Sari la conținut

English Wheel Si Scule Pentru Metal.


easybiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am ramas masca. Ai dracu' nemti din Japonia. Triunghiulare or putea?

 

Unde gasesc sa iau un ciocan de adancit?

cu profil concav vrei a spune?

ia un ciocan sau mai multe mai late mai inguste si le duci la un strungar.....

pentru ce-ti trebe mai exact?

primu rind de lovituri?

io mi-am facut dintr-un butucel de lemn si scobit cu o dalta cu gura concava o zi intreaga pe el, da iese fain tabla, cu ciocane metalice scoti greu apoi adinciturile, merge mai repede da te chinui la finisat.

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

salut baieti .nu prea am mai fost pe aici de mult dar asta nu inseamna ca ca nu mai lucrez in domeniu .dimpotriva doar ca m-am axat pe masini retro si nu am crezut de cuviinta sa postez lucrarile aici .poate am gresit .oricum ,ca sa ma compensez cumva va spun ca am postat aici pentru ca nu mi-a venit in minte nici un alt loc cand vroiam sa gasesc oameni cu adevarat pregatiti care sa ma poata sfatui .ma intereseaza sa gasesc pe cineva care stie totul despre fier si anume ce trebuie sa caut atunci cand vreau sa cumpar o tabla de calitate care sa nu rugineasca in cateva luni ,ce compozitie de carbon etc trebuie sa aiba ce tip de otel si toate cele ca daca le stiam nu mai postam aici .eu am invatat doar sa le indoi si sa le sudez laolalta doar ca in timp am observat ca tabla romaneasca are o viata foarte scurta si indiferent ce tratament ii aplici tot rugineste in cel mai scurt timp .de obicei folosesc tabla decapata de 1 sau 0,8 si mecanic sunt foarte multumit de ea doar ca atunci cand ajung la finisaje nici nu apuc sa dau un primer ca deja rugina apare .e pacat pentru ca implica foarte multa munca si nu in ultimul rand bani si sa vezi ca totul se duce de rapa nu e prea placut .de aceea daca e cineva cu pregatire in domeniu il rog sa ne dezvaluie si noua din aceste secrete pentru ca sunt sigur ca nu sunt singurul interesat de subiect .multumesc pentru rabdare si anticipat pentru un eventual raspuns

 

Vand english wheel Bernardo RSM 710 folosita odata absolut noua 500 Euro {450 fara TVA la producacator plus tansport

info la tel 0745222662

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti .nu prea am mai fost pe aici de mult dar asta nu inseamna ca ca nu mai lucrez in domeniu .dimpotriva doar ca m-am axat pe masini retro si nu am crezut de cuviinta sa postez lucrarile aici .poate am gresit .oricum ,ca sa ma compensez cumva va spun ca am postat aici pentru ca nu mi-a venit in minte nici un alt loc cand vroiam sa gasesc oameni cu adevarat pregatiti care sa ma poata sfatui .ma intereseaza sa gasesc pe cineva care stie totul despre fier si anume ce trebuie sa caut atunci cand vreau sa cumpar o tabla de calitate care sa nu rugineasca in cateva luni ,ce compozitie de carbon etc trebuie sa aiba ce tip de otel si toate cele ca daca le stiam nu mai postam aici .eu am invatat doar sa le indoi si sa le sudez laolalta doar ca in timp am observat ca tabla romaneasca are o viata foarte scurta si indiferent ce tratament ii aplici tot rugineste in cel mai scurt timp .de obicei folosesc tabla decapata de 1 sau 0,8 si mecanic sunt foarte multumit de ea doar ca atunci cand ajung la finisaje nici nu apuc sa dau un primer ca deja rugina apare .e pacat pentru ca implica foarte multa munca si nu in ultimul rand bani si sa vezi ca totul se duce de rapa nu e prea placut .de aceea daca e cineva cu pregatire in domeniu il rog sa ne dezvaluie si noua din aceste secrete pentru ca sunt sigur ca nu sunt singurul interesat de subiect .multumesc pentru rabdare si anticipat pentru un eventual raspuns

 

Vand english wheel Bernardo RSM 710 folosita odata absolut noua 500 Euro {450 fara TVA la producacator plus tansport

info la tel 0745222662

 

cam asa se intampla cu tabla, daca apuci de o bati pe un butuc(post doly)care nui uscat calumea a doua zi cind vrei ati continua treaba dejai ruginita.

dacai carbon mai mult in ea nu rugineste, pe de alta parte nui prietena cu maleabilitatea si dai pe ea pina rupi ciocanul. mi-ar place si mie sa aud, citesc parerea unui avizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti .nu prea am mai fost pe aici de mult dar asta nu inseamna ca ca nu mai lucrez in domeniu .dimpotriva doar ca m-am axat pe masini retro si nu am crezut de cuviinta sa postez lucrarile aici .poate am gresit .oricum ,ca sa ma compensez cumva va spun ca am postat aici pentru ca nu mi-a venit in minte nici un alt loc cand vroiam sa gasesc oameni cu adevarat pregatiti care sa ma poata sfatui .ma intereseaza sa gasesc pe cineva care stie totul despre fier si anume ce trebuie sa caut atunci cand vreau sa cumpar o tabla de calitate care sa nu rugineasca in cateva luni ,ce compozitie de carbon etc trebuie sa aiba ce tip de otel si toate cele ca daca le stiam nu mai postam aici .eu am invatat doar sa le indoi si sa le sudez laolalta doar ca in timp am observat ca tabla romaneasca are o viata foarte scurta si indiferent ce tratament ii aplici tot rugineste in cel mai scurt timp .de obicei folosesc tabla decapata de 1 sau 0,8 si mecanic sunt foarte multumit de ea doar ca atunci cand ajung la finisaje nici nu apuc sa dau un primer ca deja rugina apare .e pacat pentru ca implica foarte multa munca si nu in ultimul rand bani si sa vezi ca totul se duce de rapa nu e prea placut .de aceea daca e cineva cu pregatire in domeniu il rog sa ne dezvaluie si noua din aceste secrete pentru ca sunt sigur ca nu sunt singurul interesat de subiect .multumesc pentru rabdare si anticipat pentru un eventual raspuns

