Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Am renuntat pentru ca vreau mai mult confort pentru mine si pentru pasager pe distante mai mari, posibilitatea incarcarii motorului cu bagajele aferente unei excursii, garda la sol mai mare si suspensiile mai moi (nu mai simti chiar fiecare denivelare de pe drum), consumul un pic mai mic.

Sa nu fiu inteles gresit... daca mi-as permite nu as ezita sa am in garaj un speed, de asemenea ar fi bun un enduro si un chopper. Fiecare are farmecul lui, dar acum am ales ceva practic, un compromis care sa se potriveasca cu ce vreau eu acum: km multi, peisaje, bucuria de a imparti cu cineva toate astea, manevrabilitate si confort.

Toate cele bune!

km cat mai multi fara fara incidente !!!

 

Salve

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din scurta mea experienta moto am ajuns la concluzia, si vad ca nu sunt singurul, ca un touring e cea mai buna alegere pentru romania. Nu stiu voi dar eu nu am reusit sa gasesc inca 500 m de asfalt perfect, asa ca-n germania sau alte tari civilizate, am intrebat pe ceva post cum reusesc sa se dea cei cu vitezanele prin romania, ca sincer eu nu inteleg.. cand zic sa te dai inteleg sa te dai in regimul in care a fost proiectat motoru sa mearga. Poti sa-ti iei un lamborghini si sa te dai cu el la 40 la ora prin ambuteiajele din bucale, da nu cred ca ai nici o placere din chestia asta.. la fel si cu vitezanele si super sportivele, hai ca in bucuresti mai inteleg, ca aveti circuitul ala acolo dar pe cei din tara... (eu vb aici dpdv practic, nu vb de pasiune, chestia asta nu se discuta) Pana invata romanii sa faca sosele, de fapt sa dea banii pe sosele si nu pe comisioane la unii si la altii, touring enduro rules pe strazile din minunata romanica.

 

Asfalt uscat.

Editat de ionut007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din scurta mea experienta moto am ajuns la concluzia, si vad ca nu sunt singurul, ca un touring e cea mai .... Pana invata romanii sa faca sosele, de fapt sa dea banii pe sosele si nu pe comisioane la unii si la altii, touring enduro rules pe strazile din minunata romanica.

 

Asfalt uscat.

mai este un pana, se obisnuiesc soferii cu motociclete .... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am renuntat pentru ca vreau mai mult confort pentru mine si pentru pasager pe distante mai mari, posibilitatea incarcarii motorului cu bagajele aferente unei excursii, garda la sol mai mare si suspensiile mai moi (nu mai simti chiar fiecare denivelare de pe drum), consumul un pic mai mic.

Sa nu fiu inteles gresit... daca mi-as permite nu as ezita sa am in garaj un speed, de asemenea ar fi bun un enduro si un chopper. Fiecare are farmecul lui, dar acum am ales ceva practic, un compromis care sa se potriveasca cu ce vreau eu acum: km multi, peisaje, bucuria de a imparti cu cineva toate astea, manevrabilitate si confort.

Toate cele bune!

 

 

uite un xj cu care am facut cam ce vrei si tu sa faci

/index.php?...c=54404&hl=

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite un xj cu care am facut cam ce vrei si tu sa faci

/index.php?...c=54404&hl=

succes

 

 

Salutare!

 

De sambata sunt posesorul unui superb yamaha xj600s. L-am luat din Galati de la Mihai Sarghe caruia vreau sa-i multumesc pentru tot (primire, punctualitate, corectitudine si multe altele), este un om pe care ma bucur ca il cunosc. Va astept pe la mine ca am ramas dator cu :banana: !

Drumul de intoarcere acasa a fost prin muntii Dobrogei, pe la Macin asa ca am trecut cu bacul (ultima cursa), ajungand pe malul celalalt la ora 21. Initial planuisem sa ne oprim si sa campam undeva la cort, dar fiindca oboseala nu si-a facut aparitia, am preferat sa mergem mai departe singurele opriri fiind pentru o ciorba de burta, o bere fara alcool si o cafea la un han proaspat renovat si la peco in Constanta unde am facut plinul din nou si am constatat un cosum de aprox. 4 la suta :smoke: . Am fost surprins de cat de lin este motorul la 5000 rpm si cat de bine si firesc te simti pe el. Pot spune ca am gasit motocicleta potrivita pentru mine.

:laugh: Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

De sambata sunt posesorul unui superb yamaha xj600s. L-am luat din Galati de la Mihai Sarghe caruia vreau sa-i multumesc pentru tot (primire, punctualitate, corectitudine si multe altele), este un om pe care ma bucur ca il cunosc. Va astept pe la mine ca am ramas dator cu :banana: !

Drumul de intoarcere acasa a fost prin muntii Dobrogei, pe la Macin asa ca am trecut cu bacul (ultima cursa), ajungand pe malul celalalt la ora 21. Initial planuisem sa ne oprim si sa campam undeva la cort, dar fiindca oboseala nu si-a facut aparitia, am preferat sa mergem mai departe singurele opriri fiind pentru o ciorba de burta, o bere fara alcool si o cafea la un han proaspat renovat si la peco in Constanta unde am facut plinul din nou si am constatat un cosum de aprox. 4 la suta :smoke: . Am fost surprins de cat de lin este motorul la 5000 rpm si cat de bine si firesc te simti pe el. Pot spune ca am gasit motocicleta potrivita pentru mine.

