Sari la conținut

Jucaria de oras


Tytus The VIRUS
 Share

Postări Recomandate

O jucarie d-asta,cu un motor de 250 cc,ar fi ideal,parerea mea.De 500,pe-o platforma de genul asta,e deja,cam prea mare.Si arata si cam ciudat...In schimb,imi plac rotile mari,si cu franele alea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare jucăria. Am avut și am mers pe multe scutere și motorete de toate mărimile și genurile, dar așa ceva n-am încercat încă. Acum am o Vespa S50 de la serviciu care consumă peste 3l/100 km, deși e limitată la 45 km/h :angry: Deh, 2 timpi... Ce m-ar opri totuși să îmi iau un MadAss ar fi lipsa spațiilor de depozitare. La scutere am apreciat întotdeauna latura asta practică, pe lângă agilitate și consum. Poți să cari o grămadă de chestii fără prea mare bătaie de cap.

Oricum, foarte tare motoreta. S-o stăpânești sănătos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, si eu intentionez sa achizitionez o asemenea jucarie in primavara, consumul e excelent si fac pariu ca ma pot strecura pe oriunde cu asa ceva, doar bag eu diatamai capra printre cele mai inguste oglinzi :angry: - cred ca pentru Bucuresti e imbatabila..si cu un upgrade de 160cc pentru un plus de "zvac", aia e...

 

Salut,ma bucur ca iti place,e si ciudat sa mergi pe gratis(practic),este ca o bicicleta cu motor,te bagi oriunde cu ajutorul razei de bracaj imense,a greutatii ,mult mai mici si a latimii inexistente(fata de un motor clasic),de multe ori depasesc si motociclete intre coloanele de la semafor :P +ca lumea(soferii cu masini) o priveste cu amuzament in general,este mai docila vizual, ca o jucarie simpatica decat cu un motor agresiv(am observat ca imi fac loc mai mult fata de cand sunt cu motorul prin oras(de iesit sau intrat in el) dar poate este doar o coincidenta sau placebo....), tu cred ca ai avantaj cu capra inalta ca trece deasupra majoritatiilor oglinziilor,ma mai gandesc daca fac tuning la motor, nici asa nu imi pare lesinata(pentru 70% din trafic),adrenalina si setea de cai putere mii le rezolv ultra-suficient pe motoare,jucaria este pentru relaxare si mai ales daca este si pe gratis, cu atat mai bine.

:(

Mesaj completat

O jucarie d-asta,cu un motor de 250 cc,ar fi ideal,parerea mea.De 500,pe-o platforma de genul asta,e deja,cam prea mare.Si arata si cam ciudat...In schimb,imi plac rotile mari,si cu franele alea

Ma bucur ca iti place si tie,niciodata nu m-au atras scuterele cu roti de 10'',jucaria are roti de 16" cu gume 90/90 fata si 120/80 spate,nu am simtit nevoia inca de unele mai groase(cel putin in oras),o aplec fulgerator fata de un motor(si de la greutate),sunt de acord ca un 250cc era ideal de oras,daca exista pe madass il luam de 250 clar,dar si asa e ok pentru mine in scopul initial si dedicat,relaxare si plimbare si usurinta in trafic cu costuri infime,cu motorul de 600cc(98cp) si cel de 1400(215cp) de cate ori imi propuneam acasa sa ies la plimbare si relaxare,ajungeam dupa jumatate de ora maxim sa crosetez traficul si sa merg cat mai tare.

 

Mesaj completat

Foarte tare jucăria. Am avut și am mers pe multe scutere și motorete de toate mărimile și genurile, dar așa ceva n-am încercat încă. Acum am o Vespa S50 de la serviciu care consumă peste 3l/100 km, deși e limitată la 45 km/h :lol: Deh, 2 timpi... Ce m-ar opri totuși să îmi iau un MadAss ar fi lipsa spațiilor de depozitare. La scutere am apreciat întotdeauna latura asta practică, pe lângă agilitate și consum. Poți să cari o grămadă de chestii fără prea mare bătaie de cap.

Oricum, foarte tare motoreta. S-o stăpânești sănătos.

 

Multumesc frumos pentru aprecieri(Marius?),cred ca poti cere un exemplar la dealer, sau daca doriti sa o faceti vedeta,ne putem vedea odata pentru un review.

 

Vespa de servicu poate consuma mai mult din cauza culorii(rosul am auzit ca este mai gurmand) sau din cauza ca poate la 2timpi rodajul nu se termina nici chiar dupa 5k km(glumesc).

 

Sunt curios ce demaraj are un 2timpi si 49cc automat, fata de 4timpi si 125cc manual,poate facem o liniuta de curioziate odata(dupa ce termin si eu rodajul).

