Sari la conținut

Cum se incadreaza din punct de vedere legal un accident rutier


euforiu
 Share

Postări Recomandate

Salutare!!Am o mare rugaminte la care as vrea sa se exprime cei ce sunt in domeniu sau care au fost implicati intr-un accident....Daca te intelegi cu persoana care te-a lovit si te intelegi asupra unei sumei mai am dreptul sa apelez si la asigurari sa-mi iau banii pe motor(acesta fiind dauna totala)???Din cate stiu eu ori te intelegi cu persoana care te-a acrosat ori cu firma de asigurari...Tin sa precizez ca am necesitat zile de spitalizare si am cert. medico-legal...Mai pe scurt imi plateste el daunele pt vatamare corporala si asigurarea fieru`...sau cum???

Va multumes!!

Editat de euforiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu poti lua bani de la amandoi.

 

In mod normal asigurarea te despagubeste. Dar in unele cazuri nu este destul. Si in aceste cazuri ori te intelegi ori te duci in instanta sa-ti iei drepturile extra (valoare prea mica pentru mobra, alte pierderi suferite,etc). Deci in mod normal cele doua nu ar trebui sa se excluda.

 

Dar daca cel cu care te-ai inteles stie de asigurare in schimb s-ar putea sa-ti reduca suma obtinuta din intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!Am o mare rugaminte la care as vrea sa se exprime cei ce sunt in domeniu sau care au fost implicati intr-un accident....Daca te intelegi cu persoana care te-a lovit si te intelegi asupra unei sumei mai am dreptul sa apelez si la asigurari sa-mi iau banii pe motor(acesta fiind dauna totala)???Din cate stiu eu ori te intelegi cu persoana care te-a acrosat ori cu firma de asigurari...Tin sa precizez ca am necesitat zile de spitalizare si am cert. medico-legal...Mai pe scurt imi plateste el daunele pt vatamare corporala si asigurarea fieru`...sau cum???

Va multumes!!

 

Daca ai certificat ML , iar soferul a fost gasit vinovat de producerea accidentului, motorul va fi reparat din asigurarea omului, iar tu poti ( 100 % ) sa ai pretentii de la sofer, adica : 1 Ori pe cale amiabila sau 2 In cazul in care ai in certificat peste 21 de zile ( in cazul asta e naspa , pt ca dupa 21 de zile e caz penal ) poti sa-l dai in judecata , daca nu se rezolva punctul 1. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu poti lua bani de la amandoi.

 

In mod normal asigurarea te despagubeste. Dar in unele cazuri nu este destul. Si in aceste cazuri ori te intelegi ori te duci in instanta sa-ti iei drepturile extra (valoare prea mica pentru mobra, alte pierderi suferite,etc). Deci in mod normal cele doua nu ar trebui sa se excluda.

 

Dar daca cel cu care te-ai inteles stie de asigurare in schimb s-ar putea sa-ti reduca suma obtinuta din intelegere.

Eu am inteles ca te untelegi doar cu unu...nu cu aman2....Sper sa ma ajute cineva care lucreaza la asigurari

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acea intelegere cu ori unu ori altul era intre RCA si CASCO. Adica nu le poti lua pe amandoua.

 

Stiu eu caz foarte clar dar nu-i dau userul aici care a luat banii de la asig vreo 6000 de lei plus inca vreo 6000 de la ala si a fost multumit ca si0-a facut mobra asa cum era.

 

Daca nu se intelegea cu ala trebuia sa mearga in instanta.

 

Again, sfat: instanta da mai putin decat ai crede pentru pagube. Intotdeauna cel mai darnic este cel care este de vina.

 

Daca ala ti-a dat ceva sa nu mergi la politie in schimb e mai greu. Pentru a-ti lua banii si daca a fost cu victime va trebui sa mergi la politie ceea ce din nou inseamna ca-ti va scadea din intelegere sigur.

 

Daca tu esti asigurat la mine (sau respectivul are RCA-ul la mine) eu iti dau banii pe ce scrie in lege in limitele impuse de lege. Asta inseamna mobra cat e dauna sau dauna totala dupa cum stii ca se calculeaza, haine, chel;tuieli medicale (spagile nu sunt incluse) si orice alte sume pe care le poti dovedi si care sunt legate de accident). In plus daca tu te intelegi cu ala sa-ti mai dea 10.000 de euro ca erai pe drum spre o partida de secs cu o blonda nemaipomenita si ai ratat-o... e spaga ta. Asta pe asigurator nu-l poate influenta in nici un fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!Am o mare rugaminte la care as vrea sa se exprime cei ce sunt in domeniu sau care au fost implicati intr-un accident....Daca te intelegi cu persoana care te-a lovit si te intelegi asupra unei sumei mai am dreptul sa apelez si la asigurari sa-mi iau banii pe motor(acesta fiind dauna totala)???Din cate stiu eu ori te intelegi cu persoana care te-a acrosat ori cu firma de asigurari...Tin sa precizez ca am necesitat zile de spitalizare si am cert. medico-legal...Mai pe scurt imi plateste el daunele pt vatamare corporala si asigurarea fieru`...sau cum???

