Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha Xt 125 X/R


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 545
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

face fata , dar nu peste tot. nu poti sa urci un deal care face un unghi de 35 de grade cu orizontala... dar asa pe coclauri merge :)

 

 

lasa ca ii incerc eu limitele in primul wekend din iulie.:P

pe 4.5.6...

destinatie Bolboci....si de acolo urcam la Babele .(doamne ajuta )

daca ajunge sus inseamna ca este capabila..daca nu insemana ca o sa ma gasiti pe acolo ...ofticat dandu-ma cu capul de o stanca:D

sa vedem...

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garantez ca XT 125 R pleaca mai rpd decat cbr de 125. pe probate. accept provocari... poate maine la arc.... IF 86 ADY :jump:

 

 

Salve miliady! Ai tu a tau xt125r?..ai putea sa ma ajuti? sa-mi arati si mie cu citeva poze unde se leaga senzorul digital de la kilometraj..undeva la cokpitul digital? ar fii minunat.. :P :jump:

 

Salut!

 

Am si eu un xt 125R si pot spune k are demarajul mai bun decat cel al unui CBR 125. Nu sunt sigur care dintre cele 2 merge mai tare....Mentionez ca viteza maxima la xt-ul meu este de 127 km/h cuu kilometrajul setat pe normal..... stiti voi aia cu xt....Nu va mai contraziceti atata. Ambele motoare sunt frumoase in felul lor. Va salut ... :jump:

 

Salve cezar! Speeder poti sa-mi trimiti 2/3 poze sa vad si eu unde ai legat la al tau senzorul de la kilometraj...nu stiu unde sal leg? asa am primit motocicleta Xt125r...ce zici ma ajuti?unde se leaga alea 3 fire? :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 125 r-ul meu am golit toba.Pot sa zic k in ture joase trage mai tare si mai hotarat,dar moare in ture mari ,viteza maxima (fara sa ma aplec) fiind de maxim 90km/h. App care e interesat de un xt 125 r?:angryfire: o vand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am o intrebare intrebatoare pt posesorii de 125 ..

a schimbat cineva pinionu de la motor?!

ash vrea sa-i pun mai mare cu un dinte :D

cik o s traga mai greu dar o sa castig un 10km/h viteza

adica in loc de 90km/h o s mearga la 100km/h

a incercat cineva asa ceva?!

multumesc anticipat pt lamuriri

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare intrebatoare pt posesorii de 125 ..

a schimbat cineva pinionu de la motor?!

ash vrea sa-i pun mai mare cu un dinte :D

cik o s traga mai greu dar o sa castig un 10km/h viteza

adica in loc de 90km/h o s mearga la 100km/h

a incercat cineva asa ceva?!

multumesc anticipat pt lamuriri

numai bine

 

 

 

... prost gandit!

 

pai treaba e asa.... mai multzi dintzi = mai mult cuplu dar mai putzina viteza

mai putzini dintzi = cuplu mai mic viteza mai mare!

 

 

nai nici o iedeie cu ce se mananca mecanica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... prost gandit!

 

pai treaba e asa.... mai multzi dintzi = mai mult cuplu dar mai putzina viteza

mai putzini dintzi = cuplu mai mic viteza mai mare!

 

 

nai nici o iedeie cu ce se mananca mecanica!

 

sincer la ultima fraza ai dreptate

dar sa gandim umpic problema :D

deci eu ma refeream la pinionul de la motor...NU CEL DE LA ROATA

daca schimbi pinionul de la motor si pui unul mai mare...moto pierde cuplu.. castiga viteza

daca pui pinionul de la roata unul mai mare ...moto pierde viteza...castiga cuplu

NU E ASA?!

 

ia drept exemplu o bicicleta ;)

poate o s fie mai usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie codu rutier stie si care is limitele de viteze pt A1. Noroc ca se merge pe nestinta politailor.

Dt'u meu ii limitat la 80(are si o smecherie sa il delimitez, ca doar am mers si cu 125), dar pana in viteza aia merge ok. Peste deja vibreaza destul de tare si prea mult nu ai rabdare sa mergi.

Io is de parere ca, cu enduroaicele de 125 merge lejer pana in 80-90....dupa incepe sa fie destul de nasol si sa tragi de motor degeaba. Asta mai ales ca au si rapoartele destul de scurte(la mine 1-10km/h, 2-20, 3-30, 4-40, 5-50, 6-60(~5500rpm), lucru bun pe offroad si mai ales in padure, dar la viteza pierzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare intrebatoare pt posesorii de 125 ..

a schimbat cineva pinionu de la motor?!

ash vrea sa-i pun mai mare cu un dinte :D

cik o s traga mai greu dar o sa castig un 10km/h viteza

adica in loc de 90km/h o s mearga la 100km/h

a incercat cineva asa ceva?!

multumesc anticipat pt lamuriri

numai bine

 

Pana acum nu stiu pe nimeni sa fi pus pinion mai mare. Eu stiu cazuri de pinioane mai mici ca sa traga mai bine la deal.Se mai poate umbla la cuiul ponto pentru putere mai mare

 

 

... prost gandit!

 

pai treaba e asa.... mai multzi dintzi = mai mult cuplu dar mai putzina viteza

mai putzini dintzi = cuplu mai mic viteza mai mare!

