Sari la conținut

Ce bujii folositi la motoarele voastre?


lazar_viorels
 Share

Postări Recomandate

Inteleg ca voi luati bujiile si le puneti pe motoare fara sa verificati/modificati distanta intre electrozi?

Mesaj completat

Stiu ca s-a mai discutat pe tema asta si totusi nu-s chiar lamurit

zice ca distanta trebuie sa fie de .040 inch.

.040 inch = 1.01600 milimetri

Si ca sa raman on topic eu zic NGK BP7HS. Tot asta reconamda si cei de la Ural

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sinterom ca la Dacie, 0.6 mm distanta intre electrozi si merge Dnepraznic !!! :scratch: Nu sunt pretentioase comunistele...

 

 

 

la fel si la mine..............meje bine atat timp cat n-are ocazia sa mance mai mult ulei, ca atunci nu mai tine mult.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca voi luati bujiile si le puneti pe motoare fara sa verificati/modificati distanta intre electrozi?...

In general este bine sa citesti recomandarea fabricantului, care alege bujia functie de regimul termic, compresie, atip de aprindere, etc parametrii specifici fiecarui motor in parte. In cazul cand se intrervine la sistemul de aprindere este normal ca si bujia sa suporte schimbari.

Majoritatea fabricantilor dau distante intre 1-1.2 mm la electrozi, atunci cand este vorba de aprindere electronica si 0.4-0.8 la cea clasica. Am intalnit la si 1,6 la aprindere cu descarcare capacitiva!

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Eu unul folsesc Brisk,ce mai proasta bujie mi sa parut BOSCH-ul.Voi ce bujii folositi si care vi se par cele mai bune pentru comuniste.

cele mai bune bujii pentru comuniste sant SINTEROM DE 175.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele mai bune bujii pentru comuniste sant SINTEROM DE 175.

Foarte simplu la toate comunistele aceeasi bujie si la mobra la 7300 de ture si la Ij cu 4500 nu stiu de ce-si bat capul fabricantii sa scrie tot felul de prostii pe bujii. Usor de dat verdicte ca Bosch este cea mai proasta bujie probabil cele fabricate prin India eu am un Bosch cam de 7 ani in motor si merge excelent fara a fi curatita s-au reglata distanta drept ca este fabricata in West Germany. In legatura cu Sinteromul am incarcat si una de productie recenta si a mers cam o luna si a sucombat urgent.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ceea ce spunea initiatorul discutiei: la Simson, singura bujie cu care pleca la prima pedala cu motorul rece era un Bosch vechi, luat de pe o masina. Am incercat cu Sinterom nou o perioada si de fiecare data trebuia sa-i dau trei sau patru pedale si avea ralanti neregulat pana se incalzea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ceea ce spunea initiatorul discutiei: la Simson, singura bujie cu care pleca la prima pedala cu motorul rece era un Bosch vechi, luat de pe o masina. Am incercat cu Sinterom nou o perioada si de fiecare data trebuia sa-i dau trei sau patru pedale si avea ralanti neregulat pana se incalzea.

:( Si cu un Bosch nou tot asa face

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general sinterom, pe alocuri NGK, dar mere si cu Juang Jin Lai.

 

Iar cele 6 bujii pe care le port in motor le sichimb tot timpul numai intre ele. Niciodata nu scot vreo una din set, ca aduce ghinion.

 

Bujiile au si ele zile mai bune si zile mai rele. Io nu arunc bujiilr schimbate de rele, le conserv, le curat. le maangai si le zic o poezie... Ca atare, chiar daca azi nu merg, sunt sigur ca le vine si lor vremea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le sichimb tot timpul numai intre ele Io nu arunc bujiilr schimbate de rele, le conserv, le curat. le maangai si le zic o poezie... ..

 

Am ceva buji care da scanteia in" laturi", sa ti-le pastrez? le zici tu cite o poezie.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca scanteia fuge in latura din dreapta, nimic grav, se poate reconditiona

 

Daca in schimb ai marele ghinion sa fuga in stanga, atunci recunosc, e vorba de un caz la un milion, cand trebe sa arunci bujia. Da si atunci numa dupa ce incerci prima oara cu "poezia". Poate... poate... si daca nu, te calci pe suflet si o arunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinterom..parerea mea

Am luat bosch de la peco si s-a dus intr-o zi.

Stiu pe cineva care are pe motocicleta bujie de la o dacie pe gaz ( 3 electrozi ..parca) merge struna.

@km453---mare dreptate cu "poeziile"

Au si ele momente mai proaste..dar dupa merg f bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ceva buji care da scanteia in" laturi", sa ti-le pastrez? le zici tu cite o poezie.?