Va multumes!!

 

Treaba este in felul urmator ( trec si eu exact prin aceeasi pasi ):

- in primul rand poti deschide dosar de daune materiale pe RCA soferului vinovat. Daca moto nu este deplasabil vine un inspector la tine si evalueaza pagubele. Apoi tu trebuie sa obtii un deviz cam cat ar costa reparatia. Cei de la asigurari decid daca platesc avizul sau este dauna totala. La motor poti sa adaugi si echipamentul dar o sa-ti solicite facturi

- poti deschide pe baza certificatului IML un dosar de vatamare corporala si obtii separat bani si pentru zilele de spitalizare, de ingrijiri medicale, de concediu de la firma, alte cheltuieli pe care le-ai avut, etc. Numai ca trebuie sa dovesdesti totul cu hartii

- in al treilea rand sunt banii pe care ii poti obtine direct de la sofer: in primul rand daca pe certificatul de la IML apar mai mult de 11 zile la cererea ta poate sa fie deschis dosar de cercetare penala. Acum fie te intelegi cu soferul si iti da o anumita suma si anu ceri deschiderea dosarului penal, fie il dai in judecata atat in penal cat si in civil si incerci sa obtii despagubiri. Partea cu judecata dureaza foarte mult.

 

Daca vrei da-mi un PM si iti mai povestesc ce inseamna pentru ca sunt in plin proces cu pasii de mai sus :-)

Editat de adrian_zZr_600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai te-ai inteles cu el sa iti dea banii din buzunarul lui? sau te-ai inteles sa ti-o faci pe rca-ul lui?

cum zicea si melciu nu poti sa iei bani si de la rca-ul lui si de la casco-ul tau .. de fapt poti, dar cand ajung dosarele la CSA, te baga direct dupa gratii.

asa ca daca iei banii de pe asigurarea lui si poti sa te intelegi si cu omu sa iti mai dea ceva, toate bune si frumoase n-are nimeni nimic de zis

Editat de Roxynel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator jojo_davidoff

Eu sunt implicat intr-un proces de genul.... Dar sa o luam de la inceput :

 

1.nu ai cum sa iei bani si de la casco tau si de la RCA lui.

iar cu intelegerea cu el si banii de la RCA e cu dus si intors.

Automat, fiind vatamare corporala, daca iei RCA-ul lui nu puteti face constatare amiabila, pt ca a fost un ranit. Ca sa faci ceva cu asigurarea lui, trebuie sa va duceti la politie.... AICI incepe:D

 

DACA va duceti la politie, se lasa cu amenzi si cu puncte pe carnet si alte alea, SO vinovatului nu ii mai convine sa iti dea si bani, sa mergeti si la politie.

Se face exceptie in cazul in care ai multe zile de spitalizare (am impresia ca peste 10 trebuie sa ai) si politia se autosesizeaza pt vatamare corporala, iar vinovatul te despagubeste pe tine in bani ca sa nu faci tu plangere pt vatamare corporala si sa se aleaga cu dosar penal. Daca nu are cu ce sa te despagubeasca sau nu vrea...si intrati in proces ( cum am patit eu ) e belea. Am dat 400 euro la avocat si au trecut luni si p*la.

 

DACA tu ai sub 10 zile de spitalizare nu iti convine sa te duci la politie si ulterior la RCA, pt ca el o sa se aleaga doar cu carnet suspendat (sau puncte) si amenda si nu are de ce sa iti mai dea bani. Daca vrei sa faci asa, iti spun din experienta proprie ca o sa faci cel putin 20 de drumuri pana la compania de asigurari cu documente si vrajeli, iar dupa o sa te rogi de ei sa iti dea banii si o sa treaca muuulte saptamani si tu nu o sa ai banii + ca nu iti vor da niciodata cat vrei tu....iti vor da in jur de 50% ( in cazuri bune ).

