poate spune si mie, cu ocazia asta ce trebuie sa mai schimb (in afara de garniturile de rigoare). si daca mai stie careva un site de unde sa pot comanda aceste piese... cu cat o fac mai repede cu atat mai bine. a fost si este prima mea dragoste si in plus chiar imi place cum arata si cum merge. acum stau in casa cu carburatorii, carenele si alte piese si sasiul afara, mai ceva ca la service. deci?...ma ajuta si pe mine careva?.. :cheers: :cheers:

Salut. Cu ocazia asta ti-as recomanda sa schimbi si lantul primar (acesta) astfel dispare zgomotul specific acel zornait sau cum vrei sa-l numesti, pe langa asta verifica lantul de distributie sa nu fie prea lung deja, uitata-te bine si la toti rulmentii si/sau semeringuri acuma este timpul de a le schimba daca prezinta deteriorari, de asemenea uita-te si la rotile dintate din cutia de viteza sa nu prezinte uzura prea mare.Pentru piese iti recomand ebay.de sau ebay.uk sau ebay.it alte surse doar dezmembrari , de piese noi nici nu e vorba valoreaza greutatea lor in aur! Spor la reconditionat tine-ne la curent cum avansezi.

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cu ocazia asta ti-as recomanda sa schimbi si lantul primar (acesta) astfel dispare zgomotul specific acel zornait sau cum vrei sa-l numesti, pe langa asta verifica lantul de distributie sa nu fie prea lung deja, uitata-te bine si la toti rulmentii si/sau semeringuri acuma este timpul de a le schimba daca prezinta deteriorari, de asemenea uita-te si la rotile dintate din cutia de viteza sa nu prezinte uzura prea mare.Pentru piese iti recomand ebay.de sau ebay.uk sau ebay.it alte surse doar dezmembrari , de piese noi nici nu e vorba valoreaza greutatea lor in aur! Spor la reconditionat tine-ne la curent cum avansezi.

sper sa incep peste cateva luni 2-3... pe mine m;ar fi interesat cam cat costa segmentii si garniturile dintre "blocuri" in romanica... ca al aspect nu cred ca am sanse la dezmembrari pt ca nu am ce sa caut acolo, tinand cont de ce piese am nevoie. in cutie nu umblu...mere prea bine. lantul primar e in stare buna, deci, nici asta. rulmenti si alte chestii de genu momentan nu am nevoie. eu l'am desfacut doar pentru segmentare si cam atat. si sincer sper ca doar atat sa fiu nevoit sa fac. oricum merci de sfaturi. cand am sa incep lucru am sa scriu ceva pe aici. sfaturi cer, si tot scriu eu ceva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa incep peste cateva luni 2-3... pe mine m;ar fi interesat cam cat costa segmentii si garniturile dintre "blocuri" in romanica... ca al aspect nu cred ca am sanse la dezmembrari pt ca nu am ce sa caut acolo, tinand cont de ce piese am nevoie. in cutie nu umblu...mere prea bine. lantul primar e in stare buna, deci, nici asta. rulmenti si alte chestii de genu momentan nu am nevoie. eu l'am desfacut doar pentru segmentare si cam atat. si sincer sper ca doar atat sa fiu nevoit sa fac. oricum merci de sfaturi. cand am sa incep lucru am sa scriu ceva pe aici. sfaturi cer, si tot scriu eu ceva :cheers:

Segmentii ii vrei noi? gasesti pe ebay segmenti buni la km acceptabili care nici nu papa ulei....in alta ordine de ideei garniturile pentru blocul motor costa in jur de 100 euro tot pe ebay mai ieftin de atat nu gasesti nici in RO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Segmentii ii vrei noi? gasesti pe ebay segmenti buni la km acceptabili care nici nu papa ulei....in alta ordine de ideei garniturile pentru blocul motor costa in jur de 100 euro tot pe ebay mai ieftin de atat nu gasesti nici in RO.

 

sa inteleg ca tu imi recomanzi sa iau tot ce am nevoie de pe ebay... am sa arunc un ochi si pe acolo. tu ai avut prob cu segmentii? si daca da, ai luat SH de pe ebay?... eu prefer macar segmentii sa fie noi, ca si garniturile de altfel. in rest, daca mai am nevoie de ceva, iau si SH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e faza cu segmenții second?Ăștia nu se fac la cote de uzură?

