Sari la conținut

Motociclismul in anotimpul rece


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Intalniri si excursii in extrasezon

 

Noiembrie-martie, o perioada de aproape jumatate de an blocata pentru motociclism.

Ne-am lamurit ca motociclismul face bine organismului:

1. ne scapa de stres

2. scade tensiunea arteriala, util dupa o varsta

3. scade glicemia, util pentru multi

 

Mai sunt si alte efecte benefice, fara indoiala.

Daca am realizat avantajele motociclismului, dece sa renuntam in anotimpul rece?

 

Veniti cu niste idei, cat ar fi de fanteziste.

Ex:

1. Excursii spre sud sau in tarile calde

2. Stabilirea eficacitatii windscreen-ului, a manerelor incalzite, etc

3. Echipament de anotimp rece

4. Urmarit perioadele anuntate ca uscate si organizat actiuni

5. Transport pe remorci in zone favorabile.

6. Studiul posibilitatilor de carosare partiala a motocicletei

7. ?

8. ?

 

Cred ca nu sunt singurul care le va sprijini.

 

Vara, initiativele sunt usor de luat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. ne scapa de stres

Pana ajungi sa dai de asigurari si service-uri moto ca atunci recuperezi tot stresul.

 

2. scade tensiunea arteriala, util dupa o varsta

Da, dar o creste pe aia familiala, periculos dupa o varsta.

 

3. scade glicemia, util pentru multi

Ce-i aia?

 

Veniti cu niste idei, cat ar fi de fanteziste.

Ex:

1. Excursii spre sud sau in tarile calde

Egipt, Iordania sau ... Iran. B)

3. Echipament de anotimp rece

Maieu, boxeri si o camera cu calorifer incins.

4. Urmarit perioadele anuntate ca uscate si organizat actiuni

Daca te iei dupa mass-media romaneasca, in weekenduri iarna doar ninge si vara e doar soare.

5. Transport pe remorci in zone favorabile.

Daca e zapada suficient de adanca sau gheata suficient de tare, poti sa-ti legi motorul de Logan si sa-l duci taras oriunde, fara nici o remorca.

6. Studiul posibilitatilor de carosare partiala a motocicletei

 

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am cateva idei, deja puse in practica, pe vreme ploioasa si friguroasa...

pe 30 oct am facut o excursie in grecia bucuresti - kalampaka ( manastirile de la meteora)

de la ruse pana la kulata , m-a plouat de m-a rupt,,

iata echipamentul "profesional" care a facut fata cu succes

 

-pantalonii din poza au lungimea totala de 200 cm, material impermeabil cauciucat, surplusul se trage peste incaltaminte si se prinde cu un elastic cusut, in forma de cerc. Avantajul este ca pantalonii pot fi trasi si pliati in zona gambei, atunci cand nu ploua, si protejeaza termic,,,

- U ul acela este un bonus de la petrom, o chestie gomflabila pe care se aseaza capul,,,se aseaza la gat, cu deschizatura spre inapoi, si se asigura cu o sforicica de gaica de la costum,,,la viteze de 130 km h protejeaza de vant si ploaie f bine, mai ales daca porti un hanorac luat cu fata in spate, astfel incat gluga hanoracului sa se afle in fata,,,protejeaza gatul foarte bine

- manusile sunt impermeabile, pt electricieni, luate de la un magazin de protectia muncii, pe sub ele se poarta manusi textile, daca mai ai si manere incalzite esti rege,,,

- cand am ajuns la greci , unde nu mai ploua, am facut o pauza sa evaluez "pagubele". N-am avut nici o picatura la costum, la pantaloni sau manusi

post-45187-1257344244_thumb.jpg

post-45187-1257344265_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) exista set pentru moto, suficient de bun, acum la oferta: http://www.louis.de/_308d6f3e271ef29c75c9c...artnr_gr=205042

 

2) U-ul ala e perna de dormit in masina/avion, se gaseste si-n supermarketuri la raionul auto. Am auzit de metoda aia dar n-am incercat-o. Unele casti au windstopper inclus si asta cred ca bate tot la protectia anti-zgomot si termic:

 

 

 

3) Exista manusi moto draci-tex, suficient de bune, impermeabile dar totusi cat de cat "respirabile". Pentru ca daca ai transpirat in alea de sudura, ingheti.

