Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am de gand,in viitorul apropiat sa imi servisez furca. Are idee cineva idee ce dimensiuni trebuie pentru simeringuri,ca am comandat odata de pe net,si mi-o venit alte dimensiuni,chiar daca am specificat modelul si anul motorului.

7346497M du-te la orice magazin de piese auto (la Alin daca esti din Lapus) si zi-i sati comande de la autototal codul care ti l-am zis; sunt vreo 25 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am si eu o intrebare: stie cineva cum se desface cutia de viteze?

Trebuie dasfacut tot motoru pentru a scoate cele doua axe ci pinioane din citie, sau are acces prin alta parte.

Se poate face acasa sau trebuie neaparat un mecanic experimentat.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am si eu o intrebare: stie cineva cum se desface cutia de viteze?

Trebuie dasfacut tot motoru pentru a scoate cele doua axe ci pinioane din citie, sau are acces prin alta parte.

Se poate face acasa sau trebuie neaparat un mecanic experimentat.

Multumesc!

Lucrezi mai bine daca dai motorul jos, chinuit poti si motorul pe cadru Editat de djdee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrezi mai bine daca dai motorul jos, chinuit poti si motorul pe cadru

Dar trebuie desfacut motorul tot, luata chiuloasa jos, si sa ajungi pana la vibrochen?

Sau se poate desface de jos, de la baia de ulei.

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie desfacut tot motorul ca sa ajungi la cutia de viteze. Sau, cu alte cuvinte, "rupt" blocul motor in doua. Deci, da, trebuie data jos chiuloasa, cilindrii, tot. Este o operatie costisitoare pentru ca sigur vei gasi inauntru multe surprize. Vezi ce faci! Noteaza fiecare surub, pozele sunt sfinte iar garniturile... eu zic sa cumperi un set de garnituri din start. Mai departe, cum ti-o fi soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate pune cineva o poza de melc chilometraj? am ansamblat pe al meu si inume, am pus saiba de metal dupa care pinionul alb de plastic si atat. Nu are nimic deasupra? Bine, am pus eu vaselina, rosie - e buna?, dar zic hai sa verific cu voi.

Merci!

Editat de predrag80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am doua roti fata si la nici una nu am vazut nicu un pinion. Rulment, o saiba metal , inca o saiba cu doua urechi , un simeribg si melcul asra e ordinea la mine. Pun si o poza dar nu cred k te ajuta.

post-69109-0-52053400-1433017219_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cum pot reface filet stricat la surubul ce tine tija ambreiaj?

Am mai gasit la oala de ambreiaj un surub care nu este original.Unde as putea gasi suruburi din acestea?

Pun si citeva poze:

WytLcxr.jpg

zowVggV.jpg

Si o intrebare offtopic: Ce rol au cele doua semne de pe oala si racul cu discuri?...scuze nu stiu denumirea exacta in romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bun zic eu.Stii cind ai peste 90 grade inseamna ca e o problema.Oricum la mine nu a depasit niciodata 80 grade pe timp vara in oras.

La problema mea nu ma poate ajuta nimeni?

Din ce am cititi o bucsa de bronz ar merge acolo.

Am gasit un surub m6 care vad ca prinde cit de cit.

Ma gindesc sa-l fac la strung ca cel original si apoi pus niste cilti plus poxipol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bun zic eu.Stii cind ai peste 90 grade inseamna ca e o problema.Oricum la mine nu a depasit niciodata 80 grade pe timp vara in oras.

La problema mea nu ma poate ajuta nimeni?

Din ce am cititi o bucsa de bronz ar merge acolo.

Am gasit un surub m6 care vad ca prinde cit de cit.

Ma gindesc sa-l fac la strung ca cel original si apoi pus niste cilti plus poxipol.

Este kit reparatie filet, daca vrei sa faci o treaba buna. Ii spune VCOIL, se gaseste la noi in tara. Si poti pune surubul oem http://www.shop4fasteners.co.uk/thread-repair-inserts/metric-thread-repair-inserts/v-coil-metric-thread-repair-insert-workshop-kits-machine-use/c-24/p-1891
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi dau seama de la ce este.Cred ca asa a fost din fabrica.In interior nu atinge nicaieri la capac.

Ms pt info djdee.

» Post actualizat in 31 May 2015 19:42

Am gasit si la Yato chit reparatie filete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am doua roti fata si la nici una nu am vazut nicu un pinion. Rulment, o saiba metal , inca o saiba cu doua urechi , un simeribg si melcul asra e ordinea la mine. Pun si o poza dar nu cred k te ajuta.

 

Ma refeream la componentele melcului. Daca ai desfacut melcul, inauntru are o saiba dupa care vine acel pinion din plastic alb si mai departe nu stiu daca mai vine ceva sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma indoiesc ca a fost asa,se vede clar ca a frecat pe acolo. Nu stiu cum ii la a mea :)) Dar cu ce ocazie ai desfacut ambreiajul?

Nu mai tinea ca inainte.Am gasit doua suruburi de la oala slabite.Acum nu stiu daca e de la ele sau din cauza uleiului.voi vedea dupa ce montez cum se prezinta.Discurile sunt in limite deci nu poate fi vorba de acolo.

» Post actualizat in 03 Jun 2015 19:00

Este o schimbare mare.Acum se simte diferenta!

Uleiul care l-am pus semisintetic m-a tinut mai putin ca cel sintetic.Acesta era ca apa dupa un an de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...