Sari la conținut

R1 2003 Sau Gsxr 1000 2002?


Coxanelu
 Share

Postări Recomandate

R1 2003 SAU GSXR-1000 "penultimu" ?

dupa cum unii probabil deja stiti, ducatiul meu e ca si dat, dupa multe suceli am ajuns la alegerea intre cele doua modele de mai sus....mentionez ca sint in cautare de teste comparative intre cele doua, poze, filmulete etc etc care imi vor face alegerea mai usoara....pareri personale...poate unii dintre voi kiar au avut okazia sa mearga pe asa ceva....orice este binevenit....daca nu , dau cu banu si asta e.... :(

 

@andreigin: probabil tu ai mers pe ambele iar noi doi avem cam aceeasi "prezenta" :) , pe care stai mai bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bhairava, ai mers pe vreuna dintre ele ? ai vreo vaga idee cam cu ce se maninca vreuna ? ... daca era vorba de MZ, Jawa sau alte comuniste intelegeam sa-ti dai cu parerea.... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Coxanel!

Zici ca R1sau GSXR-1000 ?

Cam greu sa alegi din cele doua motoare ! Asta este adevarul ! :(

Acuma eu ce sa zic?

Eu am R1 2002 ! R1 merge tare , pe curbe sta foarte bine,franele sant deasemenea foarte bune si suspensiile la fel.Sincer nu prea ar avea nimeni de comentat la R1. Ce sa-ti povestesc :P daca-i mai pui o toba complecta si mai schimbi si pinioanele (fata,spate) JUR ca rupe strada!!! Numai ca normal (toba complecta,lant si pinioane de curse) coasta foarte mult.Sincer parerea mea: ar merita investitia asta in caz ca alegi R1.

De GSXR-1000 nu prea stiu ce sa spun ca nu am avut si nici nu m-am dat,dar avand in vedere ce se spune despre GSXR-1000 in teste este la fel de tare

(((poate chiar mai tare))).

;) ERA SA UIT Mie R1 imi place mai mult ca GSXR!!! Binenteles(((((( :) gusturile nu se discuta :) )))))).

Oricum oricare il vei alege SA AI GRIJA CUM II DAI PE COCOASA CA AMINDOUA SANT FOARTE CRIZATE ((( cel putin R1 ))) ASA ESTE

:) MULTA BAFTA ITI DORESC COXANELE :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bhairava, ai mers pe vreuna dintre ele ? ai vreo vaga idee cam cu ce se maninca vreuna ? ... daca era vorba de MZ, Jawa sau alte comuniste intelegeam sa-ti dai cu parerea.... :)

asta pentru ca mintea ta subalimentata cu oxigen de la loopinguri nu poate sa comprehendeze logica subtila din orice afirmatie pe care o fac :)

 

biatch :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pt ca sa fiu ontopic: ziceti in pana mea care aveti motoarele astea, sa-i dati omului sa faca o tura cu fiecare ca sa se decida.

care aveti tupeu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asociatul meu din germania are echipa de curse si alearga si el.