 

Oricum, apreciez ingenuitatea, 99% din bikeri sunt convinsi ca "daca nu e de moto atunci nu e bun" si in loc sa ia o geaca de la protectia muncii, ieftina, calduroasa si impermeabila, merg cu foi de cepe pe ei doar ca scrie pe ele "Zuper Biker Inside".

 

Apropo, Hornbach si Metro au raioane de protectia muncii interesante, la Hornbach gasesti vreo 4 tipuri de dopuri de urechi, pantaloni impermeabili, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) exista set pentru moto, suficient de bun, acum la oferta: http://www.louis.de/_308d6f3e271ef29c75c9c...artnr_gr=205042

 

2) U-ul ala e perna de dormit in masina/avion, se gaseste si-n supermarketuri la raionul auto. Am auzit de metoda aia dar n-am incercat-o. Unele casti au windstopper inclus si asta cred ca bate tot la protectia anti-zgomot si termic:

 

 

 

3) Exista manusi moto draci-tex, suficient de bune, impermeabile dar totusi cat de cat "respirabile". Pentru ca daca ai transpirat in alea de sudura, ingheti.

 

Oricum, apreciez ingenuitatea, 99% din bikeri sunt convinsi ca "daca nu e de moto atunci nu e bun" si in loc sa ia o geaca de la protectia muncii, ieftina, calduroasa si impermeabila, merg cu foi de cepe pe ei doar ca scrie pe ele "Zuper Biker Inside".

 

Apropo, Hornbach si Metro au raioane de protectia muncii interesante, la Hornbach gasesti vreo 4 tipuri de dopuri de urechi, pantaloni impermeabili, etc.

 

 

vreau si eu windstopper , dar separat de casca exista ? daca da, unde ai vazut ? U ul este o idee pe care am mai incercat-o si a fost eficient,este o tiganie , recunosc,,,, fara sa stiu ca exista astfel de wind stopper

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, fara suparare, nu sunt avocatul d-lui Constantin dar sunt convins ca a deschis topicul in cu totul alte scopuri decat ceea ce vorbiti voi aici; era vorba de calatorii serioase, in zone mai indepartate si mai calde de exemplu iar cand a spus de echipament pt vreme rece, nu cred ca s-a referit la tiganii/incropeli/protectia muncii si alte aiureli de la Hornbach pt care exista deja topicul de la "Discutii generale despre motociclism" si pt care nu are rost sa deschideti iar discutii/dialoguri interminabile si aici.

Eu cred ca dansul s-a referit la echipament MOTO de iarna... da, chiar daca e mai scump, exista si asa ceva, nu numai "foite de ceapa" cum ati spus mai sus... deci, nu-i stricati topicul omului ca e pacat!

 

(acuma nu sariti la gatul meu ca nu o sa faceti decat sa va adanciti si mai rau in off-topic)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu windstopper , dar separat de casca exista ? daca da, unde ai vazut ? U ul este o idee pe care am mai incercat-o si a fost eficient,este o tiganie , recunosc,,,, fara sa stiu ca exista astfel de wind stopper

Cateva aici, cu cagula aici.

 

Dar daca nu-s lipite de buza castii atunci lasa aerul sa intre in interiorul castii si apare zgomotul de rigoare. Deci ori cu perna aia, ori cu casca cu windstopper inclus, ori cu dopuri in urechi.

 

PS: n-ar trebui mutat topicul? Oricum n-a inceput ca o excursie.

