Sari la conținut

Paraul Rece – Rucar-Bran - Cheile Dambovicioarei


Postări Recomandate

...sau cum o plimbare inceputa nu foarte bine se poate termina excelent.

 

Protagonisti: Doctor X (cu Kawa KLE 500) si Ingridutza (cu Honda CB 500)

 

Initial, planul pentru weekend era o tura prin Dobrogea, dar ne-au speriat previziunile meteo.

Pan' la urma ne-am zis ca mai bine o luam catre munte. Nu demult primisem informatia ca soseaua Rucar-Bran

ar fi fost proaspat asfaltata si vroiam sa vedem cu ochii nostri.

 

Sambata am reusit sa plecam din Bucuresti abia pe la 2 dupa-amiaza, dupa toaleta mobrelor, inca pline de noroi

dupa escapada de pe Valea Raului Doamnei petrecuta cu o saptamana inainte, si curatarea/ungerea lanturilor.

 

Pe DN1, aglomeratia ne-a dat primul hint ca nu prea am fost inspirati la alegerea destinatiei

(apropo, o multime de mobristi pe DN; a fost vreo ocazie speciala?...ca in ultimele saptamani,

numarul de mobre intalnite in afara Bucurestiului a scazut dramatic).

 

Intre Baicoi si Campina, trafic destul de mare pe ambele sensuri, viteza cam 120. Doctor X-ul in fata, eu la cativa metri in urma lui.

Deodata, un dulau "țâÂşneÂşte" intr-o fuga nebuna de pe celalalt sens si se apuca sa traverseze soseaua de-a curmezisul,

alergand saracul de parca era urmarit de draci. :crack: Din pacate, Doctor X-ul n-a mai avut cum sa-l evite si impactul destul de puternic i-a fost fatal bietului caine:

s-a lovit de claxon, de schimbatorul de viteze (i-a indoit capatul la 90 de grade ) si de piciorul Doctorului (care a durut pana a doua zi).

Apoi, mi-a ricosat mie in cale. O fractiune de secunda m-am gandit sa incerc o manevra de evitare, dar pana la urma, am tinut doar bine de ghidon si...am trecut.

(nu credeam, da' e greu sa povestesti un incident de genul asta, chiar si succint si "la rece" :D ).

 

Socati (e prima oara cand ni se intampla asa ceva, speram ca si ultima), am tras pe dreapta, am evaluat pagubele si ne-am calmat.

Am intrat pana la urma in Campina, in cautare de "locuri de indreptat schimbatorul" si, indrumati de un lucrator de la Petrom,

am iesit din nou in DN si am oprit la o benzinarie cu service (la intersectia cu Cornu) unde am rezolvat rapid schimbatorul Doctorului.

 

Ne-am continuat drumul spre Paraul Rece...a fost un cosmar. La Comarnic s-a aglomerat brusc.

Cârdul de masini (si tiruri - astea parca nu aveau voie pe Valea Prahovei in weekend?!)

se deplasa cu viteza melcului paralitic, dirijat de neneii in verde fosforescent, care agitau frenetic manutzele, postati strategic in fiecare localitate.

La Busteni am oprit sa mancam, obositi de km intregi de strecurat printe masini.

 

Pana la urma, dupa cateva incercari nereusite, am reusit sa ne cazam (scump rau si cu surprize... da' sa nu lungim povestea la nesfarsit).

La ora 10 seara, cand am iesit sa verificam mobrele, ploua mocaneste.

Dupa incidentul cu cainele, traficul infernal si ploaia, daca si in ziua urmatoare urma sa fie la fel, plimbarea asta ar fi ramas in istorie ca "tura aia care nu ne-a placut".

 

A doua zi dimineata, la cafea, lucrurile nu aratau prea incurajator: frig, nori grosi, ud peste tot, ceata.

 

post-27595-1259598242_thumb.jpg post-27595-1259598285_thumb.jpg post-27595-1259598291_thumb.jpg post-27595-1259598297_thumb.jpg

 

Dar incet, incet, ceata a inceput sa se ridice, a razbatut o raza de soare, cerul s-a limpezit pe alocuri...la drum! :(

 

post-27595-1259598594_thumb.jpg post-27595-1259598621_thumb.jpg post-27595-1259598635_thumb.jpg post-27595-1259598665_thumb.jpg

 

Paraul Rece – Bran - Moieciu de Jos – Fundata – Podu Dambovitei - peisajul iti taie rasuflarea - Bucegii pe stanga,

Piatra Craiului pe dreapta – am uitat rapid toate peripetiile neplacute din ziua precedenta.