 

 

nai nici o iedeie cu ce se mananca mecanica!

 

 

Eu cred ca vorbea de pinionu de pe fata. Asa ca ar trebui sa te gandesti si tu un pic inainte de a posta

 

Cine stie codu rutier stie si care is limitele de viteze pt A1. Noroc ca se merge pe nestinta politailor.

Dt'u meu ii limitat la 80(are si o smecherie sa il delimitez, ca doar am mers si cu 125), dar pana in viteza aia merge ok. Peste deja vibreaza destul de tare si prea mult nu ai rabdare sa mergi.

Io is de parere ca, cu enduroaicele de 125 merge lejer pana in 80-90....dupa incepe sa fie destul de nasol si sa tragi de motor degeaba. Asta mai ales ca au si rapoartele destul de scurte(la mine 1-10km/h, 2-20, 3-30, 4-40, 5-50, 6-60(~5500rpm), lucru bun pe offroad si mai ales in padure, dar la viteza pierzi.

 

la xt125 r la 5500 rpm ai ~70km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la xt125 r la 5500 rpm ai ~70km/h

 

 

ideea era urmatoarea ...am venit cu ea de la un drum mai lung si a stat saracuta doar in 7200 rpm si avea92km/h

o alta smecherie sa mai castig cativa km/h

sa ii pun cauciuc spate mai inalt... de la 120/80/18 la 120/90/18

cu pinonu am postat ca sa vad daca a mai facut careva asa ceva...ca sa nu ii iau pinion degeaba :D

ms xt master pt lamuriri

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine pui pinion decat cauciuc

 

 

parca mai era cineva pe forum tot la topicul cu xt 125 care isi pusese.

 

daca dau de el il mananc cu tot cu fulgi :P ...ca vreau ceva lamuriri :D ..pinion am cautat, de gasit mai greu :D

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar am aparut...

 

deci... exista pinioane diferite... +/- un dinte dar nu in romania...

 

la cuiul ponton umbli degeaba ca ala iti stabileste nivelul de benzina in camera carburatorului... nu rezolvi nimic

 

am experimentat cu jigler principal mai mare... de la 105 am pus 120 si suge benzina prea repede si nu face fatza rezervoru si vacuumul respectiv sa bage suficienta benzina in carb.

 

viteza maxima a motocicletei este de 110 km/h la vale xtR

 

am numai 2 tobe... una plina si una goala... niciuna nu e de vanzare.

 

am un plastic din jurul farului de vanzare daca vrea cineva...

 

va recomand sa va puneti aparatori de maini ca nu se mai rup manetele de frana si ambreiaj

 

la cazaturi nu se mai strica nimic asa... in cel mai rau caz se indoaie scaritza din spate... dar cu 2 ciocane isi revine.

 

motocicleta merge bine la drumuri lungi 80-90 kmh dar te rupe la spate.

motocicleta ajunge pana la babele si pana la cladirea aia cu dungi rosii si albe.. am un lapsus...

 

schimbati cauciucul pe spate.

 

XTR poate sa urce si pante de 45 grade... inalte (lungi) de 5 metri... am experimentat.

 

am sarit de la 2 metri pe drept si i-am rupt amortizoru dar a fost ok.. per total

motocicleta merge pe o roata in a 1-a cat vrei daca o tii in echilibru... stiu pe cineva care schimba si vitezele cand era pe o roata :cheers:

 

cine are b 93 GRG la numar, XT cu portocaliu, geaca galben cu negru, casca airoh tyger neagra, dreaduri? il cunoaste cineva?

am si eu casca la fel si dreaduri... si XT ;)

 

vitezometru digital are o mufa in busonu ala de cauciuc unde intra multe fire.

 

treaba cu toba e doar asa de sunet... aparent merge mai bine.. dar nu e nici o diferenta... tre sa ii scoti si pseudo-catalizatoru ala care e jos sub scut.

 

schimbati uleiul cat mai des posibil... mai des decat zic ei... motoreta mea merge in permanenta in 8000 ture si nu are nimic la motor ... din nov. 2005

 

codul placutelor de xt e scris undeva la inceput in topicu asta... Ferodo FDB xxxx

 

daca mai aveti intrebari... va stau la dispozitie.

va recomand sa puneti mansoane dinalea de neopren pe furca.. (se strica simeringurile de furca foarte repede...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbati uleiul cat mai des posibil... mai des decat zic ei... motoreta mea merge in permanenta in 8000 ture si nu are nimic la motor ... din nov. 2005

 

codul placutelor de xt e scris undeva la inceput in topicu asta... Ferodo FDB xxxx

 

daca mai aveti intrebari... va stau la dispozitie.

 

ok, daca tot ziceai ca esti amabil....ce ulei sa folosesc? acum 2 zile mi-am luat xt (:cheers:) si trebuie schimbat uleiu si...nu prea stiu de care sa pun tot ce stiu e ca intra fix 1L. mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus ce ulei prindeam... in principal de masina... am incercat tot... castrol magnatec 10 W40 , elf competition 10W40, castrol RS 10W60.... in viitorul apropiat ii schimb uleiul si ii pun un valvoline sau castrol special de motocicleta 10 W 50 . am inteles ca ar fi foarte misto respectivul ulei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...