Sari la conținut

English Wheel Si Scule Pentru Metal.


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Din toate rotile englezesti gasite pe net la diferiti producatori cea mai practica mi se pare acest model de la Fournier.Este mijlocie deci perfecta pentru rezervoare etc , are montate o nicovala rotunda ( dolly ) , sand bag si shrinking jaws si arata (si este) super profi.Si pe lanaga asta ocupa si destul de putin spatiu.Eu zic ca ar fi cea mai buna alegere pentru cineva care vrea sa faca treaba la un standard ridicat.

 

http://www.fournierenterprises.com/Engwhl.htm

post-7907-1147249262_thumb.jpg

post-7907-1147249269_thumb.jpg

post-7907-1147249277_thumb.jpg

Editat de easybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai jos este un link cu instructiuni foarte detaliate( text+poze ) despre construirea artizanala a unei roti engleze de banc.

 

http://www.roddingroundtable.com/tech/articles/12ewheel.html

post-7907-1147274581_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foare bun topicul pacat nu stiu totzi la ce se foloseste

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinman este unul dintre cei mai respectati lucratori in metal din USA.Mai jos este un link la site-ul lui.Site super instructiv unde gasesti cam tot ce te poate interesa despre prelucrerea tablelor.

 

http://www.tinmantech.com/html/powerhouse_...ng_machines.php

post-7907-1147930734_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos este un link cu instructiuni foarte detaliate( text+poze ) despre construirea artizanala a unei roti engleze de banc.

 

http://www.roddingroundtable.com/tech/articles/12ewheel.html

 

Fantastic link!

Trebuie construit asa ceva pentru iarna viitoare!

Multumesc foarte mult!

Mai ieftin decit 3700$. Probabil destul de bun pentru un incepator ca mine!

 

O intrebare numa! ce grosime trebuie sa aiba materialul daca vrei sa "wheel" un rezervor de benzine in metal respectiv aluminiu?

 

Inca odata multumesc pentru un link Fantastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fantastic link!

Trebuie construit asa ceva pentru iarna viitoare!

Multumesc foarte mult!

Mai ieftin decit 3700$. Probabil destul de bun pentru un incepator ca mine!

 

O intrebare numa! ce grosime trebuie sa aiba materialul daca vrei sa "wheel" un rezervor de benzine in metal respectiv aluminiu?

 

Inca odata multumesc pentru un link Fantastic!

Utilajul are un reglaj la roata mica de jos (roata de sprijin).Bratul de sustinere al acesteia poate fi coborat sau inaltat in functie de lucrarea pe care o executi sau de grosimea materialului cu care lucrezi.Oricum pentru a face un rezervor de la zero iti trebuie o multitudine de alte scule pe langa roata engleza.Ciocane de mana specifice,burduf de nisip,pleznitoare ;) de lemn (wood slapers) ,ciocan pneumatic de laminat,shrinking jaws (falci de indreptat marginea tablei), eventual nicovale de mana.Si un Kg. de rabdare, probabil...Sa nu mai vorbim de sudura...

Editat de easybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos se afla un link cu explicatii sumare despre scule de mana specifice prelucrarii tablelor.

 

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...6lr%3D%26sa%3DG

 

Se mai gasesc aceste truse(vezi link mai jos) cu scule de mana foarte faine.Sunt foarte comune.Se folosesc de obicei de catre tinichigii auto profesionisti dar sunt facute pentru table in general.Spre exemplu avem si un producator autohton de scule care are o astfel de trusa in oferta.IUS Brasov: http://www.ius.ro/produse/index.php?section=&id=3364

 

http://www.daggertools.com/3.html

post-7907-1147959462_thumb.jpg

post-7907-1147959468_thumb.jpg

Editat de easybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Am gasit asta pe Bikernet.Pe intelesul tuturor.Pasii de baza in constructia unui rezervor.

