Sari la conținut

Padurea Bogatii ( Bv-ms ) - Atentzie Mare!


Roli
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

Rugamintea mea e sa fiti atenti in portiunea asta, Padurea Bogatii dintre TgMs si Bv. Locul e super de mers, asfalt bun, curbe faine, dar atentzie la proshti !

Veneam Sambata trecuta dinspre Bv, in curbe tot mai tare, tot mai tare, deodata, dupa o curba, un Land Rover cu nr. de Austria crucis peste banda mea. Nu va zic cum mi-a fost. O babornitza la volan, vroia sa intoarca B) Am mers dupa ea pina intr-o parcare unde s-a oprit. Macar s-a scuzat.

Grija mare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca ce a facut ea e bine, dar daca tu aveai asa o viteza incat nu puteai opri usor pana la limita de vizibilitate, atunci ai gresit.

Asta in cazul in care ea era oprita in momentul cand ai vazut-o (asa reiese), ca daca a facut manevra in timp ce te apropiai atunci treaba e clara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteapta mijlocul verii,si ai sa vezi atunci drum european plin de combine si tractoare tocmai in curbe presarind asfaltul cu noroi.Asemenea incidente fara urmari sint benefice intr-un fel.......te tin in priza tot timpul,si te invata sa nu ai incredere in nimeni si nimic.Daca te duci spre Sovata-Bucin,nu exista sa nu te intilnesti cu vre-un taran intorcind caruta in curba.Indiferent de traseu,inconstienti sint peste tot,asa ca nu lasa garda jos. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca ce a facut ea e bine, dar daca tu aveai asa o viteza incat nu puteai opri usor pana la limita de vizibilitate, atunci ai gresit.

Asta in cazul in care ea era oprita in momentul cand ai vazut-o (asa reiese), ca daca a facut manevra in timp ce te apropiai atunci treaba e clara.

 

Daca nu mergeam cu "urechile ciulite" era bai. Norocul e ca merg destul de temperat in locurile fara vizibilitate, dovada e ca am putut incetini si ocoli Roverul. Baba era pe spate, ea vroia sa intoarca, ce conta linia continua sau curba in imediata apropiere. Nu mai stia cum sa se scuze.

Important e sa invatzam totzi din greselile sau patzaniile celorlaltzi.

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca nu mergeam cu "urechile ciulite" era bai. Norocul e ca merg destul de temperat in locurile fara vizibilitate, dovada e ca am putut incetini si ocoli Roverul. Baba era pe spate, ea vroia sa intoarca, ce conta linia continua sau curba in imediata apropiere. Nu mai stia cum sa se scuze.

Important e sa invatzam totzi din greselile sau patzaniile celorlaltzi.

B)

 

Pai deci mergeai cam tare, caz in care esti cam vinovat . Normal ca baba a gresit intorcand intr-un loc fara vizibilitate, dar la fel de bine putea fi un tir care a derapat si a ocupat tot drumul iar tu vii ca berbecul si te infigi in el ca nu mai loc sa il ocolesti.

 

Mai bine ai grija data viitoare ca poate nu reusesti sa opresti. Gandeste-te ca puteai sa mori, nu cred ca te ajuta cu nimic ca baba ar fi fost acuzata de ucidere din culpa. Greseala ta a fost ca ai circulat fara sa poti opri in limita de vizibilitate, deci dupa curba putea fi si un balaur ca nu il puteai evita daca bloca tot drumul. Sau putea sa fie chiar unul care sa vina spre tine.

 

Si treaba asta e la fel de valabila si in cazul masinilor. E ca si cum ai merge cu ochii inchisi.

Pt binele tau sper sa nu mai te confrunti cu astfel de situatii. E cazul sa ne pazim singuri pielea ca altii sigur nu o fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai deci mergeai cam tare, caz in care esti cam vinovat . Normal ca baba a gresit intorcand intr-un loc fara vizibilitate, dar la fel de bine putea fi un tir care a derapat si a ocupat tot drumul iar tu vii ca berbecul si te infigi in el ca nu mai loc sa il ocolesti.

 

Mai bine ai grija data viitoare ca poate nu reusesti sa opresti. Gandeste-te ca puteai sa mori, nu cred ca te ajuta cu nimic ca baba ar fi fost acuzata de ucidere din culpa. Greseala ta a fost ca ai circulat fara sa poti opri in limita de vizibilitate, deci dupa curba putea fi si un balaur ca nu il puteai evita daca bloca tot drumul. Sau putea sa fie chiar unul care sa vina spre tine.

 

Si treaba asta e la fel de valabila si in cazul masinilor. E ca si cum ai merge cu ochii inchisi.

Pt binele tau sper sa nu mai te confrunti cu astfel de situatii. E cazul sa ne pazim singuri pielea ca altii sigur nu o fac.

