Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha Xt 125 X/R


Postări Recomandate

Pentru cei din provincie si nu numai , va recomand serviceul Yamaha din militari K&Log se numeste firma . Sunt foarte seriosi am facut astazi prima revizie ( 1000 km ) la al meu Xt 125 fabr 2005 si va pot spune ca sunt foarte multumit . Mecanicul a verificat absolut tot pana si presiunea din anvelope , era mica , dar mi-a curatat si frana spate asa cum am cerut . Pe langa toate astea am dat si buzna peste ei fara programare si nu au comentat nimic . :laugh: 200 de lei toata distractie :-? acceptabil zic eu tinand cont ca a stat 2 ore pe langa ea

In legatura cu afisajul electronic , in coltul din stanga jos este o pompa de carburant , aceea cand se aprinde ? pana acum mi s-a aprins doar becul rosu de pe randul din dreapta , sau se poate afisa si nivelul benzinei din rezervor ( slabe sanse ) .

Editat de andrew2406
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 545
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cand am cumparat motorul,am primit de la propietar doar 2 carticele.Inseamna ca nu am primit tot ce a avut motorul ;) In posesia mea a intrat doar : "Libretto di garanzia" (aici specifica 'lubrificanti reccomadati') si "Euro Service" . Le-am facut 2 poze si am sa le atasez.Pana ala urma am fost la revizie si i-am bagat MotorexTop Speed 10w 40 .Oricum...apreciez sesizarea :laugh:

 

eu nu am mai vazut carti cu coperta asta. Eu le am pe cele cu care a venit motocicleta de noua si au coperta asemanatoare aproape 90% cu cea de la XT660 R/X care o gasesti pe site-ul Yamaha.

Mesaj completat

Pentru cei din provincie si nu numai , va recomand serviceul Yamaha din militari K&Log se numeste firma . Sunt foarte seriosi am facut astazi prima revizie ( 1000 km ) la al meu Xt 125 fabr 2005 si va pot spune ca sunt foarte multumit . Mecanicul a verificat absolut tot pana si presiunea din anvelope , era mica , dar mi-a curatat si frana spate asa cum am cerut . Pe langa toate astea am dat si buzna peste ei fara programare si nu au comentat nimic . :D 200 de lei toata distractie :-? acceptabil zic eu tinand cont ca a stat 2 ore pe langa ea

In legatura cu afisajul electronic , in coltul din stanga jos este o pompa de carburant , aceea cand se aprinde ? pana acum mi s-a aprins doar becul rosu de pe randul din dreapta , sau se poate afisa si nivelul benzinei din rezervor ( slabe sanse ) .

 

Nu stiu ce e cu ea dar eu nu am reusit sa o aprind si nici nu stiu sa se aprinda. Cine stie cu ce model mai imparte XT 125 bordul.Poate acel motor foloseste acel martor.

 

Eu cand am citit cartea nu am gasit nimic despre el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare...

 

eu am deschis acest topic :)

 

nu prea intru eu des dar e tare ca sunt deja 43 pagini :(

 

am si eu nevoie (cu imprumut desigur) de o roata de spate cu anvelopa originala 120/80 18 ... pentru ITP

 

sau poate si-a schimbat cineva anvelopa spate si o mai are pe cea originala si o vinde.

 

multumesc

 

0723 748 748

 

ady.mili pe mess

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

o intrebare:

 

Care a golit toba la yamaha xt 125 il rog sa-mi explice daca poate, cum este realizata in interior.

Vreau sa tai toba si sa o golesc si nustiu unde anume sa o tai ca sa nu o stric.

Doream sa ii tai capetele si intrare si iesire cam la 10 cm....adica sa o sectionez in 3 parti iar in interior sa ii pun plasa gaurita rulata ca o teava, care sa faca legatura intre capetele tobei, pe care sa o capitonez cu vata de otel si vata minerala si apoi sa o sudez la autogen.

Sau sa ii tai o usita in lungimea tobei prin care sa scot sitele?

In interior exista cumva o plasa metalica de jur imprejurul peretilor tobei?

Asa numitele site din interior se pot indeparta usor sau sunt sudate de peretii tobei si sunt realizate din tabla groasa cum este exteriorul tobei ?

Sper ca am fost cat de cat explicit si nu v-am bagat in ceata.