 

Klick aici: http://www.bikernet.com/garage/PageViewer.asp?PageID=611

 

P.S. - Am modificat putin si titlul topicului.

post-7907-1168087122_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asta este sistemul. Trebuie sa incerc sa fac una. In cazul celei din poza cred ca firele trec fortat prin manerul de plastic/cauciuc. Probabil ca se revine la pozitia initiala printr-o presare pe o suprafata plana.Dar am gasit si cu blocaj.Adica firele circula libere si se blocheaza printr-un sistem de strangere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Apropo de diferite dispozitive ce ar trebui sa nu lipseasca din atelierul unui mic choperist ar trebui sa se numere si masina de roluit bara

 

 

un asemenea dispozitiv incerc sa fac si eu sunt inca pe calea cea buna am facut rost de suporti de sustinere a tamburului de rulare si de cateva roti dintate ,am facut si o schita dar nu stiu daca e reusita daca ati avea ceva idei miar fi de foarte mare ajutor .

o sa atasez si o poza cu schita cand o sa fie gata in intregime(timpul ma omoara nam timp nici sa respir :grinbandit: :bigstar: )

 

 

pun o poza cu un dispozitiv cu aceleasi functii cam asa imi doresc sa arate

post-15610-1170488411_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de diferite dispozitive ce ar trebui sa nu lipseasca din atelierul unui mic choperist ar trebui sa se numere si masina de roluit bara

un asemenea dispozitiv incerc sa fac si eu sunt inca pe calea cea buna am facut rost de suporti de sustinere a tamburului de rulare si de cateva roti dintate ,am facut si o schita dar nu stiu daca e reusita daca ati avea ceva idei miar fi de foarte mare ajutor .

o sa atasez si o poza cu schita cand o sa fie gata in intregime(timpul ma omoara nam timp nici sa respir :bigstar: :baldy: )

pun o poza cu un dispozitiv cu aceleasi functii cam asa imi doresc sa arate

Te rog fii mai explicit ca nu-nteleg exact la ce foloseste,doar banuiesc si ma intereseaza si pe mine.multumesc. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre indoitor de teava.Este un topic separat despre asta mai jos ( /index.php?showtopic=17549 ) unde sunt si niste planuri de constructie.Mai multe detalii puteti cere userului @Klaus care din cate am inteles are unul artizanal facut de el foarte reusit sau cautati pe net pe forumuri de specialitate.Sunt multe planuri la indoitoare de teava in special de tipuri facute cu cricuri hidraulice auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre indoitor de teava.Este un topic separat despre asta mai jos ( /index.php?showtopic=17549 ) unde sunt si niste planuri de constructie.Mai multe detalii puteti cere userului @Klaus care din cate am inteles are unul artizanal facut de el foarte reusit sau cautati pe net pe forumuri de specialitate.Sunt multe planuri la indoitoare de teava in special de tipuri facute cu cricuri hidraulice auto.

multumesc,Respekt :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut , am gasit pe un site americanesc un aparat de sudura care sudeaza cu electrod dar si cu sirma . Ideea este ca pare a fi un aparat cu CO2 , dar nu foloseste nici un gaz. Adica , de fapt nu merge cu CO2 , se creaza un mediu protector in jurul sudurii , dar in alt fel. Atasez o poza. Ce ma intereseaza este daca are cineva informatii despre acest aparat , daca se gaseste si la noi si cam la ce pret. Ma bate un gind.post-5541-1202451130_thumb.jpg

"Harbor Freight Tools", asa se numeste firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai, trebuie sa precizez ca sunt f incepator in domeniul sudurii, deci ce o sa spun e "din carti". Ad literam, adica nu sunt chestii care le-am visat eu azi-noapte. Si eu umblu sa-mi cumpar un aparat de sudura, ca m-am saturat sa ma tot rog de unul si altul cand am nevoie. Problema e ca la noi n-am vazut decat relativ putine modele si ori slabe ori f scumpe, mai ales raportat la americani. Problema e ca practic nu poti sa cumperi decat un invertor de acolo, nu un transformator, pt ca altfel te rupe transportul. Evident, invertoarele sunt preferabile oricum, doar sa iti permiti.