 

Eu am fost implicat in 3 accidente:

1. S'a lasat cu avariera motocicletei, vatamarea mea corporala dar nu grava ( nicio zi de spitalizare ). Doamna a fugit de la locul accidentului dar a fost prinsa imediat. De la RCA ei mi-am luat 10 mil (inloc de nimic). Am dat-o in judecata pt ca a fugit de la locul accidentului ( 400 euro m'a costat avocatul ) si au trecut 5 luni si ...nimic

2. A doua oara s'a lasat cu avarierea grava a motocicletei, am fost la RCA respectivului ( alte 10000 de drumuri si nervi ) si trebuia sa'mi dea banii de 9 zile deja...inca nu am primit nimic.

3. Un alt accident la care m'am inteles cu omul fara sa mergem la politie sau RCA si mi-am luat destui bani si in timp scurt

 

IN CONCLUZIE, opinia mea este ca iti convine sa te intelegi cu el sa iti dea bani, fara sa mergi la politie sau rca sau alte nebunii.

Editat de jojo_davidoff
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai te-ai inteles cu el sa iti dea banii din buzunarul lui? sau te-ai inteles sa ti-o faci pe rca-ul lui?

cum zicea si melciu nu poti sa iei bani si de la rca-ul lui si de la casco-ul tau .. de fapt poti, dar cand ajung dosarele la CSA, te baga direct dupa gratii.

asa ca daca iei banii de pe asigurarea lui si poti sa te intelegi si cu omu sa iti mai dea ceva, toate bune si frumoase n-are nimeni nimic de zis

Nu aveam casco....Noi ne-am inteles la suma X..el a zis ca-mi da jumate si cealalta jumatate sa mi-o dea asiguratorul..dar repet eu am auzit c daca te intelegi cu el si el ti-a platit o suma care poa sa fie si 10 ron..atunci nu mai am nici o pretentie...nici de la el nici de la asigurari.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam in aceasta situatie sunt si eu, astept de 4 luni si nu mi-am luat inca banii de la asigurare, insa am mai depus o plangere acum 2 luni in care am cerut daune morale. momentan nu am primit nimic, si ma gandesc chiar sa retrag plangerea, pt ca certificatul ML, il trimit direct la politie la cel care se ocupa de dosar, dar din cate stiu imii dau doar 7-8 zile. din aceasta cauza nu stiu daca o sascot ceva.

cum spunea cinva mai sus dosar penal se face doar la plangerea victimei si doar daca se depasesc 10 zile de spitalizare, iar politia face dosat penal automat doar daca se depasesc 60 zile spitalizare.

acum, daca tu te-ai inteles cu omul ca itti da cat a zis, iti iei banii de la el, si iti da si asigurarea cum a spus, si cu ea te duci la asigurator si iti descizi dosar de dauna. nu e nevoie sa precizezi ca ti-ai luat bani de la vinovat, si chiar daca ti-ai luat, ti-a dat de buna voie, pentru a fi om cu tine si pentru a-si cere scuze pt neplacerile provocate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa iei si de persoana care te-a accidentat, daca a fost vina lui , si de la RCA-ul lui.

Partea este , in cazul tau , ca vei renunta la urmarirea penala in cazul in care zilele de spitalizare sunt suficiente pentru a se incadra in penal.

Daca te-ai inteles cu omul si ti-a dat o suma , faci dosarul de daune la asiguratorul lui si vei mai primi si de acolo.NU SE STIE CAT vei primi, pt ca de multe ori evaluarea daunei nu corespunde realitatii sau necesarului de reparatii.Iar daca te-ai inteles cu el , depinde ce a scris politia in PV de accident, si in dovada ta de reparatie.Daca l-a scos vinovat pe el , ok , dar daca o dai la pace cu omu , se poate sa ajungi la o culpa comuna , si atunci asiguratorul lui se va bucura sa iti dea mai putini bani...

Insa , raspunsul e ca se poate , daca esti un pic destept si poate ai noroc.Eventual iti poate spune neoficial ceva vreunul din motociclistii de pe aici care lucra in asigurari RCA.

 

oricum...bafta !

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!Am o mare rugaminte la care as vrea sa se exprime cei ce sunt in domeniu sau care au fost implicati intr-un accident....Daca te intelegi cu persoana care te-a lovit si te intelegi asupra unei sumei mai am dreptul sa apelez si la asigurari sa-mi iau banii pe motor(acesta fiind dauna totala)???Din cate stiu eu ori te intelegi cu persoana care te-a acrosat ori cu firma de asigurari...Tin sa precizez ca am necesitat zile de spitalizare si am cert. medico-legal...Mai pe scurt imi plateste el daunele pt vatamare corporala si asigurarea fieru`...sau cum???

