Sari la conținut

SFAT : Vreau sa vopsesc un cadru


Cappuccino
 Share

Postări Recomandate

Salut , am un gsx-r k3 si vreau sa-l vopsesc .. culoarea sa zic un negru mat ..dar toata motocicleta facuta mat cu cadru argintiu nu prea bate bine .. Asa ca as vrea sa vopsesc si cadru in negru sau , cum e acum "la moda" in culoarea visiniu cum e cadru de la noul R1 .. Nu prea as vrea sa-mi bat capu' cu demontarea motorului de pe cadru ci sa-l vopsesc cu piesele prinse de el .. Ce ziceti .. Merge? Sau trebuie neaparat demontat totu' de pe el ? Si cum se vopseste ? Numai electrostatic?

Multumesc si va rog sa fiti cat mai "blanzi" cu mine in postari :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am un gsx-r k3 si vreau sa-l vopsesc .. culoarea sa zic un negru mat ..dar toata motocicleta facuta mat cu cadru argintiu nu prea bate bine .. Asa ca as vrea sa vopsesc si cadru in negru sau , cum e acum "la moda" in culoarea visiniu cum e cadru de la noul R1 .. Nu prea as vrea sa-mi bat capu' cu demontarea motorului de pe cadru ci sa-l vopsesc cu piesele prinse de el .. Ce ziceti .. Merge? Sau trebuie neaparat demontat totu' de pe el ? Si cum se vopseste ? Numai electrostatic?

Multumesc si va rog sa fiti cat mai "blanzi" cu mine in postari :laugh:

il poti vopsi si cu lavabila.daca tot vrei sa faci o treaba ca lumea eu as zice sa dai totul jos si sa il vopsesti electrostatic.spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il poti vopsi si cu lavabila.daca tot vrei sa faci o treaba ca lumea eu as zice sa dai totul jos si sa il vopsesti electrostatic.spor la treaba

merge si cu carioca.

daca cadrul nu e zgiriat sau afectat in alt fel nu l-as vopsi. citeste topicul meu de mai jos si o sa intelegi de ce. da' daca tot vrei sa-l vopsesti e bataie de joc sa nu dai motorul jos, o sa iasa ca un c.ur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa iei o cada mare si o umpli cu vopsea si scufunzi mobra ca la botez. Nici macar asa nu acoperi tot ce ar trebui fara sa-l dai jos de acolo. Decat vopsita prost mai bine asa cum este acum.

 

Oricum ii prinde bine o revizie cu adevarat completa facuta cu ocazia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:)) Mamaaa da' cate sfaturi ;)) cred k optez pentru cada cu vopsea :P)) Multumesc ma sunteti niste dulci ! :clap:) Mai e putin si-mi ziceti ca sa incerc cu decorativa :clap:))

 

Mah Capucino, vad ca oamenii zic ca esti parolist la vandut echipamente. Acu nush la ce te asteptai, dar e normal sa nu fii luat in serios dupa ce ai postat ineptiile alea. Daca vrei sa-ti iasa o tiganie, chiar nu conteaza cum vopsesti motorul. Daca vrei sa-ti iasa bine, sunt cateva topicuri in care sunt explicate cu lux de detalii toata procedura. In coltul de stanga jos e o bara de cautare. Da un search pe forum inainte sa scoti porumbelu...

Sau, daca vrei, continua> lumea s-a distrat foarte bine si la topicul cu vopsirea jantelor de scuter... Presimt ca tu ai potential la fel de mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopsirea in camp electrostatic presupune curatarea pieselor prin imersiune in bai de degresare /spalare , depunere pulbere si trecere prin cuptor la peste 180 grade.

 

daca tu crezi ca potzi face asta cu piese montate........

 

Vopsitorii serioase stiu in Timisoara, Bucuresti, Ungheni - Allcolors se numesc, dar acestea au de-a face cu domeniul meu de activitate asa ca s-ar putea sa fie si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopsirea in camp electrostatic presupune curatarea pieselor prin imersiune in bai de degresare /spalare , depunere pulbere si trecere prin cuptor la peste 180 grade.

 

daca tu crezi ca potzi face asta cu piese montate........

 

Vopsitorii serioase stiu in Timisoara, Bucuresti, Ungheni - Allcolors se numesc, dar acestea au de-a face cu domeniul meu de activitate asa ca s-ar putea sa fie si altele.

Nu merge vopsit si cu pistolul cu o vopsea rezistenta la temperaturi ridicate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge, dar daca faci comparatie intre rezultatele finale......cel putzin pentru mine e o oarecare diferentza.

Diferentza e si intre polimerizarea de suprafata si legatura care se face intre pulberea polimerizata / vopsea si metalul curat. Fata de cum dai cu pistolul, e cam ca intre tencuiala si stropire, ca sa folosesc o comparatie la scara mai mare. Acoperirea electrostatica e mai rezistenta in timp.

 

Si oricum, ca mm draq sa faci toata iarna? ai putea sa folosesti timpul sa faci bucatzi toata motocicleta si sa o pui la loc, data viitoare cand o bagi prin gropi sa auzi fiecare piesa care protesteaza :laugh:

 

Oricum, depinde de fiecare ce rezultat doreste si care e nivelul investitiei. Ambele solutii raspund anumitor cerintze, alegerea apartzine beneficiarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pana la urma imi bag picioarele in ea de vopsea si in ea de electrostatica si caut folie/sau ceva de carbon ca padu' de rezervor de carbon si il lipesc pe cadru si cu asta basta :crack:

Uff... ai de lipit nu gluma... nu e tocmai ca si cum ai colanta o carena. Cred ca cea mai putin costisitoare operatie ar fi sa vopsesti cu pistolul,

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopsiti cu pistolul = o sa va para rau in cateva luni (se zgarie foarte usor, se fraca cu pantalonii si se duce vopseaua, poate se mai si cojeste daca nu ii bine pregatita suprafata)

Eu am vopsit o singura data pentru un client un cadru de ZX9R, da argintiu, fara schimb de culoare. Asa si daca se zgarie, si daca se mai duce vopseaua, nu se vede, nefiind contrast cu culoarea de dedesubt.

Parerea mea ii ca vreti sa vopsiti cadrul ca sa arate mai bine, nu mai rau, deci concluzia o trageti singuri.

In schimb am vazut folie "carbon" aplicata profi pe cadru si arata foarte bine. Da costa.

Electrostaticul, dupa cum au mai explicat cativa forumisti, ii "tata vopselelor", arata foarte bine si tine cel mai mult. Da e de munca.

Spor la luat decizii

Si apropo de ce zicea revolt cu lacul mat, intr-adevar protejeaza vopseaua, da-i cea mai pretentioasa chestie la zgarieturi si frecusuri, se face foarte urat

Editat de raduprint01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...