Domnule Pedros Ij ul merge cred si fara bujie. Am vazut la un batran ( cred ca mai traieste) mai multe bujii cu portelanul spart si-l intreb ca ia distrus motorul? Zice nu eu cand le cumpar prima data le juganesc ( castrez adica lespargea portelanul) si pe urma n-am probleme sincer nu stiu cum putea merge Ij ul.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NGK BP6HS sau B6HS se regaseste in mai toate mobrele comuniste :Ural , Dnepr , Jawa , CZ...existente in lista lor de fabricanti.( Echivalentul ei cu electrod de platina este BP6HVX iar de iridium BPR6HIX ) Home.1004.0_1_.html http://www.ngk.es/Home.1004.0.html

-Personal am facut probe la motorul de Carpati cu BP6HS si pare OK post-33671-1264366084_thumb.jpg

-rangul termic http://www.ngk.es/El_rango_termico_de_una_bujia.1075.0.htmlEl_rango_termico_de_una_bujia.1075.0_1_.html

-interpretarea codului NGK http://www.ngk.es/Interpretacion_del_codigo_de_N.1074.0.htmlInterpretacion_del_codigo_de_N.1074.0_1_.html

Pretul acestei buji in ebay este sub 2 euro , mai scump este transportul !! :(

Mesaj completat

Adresele corecte sint alea cu http://..... am uploadat in doua feluri sa fiu sigur ca merge !

Mesaj completat

Acesta este tabelul numeric NGK , asa se poate alege bujia preferata , cel mai important lucru...zic eu !! :(

post-33671-1264374966_thumb.png

Mesaj completat

-bujia in cauza cred ca se citeste asta

post-33671-1264377324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt comici producatorii astia cu "grad termic mai cald -mai rece" dar se feresc sa dea concret cifra termica.

 

Uite eu nu cred ca Bosch din India sunt proaste. Vreau un motiv concret. Eu am luat 2 bujii Bosch W5AC si fata de alti producatori erau pre-reglate la 0.7mm, atata scria pe cutie, atat a fost, am pus lera pe ele. Nu tin 10000km? Nu am pretentia la mai mult. Nici de la Iridium nu am pretentie la mai mult, fiindca de la milioanele de explozii, apar microfisuri in ceramica care duc ramuri de scanteie la masa, nu conteaza ca electrodul de iridiu e bine-merci.

 

Uitati-va la tabelele in care ni se arata cum sa citim bujiile, cu tot felul de poze. Exista poza cu bujia in parametri, exista bujia cu ceramica sparta de la detonatii(hiba de motor), cu bujia terminata de vechime si nr de km(hiba de proprietar), arsa de temperaturi extreme(bube cu aer fals sau amestec sarac) bujie terminata ca a fost aleasa incorect(hiba de mecanic) etc.

Nu exista nici o poza care sa arate cum arata o bujie stricata de la ea putere, adica motor bun, bujie aleasa corect, reglata corect, amestec bun, avans bun, aprindere buna, e bujie sub 10000, necuratata cu peria de sarma, ne-prajita in flacara la aragaz, si totusi nu vrea si nu vrea, e din India si nu stie limba. Singura hiba posibila e sa fi fost in fabrica sau la transport scapata cumva sa apara fisura microscopica in ceramica, sa fure din scanteie, dar asta e defect de fabricatie 0.001% nu te intalnesti de 2 ori in viata cu asa ceva.

 

Eu am Sinterom 14NP21, si e o treapta mai fierbinte decat trebuie, dar merge f. bine. Sinterom face bujii cinstite, la pret accesibil, au si ei certificari o gramada, numai marketingul si vanzarea le e proasta. Prostia lor, treaba lor.

Acum am Bosch W5AC, sunt o treapta prea reci. Astea le recomanda Bosch pt MZ-ul meu, numai ca de obicei ei mizeaza ca sunt forjate si turate si recomanda ceva mai racing, adica mai reci. Am sa le folosesc sezonul asta, probabil o sa se inegreasca un pic, vad eu. Dar nu o sa spun ca sunt proaste, deja am dat motivele ca sunt inafara benzii optime cu ele. Nu am ce face, tatonez, fiindca nici Bosch nu da cifra termica.

 

3-4 minute e normal sa fie usoare probleme cu functionarea motorului, relanti-ul si asa e cu o ardere chinuita, si bujia pana ajunge la regim dureaza nr. de secunde cat e cifra termica: 180s 14NP18, 240s 14NP21 etc. Valoarea exacta e pt motorul etalon, deci sunt abateri.

 

La service-ul unde duc eu masina la revizie au un tester pt bujii, sa vada daca sunt bune, deci se poate sa arate perfect si sa fure scanteie pe interior. Eu am preferat sa pun unele noi dupa 15000km, au incasat destule explozii in bot. M-am gandit sa fac si eu un tester din ala, sa bag bujia in ulei de trafo sa inhib scanteia intre electrozi si sa pun generator cu tensiune variabila, dar m-am lasat ca pt 8 lei o bujie noua nu se merita. Cu asa ceva as putea argumenta ca o serie de bujii e proasta, ca din 10 bujii 6 fura scanteia inainte de termen, dar altfel cred ca totul e o mica pastila de obecalp.

 

Hai primavara! Si scanteie la bujii(e)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa adaug o intrebare la intrebarea initiatorului: Ce bujii spune fabricantul motocicletei sa folositi si ce bujii folositi si vi se pare ca merge bine? Si ce bujii ati folosit si nu ati fost multumiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa adaug o intrebare la intrebarea initiatorului: Ce bujii spune fabricantul motocicletei sa folositi si ce bujii folositi si vi se pare ca merge bine? Si ce bujii ati folosit si nu ati fost multumiti?

este foarte buna completare ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit Bosch si a mers bine dar avea o problema ciudata! cum treceam de 6000 ture dadea rateuri, isi dadea in nas.

Cum am pus NGK cred ca BP6HS nu mai face probleme. Si cu Sinterom merge bine dar bujiile astea pica cam repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...