Sari la conținut

Accidentul meu


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Pe 19 Noiembrie, noaptea, calaream YZF-ul 750 in drum spre casa. In dreptul Hanului lui Manuc a demarat din dreapta din stationare taxiul taind benzile sa o ia stanga. Am avut prea putin timp sa franez suficient, noroc ca nu aveam viteza. Am lovit masina pe partea stanga spate de i-am indoit roata. Sparte carene, pompa ambreiaj, pompa fana si altele micute.

Problema este ca am aterizat pe umar cu geaca cu protectii hard. Care protectii hard probabil au fost prea hard.

Am patit o socare de nerv brahial care a dus la o paralizie de la umar la antebrat. Acum ma lupt cu recuperarea, caci se va recupera, nervul nu a fost intrerupt. Fizioterapie, kinetoterapie, si pilule. Politia a stabilit preliminar vina taxiului si dosarul este deschis.

Practic am inca 1 luna in care pot da in judecata. Luni merg sa ridic certificatul medico-legal de la IML. Dosarul este pe undeva pe la cercetari penale ?!

 

Pe langa dauna motocicletei si a castii, pe care sper sa o recuperez pe maximul dat de valoarea lor, caut sa obtin bani direct de la asigurator (ASTRA) pentru daune fizice si morale.

In caz contrar ma gandesc sa-l dau in judecata pe taximetrist. Asta dupa ce am citit pe ici si pe colo inseamna ca la castigarea procesului (1-2 ani) asiguratorul ASTRA va decarta suma decisa de judecator.

 

Exista pe forum accidentati care au obtinut castig de cauza pentru dauna morala? Ma puteti sfatui in acest sens?

Multumesc, si va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa. ce sa zic. Citeste ultimele pagini din accidentul meu, vezi ca exact intrebarea asta am pus-o si eu si mi s-a raspuns. In principiu poti obtine daune de la asigurare, dar ce n-am inteles este ca daca trebuie sa-i dai pe ei in judecata sau il dai in judecata pe vinovat iar suma este acoperita de asigurare. Vezi ca RCA-ul plateste si spitalizarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai pierde timpul aiurea pe forum dupa raspunsuri si mai bine cauta un avocat bun,el iti va spune absolut tot ce ai de facut si cati bani poti cere ca daune morale.

 

ps:mai bine platesti un avocat mai scump si mai bun ca sa fi sigur ca obtii cat mai multi bani :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 19 Noiembrie, noaptea, calaream YZF-ul 750 in drum spre casa. In dreptul Hanului lui Manuc a demarat din dreapta din stationare taxiul taind benzile sa o ia stanga. Am avut prea putin timp sa franez suficient, noroc ca nu aveam viteza. Am lovit masina pe partea stanga spate de i-am indoit roata. Sparte carene, pompa ambreiaj, pompa fana si altele micute.

Problema este ca am aterizat pe umar cu geaca cu protectii hard. Care protectii hard probabil au fost prea hard.

Am patit o socare de nerv brahial care a dus la o paralizie de la umar la antebrat. Acum ma lupt cu recuperarea, caci se va recupera, nervul nu a fost intrerupt. Fizioterapie, kinetoterapie, si pilule. Politia a stabilit preliminar vina taxiului si dosarul este deschis.

Practic am inca 1 luna in care pot da in judecata. Luni merg sa ridic certificatul medico-legal de la IML. Dosarul este pe undeva pe la cercetari penale ?!

 

Pe langa dauna motocicletei si a castii, pe care sper sa o recuperez pe maximul dat de valoarea lor, caut sa obtin bani direct de la asigurator (ASTRA) pentru daune fizice si morale.

In caz contrar ma gandesc sa-l dau in judecata pe taximetrist. Asta dupa ce am citit pe ici si pe colo inseamna ca la castigarea procesului (1-2 ani) asiguratorul ASTRA va decarta suma decisa de judecator.