Are you Master Yoda? B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

Rugamintea mea e sa fiti atenti in portiunea asta, Padurea Bogatii dintre TgMs si Bv. Locul e super de mers, asfalt bun, curbe faine, dar atentzie la proshti !

Veneam Sambata trecuta dinspre Bv, in curbe tot mai tare, tot mai tare, deodata, dupa o curba, un Land Rover cu nr. de Austria crucis peste banda mea. Nu va zic cum mi-a fost. O babornitza la volan, vroia sa intoarca B) Am mers dupa ea pina intr-o parcare unde s-a oprit. Macar s-a scuzat.

Grija mare !

 

Salut. Macar s-a scuzat? Si la ce ti-a folosit tie ca s-a scuzat, poate data viitoare o sa faca acelasi lucru si poate (sper sa nu am dreptate) cel carua/carora ar trebui sa-i/sa le ceara scuze nu o sa mai fie printre noi!!!

Daca eram in locul tau si daca era un barbat la volan, nu stiu ce-ar fi iesit in parcare! Cred ca dadeam in el ca intr-un sac de cartofi. Nu-l omoram da-l bateam asa rau de nu se mai suia in viata lui sa conduca...

 

Offtopik: Aviz smecherului care mi-a intors duminica in fata (venind din sens opus si virand stanga), fara semnal, de-am cazut ca sa-l evit (aveam numai vreo 20, dar eram inclinat in curba,), chiar a fost singura solutie ca sa nu-l ating si care a fugit cu masina printre blokuri, in timp ce eu ma adunam de pe jos. Atentie ratatilor poate urmatorul dintre voi nu o sa aiba timp sau cum sa fuga, daca politia intoarce capul la toate marlaniile astora, atunci o sa incep sa-mi fac singur dreptate, sa vedem atunci. Sper sa apuc ziua de maine, pentru ca la atatia soferi iresponsabili nu se stie niciodata, una e sa mergi ca ghelbanu cat te tine conserva si sa intri intr-un tir (care are prioritate de tabla groasa), sau copac si sa mori si alta este sa culegi alte suflete nevinovate din prostia ta si sa le ambalezi in conserva.

 

Asa ca Roli -> Mare atentie mare!!! Noi, te vrem printre noi!

 

Asfalt uscat si drum fara incidente. Salutari cu farul!

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='mst' date='May 10 2006, 06:31 PM' post='388829']

Pai deci mergeai cam tare, caz in care esti cam vinovat . Normal ca baba a gresit intorcand intr-un loc fara vizibilitate, dar la fel de bine putea fi un tir care a derapat si a ocupat tot drumul iar tu vii ca berbecul si te infigi in el ca nu mai loc sa il ocolesti.

 

Mai bine ai grija data viitoare ca poate nu reusesti sa opresti. Gandeste-te ca puteai sa mori, nu cred ca te ajuta cu nimic ca baba ar fi fost acuzata de ucidere din culpa. Greseala ta a fost ca ai circulat fara sa poti opri in limita de vizibilitate, deci dupa curba putea fi si un balaur ca nu il puteai evita daca bloca tot drumul. Sau putea sa fie chiar unul care sa vina spre tine.

 

Si treaba asta e la fel de valabila si in cazul masinilor. E ca si cum ai merge cu ochii inchisi.

Pt binele tau sper sa nu mai te confrunti cu astfel de situatii. E cazul sa ne pazim singuri pielea ca altii sigur nu o fac.

 

Da, daca e sa extrapolam teoria opritului la limita vizibilitatzii, intr-un fel ai dreptate.

Concluzia e sa avem mai mare grija de noi insine, ca pe ceilaltzi ii cam doare-n ... de motociclisti.