Mesaj completat

cand a spus de echipament pt vreme rece, nu cred ca s-a referit la tiganii/incropeli/protectia muncii si alte aiureli de la Hornbach pt care exista deja topicul de la "Discutii generale despre motociclism" si pt care nu are rost sa deschideti iar discutii/dialoguri interminabile si aici.

Eu cred ca dansul s-a referit la echipament MOTO de iarna... da, chiar daca e mai scump, exista si asa ceva, nu numai "foite de ceapa" cum ati spus mai sus... deci, nu-i stricati topicul omului ca e pacat!

Pai e LMCB ca daca ai bani fara numar gasesti orice pentru orice. Te duci cu cateva mii de euro intr-un magazin moto occidental si iesi windproof, waterproof, idiotlooklikeproof, klima, draci-tex si moda 2010. Dar cum la noi sunt multi al caror motor e mai ieftin decat un echipament complet bun de moto, nu strica niste sfaturi gen "daca tot n-ai bani de ceva dedicat, ia-ti macar ceva ok, nu teapa pe care scrie Pentru Motoidioti Snobi".

 

Crezi ca daca faci apologia costumelor de sute sau mii de euro o sa se imbogateasca automat toti riderii mioritici? Crezi ca din zgarcenie nu dau banii pe ceva bun? Nu, din saracie combinata cu snobism, si asta n-o combati cu sfaturi gen "ia-ti ceva bun si musai scump ca ieftin si bun nu exista".

 

Cand Romania o sa puna gheara pe petrolul, sistemul bancar si al materialelor de constructii al Austriei atunci s-ar putea sa se inverseze situatia si sa dea austriecii comenzi la magazinele online romanesti de materiale de protectia munci. Dar asta-i alt basm. Offtopic. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il sustin pe adam fara sa sar la gatul nimanui,,,

sunt doar idei pt cei care au un buget limitat,,,

eu am facut aproape 2000 km in tura din grecia, (in luna oct - nov) cu costum no name si manusi de "2 lei " de la protectia muncii, costum de fas luat de la obor, am mancat conserve luate de acasa si nu mi-e rusine sa recunosc asta,,,,si m-am simtit minunat,,am vazut locuri absolut fabuloase

ma asteptam sa ma intorc acasa "varza",dar n-am nimic. Acasa, pe la 06 30 cand m-am intors, m-am uitat imediat la meteo ,,,ziceau minima de -1 grad.Minima era noaptea, bineinteles, cand m-am intors eu,,,

Placerea de a merge pe moto si a vedea locuri minunate nu ti-o poate lua nimeni, asa, cu echipament modest...

 

 

Mesaj completat

aaa, pantalonii, i-am comandata la mama B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il sustin pe adam fara sa sar la gatul nimanui,,,

sunt doar idei pt cei care au un buget limitat,,,

eu am facut aproape 2000 km in tura din grecia, (in luna oct - nov) cu costum no name si manusi de "2 lei " de la protectia muncii, costum de fas luat de la obor, am mancat conserve luate de acasa si nu mi-e rusine sa recunosc asta,,,,si m-am simtit minunat,,am vazut locuri absolut fabuloase

ma asteptam sa ma intorc acasa "varza",dar n-am nimic. Acasa, pe la 06 30 cand m-am intors, m-am uitat imediat la meteo ,,,ziceau minima de -1 grad.Minima era noaptea, bineinteles, cand m-am intors eu,,,

Placerea de a merge pe moto si a vedea locuri minunate nu ti-o poate lua nimeni, asa, cu echipament modest...

