Sari la conținut

Detinatori de Yamaha FZR


ray
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Sunt si eu aproape incepator (pe 1 nov am examen, sper sa nu ninga pana atunci, desi la ce frig e.. vedem :) ) si a aparut ocazia sa cumpar un FZR de 400 din 93. Acum, eu am 2 intrebari pt voi, care sunteti mai conaisseuri :P , poate puteti sa ma ajutati sa-mi fac o idee:

 

1. Se gasesc piese pt motorul asta in Ro (atat consumabile, cat si mai putin consumabile, in caz de Doamne fereste)? Intreb asta avand in vedere parerea aparent foarte frecventa ca la noi nu prea sunt piese pt motoare de 400...

 

si

 

2. Eu am 1.93 inaltime. Oare incap intr-o pozitie cat de cat acceptabila pe motor? Intrebarea asta e mai mult pt cei care au chiar de 400, ca banuiesc ca difera dimensiunile fata de cele mai mari. Dar orice parere e bine venita :D

 

Va multumesc de pe acum pt orice sfaturi sau pareri :D

Editat de Shorty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si io o intrebare ptr fzristi...fratele unui prieten are un fzr 600 si ma tot minte intruna..si nu numai pe mine ca cik prinde fzr 280km/h..e adevarat? eu nu prea cred..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si io o intrebare ptr fzristi...fratele unui prieten are un fzr 600 si ma tot minte intruna..si nu numai pe mine ca cik prinde fzr 280km/h..e adevarat? eu nu prea cred..

 

E balon. :) Papagal tipu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, prinde.... in cadere libera de pe vreo stanca :)

 

Revenind la problemele lui Shorty : in legatura cu piesele.. eu m-am chinuit la fel de rau sa gasesc piese de 600, care totusi e destul de frecventa (modelele mai vechi). Si tot printr-o cunostinta imi aduc, direct din Italia... deci nu cred ca ar fi o asa maaaaare diferenta la gasit piese.

 

Totusi, nu stiu daca se gasesc FZR400 in Italia... poate cineva mai in tema sa ma corecteze!

 

 

Concluzia mea este: daca esti incepator, un 400 este ... exact ce-ti trebuie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E balon. :) Papagal tipu'.

ce sa-i fac...e manelist :) :angry:

 

ba da manelistu...ma minte al drq ca are si 125 de cai...io i-am aratat de mai multe ori pe net ca nu e adevarat da zice ca e model limitat..cand o sa ii arat pe forum ce am scris o sa moara :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut, am o intrebare pt voi

 

inca nu trebuie sa schimb discurile de ambreiaj, dar daca va trebui pe

viitor trebuie desfacut motorul sau doar un capac din partea laterala a motorului?

 

merci pt raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut!

De curand sunt fericitul posesor al unui FZR 400 din 93 varianta americana...pana acum sunt mai mult decat incantat de ea...

M-am tot uitat prin catalogul Louis si nu prea am gasit consumabile pentru ea...As vrea pana la primavara sa ii fac o revizie completa ...placute , ulei s.a.m.d. si de asemenea as vrea sa ii schimb levierele de la ambreiaj si frana...se potrivesc cele pentru FZR 600?

 

Multumesc anticipat si abia astept sa vina primavara sa ne vedem pe sosea...

 

 

post-7167-1165483507_thumb.jpg

post-7167-1165483576_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

De curand sunt fericitul posesor al unui FZR 400 din 93 varianta americana...pana acum sunt mai mult decat incantat de ea...

M-am tot uitat prin catalogul Louis si nu prea am gasit consumabile pentru ea...As vrea pana la primavara sa ii fac o revizie completa ...placute , ulei s.a.m.d. si de asemenea as vrea sa ii schimb levierele de la ambreiaj si frana...se potrivesc cele pentru FZR 600?

 

Multumesc anticipat si abia astept sa vina primavara sa ne vedem pe sosea...

 

Salut,

 

Eu am gasit site-ul asta care mi s-a parut destul de util: http://www.tourtimemedia.com/fzr/

 

La FZR FAQ are si o lista de piese compatibile cu 600-le, si levierele apar si ele acolo. Alt site destul de util, zic eu, e asta: http://www.fzrarchives.com/

 

Acum, am si eu o intrebare pt tine, ca sa ma lamuresc de o chestie: si eu am tot un 400, identic cu al tau si in acte trecut tot 93. Problema e ca pe placuta ei scrie 89, si din cate am vazut FZR 400 simplu (adica nu R, nu RR) e trecut in cataloagele de piese doar pana in 90. De-asta vreau sa te intreb, pe placuta de la a ta scrie chiar 93?