A mers pe R1 si apoi a luat Gsxr 1000 cu gsxr a scos un timo mai mare pe Lap a dat gsxr si a luat R1 inapoi. A zis ca Bicicleta e mult mai buna la Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coxanele,nu cunosti pe nimeni care te-ar putea ajuta sa dai o tura cu vreuna din ele? E frumos afara, macar daca mergi la vreun dealer ,crezi ca nu te lasa la un test drv mic?E pacat sa nu probezi sa alegi macar cu inima impacata daca tot dai un ban atat de mare,stii, un posesor de cbr1000f mi-a spus cand vorbeam cu el despre cat de mult vreau sa-mi iau motor,ca pana nu te duci sa te pui cu fundu pe ea nu stii cat de mult vrei si pe care o vrei(valabil pt amandoua partile implicate in tranzactie).Si sigur are dreptate! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Coxane nu eu ti am scris despre R1 si eu am alta parere,lasa pe cei care viseaza la motoare si sant mari piloti cica tu daca vrei sa alegi intre astea doua atunci stii ce trebuie sa faci,nu?sa vb cu aceea care stiu cu ce se mananca acest fel de mancare,ai avut cateva motoare si din mare stii ce inseamna un speed parerea mea deci eu m-am dat in vara lui 2002 dupa ce sau terminat cursele de la targu mures cu amandoua pt ca unul din trupa noastra are un suzi de 1000 si vreau sa spun ca singura diferenta mare intre cele doua era ca puterea lui suzi este mult mult mai mare decat a lui R1 fara discutie si o mentin oriunde si oricand in rest bicicleta a lui suzi este parerea mea f buna nu buna face tot timpul ceea ce ceri niciodata nu se opune,franele sant mai bune decat a lui R1.de exemplu mi e personal nu imi place R1 ca si bicicleta pt ca atunci cand esti la limita inclinarii da senzatia ca vrea sa plece putin in partea opusa,cand intri pe curbe pe franare ce sa mai zic e naspa rau deci concluzia mea este ca R1 este cel mai frumos motor ca si design dar suzi este superior peste el fara discutie si si nu uita fara nici o modificare facuta la suzi asa cum este el de fabrica in rest te las pe tine sa alegi pt ca oricine orice ar zice tu trebuie sa te decizi care este motorul ideal pt tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coxane nu eu ti am scris despre R1 si eu am alta parere,lasa pe cei care viseaza la motoare si sant mari piloti cica tu daca vrei sa alegi intre astea doua atunci stii ce trebuie sa faci,nu?sa vb cu aceea care stiu cu ce se mananca acest fel de mancare,ai avut cateva motoare si din mare stii ce inseamna un speed parerea mea deci eu m-am dat in vara lui 2002 dupa ce sau terminat cursele de la targu mures cu amandoua pt ca unul din trupa noastra are un suzi de 1000 si vreau sa spun ca singura diferenta mare intre cele doua era ca puterea lui suzi este mult mult mai mare decat a lui R1 fara discutie si o mentin oriunde si oricand in rest bicicleta a lui suzi este parerea mea f buna nu buna face tot timpul ceea ce ceri niciodata nu se opune,franele sant mai bune decat a lui R1.de exemplu mi e personal nu imi place R1 ca si bicicleta pt ca atunci cand esti la limita inclinarii da senzatia ca vrea sa plece putin in partea opusa,cand intri pe curbe pe franare ce sa mai zic e naspa rau deci concluzia mea este ca R1 este cel mai frumos motor ca si design dar suzi este superior peste el fara discutie si si nu uita fara nici o modificare facuta la suzi asa cum este el de fabrica in rest te las pe tine sa alegi pt ca oricine orice ar zice tu trebuie sa te decizi care este motorul ideal pt tine

Salut

 

Retiani, dezvolta putin mai aprofundat subiectul cu instabilitatea pe viraje si frinarea in viraje ca sincer nu prea am inteles.

Ce vrei sa spui cu "mi e personal nu imi place R1 ca si bicicleta pt ca atunci cand esti la limita inclinarii da senzatia ca vrea sa plece putin in partea opusa,cand intri pe curbe pe franare ce sa mai zic e naspa rau", fi putin mai exact, ce se intimpla defapt si care-i cauza ?

 

Personal nu am mers niciodata mai mult de 1 km cu un r1 deci nu-mi pot da cu parerea dar si eu am auzit mai multe pareri in sensul asta.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revista in cauza - SUPERBIKE - de cand era numarul respectiv ? ptr ca eu am un nr de anul trecut in care in MEGA TESTUL lor (vreo 20 motoare) pe locul I a iesit YAMAHA R1 , desi toti au recunoscut ca sunt fani Suzuki si in special GSX 1000 era considerata drept bla bla bla cel mai tare din parcare !

 

Gsxu a vut mereu mai multi cai si a fost mai nervoasa dar eu sincer nu am mai auzit sau citit ca Suzuki ar avea frane mai bune decat Yamaha !!! Ba din contra !

 

Cu parare de rau spun ca nu am avut ocazia sa merg cu nici una dintre ele dar, in fond, prea putini dintre noi au avut acest privilegiu.... deci, parerea mea este sa alegi R1. ("cause it`s the only one" ....)

 

P.S. si daca nu te satisface , poti sa o arunci peste gard ......la mine in curte ! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...