 

 

Mesaj completat

aaa, pantalonii, i-am comandata la mama B)

respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut aproape 2000 km in tura din grecia, (in luna oct - nov) cu costum no name si manusi de "2 lei " de la protectia muncii, costum de fas luat de la obor, am mancat conserve luate de acasa si nu mi-e rusine sa recunosc asta,,,,si m-am simtit minunat,,am vazut locuri absolut fabuloase

Iar altii isi iau bemveuri cu eibies de peste 1000 ml, super costum, super casca, chiloti bionici si apoi se duc in cei mai apropiati munti cu asfalt ca-n palma, se dau de 2-3 ori pe curbe si se intorc mandri acasa ca EI sunt motociclisti adevarati de cursa lunga, nu ca sarantocii ăi rumâni cu monocilindri, salarii cu doua zerouri si tupeul de a iesi in tara fara echipament incalzit integral electric. Si fac asta de mai multe ori pe ani, in aceiasi munti, si tot nu se satura de ei, pentru ca EI sunt motociclistii adevarati, EI cei care se cazeaza la 4 stele si jacuzzi cu minim 2 ore inainte de apusul soarelui, nu sarantocii care ajung acasa dupa miezul noptii. B)

 

Sa facem un exercitiu:

 

Casca SCHUBERTH C3 - 479,95 Euro

Pantaloni RUKKA 722R - 559,00 Euro

Geaca GORE-TEX RUKKA 629.00 Euro

Cizme DAYTONA TRAVEL STAR GTX - 309.95 Euro

Costum thermo - X-BIONIC de 185.00 Euro

Cagula RUKKA 40.00 Euro

Manusi RUKKA 150 Euro

 

Total 2.350 Euro, o nimica toata, doar vreo 8 salarii medii integrale pe economie din Romania. Si daca reusesti sa pui deoparte jumatate din salariu, inseamna ca-i strangi in vreo 16 luni. Si dupa ce a dat rumanul 2.350 Euro euro pe un costum de baza dar "adevarat", se suie pe un monocilindru care costa pe jumatate (doar 4 luni integrale de munca) si se da prin Alpi sa vază si el "civilizatia adevarata", nu? Sau nici motorul nu e ok si te verifica aia la cilindri cum e verificata Dacia la prezoane si daca nu-s 4 nu te lasa sa intri? Romanul care nu munceste 2-3 ani pentru bemweu nou si costum adevarat n-ar trebui lasat sa iasa din tara ca incurca traficul european, nu? :friends:

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi mah Adame, dupa ce iti cumperi un echipament ca cel specificat de tine nu iti mai iei moto cativa ani pana achiti ratele la costum ca , deh, doar nu ai cash la saltea sa-l cumperi.., si de ce nu , poti vedea tari straine in poze facute de profesionisti adica mai ceva decat daca ai vedea cu proprii tai ochi! Pai, nu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar altii isi iau bemveuri cu eibies de peste 1000 ml, super costum, super casca, chiloti bionici si apoi se duc in cei mai apropiati munti cu asfalt ca-n palma, se dau de 2-3 ori pe curbe si se intorc mandri acasa ca EI sunt motociclisti adevarati de cursa lunga, nu ca sarantocii ăi rumâni cu monocilindri, salarii cu doua zerouri si tupeul de a iesi in tara fara echipament incalzit integral electric. Si fac asta de mai multe ori pe ani, in aceiasi munti, si tot nu se satura de ei, pentru ca EI sunt motociclistii adevarati, EI cei care se cazeaza la 4 stele si jacuzzi cu minim 2 ore inainte de apusul soarelui, nu sarantocii care ajung acasa dupa miezul noptii. B)

 

Sa facem un exercitiu:

 

Casca SCHUBERTH C3 - 479,95 Euro

Pantaloni RUKKA 722R - 559,00 Euro

Geaca GORE-TEX RUKKA 629.00 Euro

Cizme DAYTONA TRAVEL STAR GTX - 309.95 Euro

Costum thermo - X-BIONIC de 185.00 Euro

Cagula RUKKA 40.00 Euro

Manusi RUKKA 150 Euro

 