Inainte de a sari careva cu gura pe mine vreau sa va spun ca nu-mi permit sa investesc intr-o evacuare pentru acest model in jur de 800 de lei...( am gasit toba speciala la un magazin in bucuresti) si vreau sa modific toba existenta dar nici sa o golesc de tot si sa sune a tractor cu toba sparta (am vazut tobele astea golite si nu este recomandat sa o las pur si simplu goala in interior).

Mentionez ca merg 99% in oras Bucuresti si pur si simplu nu sunt deloc auzit/observat in trafic...mai auzit este un scuter.

 

Este o moto care are si un far slab si nici nu este zgomotoasa = greu de observat

 

O alta intrebare

A pus careva pinion cu 15 dinti pe fata?

cel stock are 14 dinti.

Doresc sa comand si intreb ca sa nu-l iau degeaba...(macar nu mai sta motocicleta foarte turata la un drum mai lung inafara Bucurestiului....ii mai scade turatia de la 8000rot/min constant)

 

Daca poate sa ma lamureasca careva la cele mentionate mai sus ii sunt recunoscator si are o bere (nonalco ;) ol)

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

vrea cineva sa treaca la o clasa mai mare?eu vreau ceva strict pentru oras

dau la schimb BMW F 650 ST alb,an 2000,xenon,totul nou pe el(lant,cauciucuri pirelli scorpion,bujii,filtre etc. ) cu un xt 125 in stare foarte buna plus diferenta

daca exista doritori vorbim pe pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

 

Sunt posesor al unui XT 125 R, si am nevoie de placute spate. Unde pot gasi/comanda?(m-a intereseaza si discu' pe viitor, poate stiti un pret).

 

Add Giovanni_blue9, mai discutam :) .

Mesaj completat

Inca o intrebare.

Cum se reseteaza bordu' dupa ce schimb uleiul?(pls raspundeti care stiti:). 10w40 sintetic e bine?

 

Mesaj completat

Chiar nu mai e nimeni p'aici?

Am rezolvat cele de sus, dar vreau sa stiu daca are ulei separat pt cutie? Unde se pune si ce cantitate?

 

Multumesc!

Mesaj completat

Scz ca dau UP!...dar nu s-a ridicat:(.

Un ID de posesor XT125...pls.

Mesaj completat

 

 

Va multumesc tuturor pt, promtitudinea acordata! :) .S-a gasit tot ce cautam mai sus.

 

 

ON: Vand oglinzi si aripa spate, originale XT125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salutare!

 

 

Sunt posesor al unui XT 125 R, si am nevoie de placute spate. Unde pot gasi/comanda?(m-a intereseaza si discu' pe viitor, poate stiti un pret).

 

Add Giovanni_blue9, mai discutam ;) .

Mesaj completat

Inca o intrebare.

Cum se reseteaza bordu' dupa ce schimb uleiul?(pls raspundeti care stiti:). 10w40 sintetic e bine?

 

Mesaj completat

Chiar nu mai e nimeni p'aici?

Am rezolvat cele de sus, dar vreau sa stiu daca are ulei separat pt cutie? Unde se pune si ce cantitate?

 

Multumesc!

Mesaj completat

Scz ca dau UP!...dar nu s-a ridicat:(.

Un ID de posesor XT125...pls.

Mesaj completat

 

 

Va multumesc tuturor pt, promtitudinea acordata! :baldy: .S-a gasit tot ce cautam mai sus.

 

 

ON: Vand oglinzi si aripa spate, originale XT125.

 

MA INTERSEAZA OGLINZILE. SUNT NOI SI CE PRET AU?

CEA DIN STANGA AM DAT-O PESTE CAP SI SE INCHIDE LA 70KM/H SI ESTE ENERVANT RAU...

MULTUMESC SI BAFTA

APROPOS VEZI CA PLACUTELE DE FRANA GOLDFREN PT XT 125 AU GRESIT CODUL IN CATALOG! AM FOST LA YAMAHA SI AM COMANDAT SI AM DEPISTAT ASTA.

BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'. Oglinzile nu sunt noi, dreapta prezinta mici zgarieturi(insesizabile). Pret 40 ron.

O sa le fac poze in detaliu. Daca te intereseaza dami add Giovanni_blue9.