 

post-27595-1259598742_thumb.jpg post-27595-1259598748_thumb.jpg post-27595-1259598768_thumb.jpg post-27595-1259598782_thumb.jpg

 

post-27595-1259598820_thumb.jpg post-27595-1259598834_thumb.jpg post-27595-1259598840_thumb.jpg post-27595-1259598845_thumb.jpg

 

post-27595-1259598868_thumb.jpg post-27595-1259598877_thumb.jpg post-27595-1259598881_thumb.jpg post-27595-1259598895_thumb.jpg

 

post-27595-1259598899_thumb.jpg post-27595-1259598917_thumb.jpg post-27595-1259598923_thumb.jpg post-27595-1259598939_thumb.jpg

 

post-27595-1259598945_thumb.jpg post-27595-1259598956_thumb.jpg post-27595-1259598965_thumb.jpg post-27595-1259598970_thumb.jpg

 

post-27595-1259598974_thumb.jpg post-27595-1259598990_thumb.jpg post-27595-1259599002_thumb.jpg

 

La Podu Dambovitei am facut dreapta spre Cheile Dambovicioarei.

Superbe, cel putin la inceput. Apoi, pe masura ce se deschid putin, apar constructiile, noroiul, manelele, mertzanele, inghesuiala...deh, ca la romani.

N-am ajuns pana la pestera, am lasat-o pentru alta data.

 

post-27595-1259599202_thumb.jpg post-27595-1259599225_thumb.jpg post-27595-1259599239_thumb.jpg post-27595-1259599246_thumb.jpg

 

post-27595-1259599252_thumb.jpg post-27595-1259599257_thumb.jpg post-27595-1259599266_thumb.jpg post-27595-1259599273_thumb.jpg

 

post-27595-1259599304_thumb.jpg post-27595-1259599330_thumb.jpg post-27595-1259599343_thumb.jpg post-27595-1259599351_thumb.jpg

 

post-27595-1259599380_thumb.jpg

 

Am continuat drumul spre casa prin Rucar-Dragoslavele-Campulung (unde am oprit sa mancam, ca ne cam chioraiau matzele) -Pitesti-Bucuresti, fara incidente.

 

post-27595-1259599510_thumb.jpg

 

Concluzie: mobrele nu vor sa intre nici in ruptul capului la iernat si noi n-avem incotro si le facem pe plac atunci cand le apuca dorul de duca! :)

 

Sezon neintrerupt va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ca a avut bafta

stiu un amic care a tavalit un caine pe chei si si.a facut moto zob

pacat de animalute

bine ca voi sunteti ok si moto nu a avut prob grave

 

cand mai mergeti prin bran-moieciu

 

intrati si pe moieciul de sus si mergeti pana unde drumul se infunda in padure peisaje de vis si f putin populate

 

a fost o vreme superba pe zona aia cu toate ca sambata noaptea a plouat nasol pe fundata-moieciu

 

pe dn1 au mai fost si prieteni mei

manuel , mihai si robert

dar s.au intors pe cheia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand mai mergeti prin bran-moieciu

 

intrati si pe moieciul de sus si mergeti pana unde drumul se infunda in padure peisaje de vis si f putin populate

 

a fost o vreme superba pe zona aia cu toate ca sambata noaptea a plouat nasol pe fundata-moieciu

Pot sa spun ca panorama de la Fundata e una dintre cele mai spectaculoase din Romania, asa ca reintoarcerea in zona e doar o problema de timp. Multam pentru ideea cu Moieciu de Sus: cred ca o punem in practica intr-o iesire de cateva zile, cand vom include neaparat in circuit Sirnea, Pestera si Magura.

 

Super frumoase pozele si mai ales excursia. Bravo!

 

Multam. Nu ti-e dor de iesit de pe asfalt de cand ai schimbat categoria? Sau bagi forestiere si cu viespea? :)

 

asta e singurul lucru care imi vine in minte: :crack: :( :D

Salutam posesorii de CB (chiar daca-i custom). Oreleu' v-a vorbit de bine, si pe tine si pe mobra, acu' o saptamana, cand i-am fost oaspeti.

 

Ca tot veni vorba: Bre Oreleule, unde vazusi ca tot Rucar-Branu' a fost proaspat asfaltat, ca denivelarile de la coborarea in Rucar m-au scapat de pietrele de la rinichi! :) Cred ca singura parte care parea noua a fost de la iesirea Moieciu pana in Podu Dambovitei. E drept, is ochelarist si s-ar putea sa nu fi vazut bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam. Nu ti-e dor de iesit de pe asfalt de cand ai schimbat categoria? Sau bagi forestiere si cu viespea? :D

Nimeni nu ma iarta ca am dat enduro pe stradala :( Mai sincer le-as vrea pe amandoua: un enduro pur sange si motorul de acum. Dar ca sa fiu la moda: criza taica! :crack:

Oricum da, sunt drumuri pe unde nu pot ajunge sau nu vreau sa ajung cu hornetul, dar care merita pe deplin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt tura facuta! Chiar v-am vazut cand ati oprit in Busteni sa mancati. Salivam dupa voi si in acelasi timp ma durea sufletul cand stiam ca mobra mea este stricata in garaj si nu pot iesi cu ea.V-am invidiat... La mai multe plimbari.

 

 

Multumesc frumos! ...asa eram si eu anul trecut, cu urechile ciulite dupa orice zgomot de motor si cu ochii cascati dupa orice casca... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo nene, nicio poza cu schimbatoru' maltratat si nicio poza cu peisajul mirific de care ati avut parte de la fereastra camerei de 'otel... Rusinica...