Va multumes!!

 

Deci omu` ... sarind peste ABERATIILE (peste 90% dintre ele) scrise mai jos, te lamureste fratele tau cum se procedeaza in cazul unui accident RUTIER (ca mai avem si d`alea de munca sau in casa). Moldovane te rog sa faci un sticky cu ceea ce scriu eu aici ca sa nu mai apara tot felul de experti (vezi lista de mai sus) sa-si dea cu parerea. Cand intervin modificari de legislatie te anunt si le modificam impreuna DAR m-am saturat de atata dezinformare stupida.

Reluam:

Definitii -- AR - autorizatie de reparatie

Dovada - dovada inlocuitoare a permisului de conducere, certificatului de inmatriculare, placutelor cu numarul de inmatriculare

CFL - cercetare la fata locului

PC - permis de conducere

Accidentele rutiere se impart in doua mari categorii: tamponari si accidente grave.

 

1. In cazul tamponarilor -- aka accidentele rutiere soldate DOAR cu pagube materiale -- exista urmatoarele 2 cazuri:

a) accidentul rutier in care a fost implicat DOAR un singur vehicol (in speta al proprietarului) si nu au rezultat alte pagube materiale. Exemple: gasit lovit in parcare, avariat in urma caderii unui avion pe capota sau a trecut locomotiva peste el etc. -- se rezolva de catre proprietar singur singurel la firma de CASCO. Nu are CASCO, se prezinta la sectia de politie pe raza sectorului unde s-a intamplat pentru a primi o AR.

:laugh: accidentul rutier in care au fost implicate DOAR doua vehicole FARA a rezulta alte pagube materiale in afara celor 2. Cei doi soferi, daca se inteleg, se duc de manuta la asiguatorul vinovatului. Pentru a se aplica acest lucru, unul dintre ei trebuie sa se recunoasca vinovat. Daca nu, se duc la tamponari sectorul x. Diferenta e ca daca se inteleg si se duc la asigurator, constatare amiabila in speta, cel vinovat ramane si cu permisul si fara amenda. Indiferent cat de beat e.

c) accidentul rutier soldat cu mai multe pagube -- minim 2 masini sau o masina si borduri, refugii, stalpi, etc. -- se rezolva DOAR la sectia de tamponari sectorul x

 

2. In cazul accidentelor grave -- orice accident din care a rezultat vatamarea corporala sau decesul unei/unor persoane. In orice accident grav se efectueaza CFL si se intocmesc actele premergatoare unui dosar de cercetare. Accidentele grave se impart dupa cum urmeaza:

a) victima/ele beneficiaza de sub 10 zile ingrijiri medicale => nu exista infractiunea prev. de art. 184 CP aka vatamare corporala din culpa, dosarul se solutioneaza prin TAMPONARE si se aplica masura legala dupa cele x luni de audieri. Se poate da in judecata doar pe cale civila fara a se putea constitui parte in proces penal indiferent daca depune sau nu plangere penala impotriva vinovatului. Ce trebuie sa retinem de aici este faptul ca dupa finalizarea dosarului de cercetare, daca vinovat de producerea accidentului se gaseste a fii pietonul, CASCO se duce dupa el sa-l execute.

;) victima/ele beneficiaza de 11-60 de zile de ingrijiri medicale => exista infractiunea prev. de art. 184 CP, doar daca victima depune plangere penala, adica ajunge in instanta. In acest caz, partea vatamata poate depune si plangere civila impotriva vinovatului. In ambele cazuri, RCA-ul va despagubi si paguba si vatamarea cu mentiunea ca vatamarea o va despagubi dupa finalizarea cazului de catre parchet. Dosarul se transforma in TAMPONARE daca pana la finalizarea cazului cele 2 parti se impaca amiabil.

c) victima/ele beneficiaza de 61+ zile ingrijiri medicale => exista infractiunea prev. de art. 184 CP, parchetul se autosesizeaza. Nu mai necesita plangere penala pentru proces, dosarul ajunge direct la instanta. Aici deja incepe un dans nasol. Impacarea partilor nu mai sterge latura penala ca la celelalte 2 cazuri, incep expertizele samd.

d) victima/ele beneficiaza de cosciug => exista infractiunea prev. de art. 178 CP, parchetul se autosesizeaza. Se fac expertize de toate tipurile, rapoarte de toate tipurile, impacarea partilor este exclusa etc. Dureaza minim 2 ani

 

In toate cazurile relatate pentru accidente grave, cond. auto care a incalcat o regula de circulatie in baza art. 111 al. 4 OUG 195/02 Rep. i se retine PC pe durata cercetarilor eliberandu-i-se o dovada cu sau fara drept de circulatie, prelungirea acesteia fiind posibila DOAR in baza aprobarii de la procuror. Prelungirea se face din 30 in 30 de zile. In toate cazurile de mai sus se elibereaza AR si Anexa 2 in vederea efectuarii reparatiilor vehiculelor. In cazul in care RCA nu despagubeste, exista procesul pe cale civila si solicitarea daunelor.