Câți km are motoru?La pastilele de supape te-ai uitat?

 

treaba cu segmentii SH nu stiu cum sta...inca nu m'am interesat dar am sa o fac cat de curand. la supape inca nu m'am uitat. nu prea m'am uitat la nimic, doar l'am desfacut si lasat asa. sper doar sa pot sa incep treaba cat mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut baieti. Imi puteti recomanda ceva mansoane de calitate si care sa se "incadreze" bine pe Diversion? Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata fain, mi-ai varat cuiul. Dar sunt suspect de ieftine :unsure:

Sunt la un pret corect! :bigstar: totusi nu sunt mare lucru.

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e la 60 de lei :cheers:

 

Acum o intrebare: ce placute spate se potrivesc la motocicletele noastre? Un cod, ceva....

Pentu modelul cu disc simplu pe fata , dimensiunile placutelor de frana sunt:

-fata 102,1 x 40,9 x 10 mm cod 2391 marca carbone lorraine

-spate 68 x 56,5 x 9 mm cod 2301 marca carbone lorraine

Eu pe acestea le folosesc si sunt foarte multumit!

Alte variante ferodo , ebc , sbs

trw NU ! scartaie si se consuma repede.

Placutele poti sa le comanzi aici! au preturi ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, in legatura cu baba mea... stie careva care e cota sogmentilor originali la un 600cm...?

si daca acea cota, se poate modifica prin uzura pistoanelor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un raspuns la intrebarea asta se poate?

 

http://yamahadiversi...speed-video#211

Limitarea se scoate inlocuind stutzurile de admisie (sau cum s-or numii ele) cele limitate arata asa (click (37kw) iar cele nelimitate click (45kw) se vede ca prin cele limitate nu trece atata aer. Acest sistem de limitare este cel mai des folosit dar exista si varianta sa fie limitat prin jiglere (carburi) unde e mai complicat. In orice caz daca se scoate limitarea trebuie refacut amestecul de aer-benzina implicit consumul astea nu ti le face nimeni fara o curatare si sincronizare de carburatoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vinde yamaha xj 600 n, 49600 km, o vand pt ca vreau mai mare,

arata si merge f bine, nu trebuie schimbat la ea nimic, 1950 e,sibiu

0746777860

post-32029-0-95467200-1314291027_thumb.jpg

post-32029-0-74608200-1314291041_thumb.jpg

post-32029-0-75591600-1314291060_thumb.jpg

post-32029-0-56247900-1314291073_thumb.jpg

Editat de 07ary
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Un singur lucru nu imi place la mobra mea si anume ca nu am indicator de benzina.

 

Poate raman pe Cotroceni pe deal in urcare fara benzina, ar fi ceva :angryfire:

 

Lasand gluma la o parte mi-oi da si eu seama cand sunt aproape de 0 numai ca este o chestie neplacuta sa nu stiu eu exact ce si cum ...:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un singur lucru nu imi place la mobra mea si anume ca nu am indicator de benzina.

 

Poate raman pe Cotroceni pe deal in urcare fara benzina, ar fi ceva :angryfire:

 

Lasand gluma la o parte mi-oi da si eu seama cand sunt aproape de 0 numai ca este o chestie neplacuta sa nu stiu eu exact ce si cum ...:what:

Trebuie sa ti minte! adica faci consumul , vezi cat iti ia in mediul urban si dupaceia in functie de cat alimentezi stii cati km poti sa parcurgi.

Pentru situatii de urgenta ai rezerva ( vreo 3 litri) vezi la robinet iti si arata "RES" , in mod uzual trebuie sa fie pe "ON"

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ti minte! adica faci consumul , vezi cat iti ia in mediul urban si dupaceia in functie de cat alimentezi stii cati km poti sa parcurgi.

Pentru situatii de urgenta ai rezerva ( vreo 3 litri) vezi la robinet iti si arata "RES" , in mod uzual trebuie sa fie pe "ON"

 

 

Mi-a vis baiatu ca la 10l am 150 de km in oras ( parca asa mi a zis ) si da rezerva e pe on ! :rolleyes: Inseamna ca am un consum de 7 e mult ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...