Din pacate asta-i realitatea la noi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic o patanie cu viteza si berbeci. veneam de la Buzau in prima zi de pasti pe drumul de Mizil. Drumul drept si f bun. Vremea superba, sincer ma cam luase melancolia si parca as fi bagat mana in gaz, dar de obicei sunt ponderat si am zis sa ma bucur de vreme. Era prima iesire pe afara cu Varadero. La un moment dat, pe drum ma apropii de un podet care nu stiu peste ce trece,dar este ridicat cam 1.5m de la nivelul soselei. Sunt mai multe pe drumul asta. Peste pod, cum sunt inalt(1.9m) obs tavanul unui Matiz care venea din sens opus ca se chinuia sa frineze si a ajuns pe sensul meu de mers. Pun frana!!!! si in momentul urmator urcam podetul. Cind am vazut ce era in partea cealalta am inlemnit. Un cioban isi trecea turma si strada era plina de oi. Si cind zic turma cred ca erau vreo 500 si nu se vedeau. pe jos masline si alte condimente numai bune pentru tavaleala. Am vrut sa ma iau de cioban dar sigur imi luam o bata in cap si nici nu intelegea ce as fi vrut sa-i spun. Concluzia mea este: strazile noaste nu sunt pregatite sa ne ofere o siguranta minima. Asta e realitatea. Ochii mari in toate directiile si gaz cu masura. Daca sunt of topic: Sorry. Mi-am adus aminte de ce mi s-a intamplat cind am citit ce ai patit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu era sa o patesc acolo, pe curbele de viteza, cu un papucar, depasea (pe linie continua) cu 41km/ora un camion care mergea cu 40km/ora B) noroc ca am avut loc intre el si sant. in schimb serpentinele in ac de par pe 3 benzi sunt un deliciu absolut, iar cat despre siguranta sunt perfecte deoarece poti vedea daca se apropie vreun tembel pe o trasa nefericit aleasa :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca ce a facut ea e bine, dar daca tu aveai asa o viteza incat nu puteai opri usor pana la limita de vizibilitate, atunci ai gresit.

Asta in cazul in care ea era oprita in momentul cand ai vazut-o (asa reiese), ca daca a facut manevra in timp ce te apropiai atunci treaba e clara.

 

Vrei sa fi capitanul nostru???

 

Cat de zmei ' este unii' ...

 

Eu intai mi-as completa profilul shi ash mai manca ceva mamaliga pana sa critic pe altzii...

 

Iar ca sa sti shi tu, cand intoarce unul intr-o curba shi 20 km\h inseamna o viteza destul de mare...

 

Intrebarea mea este urmatoarea: Cu ce viteza potzi sa mergi pe un drum national ??? (in lege e voie cu 100 pe acolo) deci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi vremea sa avem un circuit ( vise frumoase ). Chiar daca ideea e nostima pana cand n-avem nici macar autostrada.

Nu ca n-ar cadea unul sau altul pe circuit, dar nu te infingi in vre-un ARO, Dacie papuc, Matiz, camion sau carutza ( Oile lui Friend sunt totale ). Ai iesirile cu pietris, protectii, reguli pe care le respecta totzi....

Pana atunci, grija la shoric si echipament de top!

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa fi capitanul nostru???

 

Cat de zmei ' este unii' ...

 

Eu intai mi-as completa profilul shi ash mai manca ceva mamaliga pana sa critic pe altzii...

 

Iar ca sa sti shi tu, cand intoarce unul intr-o curba shi 20 km\h inseamna o viteza destul de mare...

 

Intrebarea mea este urmatoarea: Cu ce viteza potzi sa mergi pe un drum national ??? (in lege e voie cu 100 pe acolo) deci?

 

Bine zis : cat de zmei este unii, mai ales aceia!

 

Am senzatia ca tu nu ai condus niciodata, altfel ai fi stiut chestia asta care e de bun simt, sa poti opri pana acolo unde vezi.

Pe viitor abtine-te sau citeste mai atent, daca stii.

Dar ca sa iti raspund la intrebare: viteza cu care circuli este cea cu care esti in relativa siguranta, sau cel putin nu te pui singur in pericol. Daca pe autostrada mergi cu 130 la ora pe gheata doar pt ca ai voie, e alegerea ta si viata ta.

 

Pana una-alta, ma bucur Roli ca iti dai seama de neatentia ta, e bine ca nu s-a terminat altfel. Bafta!

Editat de mst
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am senzatzia ca te uitzi prea mult la desene animate...

 

Dupa ce itzi completezi profilul mai discutam... sa stim shi noi cu cine vb...

 

Stimatzi moderatori poate convingetzi personajele ilustre de pe acest forum sa ishi completeze profilul... Cred ca trebuie respectata aceasta regula...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Friend, daca le luai in plin, aveai sansa sa pici pe oi, deci picai pe moale - ca sa zic asa - nu? B)

Glumesc bineinteles.. .si io stiu cum e sa iei curba si sa te trezesti cu niste VACI pe patru picioare care traversau alene soseaua nationala la 5 dup-amiaza. E drept ca eram cu conserva si m-am oprit la fix.. .de eram pe motor o cam imbulinam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off Topic, apropos de oile "moi" ale lui Friend,

Am vazut pe un canal TV german accidente cu animale si nu sunt deloc glumetze.

O caprioara intrata prin parbriz omorase soferul, la altul intrase un cerb pe geam si s-a descompus inauntru. Dupa ce pasagerii s-au curatat de matze si alte alea si-au dat seama ca puteau s-o friga rau, (jumate de cerb iesise intre timp prin luneta). Nu-i de gluma cu oi sau vaci, da' nici cu ciobanasu'.

Grija mare la B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...