 

Parerea mea e cel mai rentabil e sa iei (din USA) un invertor (care sa mearga si la 220) care sa se poata folosi si la arc (electrod) si la TIG. Pentru TIG iti va trebui si gaz, dar macar ai optiunea acolo, nu trebuie sa mai cumperi si altceva.

 

Era mai bine daca puneai link, nu poza.

Banuiesc ca e vorba de asta.

Daca da, nu ai inteles tocmai bine, e un aparat MIG foarte prost (la banii aia).

Nu sudeaza cu electrod, ci doar cu sarma (fiind MIG). Cu MIG-ul se sudeaza in mediu protector (Ar sau Ar/CO2) sau cu o sarma speciala care are pasta pe interior si degaja gazele care formeaza mediul de protectie cand arde. Sarma asta e buna pentru sudat afara (gazul din butelie ti-l duce vantul) sau pentru sudat f putin din cand in cand (si nu merita sa te complici cu buteliile). Daca vrei sa sudezi mai mult insa nu merita, din cauza pretului ridicat.

 

Aparatul asta e prost pentru ca:

-nu poate lucra decat cu sarma flux, nu si cu butelie de gaz. Sarma asta e scumpa.

-curentul maxim suportat e mic (90A).

-dupa ce ca e mic, mai are si duty-cycle ridicol la valoarea asta, 10% (adica sudezi 1 min si stai sa se raceasca alte 9). Inca si mai ridicol e ca nici macar la curent mic, 60A, treaba nu sta bine, cu 18%.

-nu are reglare continua a curentului.

-e pe transformator, nu invertor, si nici macar nu are nici un fel de circuit mai avansat de control, gen aprinderea arcului in HF, control automat al curentului, etc.

-raportat la ce curent scoate, e f greu, chiar si pentru un transformator, ceea ce ma face sa cred ca miezul e de proasta calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gasesc aparate de sudura de care vrei la noi, sa iti pui si-n cap... ce-o avea america asta asa special?

pentru hobby se poate folosi unul cu transformator, din targ la obor, costa vreo 400 lei si isi face bine treaba (fata de cele "cu carcasa frumoasa" din supermarketuri)

daca vrei finete mai mare, e bun un invertor (2000-5000 ron)

cu sarma, da, merita daca iti scoti banii, tot cat un invertor costa (ma rog..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si ce vrei sa sudezi. Daca iti trebuie doar electrod eu zic sa nu te complici cu gunoaiele astea din comert. Tot ce e ieftin la noi e prost.

Eu am facut prostia sa-mi iau un aparat de sudura din metro.

Curent de max 140 parca, suda cu electrod de 3,25 max.

Intr-adevar mi-am facut treaba cu el dar pe langa faptul ca electrodul se lipea des( chiar si cu intensitatea mai mare decat cea recomandata) se incalzea foarte repede.Adica daca sudam cu 3 electrozi de 2,5 unul dupa altul eram fericit.La 3,25 cam 2

Dupa aceea trebuia sa stau cam 1 ora sa se raceasca. Pe scurt un gunoi. Nu e greu dar preferam sa fie greu si bun decat usor si prost.

Apoi am gasit la tatal prietenei mele un aparat "Sidex made" probabil dupa cum arata.Stiam de el dar mi-a fost frica sa-l folosesc dupa cum arata si m-am gandit ca si consuma mult. Dupa ce m-am plictisit de gunoiul ala mi-am luat inima in dinti si l-am folosit si p-asta.

vreau sa spun ca nu mi-a venit sa cred cat de bine poate sa sudeze. Reglajul se face prin inversarea firelor dar nu stiu cum.E reglat pt electrod de 2,5 si asa l-am folosit. Cred ca are vreo 40-50 de kile e a draq de naspa de carat chiar daca are maner dar isi face treaba super bine.Nu se lipeste electrodul, nu se incinge, cand e bagat in priza bazaitul e aproape insesizabil. Nu stiu ce tip de aparat este(invertor transformator...draq stie) dar dupa ce l-am folosit mi-a parut rau de gunoiul pe care am dat si bani.