 

Zilele de ingrijire medicala le acorda I.N.M.L. "Mina Minovici" in baza unei trimiteri adresate de catre Politia Rutiera. Nu au nicio treaba cu zilele de spitalizare. Poti sta in spital 5 zile si ca ingrijiri sa primesti 50. Se calculeaza in functie de leziunile suferite si costa in jur de 400 de lei (parca!).

 

Se recolteaza 1 (una) proba biologica soferului caruia pe aparatul etilotest "i-a iesit" o valoare intre 0,01 si 0,10 mg/L alcool pur in aerul expirat SAU in cazul in care accidentul grav se incadreaza in una din situatiile de la punctul 2 lit. b,c,d. Se recolteaza 2 (doua) probe biologice de sange soferului caruia pe aparatul etilotest "i-a iesit" o valoare mai mare de 0,10 mg/L, refuza testarea cu aparatul etilotest, nu poate sa sufle din motive medicale sau a parasit locul producerii accidentului si a fost prins/s-a predat in cursul aceleiasi zile. Se recolteaza probe de urina conducatorilor auto suspectati ca se afla sub influenta substantelor stupefiante sau pe testerele Securetec au fost inregistrati pozitiv.

 

Dovada se elibereaza cu drept de circulatie 15 zile in cazul tuturor abaterilor la regimul circulatiei de ordin contraventional, exceptie art. 102 al. 3 lit. a si fara drept de circulatie in cazul tuturor infractiunilor, exceptie art. 85 cu toate alineatele, unde se acorda 15 zile drept de circulatie, si a art. 87 al. 5 unde i se acorda 15 zile drept de circulatie DAR de a 2a zi (dupa 24h).

 

Despagubirea pagubelor este suportata in intregime de catre RCA-ul vinovatului, sau CASCO, urmand ca acestia din urma sa se scada cu firma RCA.

 

Vinovatul in cazul tamponarilor se stabileste PE LOC, in cazul accidentelor grave este desemnat in urma PRIMELOR CERCETARI!

 

Intrebari daca sunt??

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci omu` ... sarind peste ABERATIILE (peste 90% dintre ele) scrise mai jos, te lamureste fratele tau cum se procedeaza in cazul unui accident RUTIER (ca mai avem si d`alea de munca sau in casa). Moldovane te rog sa faci un sticky cu ceea ce scriu eu aici ca sa nu mai apara tot felul de experti (vezi lista de mai sus) sa-si dea cu parerea. Cand intervin modificari de legislatie te anunt si le modificam impreuna DAR m-am saturat de atata dezinformare stupida.

Reluam:

Definitii -- AR - autorizatie de reparatie

Dovada - dovada inlocuitoare a permisului de conducere, certificatului de inmatriculare, placutelor cu numarul de inmatriculare

CFL - cercetare la fata locului

PC - permis de conducere

Accidentele rutiere se impart in doua mari categorii: tamponari si accidente grave.

 

1. In cazul tamponarilor -- aka accidentele rutiere soldate DOAR cu pagube materiale -- exista urmatoarele 2 cazuri:

a) accidentul rutier in care a fost implicat DOAR un singur vehicol (in speta al proprietarului) si nu au rezultat alte pagube materiale. Exemple: gasit lovit in parcare, avariat in urma caderii unui avion pe capota sau a trecut locomotiva peste el etc. -- se rezolva de catre proprietar singur singurel la firma de CASCO. Nu are CASCO, se prezinta la sectia de politie pe raza sectorului unde s-a intamplat pentru a primi o AR.