:laugh: Toate cele bune!

 

Sa-l folosesti sanatos si sa te poarte numai pe unde vrei..

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

man asa ar trebui sa fie toti dar...Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea ca motorul va avea sigur grija de tine!

 

 

 

De sambata sunt posesorul unui superb yamaha xj600s. L-am luat din Galati de la Mihai Sarghe caruia vreau sa-i multumesc pentru tot (primire, punctualitate, corectitudine si multe altele), este un om pe care ma bucur ca il cunosc. Va astept pe la mine ca am ramas dator cu :banana: !

Drumul de intoarcere acasa a fost prin muntii Dobrogei, pe la Macin asa ca am trecut cu bacul (ultima cursa), ajungand pe malul celalalt la ora 21. Initial planuisem sa ne oprim si sa campam undeva la cort, dar fiindca oboseala nu si-a facut aparitia, am preferat sa mergem mai departe singurele opriri fiind pentru o ciorba de burta, o bere fara alcool si o cafea la un han proaspat renovat si la peco in Constanta unde am facut plinul din nou si am constatat un cosum de aprox. 4 la suta :smoke: . Am fost surprins de cat de lin este motorul la 5000 rpm si cat de bine si firesc te simti pe el. Pot spune ca am gasit motocicleta potrivita pentru mine.

:laugh: Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

.............. la peco in Constanta unde am facut plinul din nou si am constatat un cosum de aprox. 4 la suta :D . ...................

asa ca kestie mai intreb si eu ceva de la voi.

consum mediu?

Al meu cand le-am adus din germania mergea bine (cicca 50 cai ) si avea consum 4,5-5 la 90-100 , dar max 5,8 la 140-160.

Dupa acela s-a mai stricat lucruri la carburator (membrane , garnituri ).

Cand am dus la reparat, baiatu se mirea ce diuze mici are.(areau STAS dupa manualaul de service ).

Dupa ce la facut carburatorul si la reglat , consumul e cam 5-5,6 la 100-120 (numai cu 2 persoane am umblat in ultima vreme ).

DAR !!!

daca vreau o ridic pe o roata doar din acceleratie !!

e ceva obisnuit acest lucru sau a nimerit ceva bine?

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu, in turul pe care l-am facut prin tara, a consumat cam 4,7 -4,8/100 km, cu pasager si bagaje gramada + serpentine pe 70 % din drum

in rest, la drum intins cu 2 pers fara bagaj 120-130 km/h ia cam 4,2

in oras ia 7 l/100 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreau o ridic pe o roata doar din acceleratie !!

e ceva obisnuit acest lucru sau a nimerit ceva bine?

:cheers:

cum ? :D

 

eu am incercat sa o ridic pe o roata dar merge doar la viteza f mica si ca sa o ridic tre sa ii dau un sprit scurt si dupa acel sprit imediat o accelerare puternica .

tu ai alta tehnica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ? :cheers:

 

eu am incercat sa o ridic pe o roata dar merge doar la viteza f mica si ca sa o ridic tre sa ii dau un sprit scurt si dupa acel sprit imediat o accelerare puternica .

tu ai alta tehnica ?

cam asta e tehnica

doar nu ma crede lumea ca fara ambreaj se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata si duminica am fost pe meleaguri dobrogene intr-o plimbare de weekend: Mangalia - Negru Voda - Baneasa - Ion Corvin (pestera Sf. Andrei) - Adamclisi (cetatea Adamclisi si monumentul) - Basarabi - Constanta - Eforie Nord - Techirghiol - Mangalia in total cam 280 de km cu peisaje superbe. Imi pare rau ca nu am avut aparat foto, dar poate data viitoare.

Diversion - un motor polivalent ce mi se potriveste ca o manusa.

In legatura cu consumul... 4,07 % in conditiile oferite de drum: mai incet in localitati si pe drumurile accidentate si mai "in viteza" unde s-a putut, cu precizarea ca in oras cu pasager mi-a luat 6,5 %.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vineri sunt si eu mandru proprietar de XJ :crack:

Poze aici: /index.php?...c=55508&hl=

 

Am totusi o problema cu cauciucurile.

In carte scrie 90/90 fata, 110/90 spate, iar eu am 100/90, respectiv 120/90.

Trebuie sa fac identificarea si am inteles ca aici la Bucuresti te respinge daca nu ai cauciucurile exact ca in carte :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vineri sunt si eu mandru proprietar de XJ :crack:

Poze aici: /index.php?...c=55508&hl=

 

Am totusi o problema cu cauciucurile.

In carte scrie 90/90 fata, 110/90 spate, iar eu am 100/90, respectiv 120/90.