 

Vand english wheel Bernardo RSM 710 folosita odata absolut noua 500 Euro {450 fara TVA la producacator plus tansport

info la tel 0745222662

 

io as vrea sa vad si lucari custom cu masini (am mai facut si noi cateva). Daca nu aici, sa nu suparam comunitatea, baga un PM cu un link, ceva

 

multam si la mai mare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io as vrea sa vad si lucari custom cu masini (am mai facut si noi cateva). Daca nu aici, sa nu suparam comunitatea, baga un PM cu un link, ceva

 

multam si la mai mare :cheers:cine se supara sai treaca.

si eu vreu sa vad un hot un rat-road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Rolls-ul Metalshaping-ului : http://www.eckold.com/en-us/productsforsheetmetalworking/kraftformer.aspx

Ei au brevetat primi sistemul de adunare a tablei ... in 1936 ! si inca vind scule de mina foarte robuste si cu rectificari elvetiene .. pt prelucrarea tablei !

Cica Swiss precision and german Perfection ! :10:

Editat de basty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Vind Nicovala cu 2 brate ( una cu muchie , alta cu muchie semirotunda ) Lungime totala 130cm , lungime activa / Brat - 50cm !

 

Cu tot cu suport 800 lei !

 

este in stare f buna ( nu ma refer la vopsea ) dupa cum se vede in poze (folosita doar in alu ) ..poate trebuie unui metalshaper ... este f buna !

eu am una la fel ... si m-am gindit ca imi ajunge una !

 

tel 0735778581

 



Scule profesionale pt Metalshaping si tabla !

Pt cei ce inca bat tabla pe genunchi

 

scule pneumatice ( frezare , gaurire etc) F puternice - 90 grade - 120 euro

45 grade - 120 euro

360 grade ajustabil - 200 euro

- pt frezat capete Nit in materialul ce urmeaza a fi nituit - 150 euro

 

Toate pneumaticile sunt marca Desoutter England!!! Pret la o bucata freza noua la 90 grade , la magasin este 1000 -2000 euro !

link cu preturi aici : http://www.powertoolsalesuk.com/brands/desoutter.html?p=3 !

 

Clesti de nituit nituri masive ! Mare - 200 euro , Mediu 150 euro !

 

Ghilotina taiat nituri masive neferoase ( alu bronz alama etc ) - 150 euro

 

Compas trasat tabla , set 3 dimensiuni - 200 ron sau 60/80 lei pe buc depinde de dimensiuni !

 

Foarfeci tabla Made in england / Gedore ! Pret 60 lei pe buc cele simple

100 lei cea gedore rotaietoare !

 

pot face rost si de shrinkere Eckold Handformer intre 1500 euro ( fara ciocane )

set ciocane shrinking - intre 500-800 euro !

poze cu modelul aici : http://www.eckold.com/en-us/productsforsheetmetalworking/kraftformer/handformerhf100.aspx

 

 

 

La pachet mare fac discount !

Tel 0735778581

 

 

 



Nicovala Plan (110kg de fier de precizie ) - 800 lei

 

 

 


Se poate si numai cu ciocan si o sina de tren!

Tatiicii Metalshapingului In ro cu traditie de sute de ani fac orice numai la ciocan !

 

Pacat ca isi irosesc talentul pe alte cacaturi si nu numai modelare cupru !

 

 

Editat de basty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

avind roata la dispozitie doar vre-o citeva minunte( mobra a facut o oprire in drumui spre casa -departe... 250 km de mine) s-au luat citeva masuratori, restul....imaginatie...

mai e mult pina la final, speram sa iasa bine chiar daca nu e roata la vedere...vom vedea.



avind roata la dispozitie doar vre-o citeva minunte( mobra a facut o oprire in drumui spre casa -departe... 250 km de mine) s-au luat citeva masuratori, restul....imaginatie...

mai e mult pina la final, speram sa iasa bine chiar daca nu e roata la vedere...vom vedea.

http://gypsiesoldschoolbikes.blogspot.ro/2013/07/sheet-metal-without-having-wheel.html

post-9005-0-20499000-1373615758_thumb.jpg

post-9005-0-68145600-1373615778_thumb.jpg

post-9005-0-11745400-1373615796_thumb.jpg

post-9005-0-78941600-1373615810_thumb.jpg

post-9005-0-79554600-1373615825_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Helau.

Poate cineva sa-mi faca si mie 2 piese ca asta din poza (ma refer la protectia de noroi de la roata de la atas).

attachicon.gif100_5662.jpg

pare un otel de 2mm , normal se produce intro-o clipire prin ambutisare cu stanta . asta daca ai matrita de ambutisare .

la mina eu unul nu ma bag , la otel de 2. nu se gasesc produse de cineva in mica serie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...