Sari la conținut

Honda CM 400 T


almid
 Share

Postări Recomandate

Salut !

 

Sunt incepator si dupa 2 ani de scuter 125cmc, am hotarat sa fac pasul la un motor adevarat.

 

Vreau un chopper pentru plimbari in week-end, vreau sa fie japoneza, de dupa 1990 si sa coste 1500 max 200, avand in vedere ca mai trebuie cumparat si echipamentul...

 

Am cautat in Germania, unde am un prieten care se pricepe poate sa ma ajute la cumparare. In cautarea unui KW EN500 sau Virago 535, am gasit intamplator Honda CM 400T din 1983, la 1500 euro. Arata foarte bine la cei 19.000 km si in review-urile de pe net este foarte bine cotata (chiar mai bine decat EN500 sau Virago) dar ma sperie anul...1983.

 

Pe langa faptul ca ma gandesc ca e cam coapta ( furtune, tablaraie), ma tem si de piesele care ar putea fi greu de gasit.

 

Are cineva acest model? Cum se comporta si ce sfat imi dati? Merita sa ma inham la asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind din 80 asta e HONDA, nu plasticaraia de-o fac astia azi. Nr. km. e foarte bun (daca sunt reali) iar in ceea ce priveste furtunele si cablurile, se mai pot schimba.

Cu putina munca scoti un bobber de numa-numa

post-13243-1258840969_thumb.jpg

post-13243-1258841108_thumb.jpg

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm...Acu' vreo 3 luni,s-a-ntors din Olanda,un amic de-al meu.A venit calare pe-o Honda CX500,din '78.Numai stiu cate zeci de mii de km la bord,dar arata acceptabil,mai ales c-a dat pe ea...500 euro! Si aia-i cu cardan si racire pe lichid !Motorul,e cu 2 in V transversal,ca la Moto Guzzi.In rest,seamana foarte mult cu CM-ul asta:roti si sea identice,probabil si bordul. La 1500 de euro,eu zic c-ar trebui sa fie "tzipla"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce trebuie sa recunosc cu acest model, este ca imi incalc tocmai prima dorinta, cea de chopper...

apoi faptul ca nu are spite la roti ci genti de aluminiu... iarasi nu e tocmai ....my style.

 

este de fapt un "clasic" care aduce a chopper prin felul cum e customizata...

post-15549-1258906567_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Honda CM 400 T e motocicleta de rahat, am avut tangenta cu ele, un amic chiar a avut una, asadar te sfatuiesc sa lasi prostiile si sa-ti iei altceva.

 

Pe langa asta sunt convins ca daca bugetul dicteaza alegerea motorului, e un inceput neserios. Nu face economii la capitolul nepotrivit.

 

Daca nu stii ce motor sa-ti iei, inseamna ca-i mai bine sa nu-ti iei niciunul.

 

In rest, faci ce vrei, major si vaccinat fiind, probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta macar nici nu ii chopper , ii un naked mai classic ;) se poate face bobber fain din el , dar un cm prin germania il iei sub 1000e nu te prosti sa dai atat , dar gusturile nu se discuta , mai bine iti iei o virago sau shadow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta macar nici nu ii chopper , ii un naked mai classic ;) se poate face bobber fain din el , dar un cm prin germania il iei sub 1000e nu te prosti sa dai atat , dar gusturile nu se discuta , mai bine iti iei o virago sau shadow

 

 

 

va dau dreptate si nu ma prostesc.

 

Nu are rost sa mai discutam despre Honda CM400 T.

 

Vreau chopper si pace

 

Va rog sa inchideti topicul si multumesc celor care mi-au raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu vrei chopper. tu vrei un motor cu coarne mari si la care sa-i gasesti piese pe la dealeri.

chopperul ar trebui sa fie ceva unicat, fabricat la comanda dupa gustul si asemanarea ta, nu ceva ce poti sa-ti cumperi de la o reprezentanta si pe care sa-l mai aiba inca alti 50 in sat.

 

vrei chopper: fa-ti unul!!!

 

 

 

 

 

Parca era "coltul chopperistilor" pe aici!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu vrei chopper. tu vrei un motor cu coarne mari si la care sa-i gasesti piese pe la dealeri.

chopperul ar trebui sa fie ceva unicat, fabricat la comanda dupa gustul si asemanarea ta, nu ceva ce poti sa-ti cumperi de la o reprezentanta si pe care sa-l mai aiba inca alti 50 in sat.

 

vrei chopper: fa-ti unul!!!

 

 

 

 

 

Parca era "coltul chopperistilor" pe aici!?

macar va mai da cite unul ca Magic peste nas!

ial usor cai Rooki, nui vina lui ca nu stie, e vina celor care stiu si baga prosti la taste......

mai atotcunoscatori macar invatati incepatorul de la incepu sa nu foloseasca cuvintul chopper in loc de cruiser

nu ca ar fi un cruiser cel din topic!

of of!

rusinica.....

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok magic4ace tu esti cel mai tare chopper-ist si eu sunt naivul incepator.

 

mea culpa pentru folosirea incorecta a termenului de chopper. Poate imi acorzi circumstante atentuante din faptul ca am precizat tot timpul ca sunt incepator. Oricum am rugat sa fie inchis topicul dar ai simtit tu nevoia sa punctezi... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok magic4ace tu esti cel mai tare chopper-ist si eu sunt naivul incepator.

 

mea culpa pentru folosirea incorecta a termenului de chopper. Poate imi acorzi circumstante atentuante din faptul ca am precizat tot timpul ca sunt incepator. Oricum am rugat sa fie inchis topicul dar ai simtit tu nevoia sa punctezi... :D

 

 

Nu am nici un motiv sa te atac personal asa ca nu te infierbanta :D .

Nu sunt chopperist (uneori ma sperii de ceea ce fac unii din motoarele lor) dar cred in "modelarea" fierului pentru satisfactie personala.

Fii baiat destept si ia-o ca pe un indemn. Cumpara-ti un fier (oarecare) si fa-l cum vrei tu, astfel imi vei da mie si multora peste nas. Uita-te ce a facut Basty dintr-un Dr BIG si iti vei da seama ca nu conteaza originea motorului decat in proportie de 1%. Se fac choppere din ORICE.

Am sesizat de la inceput ca esti incepator, de-aia iti si raspund si-ti urez succes orice decizie ai lua.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...Asa,deci...O fi vorba de EN-ul ala,de care i-am zis eu?! Inseamna ca "copilul" :D mi-e dator cu un suc... :)

 

Alegerea e facuta pe EN... nu neaparat pe cel pe care mi l-ai indicat tu. Este intra-adevar unul frumos dar inca nu primesc nici un raspuns de la proprietar...

 

Daca iese cu EN-ul asta sau cu altul... oricum sucul e o idee buna. :) even if beer rules :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alegerea e facuta pe EN... nu neaparat pe cel pe care mi l-ai indicat tu. Este intra-adevar unul frumos dar inca nu primesc nici un raspuns de la proprietar...

 

Daca iese cu EN-ul asta sau cu altul... oricum sucul e o idee buna. :D even if beer rules :D

 

Sa traiasca alegerea si proprietaru ca a ales bine!

 

Sa mearga EN-ul !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...