Trebuie sa fac identificarea si am inteles ca aici la Bucuresti te respinge daca nu ai cauciucurile exact ca in carte :crack:

fa o poza cu cartea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,astea-s dimensiunile la XJ,120 are pe spate diversionul din ce stiu eu.Invatatura de minte!Cand cumperi utilajul verifici sa corespunda dimensiunile din carte/cert. inm cu cele de pe gumele din dotare.Daca nu corespund le scazi la pret.Sa se invete rumanu' sa nu mai faca customuri si sa cumpere ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...

mai stiu io un scuter de 600 vopsit galben cu spray-ul....

tot custom se poate zice ca e...

 

 

Vopsit cu spray-ul,trafaletul sau cu ce vrei tu, mopedul a trecut prin RAR,fara nici un fel de probleme sau spagi.Schimbarea culorii e ceva legal,ce nu necesita omologare individuala.Au fost necesari 7 roni si ceva pt. "modificari in CIV".Acu' daca tot suntem offtopic ar fi bine sa-l inveti pe Tico,asa ca intre yamahisti cum sa rezolve problema,nu de alta dar ai experienta in a trece RAR-ul cu roti ce nu au nici macar acelasi R sa nu mai vorbim de latimi si inaltimi. :crack:

 

Apropo de Yamaha XJ - pareri pro si contra: Tico a caracterizat perfect(zic eu!) in topicul facut de el, modelul 51J. :crack: Asta daca se doresc si pareri contra.

 

PS.Am vazut ca de fiecare data incerci sa compari yamaha xj cu gilera mea.Cine a initiat topicul nu cred ca a urmarit treaba asta.In primul rand e dificila comparatia fiind 2 motociclete foarte diferite.Dar daca vrei tu,te astept cu argumente.Personal nu regret ca am trecut de la XJ la Rc600 ca daca ar fi asa m-as agita sa trec inapoi la fel de mult cum m-am zbatut sa trec la asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand cumperi utilajul verifici sa corespunda dimensiunile din carte/cert. inm cu cele de pe gumele din dotare.Daca nu corespund le scazi la pret.

 

Asa am si facut, am stiut in ce ma bag :crack:

 

Nu romanul a facut customuri, ci italianul. E posibil sa fi fost omologata acolo cu cauciucuri mai mari, sau la ei sa nu conteze 1cm. Cand se aduce in tara, RAR-ul scrie in carte valoarea de "catalog", nu conteaza cum era in actele de dincolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopsit cu spray-ul,trafaletul sau cu ce vrei tu, mopedul a trecut prin RAR,fara nici un fel de probleme sau spagi.Schimbarea culorii e ceva legal,ce nu necesita omologare individuala.Au fost necesari 7 roni si ceva pt. "modificari in CIV".Acu' daca tot suntem offtopic ar fi bine sa-l inveti pe Tico,asa ca intre yamahisti cum sa rezolve problema,nu de alta dar ai experienta in a trece RAR-ul cu roti ce nu au nici macar acelasi R sa nu mai vorbim de latimi si inaltimi. :crack:

 

Apropo de Yamaha XJ - pareri pro si contra: Tico a caracterizat perfect(zic eu!) in topicul facut de el, modelul 51J. :crack: Asta daca se doresc si pareri contra.

 

PS.Am vazut ca de fiecare data incerci sa compari yamaha xj cu gilera mea.Cine a initiat topicul nu cred ca a urmarit treaba asta.In primul rand e dificila comparatia fiind 2 motociclete foarte diferite.Dar daca vrei tu,te astept cu argumente.Personal nu regret ca am trecut de la XJ la Rc600 ca daca ar fi asa m-as agita sa trec inapoi la fel de mult cum m-am zbatut sa trec la asta.

 

 

cam off-topic, dar ma rog...

nu stiu insa ce mai cauti tu pe topicul asta...... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa fim on-topic!Pareri despre XJ 600 51J(eu asta am avut-o):

Contra: instabilitate(te bate vantul in stil barbar,fuge foarte usor spatele, la denivelari luate in lung Dumnezeu cu mila), ambreiajul merge greu indiferent cat de bine e uns cablul asa ca in oras faci un antebrat de culturist, intra si iese relativ greu din viteze, neutralul il cauti nu gluma, racire asa si asa(aer + ulei), rapoartele cam ciudate in cutie(aveam senzatia ca mestec cam degeaba in cutie- diferente mici intre treptele de viteza), regulatorul de tensiune cam prost racit =>in oras sanse mari sa crape, cam la toate roncane distributia, oglinzile retrovizoare egale cu 0, semnalele prea in afara(cand cade le face praf si nu-s chiar ieftine).S-ar mai adauga costul ceva mai ridicat specific unui motor in 4 cilindrii(bujii,carbelitoare) si neseriozitatea reprezentantei(nu ca ar fi numai cazul yamaha,dar...este si asta un minus).

Pro: consum redus(mie asa mi s-a parut, in comparatie cu alte motoare de 600),indicator de nivel la benzina, este un motor rezistent(cica daca ai grija de el trece lejer 100000 de km),raport calitate/pret destul de bun.

Daca mai imi aduc aminte si alte aspecte completez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...