Sari la conținut

Detinatori de Yamaha FZR


ray
 Share

Postări Recomandate

Sal baieti

 

 

stie cineva cum pot sa mai reduc din inaltime e prea inalta pentru mine nu ajung jos cu picioarele

este dificil de facut ?

 

 

Bebe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hmm... Ma mira ce spui, fiindca de obicei FZR-urile sunt mai joase.

 

Poate pe ea este montat un kit de inaltare a spatelui. Ca sa vezi daca este asa, masoara cele doua "dogbones" - sau "oasele". Acestea doua se situeaza exact sub amortizorul spate, pe amandoua partile. Ai sa le recunosti tu...

 

Ideea este sa le masori. Cu cat sunt mai mici decat cele stock, cu atat motoreta va fi mai inalta. (stock parca era 17.5 cm)

 

Daca intr-adevar ai kit din acela, te pot ajuta, in sensul ca si eu mi-am cumparat un kit de inaltare, asa ca voi renunta la aceste tije/ "oase" stock.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de fzr, pt unul de 1000 din `91 , cu furca normala (nu inversata), stie cineva ce vascozitate trebuie uleiul si cate grame bagate intr-un brat ? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut mecanic in SIBIU cara sa stie ceva despre viteziste ...ca pana acu nu am gasit pe nimeni ... pt reglaj la carburatoare si inca cateva chestii daca stiti ceva ...dati un mesaj ...plizz

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut mecanic in SIBIU cara sa stie ceva despre viteziste ...ca pana acu nu am gasit pe nimeni ... pt reglaj la carburatoare si inca cateva chestii daca stiti ceva ...dati un mesaj ...plizz

 

mersi

Ia legtura cu @karpatenwolf. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mina inca nu ma ajuta nimeni ?? :scratch:

ahh si inka ceva stie careva pe cineva care modifica shaua???

am pus coditza de zxr pe fzr si am cumparat o sha de pe zxr dsa nu mi se potriveste trebuie modificata ..

poate sa ma ajute careva ?????? (si cat mar costa)

multumesc frumos :* numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yupiii, au venit piesele din Germania!

 

Iata ca incepe seria de poze: deocamdata doar piesele...

 

Urmeaza sa vina set complet de garnituri de frana (etriere si pompa), furtune frana racing, ambreiaj nou nout si ulei Castrol RS :scratch:

post-8885-1181312780_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are nevoie de un set de cauciucuri pt. FZR 600 atasat pozele. Eu le-am schimbat cu unele noi noute.

Nu au fost intepate, uzura se vede in poze. Pret convenabil :scratch:

 

 

post-8635-1181394219_thumb.jpg post-8635-1181394255_thumb.jpg post-8635-1181394417_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

M-ar interesa si pe mine sa pun pe spate o roata pe 17.Momentan am o janta cu dimensiuni 4.00X18, cu cauciuc 140/60R18.Am gasit o roata dimensiuni 5X17, cu cauciuc 160/60/17.

Stie cineva daca se potriveste?Sau ce dimensiuni s-a potrivi, eventual de la ce motor sa iau si eu o roata spate pe 17..

Orice idee sau sfat este binevenit....

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate vad tu ai fzr400...eu stiu doar ca la al meu, fzr600 se potrivesc 140 si 150 pe spate. mai mult nu stiu daca merge sa pui...

eu cred ca mai repede s-ar potrivi una de 150 pe spate decat 160 cum vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum dracu e mai nasol in curbe? ca eu am mers cu gpz cu 140 pe spate si curbele le luam oarecum aiurea, fara a ma putea inclina f bine, iar acum cu a mea, care are cauciuc de 150 spate curbele sunt super tari si ma pot inclina mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat de matahalele alea de semnalizatoare. Le-am avut si eu - sunt mai mari decat o lustra de sufragerie...

 

Intre timp eu astep, astept...

 

Motorisca e la Racetek, unde primeste gramada de piese. Mai sunt de venit garniturile de frana si furtunele racing si ies cu ea pe strazi.

 

Uff, ce m-a trasnit si pe mine restaurarea in plin sezon...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: pai prima si ultima data cand am culcat-o a picat fix pe semnalizatoare si am spart dreapta fata, asa ca m-am hotarat sa le schimb cu unele mai mici.

dupa ce imi vin numerele de la inmatriculari tre sa o bag in service: reglat carburatoare si schimbat semeringe. apoi se va dezlantui bestia ca momentan e tinuta in frau de aceste 2 inconveniente :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un weekend de cca 1300km : Constanta - Buzau - Brasov - Bran (cazare) - Sighisoara - Tg. Mures... si retur - consum mediu de benzina cca 6.5L/100km dar in schimb, din cauza rpm destul de ridicate datorita curbelor stranse mi'a papat 1L de ulei... e setoasa tare :lol:

 

Am citit cate ceva pe net si se pare ca e "normal", YAMAHA a facut exces de zel cu ungerea/racirea la FZR1000. Se pare ca exista si un remediu, inlocuirea pistoanelor cu un "kit de 1048" cu o alta forma... Personal m'am resemnat cu consumul de ulei, la 2 "plinuri" trag si 2-300ml de ulei... :lol:

 

In rest... cauciucuri duse la maxim si scarite pe asfalt :lol: (ufff, ce n'ash da sa locuiesc in sighisoara...)

 

post-11356-1182102998_thumb.jpg

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleu sper sa nu radeti de mine, dar nu am de unde sa stiu, sunt si eu mai mica...invat : cum verific nivelul uleiului?!

 

mai dar nu vad mari diferente, aproape deloc intre fzr600 si cel de 1000...ce naiba?!

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleu sper sa nu radeti de mine, dar nu am de unde sa stiu, sunt si eu mai mica...invat : cum verific nivelul uleiului?!

 

mai dar nu vad mari diferente, aproape deloc intre fzr600 si cel de 1000...ce naiba?!

 

Meh, tu ai motor de 1000 si de fapt ne aburesti pe noi ca... :lol:

 

Lasand gluma la o parte, uite unde verifici nivelul uleiului. Oricum, stai linistita, 600'ele nu este asa de "setos" de ulei si oricum, cand scade nivelul sub minim se aprinde "beculetul rosu" in bord (senzor de nivel).

 

 

post-11356-1182104290_thumb.jpg

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...