;) accidentul rutier in care au fost implicate DOAR doua vehicole FARA a rezulta alte pagube materiale in afara celor 2. Cei doi soferi, daca se inteleg, se duc de manuta la asiguatorul vinovatului. Pentru a se aplica acest lucru, unul dintre ei trebuie sa se recunoasca vinovat. Daca nu, se duc la tamponari sectorul x. Diferenta e ca daca se inteleg si se duc la asigurator, constatare amiabila in speta, cel vinovat ramane si cu permisul si fara amenda. Indiferent cat de beat e.

c) accidentul rutier soldat cu mai multe pagube -- minim 2 masini sau o masina si borduri, refugii, stalpi, etc. -- se rezolva DOAR la sectia de tamponari sectorul x

 

2. In cazul accidentelor grave -- orice accident din care a rezultat vatamarea corporala sau decesul unei/unor persoane. In orice accident grav se efectueaza CFL si se intocmesc actele premergatoare unui dosar de cercetare. Accidentele grave se impart dupa cum urmeaza:

a) victima/ele beneficiaza de sub 10 zile ingrijiri medicale => nu exista infractiunea prev. de art. 184 CP aka vatamare corporala din culpa, dosarul se solutioneaza prin TAMPONARE si se aplica masura legala dupa cele x luni de audieri. Se poate da in judecata doar pe cale civila fara a se putea constitui parte in proces penal indiferent daca depune sau nu plangere penala impotriva vinovatului. Ce trebuie sa retinem de aici este faptul ca dupa finalizarea dosarului de cercetare, daca vinovat de producerea accidentului se gaseste a fii pietonul, CASCO se duce dupa el sa-l execute.

:P victima/ele beneficiaza de 11-60 de zile de ingrijiri medicale => exista infractiunea prev. de art. 184 CP, doar daca victima depune plangere penala, adica ajunge in instanta. In acest caz, partea vatamata poate depune si plangere civila impotriva vinovatului. In ambele cazuri, RCA-ul va despagubi si paguba si vatamarea cu mentiunea ca vatamarea o va despagubi dupa finalizarea cazului de catre parchet. Dosarul se transforma in TAMPONARE daca pana la finalizarea cazului cele 2 parti se impaca amiabil.

c) victima/ele beneficiaza de 61+ zile ingrijiri medicale => exista infractiunea prev. de art. 184 CP, parchetul se autosesizeaza. Nu mai necesita plangere penala pentru proces, dosarul ajunge direct la instanta. Aici deja incepe un dans nasol. Impacarea partilor nu mai sterge latura penala ca la celelalte 2 cazuri, incep expertizele samd.

d) victima/ele beneficiaza de cosciug => exista infractiunea prev. de art. 178 CP, parchetul se autosesizeaza. Se fac expertize de toate tipurile, rapoarte de toate tipurile, impacarea partilor este exclusa etc. Dureaza minim 2 ani

 

In toate cazurile relatate pentru accidente grave, cond. auto care a incalcat o regula de circulatie in baza art. 111 al. 4 OUG 195/02 Rep. i se retine PC pe durata cercetarilor eliberandu-i-se o dovada cu sau fara drept de circulatie, prelungirea acesteia fiind posibila DOAR in baza aprobarii de la procuror. Prelungirea se face din 30 in 30 de zile. In toate cazurile de mai sus se elibereaza AR si Anexa 2 in vederea efectuarii reparatiilor vehiculelor. In cazul in care RCA nu despagubeste, exista procesul pe cale civila si solicitarea daunelor.

 

Zilele de ingrijire medicala le acorda I.N.M.L. "Mina Minovici" in baza unei trimiteri adresate de catre Politia Rutiera. Nu au nicio treaba cu zilele de spitalizare. Poti sta in spital 5 zile si ca ingrijiri sa primesti 50. Se calculeaza in functie de leziunile suferite si costa in jur de 400 de lei (parca!).

 

Se recolteaza 1 (una) proba biologica soferului caruia pe aparatul etilotest "i-a iesit" o valoare intre 0,01 si 0,10 mg/L alcool pur in aerul expirat SAU in cazul in care accidentul grav se incadreaza in una din situatiile de la punctul 2 lit. b,c,d. Se recolteaza 2 (doua) probe biologice de sange soferului caruia pe aparatul etilotest "i-a iesit" o valoare mai mare de 0,10 mg/L, refuza testarea cu aparatul etilotest, nu poate sa sufle din motive medicale sau a parasit locul producerii accidentului si a fost prins/s-a predat in cursul aceleiasi zile. Se recolteaza probe de urina conducatorilor auto suspectati ca se afla sub influenta substantelor stupefiante sau pe testerele Securetec au fost inregistrati pozitiv.

 

Dovada se elibereaza cu drept de circulatie 15 zile in cazul tuturor abaterilor la regimul circulatiei de ordin contraventional, exceptie art. 102 al. 3 lit. a si fara drept de circulatie in cazul tuturor infractiunilor, exceptie art. 85 cu toate alineatele, unde se acorda 15 zile drept de circulatie, si a art. 87 al. 5 unde i se acorda 15 zile drept de circulatie DAR de a 2a zi (dupa 24h).