Mesaj completat

Poze cu oglinzile si aparatoarea...(is facute cu telefonu' :baldy: )

Mesaj completat

 

Voi de unde luati piese pt XT-uri??? Am nevoie de ''gatul'' de admisie de la carburator( care intra in motor). Un site, magazin ceva. Informati'ma si pe mine v rog :D . Fac cinste! ;)

 

Multumesc!

post-46506-1282468277_thumb.jpg

post-46506-1282468306_thumb.jpg

post-46506-1282468453_thumb.jpg

post-46506-1282468466_thumb.jpg

post-46506-1282468519_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
MA INTERSEAZA OGLINZILE. SUNT NOI SI CE PRET AU?

CEA DIN STANGA AM DAT-O PESTE CAP SI SE INCHIDE LA 70KM/H SI ESTE ENERVANT RAU...

MULTUMESC SI BAFTA

APROPOS VEZI CA PLACUTELE DE FRANA GOLDFREN PT XT 125 AU GRESIT CODUL IN CATALOG! AM FOST LA YAMAHA SI AM COMANDAT SI AM DEPISTAT ASTA.

BAFTA

 

caut ghidon enduro pt yamah xt125...pe ale meu am reusit sa-l indoi

daca are cineva cel original sau altul de vanzare...

 

O intrebare pentru ceilalti posesori de xt125 ...de cate ori ati schimbat cablul de ambreiaj?

eu l-am schimbat anu trecut iar acum s-a rupt iarasi ...a sarit iar biluta aceia din capaul cablului...de jos de unde se prinde de motor...de uns l-am tot uns...A mai avut careva probleme cu cablul de ambreiaj?

 

o alta intrebare pentru priceputi...ati avut probleme cu senzorul de benzina? cel care este prins sau inclus in pompa care baga benzina in carburator...al meu nu vrea sa mai indice rezerva nici batut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Eu as avea nevoie de o bucata de lant 428 ca sa-l lungesc pe al meu sa pun un pinion mai mare.

Daca ma poate ajuta cineva - un mes la:0723355331 - Multumesc!

Caută pe cineva care a schimbat kit-ul de lanț pe yzf, xt, cbr 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

a vazut careva asa ceva montat pe un xt de 125?!

caut un parbriz pentru un xt 125r si tare sunt curios cum ar arata acestea din linkul de mai jos pe un pui de enduro xt 125r

 

http://www.romimoto.ro/shop.php?op=view&am...p_code=98001511

http://www.romimoto.ro/shop.php?op=view&am...p_code=98001501

http://www.romimoto.ro/shop.php?op=view&am...p_code=98001491

 

daca gasiti vreo poza o puteti atasa

multumesc si sa vina vara odata!

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Salut! O intrebare pentru cunoscatori... vreau sa imi transform XT/X in XT/R...pe langa roata cu totul trebuie, sa schimb si etrierele de frana?A mai facut cineva asta? :laugh:

 

 

trebuie schimbat si etrierul pe fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

care este cel mai bun ulei pentru furca pentru xt125 R, desi este modelul enduro merge 90% pe asfalt si cu pasager.

Ce ulei recomndati de cati W? 10 sau 15?

Cine a mai schimbat semeringurile de la furca si poate sa-mi recomande ceva anume e rugat sa ma anunte!

 

Mai exact acum o luna am fost implicat intr-un accident rutier si am intrat in spatele unui logan (azi am dat jos gipsu!)

de atunci curge tot uleiul din furca... am mers pe motocicleta si lucreaza bine suspensia, cu ochiul liber nu se vede a fi stramba, dar cu siguranta s-au dus semeringurile...

Cine a mai schimbat, umblat la furca si stie cate ceva ce ma poate ajuta, e liber sa-si dea cu parerea.

Numai de bine!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

care este cel mai bun ulei pentru furca pentru xt125 R, desi este modelul enduro merge 90% pe asfalt si cu pasager.

Ce ulei recomndati de cati W? 10 sau 15?

Cine a mai schimbat semeringurile de la furca si poate sa-mi recomande ceva anume e rugat sa ma anunte!

 

Mai exact acum o luna am fost implicat intr-un accident rutier si am intrat in spatele unui logan (azi am dat jos gipsu!)

de atunci curge tot uleiul din furca... am mers pe motocicleta si lucreaza bine suspensia, cu ochiul liber nu se vede a fi stramba, dar cu siguranta s-au dus semeringurile...

Cine a mai schimbat, umblat la furca si stie cate ceva ce ma poate ajuta, e liber sa-si dea cu parerea.

Numai de bine!

Multumesc!

 

Bai Mariuse,

 

Imi pare rau de incident. Chiar ma gandeam cum de nu te-am mai vazut in cartier.