 

Exista pe forum accidentati care au obtinut castig de cauza pentru dauna morala? Ma puteti sfatui in acest sens?

Multumesc, si va tin la curent.

In acest moment dosarul se afla mai mult ca sigur in faza de cercetare penala la un ofiter de la C.P.

Tu ai dreptul ca in termen de max 60 de zile sa te constitui parte civila in procesul penal.

Dupa ce vei aduce certificatul de la IML, se va face incadrarea juridica a faptei, in functie de nr de ingrijiri medicale necesare recuperarii.

Abia dupa aia soferul va fi pus sub acuzare ( daca se dovedeste ca vina ii apartine), dosarul va pleca la procuror , dupa care la instanta de judecata daca este cazul ( daca nu iti retragi plangerea).

Daca soferul se face vinovat de producerea accidentului, tu iti vei indrepta actiunea impotriva lui, iar el va solicita chemarea in instanta, in solidar a asiguratorului.

Intr-un final daca tu vei castiga procesul, soferul pe langa condamnarea penala ( cu suspendarea exercitarii pedepsei, plus permis anulat etc.), va fi obligat in solidar cu asiguratorul sa iti plateasca o suma de bani, stabilita de instanta drept despagubiri .

Banii cel mai probabil ii vei recupera de la asigurator intrucat e posibil ca pe sofer sa nu aiba cum sa-l execute silit( sa nu aiba prea multe pe numele sau) si ca atare RCA-ul iti va plati suma.

 

Atentie: instanta nu iti va acorda suma pe care o vei cere...sa nu te gandesti ca vei obtine mare lucru ( de ordinul sutelor de mii de euro).

plus ca un astfel de proces poate dura si cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca soferul se face vinovat de producerea accidentului, tu iti vei indrepta actiunea impotriva lui, iar el va solicita chemarea in instanta, in solidar a asiguratorului.

Intr-un final daca tu vei castiga procesul, soferul pe langa condamnarea penala ( cu suspendarea exercitarii pedepsei, plus permis anulat etc.), va fi obligat in solidar cu asiguratorul sa iti plateasca o suma de bani, stabilita de instanta drept despagubiri .

Banii cel mai probabil ii vei recupera de la asigurator intrucat e posibil ca pe sofer sa nu aiba cum sa-l execute silit( sa nu aiba prea multe pe numele sau) si ca atare RCA-ul iti va plati suma.

Multumesc pt raspuns.

Din moment ce RCA-ul asigura si in cazul daunelor fizice si morale (avand un plafon trecut pe polita) mi se pare ciudat sa-l puna pe vinovat sa plateasca. Ce-i drept am vazut pe un forum asa o situatie, in care i-a venit vinovatului acasa hartie cu executare silita.

Nu vreau sa-l ard de bani direct pe taximetrist, masina era in leasing, el a fost ok, m-a dus la spital cu toate ca in fata politistului a incercat sa se scoata modificand datele accidentului.

Pe de alta parte fiindca tot urmeaza sa platesc cam 500 Euro pentru asigurari RCA in ianuarie si sunt un fidel client al lor, cred ca merit un refund. Mai ales ca ei pun in carca introducerii daunelor morale, marirea politelor RCA!

 

Atentie: instanta nu iti va acorda suma pe care o vei cere...sa nu te gandesti ca vei obtine mare lucru ( de ordinul sutelor de mii de euro).

plus ca un astfel de proces poate dura si cativa ani.

Ma gandeam la un 2000 Euro banii jos fara proces fara nimic direct de la asigurator, sau sa cer in instanta 5000 Euro. Cum vi se pare suma?

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la un 2000 Euro banii jos fara proces fara nimic direct de la asigurator, sau sa cer in instanta 5000 Euro. Cum vi se pare suma?

 

Astia 2000 E pe langa paguba motocicletei presupun, nu? Oricum, nu stiu de ce am impresita ca nu o sa-ti dea nimic din ceea ce tu consideri despagubiri morale decat in urma unui proces. Sa ne tii totusi la curent.