Despre urmatoarea tura prin zona va spun atat: urcare prin Zarnesti si coborare in Moeciu prin vestita Magura (intrebati de domnu' Alexandru...) si mai departe spre coborare (paradoxal) spre Moeciu de Sus.

Nu stiu cum se face ca pe DN fara mine natura e impotriva voastra: va copaci, ba caini...

 

A, si poate bagati si voi niste poze din tura de saptamana trecuta, ca pe mine nu ma lasa Dobrescu. Apropos, domnu', sunt in carantina de la gripa aviara, acu' e gripa porcina, o tinem asa pana la gripa ramelor din fundu curtii?!

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai chef de poze n-aveam după incident, asa că nexam foto cu schimbatorul. L-am îndreptat rapid la service-ul de lângă restaurantul de la intrarea în Corbu (ăla care ți-a plăcut ție muuult de tot), că deja se lăsa întunericul. Claxonul a rămas îndoit și nu prea mai funcționează normal. Tre' să îl aranjez și pe-ăsta.

 

Aaaa, bine că mi-ai adus aminte de pensiunea/hotel/restaurant Piatra Craiului din Pârâul Rece, singurul loc unde am găsit cazare la ora aia (cred că se făcuse 8 seara deja și luaserăm la rând toate pensiunile de pe drumul Predeal-Pârâul Rece).

Indiferent dacă-i zi sau noapte, vară sau iarnă, ceață sau nu, peisajul de la fereastra camerei 208, care se dezvăluie ochiului însetat de frumos al turistului, îți taie răsuflarea:

 

post-42114-1259664047_thumb.jpg

 

Timpul stă în loc la propriu în camera 208. La 8 dimineața, când deschisesem cu greu ochișorii după urletul alarmei de la telefon, era încă beznă. Așa că am ignorat ceasul și am dormit ca porcul până la 9 jumate. Culmea, tot beznă. Măi să fie... Și-atunci mi-am adus aminte de priveliștea de la fereastră. Draci! :crack:

 

 

@speedy: e tardiv să punem poze de la ieșirea de acu' o săptămână și ceva. Cine e curios le poate vedea aici. Traseul a fost: București-Târgoviște-Lacul Râușor-Câmpulung (înnoptat la nea ORL)-Domnești-Corbi-Valea Râului Doamnei (până la barajul Valea Rea/Lacul Baciului)-Curtea de Arges-Pitesti-București.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedeti ca s-a deschis un nou complex la 2-3 km mai sus in munte dupa cheile gradistei, peisajul e f frumos.

M-am documentat acu'. Fain, priveliște de vis, nou construit, camere mari și luminoase, 3 steluțe, dar și 259 RON/dubla. Poate ne vom opri la un ceai acolo. Dacă nu costă 10 lei. :)

 

PS: E adevărat că la Cheile Grădiștei probabil nu vom avea parte de un zid decorat cu fototapet (chiar dacă reprezenta, culmea, chiar panorama din fața pensiunii) în fața ferestrei. :finger:

 

PPS: Coincidență: pensiunea cu pricina din Pârâul Rece, unde am înnoptat, tot Piatra Craiului se numea. La fel ca și cea din Dâmbovicioara de unde am făcut cale întoarsă către Podu Dâmboviței. Lipsă de imaginație, dom'le! :kali:

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am documentat acu'. Fain, priveliște de vis, nou construit, camere mari și luminoase, 3 steluțe, dar și 259 RON/dubla. Poate ne vom opri la un ceai acolo. Dacă nu costă 10 lei. :)

 

PS: E adevărat că la Cheile Grădiștei probabil nu vom avea parte de un zid decorat cu fototapet (chiar dacă reprezenta, culmea, chiar panorama din fața pensiunii) în fața ferestrei. :kali:

 

PPS: Coincidență: pensiunea cu pricina din Pârâul Rece, unde am înnoptat, tot Piatra Craiului se numea. La fel ca și cea din Dâmbovicioara de unde am făcut cale întoarsă către Podu Dâmboviței. Lipsă de imaginație, dom'le! :kick:

 

 

cattt 259 dubla :finger:

si noi dam pe vila de 5 camere 750 ron vineri sambata si duminica :D

 

tare frate tare care are are care nu ......cauta mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cattt 259 dubla :)

si noi dam pe vila de 5 camere 750 ron vineri sambata si duminica :finger:

 

tare frate tare care are are care nu ......cauta mai ieftin

 

 

Asa...invarte cutitul... :kali:

 

La "Piatra Craiului" am dat doar 150 de ron pe dubla (cu priveliste fotatapetata inclusa)...oi fi eu zgarie-branza, da' tot scump mi se pare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutam posesorii de CB (chiar daca-i custom). Oreleu' v-a vorbit de bine, si pe tine si pe mobra, acu' o saptamana, cand i-am fost oaspeti.

 

:) he he, inainte era la fel ca a Ingridutzei, dar rosie :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...