Probabil ca aparate d-astea se gasesc prin targuri.Daca gasiti asa ceva va spun ca merita de 100 de ori mai mult decat cele din comert.

Nu contest ca nu sunt si aparate bune.Dar ca sa fie bun trebuie sa fie profesional iar unul profesional costa ff mult.

Nu prea mai am incredere in hibrizii de genul "sudura in mediu protector" dar fara gaz.Ori e unu bun, greu care sudeaza cu gaz, care trage sarma frumos, care nu se lipeste...ori mai bine lipsa. Cel mai ieftin de tipul asta cred ca e in jur de 10 mil si bat pariu ca e echivalentul celui cu electrod de 2 milioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine puneam link , daca stiam cum. De treaba aia cu sirma , ca are ceva in ea , nu stiam si ca mai este si scumpa. Eu am sudat ceva CO2 in Cehia , nu mult si mi-a placut. Am zis sa-mi iau si eu asa ceva , pt. hoby , mai ales pt. sudat table. In afara de faptul ca au niste preturi relativ ridicate , mai am si grija buteliei. Unde o tin , unde o incarc ? Si apoi , din intimplare , am dat de site-ul ala din State si mi-a placut ideea unui asemenea aparat , care te scapa de grija gazului.

Dar se pare ca este teapa. Si atunci ma intreb , care este cea mai buna solutie pt. hoby ? Pt. un rezervor si 2 aripi construite la 1an o data. Ceva ieftin si bun ? Si fara butelii de gaz , daca se poate. Am un aparat de sudura cu electrod , merge la 220 si la 380 , sint multumit la maximum de el. Dar table , cu ce sudez eu table ?

Daca stie cineva , astept sfaturi. :what: :kiss: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gasesc aparate de sudura de care vrei la noi, sa iti pui si-n cap... ce-o avea america asta asa special?

pentru hobby se poate folosi unul cu transformator, din targ la obor, costa vreo 400 lei si isi face bine treaba (fata de cele "cu carcasa frumoasa" din supermarketuri)

daca vrei finete mai mare, e bun un invertor (2000-5000 ron)

cu sarma, da, merita daca iti scoti banii, tot cat un invertor costa (ma rog..)

 

Pai exact aia are mai special, :what: ca un invertor bun (la nivel hobby) nu costa de trebuie sa faci credit pt el. Nu-i nici prea ieftin, dar nici in halul in care se arunca astia la preturi la noi.

 

 

 

On topic: am vazut oameni care sudeaza tabla cu electrod. Partea a 2-a este insa ca oamenii respectivi faceau treaba asta de ceva ani, si puteau sa sudeze si in timp ce stateau cu mine de vorba :kiss:

 

Pentru sudat relativ putin, adica o aripa, un rezervor pe an, cea mai ieftina solutie e un MIG cu sarma flux. Dar parerea mea e ca cel mai bine e sa iti iei un aparat care duce macar 120A (mai bine 150A), sa aiba aprinderea arcului in HF, reglare automata a curentului si anti-lipire. Si sa mearga atat cu sarma flux cat si cu sarma normala si butelie de gaz, ca nu se stie cand iti trebuie.

