Sari la conținut

Motociclismul in anotimpul rece


Constantin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si daca n-ai un BMW touring cu alternator nesimtit tre sa mai adaugi si un upgrade la alternator ca sa-ti duca toate alea incalzite B)

 

 

bingo

unul care s.a prins de situatie

 

eu pe adv am 720w

 

so ia uitati.va in caietel la parametri moto si vedeti cat duce alternatorul

 

geaca pantalon manusi branturi.............. vise taica vise

 

sau pleci la tine cu 5 kg de acumulatori

 

poate ne zice si nou omul cu echipament ce consum are fiecare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bingo

unul care s.a prins de situatie

 

eu pe adv am 720w

 

so ia uitati.va in caietel la parametri moto si vedeti cat duce alternatorul

 

geaca pantalon manusi branturi.............. vise taica vise

 

sau pleci la tine cu 5 kg de acumulatori

 

poate ne zice si nou omul cu echipament ce consum are fiecare

 

 

Consumurile nu sunt asa mari iar daca folosesti un controller digital probabil o sa il tii pe la 60% in mod normal.

Manusi: 2.2A perechea adica 26.4W

Branturi/talpici: 2.2A perechea idem

Geaca: 6.4A adica 76.8W

Pantaloni 4A adica 48W

In total 14.8A adica la 12V 177.6W

 

In practica folosesc geaca si manusile pe Fazerul meu de 600 la 100% fara probleme. Pe touring-uri de 1000 nici nu se simte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Navetistul sarac din mine simte nevoia sa intervina:

 

- costum de piele integral SH: 400 lei

- combinezon de ploaie Held: 110 lei

- ixmene flaushate, helanca flausata, fular de lana: sarumana mama!

- shosete de lana: sarumana mamaie!

- hanorac polar cu fes care se face guler si cagula: carrefour-at :) dar costa 20 lei

- manere incalzite: 100 lei la paula

- casca suomy tre: 450 lei

- cizme oleaca mai mari: 200 lei

- manusi de iarna hardcore: sarumana cristi!

 

Morala e ca sunt de acord cu Marius.

 

Orice e posibil.

 

Apropo, saptamana viitoare ma bate gandul de una lunga, destinatie Maramures si palinca. Nu pun topic inca :P

 

Asfalt caldut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Navetistul sarac din mine simte nevoia sa intervina:

 

- costum de piele integral SH: 400 lei

- combinezon de ploaie Held: 110 lei

- ixmene flaushate, helanca flausata, fular de lana: sarumana mama!

- shosete de lana: sarumana mamaie!

- hanorac polar cu fes care se face guler si cagula: carrefour-at :P dar costa 20 lei

- manere incalzite: 100 lei la paula

- casca suomy tre: 450 lei

- cizme oleaca mai mari: 200 lei

- manusi de iarna hardcore: sarumana cristi!

 

Morala e ca sunt de acord cu Marius.

 

Orice e posibil.

 

Apropo, saptamana viitoare ma bate gandul de una lunga, destinatie Maramures si palinca. Nu pun topic inca :(

 

Asfalt caldut!

vezi diliule cum te prinde omatul pe cheia iara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sinteti de coma, nu mai pot de ris,,,,,,, uite socoteala mea;

 

 

Casca probyker-50 e

Manusi din piata-10 lei...{si vara imi ingheata miinile}

Geaca de piele mai lunguta..{scurta piele}

Cizme nam, dar am bocanci..{din armata si le-am schimbat talpile}

 

calcul echipament=ziceti voi ca mie mi-e rusine.

 

ies decit dumineca

 

doamne,doamne....hahaha...esti criminal maaaan...am cazut de ras!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :P :kiss: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne,doamne....hahaha...esti criminal maaaan...am cazut de ras!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :P :kiss: :(

 

salutare uitativa putin cum se pregateste a face fata la minus 30 -40 grade minus si e femeie totul se poate doar sa vrei http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f Pompiliu va salut siacum urmeaza carcotasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare uitativa putin cum se pregateste a face fata la minus 30 -40 grade minus si e femeie totul se poate doar sa vrei Pompiliu va salut siacum urmeaza carcotasi

Gata ,Nea Pompi ne-ai cumintit pe toti . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare uitativa putin cum se pregateste a face fata la minus 30 -40 grade minus si e femeie totul se poate doar sa vrei http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f Pompiliu va salut siacum urmeaza carcotasi

Carcotasi pe dreaku ca mi-au inghetat degedestele pe taste uitandu-ma la nebunii aia! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai potrivita tara pentru excursii in perioada rece ar fi Portocalia . Dar pina acolo e cale lunga ! Si Grecia ,dar in sudul extrem (Volos) .