Total 2.350 Euro, o nimica toata, doar vreo 8 salarii medii integrale pe economie din Romania. Si daca reusesti sa pui deoparte jumatate din salariu, inseamna ca-i strangi in vreo 16 luni. Si dupa ce a dat rumanul 2.350 Euro euro pe un costum de baza dar "adevarat", se suie pe un monocilindru care costa pe jumatate (doar 4 luni integrale de munca) si se da prin Alpi sa vază si el "civilizatia adevarata", nu? Sau nici motorul nu e ok si te verifica aia la cilindri cum e verificata Dacia la prezoane si daca nu-s 4 nu te lasa sa intri? Romanul care nu munceste 2-3 ani pentru bemweu nou si costum adevarat n-ar trebui lasat sa iasa din tara ca incurca traficul european, nu? :friends:

Se poate merge pe frig si cu echipament mai ieftin:

- Casca Caberg Justissimo ~280 Euro;

- Windstopper Vanucci de pus la gat ~ 6 Euro;

- Geaca Spool ~100 Euro;

- Pantaloni Spool ~ 80 Euro;

- Cizme RST ~ 100 Euro;

- Manusi ProBiker 60 Euro + manusi de pus sub manusi 6 Euro;

- Bluza + izmene ~ 50 Euro;

- Ciorapi de moto ProBiker 6 Euro;

- Under-jacket ~ 40 Euro.

Mie mi-a iesit socoteala pe la 750, daca pun mai multe perechi de ciorapi si de manusi de purtat sub manusi hai pana in 800 si mai am si ochelari de soare in casca aia :friends:

 

Bine, si am uitat sa mai aduag 30-40 pentru o salopeta de ploaie...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok

sa o luam metodic

 

bmw 17000 euro

cu accesorii 3000

cisme 200

costum 500

casca 200

combinezon ploaie 100

 

si inca sunt un motociclist sarac

 

pot sa ies din bucuresti pe DN1 pana la snagov

 

ps> salariu ,,,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sinteti de coma, nu mai pot de ris,,,,,,, uite socoteala mea;

 

 

Casca probyker-50 e

Manusi din piata-10 lei...{si vara imi ingheata miinile}

Geaca de piele mai lunguta..{scurta piele}

Cizme nam, dar am bocanci..{din armata si le-am schimbat talpile}

 

calcul echipament=ziceti voi ca mie mi-e rusine.

 

ies decit dumineca

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo

 

la practiker este reducere la casti alea galbene de santier

 

2 la pret de una

 

luati si pt pasager

 

Ianachimeeeeee hai o data sa ne culcam, ca la noapte ma visez cu mobra si casca de la practiker in cap B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachimeeeeee hai o data sa ne culcam, ca la noapte ma visez cu mobra si casca de la practiker in cap B)

 

mosule culcate tu ca eu maine sunt primul la coada

ca se dau si astea ca mastile de gripa ....ca painea calda

si e stoc limitat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate merge pe frig si cu echipament mai ieftin:

Eu stiu ca se poate, doar ca multi pleaca de la ideea "pe moto porti doar de moto", si dau 30 lei pe niste manusi de moto, desi alea de protectia muncii sunt 3.74 lei, dau 17 lei pe dopuri de urechi de moto desi alea de protectia muncii sunt 5.61 lei si exemplele pot continua.

 

Nu mi se pare normal sa sfatuiesti "daca nu-ti permiti echipament scump atunci stai acasa", normal ar fi "daca n-ai bani de niste dopuri profesionale de urechi cu mulaj custom din silicon moale, ia-ti macar niste dopuri de la protectia muncii decat sa nu porti deloc".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca se poate, doar ca multi pleaca de la ideea "pe moto porti doar de moto", si dau 30 lei pe niste manusi de moto, desi alea de protectia muncii sunt 3.74 lei, dau 17 lei pe dopuri de urechi de moto desi alea de protectia muncii sunt 5.61 lei si exemplele pot continua.

 

Nu mi se pare normal sa sfatuiesti "daca nu-ti permiti echipament scump atunci stai acasa", normal ar fi "daca n-ai bani de niste dopuri profesionale de urechi cu mulaj custom din silicon moale, ia-ti macar niste dopuri de la protectia muncii decat sa nu porti deloc".