Butelii se gasesc si mici, de unica utilizare, prin Metro/Praktiker/etc, dar sunt scumpe. A, da, pt butelie iti trebuie si regulatorul de presiune (ceasul). Dar din nou, pt sudat putin s-ar putea sa nu merite deranjul cu butelia mare. Altfel, poti sa iti cumperi o butelie medie, cat sa o poti cara in portbagajul masinii. Sau o poti inchiria. Nu e f scump de incarcat, parca ~200 ron era umplerea unui tub cu amestec Ar/CO2. Doar ca strict legal vorbind n-ai voie sa-l cari cu masina personala, intra la transporturi periculoase & shit. Nu ca as vedea logica, cata vreme cu o masina pe GPL poti sa mergi pe strada fara sa fie trecuta la trasnporturi periculoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ancearca an Selgros Berceni,acolo am vazut un aparat de sudura cu gaz(ceva Italian marca Telwin)140 A parca.Tot acolo gasesti si role de sirma pentru sudura de doua grosimi 0,6 si 0,8.Aparatul costa vreo 850 RON iar sirma nu mai retin...cam 14 RON rola de 50 m. Sirma nu are nimic deosebit an componenta,an afara de un strat subtire de cupru care o acopera la exterior.

Editat de Soti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ancearca an Selgros Berceni,acolo am vazut un aparat de sudura cu gaz(ceva Italian marca Telwin)140 A parca.Tot acolo gasesti si role de sirma pentru sudura de doua grosimi 0,6 si 0,8.Aparatul costa vreo 850 RON iar sirma nu mai retin...cam 14 RON rola de 50 m. Sirma nu are nimic deosebit an componenta,an afara de un strat subtire de cupru care o acopera la exterior.

 

Da sarma de care spui tu, cu strat subtire de otel aliat , slab aliat, nealiat nu are nimic deosebit , dar mai este si sarma tubulara cu pasta de flux pe interior pt a nu mai folosi alte gaze pt mediu protector,cu cea fara pasta se sudeaza cu argon sau co2 sau amestecuri gen varigon sau corgon.

 

 

--- Mesaj completat în 14 Mar 2008 10:22 -------------

Pai exact aia are mai special, :crack: ca un invertor bun (la nivel hobby) nu costa de trebuie sa faci credit pt el. Nu-i nici prea ieftin, dar nici in halul in care se arunca astia la preturi la noi.

On topic: am vazut oameni care sudeaza tabla cu electrod. Partea a 2-a este insa ca oamenii respectivi faceau treaba asta de ceva ani, si puteau sa sudeze si in timp ce stateau cu mine de vorba :blbl:

 

Pentru sudat relativ putin, adica o aripa, un rezervor pe an, cea mai ieftina solutie e un MIG cu sarma flux. Dar parerea mea e ca cel mai bine e sa iti iei un aparat care duce macar 120A (mai bine 150A), sa aiba aprinderea arcului in HF, reglare automata a curentului si anti-lipire. Si sa mearga atat cu sarma flux cat si cu sarma normala si butelie de gaz, ca nu se stie cand iti trebuie.

Butelii se gasesc si mici, de unica utilizare, prin Metro/Praktiker/etc, dar sunt scumpe. A, da, pt butelie iti trebuie si regulatorul de presiune (ceasul). Dar din nou, pt sudat putin s-ar putea sa nu merite deranjul cu butelia mare. Altfel, poti sa iti cumperi o butelie medie, cat sa o poti cara in portbagajul masinii. Sau o poti inchiria. Nu e f scump de incarcat, parca ~200 ron era umplerea unui tub cu amestec Ar/CO2. Doar ca strict legal vorbind n-ai voie sa-l cari cu masina personala, intra la transporturi periculoase & shit. Nu ca as vedea logica, cata vreme cu o masina pe GPL poti sa mergi pe strada fara sa fie trecuta la trasnporturi periculoase.

On topic: am vazut oameni care sudeaza tabla cu electrod. Partea a 2-a este insa ca oamenii respectivi faceau treaba asta de ceva ani, si puteau sa sudeze si in timp ce stateau cu mine de vorba

 

 

Acum mai multi ani am sudat cu un convertizor reparat ca la carte, se putea suda tabla de 1.2- 1.5 cu electrod de 1mm, dar de atunci nu am mai gasit electrod de 1mm si nici la convertizor nu mai am acces, sa tot fie 12 ani de atunci.

 

Acum lucrez cu un telwin de 25- 230 Amperi la 400 Volti si butelie de argon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...