 

Despagubirea pagubelor este suportata in intregime de catre RCA-ul vinovatului, sau CASCO, urmand ca acestia din urma sa se scada cu firma RCA.

 

Vinovatul in cazul tamponarilor se stabileste PE LOC, in cazul accidentelor grave este desemnat in urma PRIMELOR CERCETARI!

 

Intrebari daca sunt??

 

Multumesc mult....Faza e un pic funny ca acelasi lucru mi-a zis si avocatul azi..M-am impacat cu omu..acu ma duc la rca poate mai pica ceva...Va multumesc tuturor

 

Acestea fiind spuse declar acest topic inchis ASFALT USCAT

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult....Faza e un pic funny ca acelasi lucru mi-a zis si avocatul azi..M-am impacat cu omu..acu ma duc la rca poate mai pica ceva...Va multumesc tuturor

 

Acestea fiind spuse declar acest topic inchis ASFALT USCAT

 

:laugh:

 

Normal ca ti-a zis si avocatul... e ceea ce scrie la lege....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care ai in certificat peste 21 de zile ( in cazul asta e naspa , pt ca dupa 21 de zile e caz penal
Spui prostii.

"Caz penal" e de la 10 zile in sus.

21 de zile este pt. infratiunea cu INTENTIE. In cazul vatamarii corporale rezultata in cazul unui accident rutier este vatamare din CULPA (ca banuiesc ca nu a intrat ala intentionat in tine ca sa te paradeasca) si atunci este nevoie de 10 zile de ingrijire medicala.

Citeste ce a scris Nightwolf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm,naspa,nasol moment.Eu am avut in septembrie 2008 accident si a trecut un an si ma judec tot la judecatorie,nu am trecut nici de primul prag.Am ajuns cu bulangiul in instanta deoarece nu a vrut nici sa ne intelegem nici sa imi repare mobra pe asigurare.PRECIZEZ CA:AM avut CML PT 15 ZILE SI CM TOT PT 15 ZILE,AM DESCHIS imediat proces pt a ma constitui parte vatamata si parte civila in proces dar dureaza f ff muuuuuuult plimbarea la instanta.Desi mi-am reparat mobra pe banii mei,am dus toate facturile,chitantele,bonurile,concediul medical in instanta tot se trage de timp pana la finalizare.Conservarul a fost amendat de judecator ca taraganeaza procesul pe motiv ca mai vrea o suplimentare la expertiza de la locul producerii accidentului,desi instanta i-a respins cererea ,iar asiguratorul nu s-a prezentat la nici o infatisare desi a fost citat de 2 ori.IN decembrie ar trebui sa fie gata procesul............bineinteles abia la judecatorie.....dar ....cine stie.....90% am castig de cauza .pt ca scrie negru pe alb neacordare de prioritate.Ce vreau sa va intreb .....exista vreo taxa de timbru care trebuie depusa in instanta raportat la valoarea cererii de despagubire?Inca mai am drum lung de parcurs pana voi obtine banii,macar valoarea facturii de reparatie.....durerea si suferinta nu se va putea compensa in sume de bani never.Bafta all si asfalt uscat daca mai tine vremea cu noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm,naspa,nasol moment.Eu am avut in septembrie 2008 accident si a trecut un an si ma judec tot la judecatorie,nu am trecut nici de primul prag.Am ajuns cu bulangiul in instanta deoarece nu a vrut nici sa ne intelegem nici sa imi repare mobra pe asigurare.PRECIZEZ CA:AM avut CML PT 15 ZILE SI CM TOT PT 15 ZILE,AM DESCHIS imediat proces pt a ma constitui parte vatamata si parte civila in proces dar dureaza f ff muuuuuuult plimbarea la instanta.Desi mi-am reparat mobra pe banii mei,am dus toate facturile,chitantele,bonurile,concediul medical in instanta tot se trage de timp pana la finalizare.Conservarul a fost amendat de judecator ca taraganeaza procesul pe motiv ca mai vrea o suplimentare la expertiza de la locul producerii accidentului,desi instanta i-a respins cererea ,iar asiguratorul nu s-a prezentat la nici o infatisare desi a fost citat de 2 ori.IN decembrie ar trebui sa fie gata procesul............bineinteles abia la judecatorie.....dar ....cine stie.....90% am castig de cauza .pt ca scrie negru pe alb neacordare de prioritate.Ce vreau sa va intreb .....exista vreo taxa de timbru care trebuie depusa in instanta raportat la valoarea cererii de despagubire?Inca mai am drum lung de parcurs pana voi obtine banii,macar valoarea facturii de reparatie.....durerea si suferinta nu se va putea compensa in sume de bani never.Bafta all si asfalt uscat daca mai tine vremea cu noi.