BTW, la ce firma de asigurari avea taximetristul RCA?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ASTRA Asigurari.

Din nefericire nu am avut azi cum sa mai ajung la sediul ASTRA sa vad cu dosarul pt moto si sa incep cu dosarul de daune. A fost un cumul de cauze: programul scurt la ei si faptul ca am uitat luminile aprinse la masina ducand la golirea bateriei ( k o 3.1415sda proasta).

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din câte Âştiu eu plafonul maxim de despăgubiri e undeva la 100.000 Ron la asigurări pentru vătămare corporală,bani pe care apoi ei îi recuperează de la persoana vinovată de producerea accidentului.Dar trebuie să păstrezi Âşi chitanțe de la doctor+spital+recuperare ca să poți demonstra că a trebuit să plăteÂşti din buzunar ca să îți poți reveni.Dar cel mai bine consulți un avocat(mai ales că sunt mulți care dau consultații gratuit;Orban Âştiu că dă prin Otopeni aÂşa că nu ar fi chiar aÂşa departe)Âşi avocatul îți poate spune exact ce Âşanse ai să câÂştigi Âşi câți bani ai putea câÂştiga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....bani pe care apoi ei îi recuperează de la persoana vinovată de producerea accidentului...

Poti sa-mi explici te rog, cum reuseste asiguratorul sa-si recupereze prejudiciul ? ( Hai sa ne intelegem : vinovatul - este asigurat RCA. Asiguratorul prin nicio metoda nu se poate indrepta impotriva asiguratului pt a-si recupera creanta. Asta este riscul asumat de asigurator, ca din procentul de 100% asigurati, x % vor fi implicati in "evenimente" rutiere,In alta ordine de idei, nu cred ca exista asiguratori in Romania sa fi platit plafonul maxim privind despagubirile stipulate in contract. Aaa, nu-i asigurat vinovatul, reparatia ti-o faci pe casco.. atunci nu-i treaba ta, de unde-si ia asiguratorul banii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-mi explici te rog, cum reuseste asiguratorul sa-si recupereze prejudiciul ? ( Hai sa ne intelegem : vinovatul - este asigurat RCA. Asiguratorul prin nicio metoda nu se poate indrepta impotriva asiguratului pt a-si recupera creanta. Asta este riscul asumat de asigurator, ca din procentul de 100% asigurati, x % vor fi implicati in "evenimente" rutiere,In alta ordine de idei, nu cred ca exista asiguratori in Romania sa fi platit plafonul maxim privind despagubirile stipulate in contract. Aaa, nu-i asigurat vinovatul, reparatia ti-o faci pe casco.. atunci nu-i treaba ta, de unde-si ia asiguratorul banii..

Nu sunt în domeniu,dar am înțeles de la prieteni care lucrează mult cu asigurările că îl dau în judecată pe cel vinovat de producerea accidentului Âşi apoi se agață de el până îÂşi primesc banii înapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La CASCO, nu la RCA. La RCA vinovatul e asigurat pentru riscul de a produce un accident, la CASCO asiguratul își repară mașina pe banii asigurării și asigurarea poate să recupereze banii de la vinovat dacă vinovatul nu e chiar asiguratul.

Corect. Confuzia cred ca a plecat de la faptul ca au fost relatate aici mai multe accidente unde motociclistul doborat avea si CASCO si vinovatul cu 4 roti avea RCA la o firma din aia care nu prea plateste (sau nu avea deloc), asa ca pagubitul a preferat sa-si repare obiectul pe CASCO, dupa care cei la care avea CASCO si-au recuperat banii in procese sau amenintand cu procese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru replyuri.

