Sari la conținut

Are Cineva Idee Cum Se Intinde Lantul De Transmisie


Postări Recomandate

De intins se intinde din intinzatoare- astea sunt niste suruburi pe bascula spate, unul pe fiecare brat care tebuie stranse (bineinteles dupa ce slabesti axul rotii), dar stranse egal ca daca nu roata nu mai e centrata (si motocicleta o sa mearga ca cateaua in calduri). Oricum trebuie strans cu cap, sa nu fie prea intins si sa se rupa sau mai grav sa-ti strice ceva pe la rulmentul pinionului (ala de la cutia de viteze). Cu suspensia spate lasata la max tot trebuie sa mai aiba ceva joc (pui si tu doi grasi pe motocicleta). Daca e intinzi pentru prima data nu merita sa-ti iei unul nou. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, am zis de transmisie PRIMARA ca daca nu stiam sa strang lantzul final... ma aruncam de la balcon...

Oricum merci pentru bunavointza...

 

Iar lantzul final se face cu joc de 2,5-3,5 cm cu motope central, scrie pe bascula oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si motorul pe care vreau sa-l cumpar eu are aceeasi problema si proprietarul a zis ca ii scoate o zala.

oare e bine sa faca asa ceva???se poate buli si mai rau??

 

numai bine!!

B)

 

sa ii scoata 2 ... ca o sa se mai lungeasca iar =))))))

glumesc, se comanda lant nou. Lantul de distributie trebuie sa fie perfect intins.

Editat de Ablenick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vb de lantul de transmisie finala nu de distributie...

 

Motorul are 3 lanturi: de distributie, de transmisie finala shi lantul demarorului...

Eu vb de cel de transmisie finala... Adica cel care transmite miscarea de la vibrochen la oala ambriajului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa imi spuneti daca avetzi idee cum se intinde, shi daca stie cineva de unde se poate cumpara asha ceva...

10x

Dupa ce am postat intrebarea despre "klank-klank" vad ca ai hotarat sa strangi lantul, cu toate ca si tu erai de parere ca este "heart-beat"-ul unui GPZ. :lol:

Hai ca te prind miercuri la arc si te pun sa asculti motorul meu si sa-ti dai cu parerea. Poate trebuie sa-l strang si eu :blink:

 

Asfalt uscat! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vb de lantul de transmisie finala nu de distributie...

 

Motorul are 3 lanturi: de distributie, de transmisie finala shi lantul demarorului...

Eu vb de cel de transmisie finala... Adica cel care transmite miscarea de la vibrochen la oala ambriajului...

 

 

Pune si tu niste poze ca nu toti el avem cu termenii astia.. de "transmisie finala"

 

ai microfise aici: http://www.ronayers.com/fiche/frames.cfm?m...340&parent=3280

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea cred ca se strange. in primul rand ma gandesc ca la nici un motor nu am vazut ceva cu care sa-l poti strange.

daca e lasat tare poti doar sa-l schimbi, alta varianta nu cred sa fie.

 

nu prea cred ca se strange. in primul rand ma gandesc ca la nici un motor nu am vazut ceva cu care sa-l poti strange.

daca e lasat tare poti doar sa-l schimbi, alta varianta nu cred sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metoda de "strangere" a lantului de transmisie primara al "EX"-urilor:

 

1- se semonteaza motorul din cadru (in prealabil se scurge uleiul antigelul etc)

2 se demonteaza capacele ambreiaj ,pompa apa, capac generator etc

se demonteaza suruburile carter ,

3 se desface carterul ( cilindrii si chiulasa pot ramane montati) si ...Voila se scoate axul primar si se schimba lantul sau dupa caz si pinioanele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trimite un mail dimineata la: moto@motomobil.ro si o sa-ti raspund cat e pretul (160 euro parca) si daca il putem aduce pana saptamana viitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trimite un mail dimineata la: moto@motomobil.ro si o sa-ti raspund cat e pretul (160 euro parca) si daca il putem aduce pana saptamana viitoare

 

Ma intereseaza si pe mine un lant de distributie, am trimis email la adresa de mai sus B). Astept un raspuns, multam fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intrebati-l si pe Dobrescu de lanturi de distributie si altele, mi-a soptit o "pasarica " (,) cum ca a facut rost de lant nou la bani decenti de la el B)

 

P.S. ( "decent" inseamna jumatate din pretul reprezentantei, in cazul de fata )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la intindere cu intinzatoare ceva nu cu 'foarfeca'...

 

Dar m-am lamurit merci frumos... acum m-ar interesa idei de unde pot sa il iau? Shi cam cu cat?

 

Poti sa dai cateva puncte de sudura pe pintenul care impinge patina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intrebati-l si pe Dobrescu de lanturi de distributie si altele, mi-a soptit o "pasarica " (,) cum ca a facut rost de lant nou la bani decenti de la el B)

 

P.S. ( "decent" inseamna jumatate din pretul reprezentantei, in cazul de fata )

 

 

Unde, cand, cum ? (detalii.. de contact (tel.)) in sun in secunda urmatoare... vreau lant :blink:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intrebati-l si pe Dobrescu de lanturi de distributie si altele, mi-a soptit o "pasarica " (,) cum ca a facut rost de lant nou la bani decenti de la el B)

 

P.S. ( "decent" inseamna jumatate din pretul reprezentantei, in cazul de fata )

Daca "pasarica" a cumparat lantz pt. Honda, da, ai dreptate. E la jumatate din pretul de la reprezentantza.

Daca "pasarica" are alta motoreta, de ex. GPZ nu e cu mult mai ieftin fatza de cel de la United Motors, dar macar acolo ai un termen de livrare. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretzul este exagerat ! Din pacate stam la mina unora....ginditi-va ca daca un lantz de transmisie primara costa atit atunci cit ar trebuii in conceptia celor de la U.M. sa coste unul de transmisie secundara ? Mie cei de la U.M. mi-au cerut nici mai mult nici mai putin de 330 de ron ptr o amarita de carburatie ..doar carburatie..asa ca va dati seama de jumuleala.Sfatul meu este sa cauti si in alta parte imposibil sa nu gasesti..chit ca dai acelasi pretz dar cel putin ai sanctiona astfel de smecherii.Nu poate fi o urgenta asa mare ce vrei tu..chestia respectiva este facuta sa tina ..doar daca nu te streseaza zgomotul prea tare !

Numai bine ! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...