 

Eu am fost intotdeauna adeptul formei(designului) in defavoarea utilitatii,cu dezavantajele de rigoare,in afara de lantul de siguranta(3kg),nu aveam eu prea multe de carat cu jucaria si in plus datorita inaltimii mele 2.01,aratam penibil pe orice scuter fie el si maxi pe care l-am incercat(genunchii imi stateau in fata mainiilor!).

 

Multumesc si ne auzim :D

Mesaj completat

dsc0050at.jpg

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, chiar Marius sunt. :angry: Bănuiesc că de la revistă mă stii.

Vespa consumă mai mult că-i italiancă frumoasă si pretentioasă. Astea nu se tin decât cu cheltuială mare. :( Unde mai pui si-un kil de ulei 2T la fiecare 800-1.000 de km. Dar sunt extrem de multumit de ea, chiar am abuzat într-un hal nesimtit de ea un sezon întreg si se tine bine.

Multumim foarte mult de ofertă, vom contacta importatorul să vedem dacă are ceva de test si, dacă nu, te vom apela.

Cu liniuta, nu cred că am nicio sansă nici acum, cât esti în rodaj. Desi e sprintenă pentru un scuter limitat, Vespa nu e chiar atât de vioaie. Ar fi interesant totusi să ne întâlnim si să încercăm oricum. Mai vorbim de una, de alta - că am văzut că esti cititor al măiastrei reviste pe care o edităm (si bine faci). :D

Editat de kriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa caprita...cam micuta ce-i drept dar daca nu esti foarte greu cred ca te duce rezonabil (avind in vedere consumul mititel).si daca ai vreo 60 de kile e aproape racheta

Acuma intrebarea:toba aia e pozitionata cam ciudat,nu te incalzeste la ....c _ r partea aia mai moale a spatelui?si cind stai la semafor nu se imput hainele de fum?sau avind in vedere ce putin consuma nici fum nu scoate?

chiar ca de 250 era super cu platforma asta...ceva similar stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Hmmmm..... te urasc sincer....asta vara eram la un pas sa-mi iau si eu o jucarie la fel dar galbena,....eram la o bauta cu baietii si flacaul care o avea a crezut ca glumesc cand am zis ca-l cumpar si l-a vandut doua zile mai tarziu....vara asta imi iau neaparat, m-am dat cu el si e mare jmecherie mare, super OK in oras si foarte distractiv.

Felicitari pentru achizitie si sper sa ne auzim la vara si sa scoatem bestiile la plimbare "

Sa traiti, m-am comformat PM-ului

Ai tot respectul meu, toata lumea "buna" cauta moto cat mai puternice care de fapt sunt foarte inutile in oras. O sa-mi iau la vara si ne vedem in trafic.... si nu va salut cu farul sa nu va jignesc PAM PAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Da, chiar Marius sunt. :D Bănuiesc că de la revistă mă stii.

Vespa consumă mai mult că-i italiancă frumoasă si pretentioasă. Astea nu se tin decât cu cheltuială mare. :D Unde mai pui si-un kil de ulei 2T la fiecare 800-1.000 de km. Dar sunt extrem de multumit de ea, chiar am abuzat într-un hal nesimtit de ea un sezon întreg si se tine bine.

Multumim foarte mult de ofertă, vom contacta importatorul să vedem dacă are ceva de test si, dacă nu, te vom apela.

Cu liniuta, nu cred că am nicio sansă nici acum, cât esti în rodaj. Desi e sprintenă pentru un scuter limitat, Vespa nu e chiar atât de vioaie. Ar fi interesant totusi să ne întâlnim si să încercăm oricum. Mai vorbim de una, de alta - că am văzut că esti cititor al măiastrei reviste pe care o edităm (si bine faci). :P

 

Da, de acolo te stiu, cand vine primavara ne auzim , sa ne vedem,bafta,10x

:o

Mesaj completat

frumoasa caprita...cam micuta ce-i drept dar daca nu esti foarte greu cred ca te duce rezonabil (avind in vedere consumul mititel).si daca ai vreo 60 de kile e aproape racheta

Acuma intrebarea:toba aia e pozitionata cam ciudat,nu te incalzeste la ....c _ r partea aia mai moale a spatelui?si cind stai la semafor nu se imput hainele de fum?sau avind in vedere ce putin consuma nici fum nu scoate?

chiar ca de 250 era super cu platforma asta...ceva similar stie cineva?

 

Multumesc de aprecieri,eu am cam 110kg e semi-racheta :D

Toba nu incalzeste deloc,ramane de vazut cu pasager,nu scoate fum deloc(este euro3 motorul),la vara voi testa mai real si in functie de caldura de afara.

Au chinezii o clona de madass(de ce nu ma mira),dar nu stiu ce capacitate are.