Sigur nu e stramba fruca?

Ti minte la mine cum a fost? Eu atunci am schimbat furca,axul si discul. Esti sigur ca nu trebuie sa schimbi fruca dupa accident?

Cat despre ulei pune-ti 10W. E cel mai bun compromis pentru on-off,in opinia mea.

Am si eu o intrebare. Tie iti consuma ulei? Ai reusit pana acum sa spargi motorul? Sau numai eu am avut bafta asta de 3 ori. Am inteles ca este facut in Brazilia motorul acesta,cei de la Yamaha mi-au spus.

 

Salutare

 

o intrebare:

 

Care a golit toba la yamaha xt 125 il rog sa-mi explice daca poate, cum este realizata in interior.

Vreau sa tai toba si sa o golesc si nustiu unde anume sa o tai ca sa nu o stric.

 

:bounce: Cand am mi-am confectionat singur toba sport,am taiat cu felxul capul tobei.

Inauntru o sa vezi un fel de labirint cu pereti paraleli care formeaza mici care ,care la randul lor contin mici tevi scurte(gen revolver), ma rog numai stiu exact ce era acolo. In 2007 am facut operatia asta.

Cert este ca dupa ce tai capul tobei,cu ajutorul unu aparat de sudura topesti tot ce vezi in interiorul tobei,apoi sudezi in argon capul tobei la loc.

 

SUCCES! Sa treci si pe la mine sa o aud si eu :rolleyes:

 

PS: Vezi ca e cu dus si intors operatiunea. Teoretic numai iei tu ITP-ul asa. Eu am avut noroc si am vandut 125-ul meu dupa 1an si 8 luni parca,deci am fost scutit de aceasta operatie. Mai bine dai 200 euro pe o toba si sti o treaba,intra in linia motocicletei frumos,e usoara etc. Sau gasesti pe e-bay banuiesc la SH.

 

Salut,

 

Stie cineva sau a vazut careva un XT 125 R albastru din 2006 , cu numarul B 92 VOG?

A fost a mea. Sunt curios sa stiu ce soarta mai are acum :rolleyes: .

Cand am dat-o avea ghidon de cross,handguard-uri albastre si toba HOME MADE derivata din cea originala.

Sanatate :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

nu-si vinde nimeni motorul?..m-am orientat spre acest model si as vrea mai multe oferte...ma puteti gasi si pe mess/mail la cata_1290@yahoo.com :D..sau aici....o sa fiu atent in ambele parti :P

 

Sal! Cred ca te pot ajuta :)

/index.php?/topic/665377-yamaha-xt-125-r-2006/page__p__2903662#entry2903662

 

linkul cu motoreta. Daca esti interesat da-mi un telefon! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sal! Cred ca te pot ajuta :)

/index.php?/topic/665377-yamaha-xt-125-r-2006/page__p__2903662#entry2903662

 

linkul cu motoreta. Daca esti interesat da-mi un telefon! Numai bine!

 

Asta a fost al meu :rolleyes: . Bafta la vanzare cu un asa pret :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara am descoperit locasul pentru scule; daca nu stiati este localizat in zona "radiatorului"; il puteti deschide cu o surubelnita dreapta(eu am folosit o moneda); inauntru gasiti cheie pentru bujie, surubelnita cruce, imbus si cred ca si un torx; toate sunt bagate intr-o punga din plastic neagra; :bounce:

Editat de zadarra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut tututor! De aproximativ 3 luni alerg cu o Yamaha xt125 x., pe dealuri, campuri si noroaie. Are un kit de cross, cu roti, cauciucuri si pinion marit. E prima mea motocicleta, am vrut de care sa ma bucur off-road, sa invat singir si departe de trafic mersul pe 2 roti :D Am si rotile si pinionul normal, dar necirculand prea mult pe strazi, nu le folosesc. Ce pot spune, pana acum sunt foarte multumit si incantat. V-am gasit cam tarziu....dar de acum, sper sa aflu multe lucruri utile. Toate cele bune! PS: am incercat sa atatsez cateva poze, dar nu am reusit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare!

 

Sunt din Tg Mures, am un Xt 125r cu numarul de inmatriculare MS 86 GZA , luna trecuta am mai vazut un XT 125 tot cu numar de MS, dar nu am reusit sa-ne intalnim, daca stiti ceva despre colegu, va rog sa-mi anuntati, as vrea sa ne cunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...