Poi azi am zis ca fac o treaba si mi-am luat liber juma de zi de la servici. Logic ca am lipsit toata ziua. Am purces spre IML, unde mi-au spus ca desi trecusera 11 zile lucratoare, medicii cu parafa sunt in concediu si sa vin luni cand se intorc, se duce pwlea luni intre sarbatori. Las' ca vin eu alta data... Apoi am incalecat pe o conserva si m-am dus la Udriste sa iau urma dosarului . Acolo am depus in sparsit plangerea penala de forma:

 

"Domnule Comandante Che , subsemnatu', cu datele..., in circumstantele cutare... . Depun plangere penala impotriva lui ...ma constitui parte civila cu o suma ce o voi stabili ulterior...Domnului comandant al B.P.R."

 

Apoi am purces spre sediul Astra asigurari unde am luat devizul de la inspector si am discutat cu o jurista a lor.

Dansa mi-a zis ca eu pot depune o cerere la ei pt daune fizice+morale , cele fizice fiind dovedite de chitante , cele morale prin jurisprudentsa ;) , si ca io sa cer o suma ei analizeaza si-mi dau o oferta.

No, e bine ca am am mai urnit un pic masina infernala a recuperarii daunelor. :D

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in aceeasi situatie sunt si eu.

am fost la spital si la IML ca sa depun actele pt cert medico-legal. Azi am fost si la politie ca sa depun declaratia despre accident.

Acum trebuie sa astept sa se intoarca dosarul de la parchet si sa depun plangere penala daca nu ma inteleg cu omul. Pana acum nu am reusit, desi i-am cerut 2000 euro care sa-mi acopere vatamarea si banii pe care nu ii primesc de la munca ( o luna de concediu fara plata ...e mai complicat ).

Binenteles ca de la spital nu am chitante..deh, stiti cum e cu spagile :love:. Vreau sa stiu daca RCA-ul lui imi poate acorda ca despagubire suma ceruta de mine, pe baza unor documente care atesta ca eu am pierdut aceasta suma?

 

@Aleko: BTW.. poate ne auzim intr-o zi ca sa ne consultam pt ca avem fix aceeasi problema.

 

Liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarile nu platesc daune morale sau materiale ( altele decat repararea efectiva a prejudiciului creat ) decat in urma unei sentinte judecatoresti ( civile sau penale ) . Imi este greu sa cred ca asigurarile vor sta cu tine la masa negocierilor si o sa-ti zica " iti dam 2000 E numai nu ne trimite in instanta ! " .

PS intr-o astfel de situatie daca vrei sa-ti scoti niste bani ( altii decat repararea motocicletei si costul echipamentului ) apeleaza la un avocat !

nu vreau sa fiu rautacios dar ... "Tu ai dreptul ca in termen de max 60 de zile sa te constitui parte civila in procesul penal" !!! pentru a evita astefel informatii (gresite ) urmeaza-mi sfatul de mai sus . PS 2 - restul comentariului este just !

 

 

In acest moment dosarul se afla mai mult ca sigur in faza de cercetare penala la un ofiter de la C.P.

Tu ai dreptul ca in termen de max 60 de zile sa te constitui parte civila in procesul penal.

Dupa ce vei aduce certificatul de la IML, se va face incadrarea juridica a faptei, in functie de nr de ingrijiri medicale necesare recuperarii.

Abia dupa aia soferul va fi pus sub acuzare ( daca se dovedeste ca vina ii apartine), dosarul va pleca la procuror , dupa care la instanta de judecata daca este cazul ( daca nu iti retragi plangerea).

Daca soferul se face vinovat de producerea accidentului, tu iti vei indrepta actiunea impotriva lui, iar el va solicita chemarea in instanta, in solidar a asiguratorului.

Intr-un final daca tu vei castiga procesul, soferul pe langa condamnarea penala ( cu suspendarea exercitarii pedepsei, plus permis anulat etc.), va fi obligat in solidar cu asiguratorul sa iti plateasca o suma de bani, stabilita de instanta drept despagubiri .