 

Ca bine mai graiesti Amigo... :laugh: Portugalia sau Spania drumuri bune peisaje ok oameni de treaba pe acolo. Daca te bagi intrun bar sa bei si te bagi in seama cu bastinasi de acolo poti sa sti ca jumatate din consumatie o platesc ei s ai s bei la ciupitos pana cazi pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare acum incalzitiva asta are multe pasarele

bravo lui va salut va doresc numai de bine recent mam intors de la milano standu bmw ma imbolnavit noi gsurri cu motoare mai putrnice rtul cu motorul de pe hp noi accesorizari sistem audio nou e de vis ceau facut nemti cu aceste motoare bravo lor asteptam preturile asta nu neau spus numai de bine si carcotasi dati drumul oricum eu va respect pe toti si nu va jignesc oriceati spune sa fiu eu prostul satului daca asa va place cu stima Pompiliu

post-20188-1258184246_thumb.jpg

post-20188-1258184282_thumb.jpg

post-20188-1258184317_thumb.jpg

post-20188-1258184366_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare acum incalzitiva asta are multe pasarele
bravo lui va salut va doresc numai de bine recent mam intors de la milano standu bmw ma imbolnavit noi gsurri cu motoare mai putrnice rtul cu motorul de pe hp noi accesorizari sistem audio nou e de vis ceau facut nemti cu aceste motoare bravo lor asteptam preturile asta nu neau spus numai de bine si carcotasi dati drumul oricum eu va respect pe toti si nu va jignesc oriceati spune sa fiu eu prostul satului daca asa va place cu stima Pompiliu

 

Bravo Pompi! Ai mai comis o tura anul asta. Cat despre "prostul satului",nu cred. Eu te-as vota primar.

Editat de WhiteWolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zica batranul Hogan care este un bun costum de ploaie si ieftin, se gaseste la magazinele de articole vanatoare si pescuit au de 2 feluri mai groase la vreo 65 lei mai subtiri la 45 lei sunt acele camuflate jeaca si pantaloni.Iar ca sa nu vi se ude manusile luati de la benzinarii manusile alea de plastic de la pompe (gratis) care se pun normal ca sa nu-ti imputi mana de miros de benzina si le puneti peste manusile normale de moto iar in picioare pungi de plastic( cam incomode )dar merg pe timp de ploaie. Ei ce ziceti?... mai ieftin de ata nu gasesti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Intalniri si excursii in extrasezon

 

Noiembrie-martie, o perioada de aproape jumatate de an blocata pentru motociclism.

Ne-am lamurit ca motociclismul face bine organismului:

1. ne scapa de stres

2. scade tensiunea arteriala, util dupa o varsta

3. scade glicemia, util pentru multi

 

Mai sunt si alte efecte benefice, fara indoiala.

Daca am realizat avantajele motociclismului, dece sa renuntam in anotimpul rece?

 

Veniti cu niste idei, cat ar fi de fanteziste.

Ex:

1. Excursii spre sud sau in tarile calde

2. Stabilirea eficacitatii windscreen-ului, a manerelor incalzite, etc

3. Echipament de anotimp rece

4. Urmarit perioadele anuntate ca uscate si organizat actiuni

5. Transport pe remorci in zone favorabile.

6. Studiul posibilitatilor de carosare partiala a motocicletei

7. ?

8. ?

 

Cred ca nu sunt singurul care le va sprijini.

 

Vara, initiativele sunt usor de luat!

 

A venit anotimpul rece,ocazie sa-i mai ridic putin topicul domnului C-tin.

Asteptam sa iasa ghioceii sau .....???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit anotimpul rece,ocazie sa-i mai ridic putin topicul domnului C-tin.

Asteptam sa iasa ghioceii sau .....???

 

 

da da

 

unii cu ridicatul....topicului

si altii cu plimbatul :laugh:

 

pe zona calarasi-constanta

de sub stratul de omat

ne.au ranjit ceva ghiocei

 

eu ....i.am vazut si mai de aproape, faceam poze macro :laugh: ....taras

 

hai punem motoarele pe remorca si facem revelion prin grecia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi place mie cum s-a ajuns de la planificatorul de ture la calcule economice si de putere electrica. intrebarea mea e alta - problema aderentei (si nu ma refer aici la asfaltul rece ci la pojghita de zapada/gheata care acopera asfaltul rece) cum o rezolvati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare uitativa putin cum se pregateste a face fata la minus 30 -40 grade minus si e femeie totul se poate doar sa vrei http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f Pompiliu va salut siacum urmeaza carcotasi

am avut aceleasi protectii pe ghidon si le am folosit toata iarna. sunt cam 80e cred, putin incomod de manevrat mobra la inceput dar le consider cea mai buna investitie in confort de pana acum. am condus toata iarna cu manusile de vara si mi-a fost cald.