 

Din cate stiu eu exista doar taxele procesuale care sunt direct proportionale cu durata procesului. Taxa de timbru (procentul din despagubirilie care le ceri tu) se platesc executorului din cate stiu daca ala nu vrea sa plateasca... dar cel mai bine asteapta sa posteze unu avocat/procuror aici el stie cel mai bine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vreau sa va intreb .....exista vreo taxa de timbru care trebuie depusa in instanta raportat la valoarea cererii de despagubire?
Daca e proces penal e scutit de taxa de timbru.

 

Dupa terminarea procesului, in principiu daunele ar trebui sa ti le plateasca societatea de asigurare, de asta a si fost citata (probabil in calitate de intervenient). Daca nu se prezinta societatea de asigurari in proces, nu ar avea (teoretic) dreptul sa mai conteste suma pe care o va acorda instanta cu titlu de daune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma lovit o masina, el avea stop si eu prioritate, el este vinovat. ma inteleg cu el fara politie si vatamari corporale (am ceva dar nu grav). Merg cu el la asiguratorul lui unde are el asigurarea RCA si iesa el vinovat, dar merge sa ii dau si eu asigurarea mea sa isi faca el masina tot prin constatare amiabila, si daca ii dau eu asigurarea cine este vinovat, cad eu dupaia ? El are la alta firma de asigurari, eu la alta firma de asigurari. Vream sa stiu daca mai trebuie sa fac constatare amiabila cu el, doar el e singurul vinovat, ce sa fac la mine la asigurare sa mint sau ce ? E legal treaba asta ce vrea soferul sa faca, sau o sa ma aleg eu cu motorul praf si fara reparatie de la asiguratorul lui ?

Am nevoie neaparat de un sfat sa stiu ce am de facut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveam casco....Noi ne-am inteles la suma X..el a zis ca-mi da jumate si cealalta jumatate sa mi-o dea asiguratorul..dar repet eu am auzit c daca te intelegi cu el si el ti-a platit o suma care poa sa fie si 10 ron..atunci nu mai am nici o pretentie...nici de la el nici de la asigurari.......

 

vin tarziu cu precizari desi topic-ul e inchis.

i-a de la asigurari cati banuti poti cca oricum sunt niste jepcari ordinari.

 

iti faci un deviz la un service te duci cu un pret de nou si ii spui inspectorului sa iti calculeze suma mavima ce iti poate fi depagubita.

Daca tot numai ai pretentii orice bani sunt bine veniti.

oricum puteai cere daune morale serioase in instanta asiguratorului, nu stia nimeni ca tu te-ai fi inteles cu vinovatul.

numai e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma lovit o masina, el avea stop si eu prioritate, el este vinovat. ma inteleg cu el fara politie si vatamari corporale (am ceva dar nu grav). Merg cu el la asiguratorul lui unde are el asigurarea RCA si iesa el vinovat, dar merge sa ii dau si eu asigurarea mea sa isi faca el masina tot prin constatare amiabila, si daca ii dau eu asigurarea cine este vinovat, cad eu dupaia ? El are la alta firma de asigurari, eu la alta firma de asigurari. Vream sa stiu daca mai trebuie sa fac constatare amiabila cu el, doar el e singurul vinovat, ce sa fac la mine la asigurare sa mint sau ce ? E legal treaba asta ce vrea soferul sa faca, sau o sa ma aleg eu cu motorul praf si fara reparatie de la asiguratorul lui ?

Am nevoie neaparat de un sfat sa stiu ce am de facut...

Cred ca tu ceri sfaturi despre cum sa fraudezi firmele de asigurari, si o sa contribui si tu ca sa-mi creasca mie RCA-ul la anul chit ca o sa fie mai mic decat media cu 10% pentru ca nu am facut accident nici anul asta.

In mare ideea e ca acest mecanism se aplica numai atunci cand unul din participantii la trafic se declara vinovat si semneaza pe formularul ala ca a comis-o, si daca apar doua formulare despre acelasi accident care se contrazic eu cred ca macar unul din cei doi ar trebui sa intre la zdup pentru fals, uz de fals, bla bla bla...

Oricum am auzit ca de obicei se castiga bani mai buni de la vandutul de droguri decat de la inselatul firmelor de asigurari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...