 

Merci :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu am gasit site-ul asta care mi s-a parut destul de util: http://www.tourtimemedia.com/fzr/

 

La FZR FAQ are si o lista de piese compatibile cu 600-le, si levierele apar si ele acolo. Alt site destul de util, zic eu, e asta: http://www.fzrarchives.com/

 

Acum, am si eu o intrebare pt tine, ca sa ma lamuresc de o chestie: si eu am tot un 400, identic cu al tau si in acte trecut tot 93. Problema e ca pe placuta ei scrie 89, si din cate am vazut FZR 400 simplu (adica nu R, nu RR) e trecut in cataloagele de piese doar pana in 90. De-asta vreau sa te intreb, pe placuta de la a ta scrie chiar 93?

 

Merci :bow:

 

Salut!

Mersi pentru linkurile respective...Sincer sa fiu nu m-am uitat pe placuta...In talon asa scrie 93..

O sa cobor mai tarziu un pic si o sa ma uit sa itzi spun exact ce scrie..

Tu mai mergi cu ea?Pentru k as putea sa vin zilelea astea o fuga pana la Arc sa ne cunoastem si sa ne admiram calutii!

ID MESS scara_211084

Bafta si numai bine!

 

 

 

Later Edit : Si pe placuta mea scrie 08/89

Editat de scara_211084
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Mersi pentru linkurile respective...Sincer sa fiu nu m-am uitat pe placuta...In talon asa scrie 93..

O sa cobor mai tarziu un pic si o sa ma uit sa itzi spun exact ce scrie..

Tu mai mergi cu ea?Pentru k as putea sa vin zilelea astea o fuga pana la Arc sa ne cunoastem si sa ne admiram calutii!

ID MESS scara_211084

Bafta si numai bine!

Later Edit : Si pe placuta mea scrie 08/89

 

Inseamna ca au fost vecine pe linia de productie, tot 8/89 si aici :bow:

 

Eu nu prea ies cu ea momentan ca mi-au expirat numerele rosii (btw, cumpar oglinzi FZR :bow: ). Trebuie sa-i fac identificarea, dar am o oglinda rupta si mi-au zis la RAR ca nu mi-o fac asa.

 

Oricum, sper sa termin sapt viitoare si asta, deci dc mai tine vremea poate ne vedem :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

pun si eu o intrebare de baraj intra pe spate la un fzr din 91 modelul 3he cauciuc masura 160/60/18????

Cu siguranta! Eu am montat, nu numai ca se potriveste, dar sta si mai bine pe curbe.

Insa atentie mare la montaj! Trebe asezat cum trebuie pe janta. recomand vulcanizarea de langa Mc Donald's Rock and Roll. (am un lapsus si nush cum ii zice).

A, si iar atentie: cauta un model de pneu cu umerii mai moi (dunlop sau ceva de touring, nu speed) - se aseaza mai bine pe janta, avand in vedere ca e supradimensionat.

Editat de Dan-Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AutoZone parca :cheers:

 

Este pe strada Buzesti , pe stanga e McDonalds RockNRoll , iar vulcanizarea are curtea vecina cu Eurolines . Imposibil sa nu o gasesti e mare si frumoasa :lol:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult ... sper ca stiu ei cum se da roata jos ca eu nu stiu :cheers::D:D

 

 

Dupa ce iti pui, sa bagi si tu o parere aici...

Si pe mine ma bate rau gandul sa-l schimb, dar inca am rezerve in privinata asta pentru ca din cate am inteles se recomanda sa nu se puna dimensiuni care sa difere foarte mult de cele de serie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu acuma am pe ea un 160 dar e patrat nu pt. ca freaca de bascula pt. ca nu freaca cred ca s-a facut patrat pt. ca cel care a avut moto inaintea mea a mers fff mult drept .... nu sunt in tema dar asta mi-au spus si mie prietenii.... diferenta de pret intre 150/60/18 si 160/60/18 este enorma adika 150 nu face decat Bridgestone si e in jur de 180e iar 160 fac toti si la michelin e 110

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie unul mi se pare ca sta mai bine pe sosea cu 160, iar pe curbe am mai multa siguranta. Am un Dunlop Sportmax D205. Profilul e de touring, asa ca gravurile sunt foarte adanci (si se uzeaza sau gaureste greu). Plus ca umerii (marginile) sunt moi, asa ca se aseaza perfect pe janta.

Recomand acest cauciuc.

 

Cat despre Autozone, acolo am schimbat pneul si pot spune ca sunt specializati pe motociclete. Fac treaba foarte buna si, in plus, nu e scump. Pot curata si lanturi, schimba ulei si filtre etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am si eu o intrebare, poate puteti sa ma ajutati: ma intereseaza daca se pot monta carene de 600 pe un 400.

 

As vrea sa-mi schimb carenele cu un set a la R6 care momentan e pe un 600 (anunt pe Bursa, aviz amatorilor, in caz ca nu merg la mine :lol: ) si de asta intreb.

 

Deci, daca stiti cumva daca se portivesc sau nu, sau daca ati putea sa postati aici dimesiunile cadrului de 600, sau niste dimensiuni relevante, raman dator :cheers:

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...