Banii cel mai probabil ii vei recupera de la asigurator intrucat e posibil ca pe sofer sa nu aiba cum sa-l execute silit( sa nu aiba prea multe pe numele sau) si ca atare RCA-ul iti va plati suma.

 

Atentie: instanta nu iti va acorda suma pe care o vei cere...sa nu te gandesti ca vei obtine mare lucru ( de ordinul sutelor de mii de euro).

plus ca un astfel de proces poate dura si cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista pe forum accidentati care au obtinut castig de cauza pentru dauna morala? Ma puteti sfatui in acest sens?

Multumesc, si va tin la curent.

 

Imi pare rau sa iti dau o veste proasta, dar la mine a durat procesul 5 ani si am luat daune morale prin gura. Ala fiind vinovat de vatamare corporala grava din culpa. A primit zdup cu suspendare pe penal, iar pe civil s-a taraganat anii mentionati mai sus, fara ca eu sa vad un leu macar. Asa ca iti doresc succes si mai ales rabdare.... o sa ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarile nu platesc daune morale sau materiale ( altele decat repararea efectiva a prejudiciului creat ) decat in urma unei sentinte judecatoresti ( civile sau penale ) . Imi este greu sa cred ca asigurarile vor sta cu tine la masa negocierilor si o sa-ti zica " iti dam 2000 E numai nu ne trimite in instanta ! " .

PS intr-o astfel de situatie daca vrei sa-ti scoti niste bani ( altii decat repararea motocicletei si costul echipamentului ) apeleaza la un avocat !

nu vreau sa fiu rautacios dar ... "Tu ai dreptul ca in termen de max 60 de zile sa te constitui parte civila in procesul penal" !!! pentru a evita astefel informatii (gresite ) urmeaza-mi sfatul de mai sus . PS 2 - restul comentariului este just !

 

 

pe polita RCA scrie undeva jos ca asigurarea este valabila si pentru accidente cu vatamare pana la 1.500.000 euro.

Eu am fost la firma de asigurare si am deschis dosar de vatamare pt recuperarea prejudiciilor materiale survenite in urma accidentului.

Daca stii tu altceva, poti sa ma contrazici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de ce zice jurista, poti sa urci la directorul de zona apoi mai sus. Este neplacut sa alergi prin tribunale stiind cat de mult se sta pe holurile acestora.

2.000 ceri daca vrei sa scoti de la ei mai putin. Cred ca sunt in asentimentul multora de aici ca solicitarea initiala trebuie sa fie undeva la 10.000, astfel incat sa-ti faca o contraoferta decenta.

Eu m-as concentra cat de mult se poate pe asigurator si nu pe datul in judecata, as fi pe capul lor saptamanal, eventual demarata actiunea in instanta doar la intimidare. Poate le pasa mai mult de o reclama negativa decat de actiunea in sine, au avocati/juristi care iau salariul oricum...

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri.

@dilivio :

Liviu iti sugerez sa depui plangere la politie cat mai repede, fiindca dupa poti oricand renunta la ea, dar nu trebuie sa depasesti 60 de zile. Abia dupa te iei la tranta cu asiguratorul.

Iar certificatul medicolegal nu stiu daca e bine sa ramana la asigurator, in cazul asta pastreaza-l pt politie.

Eu am depus plangerea la Udriste inainte de sarbatori si acum pot sta linistit si o voi taragana dupa cum imi permite mie programul dupa munca fara sa risc.

Chiar daca nu am lipsit decat poate o zi de la serviciu din cauza accidentului am avut dureri mai ales noaptea si faptul ca nu puteam misca mana cum trebuie ma face sa vreau sa obtin bani de la asigurator. Nici acum nu sunt total recuperat, noroc ca mi-am recapatat aprope toata mobilitatea mainii. Nu stiu daca poti sa zici ca nefunctionalitatea mainii sau a piciorului valoreaza X euro. Mai degraba valoreaza maximul pe care il poti scoate, in special ca nu stii daca raman sechele.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...