 

eu am mers de cateva ori la -10 -15 dar nu mai mult de 100km si a fost placut, dar nu as face concediu din asta.

 

in zapada am incercat o singura data si am culcat mobra de cateva ori, asa ca m-am lasat de 'sportul' asta cu mobra incacata.

 

 

spunea cineva de portugalia. o sa ma duc acolo vineri, dar cu avionul.

sudul portugaliei, care e chiar cald, are o mica problema: daca te indepartezi de coasta 150km dai de frig (ieri seara erau -3). avantajul 'moto' e ca sunt oameni acolo care nu au vazut ninsoare in viata lor. si sudul spaniei este la fel de cald, iarna trecuta erau 16 grade ziua. dar in centru, risti sa dai de zapada, cand treci pirineii la fel. eu nu as merge de placere cu motoreta acolo, din romania. daca as putea sa pun motoreta in tiru unui amic, sa iau avionul, sa ma plimb pe acolo si sa o expediez acasa as face-o. daca exista timp si pe remorca se poate transporta.

 

as 'recomanda' sudul italiei, eventual trecere in tunisia. e mult mai aproape de romania, este la fel de cald ca in spania (aici vorbesc din auzite) dar castigi mut timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi place mie cum s-a ajuns de la planificatorul de ture la calcule economice si de putere electrica. intrebarea mea e alta - problema aderentei (si nu ma refer aici la asfaltul rece ci la pojghita de zapada/gheata care acopera asfaltul rece) cum o rezolvati?

 

Aia se rezolva cum s-a vazut intr-un clip de mai sus ala cu temerarii din Alaska cu crampoane cu cuie care prind bine chiar si pe gheata in curba, fiind amplasate mai ales pe cantul amvelopei.

Tot spuneti ca echipamentele mai ales profi sunt scumpe: 1500-2000-2500E cum s-a spus mai sus, intr-adevar un echipament de iarna complet si profi e mai scump decat 80% din motocicletele din romania, dar tot nu este decat o fractiune(25-30%) din pretul unui astfel de tourer veritabil si intr-o stare in care sa te incumeti sa faci o astfel de calatorie si nu motor pe care sa-l folosesti numai pe distante de max 200km sau numai duminica sau numai prin oras :laugh:

Daca e sa pleci in astfel de aventura clar iti iei un BMW 1200 sau KTM 990 Adventure care sare lejer de 5000E....

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia se rezolva cum s-a vazut intr-un clip de mai sus ala cu temerarii din Alaska cu crampoane cu cuie care prind bine chiar si pe gheata in curba, fiind amplasate mai ales pe cantul amvelopei.

Tot spuneti ca echipamentele mai ales profi sunt scumpe: 1500-2000-2500E cum s-a spus mai sus, intr-adevar un echipament de iarna complet si profi e mai scump decat 80% din motocicletele din romania, dar tot nu este decat o fractiune(25-30%) din pretul unui astfel de tourer veritabil si intr-o stare in care sa te incumeti sa faci o astfel de calatorie si nu motor pe care sa-l folosesti numai pe distante de max 200km sau numai duminica sau numai prin oras :laugh:

Daca e sa pleci in astfel de aventura clar iti iei un BMW 1200 sau KTM 990 Adventure care sare lejer de 5000E....

sau africa care e destul de intelegatoare pe vreme rea si care acum costa cat un costum "profi"...eu cred totusi ca cei ce merg distante lungi iarna au pe langa inventii de genul blanii pe sa sau a costumului complet de scafandru(ciudat nu?dar merge...)sau ghidonului imbracat cu izopren...si bineinteles cat mai multa lana la picioare si piept ,gatul cat mai protejat ....acesti temerari fac aceste lucruri din placere...din placerea aventurii ,a bauturii calde ce-i urmeaza...mersul pe motocicleta iarna nu e doar pt cei ce se pot proteja profi ci pentru cei ce inima arde putin mai tare decat gerul de afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau africa care e destul de intelegatoare pe vreme rea si care acum costa cat un costum "profi"...eu cred totusi ca cei ce merg distante lungi iarna au pe langa inventii de genul blanii pe sa sau a costumului complet de scafandru(ciudat nu?dar merge...)sau ghidonului imbracat cu izopren...si bineinteles cat mai multa lana la picioare si piept ,gatul cat mai protejat ....acesti temerari fac aceste lucruri din placere...din placerea aventurii ,a bauturii calde ce-i urmeaza...mersul pe motocicleta iarna nu e doar pt cei ce se pot proteja profi ci pentru cei ce inima arde putin mai tare decat gerul de afara

 

Foarte frumos spus....acest sport e numai pt aventurieri in cel mai bun sens al cuvantului....mai degraba exploratori....nu o sa vezi in veci un cocalar sa-si ia un astfel de motor daramite sa si mearga in asemenea conditii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...