Bafta

Mesaj completat

"Hmmmm..... te urasc sincer....asta vara eram la un pas sa-mi iau si eu o jucarie la fel dar galbena,....eram la o bauta cu baietii si flacaul care o avea a crezut ca glumesc cand am zis ca-l cumpar si l-a vandut doua zile mai tarziu....vara asta imi iau neaparat, m-am dat cu el si e mare jmecherie mare, super OK in oras si foarte distractiv.

Felicitari pentru achizitie si sper sa ne auzim la vara si sa scoatem bestiile la plimbare "

Sa traiti, m-am comformat PM-ului

Ai tot respectul meu, toata lumea "buna" cauta moto cat mai puternice care de fapt sunt foarte inutile in oras. O sa-mi iau la vara si ne vedem in trafic.... si nu va salut cu farul sa nu va jignesc PAM PAM

 

Multa lume ma uraste,sunt obisnuit!

Multumesc de aprecieri si sper sa iti iei si tu, sa iesim la plimbare la vara.

In oras, pe distante lungi , fac maxim 10min in plus fata de motocicletele mai mari(si zic ca merita din pct de vedere al costuriilor infime si al riscuriilor mai mici)

In mariile capitale europene sunt cam 2 motociclete in trafic la 10-15 scutere si mobre mici,cred ca este o logica in asta, avand in vedere ca ei merg pe 2 roti in oras de 60 de ani.....

 

Mesaj completat

Jucaria a venit din fabrica cu furtune fata-spate race(cu insertie metalica),nici zx14-le stock nu a avut asa ceva:

dsc0054qz.jpg

dsc0053hy.jpg

 

P.S.:Daca, in we, este frumos si cald(cum se anunta) ies, sa ii termin rodajul(inca 210km si e gata!).

 

Mesaj completat

Update:Jucaria merge bine,urmeza revizia de 4k km

Avand in vedere temperatura de afara,socul la rece nu mai este necesar,rezultat:consum actual 1,8%,mixt,80% oras,20% afara,mers croaziera 65km/h,excelent in aceste vremuri tulburi.

Urmeaza o calatorie pe Cheia cu el

wallpapermadass.jpg

Mesaj completat

pic19g.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

VeÂşti proaste,Dumnezeu a făcut cerul Âşi pământul,restu-i "made in China".

 

http://www.bike-eu.com/Home/General/2006/3/Sachs-Motorcycles-Taken-Over-by-Hong-Kong-Investors-BIK000034W/

 

 

 

2006

Introduction and serial production of the MadAss 125

Asian investment group invests in SACHS

 

2007

Move to new facilities in Nuremberg / Katzwang

Presentation of the ATV 4rock 450 and 4rock 650 as well as the 400 cc-engine scooter Quattrocento

 

2008

Name change: "SACHS Fahrzeug- und Motorentechnik GmbH" becomes "SFM GmbH"

 

Introduction of new Speedjet and Speedforce models as well as the 125cc-Scooter "Futuro".

http://www.sachsbikes.com.au/about_sachs_bikes.php

They are assembled in China but the company is all German with a hnt if Asian finance.

 

 

Rămâne totuÂşi o jucărie superbă iar motorul e un model folosit pe larg pe multe scutere,moto Âşi ATV-uri în varianta 49 Âşi 107cc.

 

În imagini un nene pe care îl cunoaÂşteți apoi alături mobra mea cu farul schimbat ca să-i dea un look mai serios. :bounce:

 

 

 

post-57179-0-16765500-1348646090_thumb.jpg post-57179-0-59239900-1348646138_thumb.jpg

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ai mai mers cu el? Se comporta la fel de bine si consuma tot pana in 2l/100km?

Salut, merg zilnic cu ea prin oras,imi fac treaba repede si ajung 99% primul la stop prin coloana, are 13500 de km si merge ok, nici o defectiune, consum 2.2% acum cand este mai rece afara. :drink:

 

hah :D cat e de geniala :) cu anvelopele alea cred ca poti sa iti pui putin mintea cu ea pe un circuit gen Amkcart :) S-o stapanesti sanatos!

Multumesc!, e ok ciclistica pentru AMC,dar cu 9cp nu e foarte dimanica pentru circuit,pe stradute inguste din oras, nu prea sta nimeni dupa ea.

:cheers:

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare jucaria! Parere personala, arata mult mai bine cu proiectorul ala stock.

 

PS: Pentru cei interesati, am vazut la ei pe site ca un fel de supermoto tot de 125, ceva mai puternic. Adica aproape dublu fata de Madass.

 

http://www.sachs-bikes.ro/listaprod_load.php?mr=20&gr=20&tr=50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salut,imi poate sugera sauma poate indruma cineva catre un motoras de 125cmc,si daca da unde as putea cauta!

Am si eu un cadru de care am drag si nu vreau sa il las de izbeliste!:)

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...