 

Sa nu ignoram faptul ca pe motoreta, mai ales iarna, in afara de confort ai nevoie si de protectie. Poti purta tot soiul de toale care sa-ti tina de cald sau sa te protejeze de ploaie, de ninsoare sau de vant (cu conditia sa nu te incomodeze in pilotaj), insa combinate cu mijloace de protectie adecvate.

Exemple:

- pantalon impermeabil/captusit non-moto + genunchiere moto

- geaca impermeabila non-moto + protectii moto

 

In multe cazuri, gecile moto "all weather" (cu doua invelisuri: unul termic, celalalt impermeabil) au o problema: pe timp de iarna, odata puse toate mesadele, iti vin perfect, insa vara atarna pe tine, iar protectiile nu mai stau neam acolo unde trebuie.

 

In ceea ce priveste manusile si incaltarile e un pic mai complicat. Depinde de cata incredere ai in fortele proprii si in bulan, pentru ca mainile si picioarele sunt de obicei cele mai afectate de cazaturi usoare. Nu stiu cat te vor proteja manusile de protectie chimica din neopren in cazul unei trante pe timp de iarna, cand carosabilul iti poate rezerva destule surprize.

 

In cazul castilor, cred ca orice casca care o izolare buna contra vantului si o viziera cu tratament anti-aburire eficient, eventual pinlock, poate face fata si iarna.

 

Pentru confort termic in zona capului si a gatului se pot foarte bine utiliza si o chestie de-asta. Eu am primit una cadou (varianta Original) si e excelenta.

 

Parerea mea. :friends:

 

 

 

Mesaj completat

PS: Scuzati foamea de cuvinte. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fac si eu un calcul B)

 

Geaca incalzita Gerbing's: 199 EUR

Pantaloni incalziti Gerbing's: 199 EUR

Manusi incalzite Gerbing's: 179 EUR

Talpici incalziti, of course tot Gerbing's: 79 EUR

Controller digital single: 69 EUR

 

Total: 725 EUR (care se poate reduce la 592 EUR daca renunti la talpici si iti iei un switch on/of in loc de controllerul digital).

 

Marele avantaj este ca atat geaca cat si pantalonii se poarta pe sub echipamentul pe care il aveti deja. Si nu, nu curenteaza daca se uda :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu windscreen inalt cel putin pana la nivelul ochilor, nu mai sunt probleme.

 

Un plan de excursii in anotimpul rece!?

 

 

daca prind un weekend de noiembrie fara munca si fara ploaie as vrea sa merg in sudul bulgariei cit inca mai sint culori de toamna in copaci; 2 sau 3 zile. vreau sa explorez un pic zona apropiata de granita bulgaro-greaca.

 

din decembrie nu mai plec decit in calatorii de o zi ca sa fiu sigur de vreme; mai departe mi se pare riscant din cauza ca desi in grecia poate e bine, la plecare/intoarcere in bulgaria si romania poate fi urita vremea. alte optiuni nu vad pentru genul de calatorii de weekend pe care le fac. cei care mai au zile de concediu sau nu sint legati de serviciu au ceva mai multa libertate de alegere/miscare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fac si eu un calcul B)

 

Geaca incalzita Gerbing's: 199 EUR

Pantaloni incalziti Gerbing's: 199 EUR

Manusi incalzite Gerbing's: 179 EUR

Talpici incalziti, of course tot Gerbing's: 79 EUR

Controller digital single: 69 EUR

 

Total: 725 EUR (care se poate reduce la 592 EUR daca renunti la talpici si iti iei un switch on/of in loc de controllerul digital).

 

Marele avantaj este ca atat geaca cat si pantalonii se poarta pe sub echipamentul pe care il aveti deja. Si nu, nu curenteaza daca se uda :friends:

 

Unde se gasesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...