Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha Xt 125 X/R


Postări Recomandate

care imi poate zice in ce an s-a inceput productia modelului XT X si cam intre ce pretzuri se incadreaza un astfel de model. multumesc tuturor celor care imi dau o informatie!

 

Numa' Bine si un sezon fara incidente! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 545
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

marea mea dilema este urmatoarea. am 18 ani in iunie am examenu cat A si B le fac deodata. si marea intrebare este urmatoarea merita sa iau un 125 nou sau cv mai mare SH... nu ma gandesc doar la pretul motorului si echipamentul ci ma gandesc si la asigurare la impozit la consumabile.... si ma gandesc ca fiin un motor de cilindree mai mica sunt mai ieftine toate acestea..... dar multi spun ca nu se merita 3000 euro pt un 125.... voi ce ziceti?

 

Multumesc pt ajutor! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marea mea dilema este urmatoarea. am 18 ani in iunie am examenu cat A si B le fac deodata. si marea intrebare este urmatoarea merita sa iau un 125 nou sau cv mai mare SH... nu ma gandesc doar la pretul motorului si echipamentul ci ma gandesc si la asigurare la impozit la consumabile.... si ma gandesc ca fiin un motor de cilindree mai mica sunt mai ieftine toate acestea..... dar multi spun ca nu se merita 3000 euro pt un 125.... voi ce ziceti?

 

Multumesc pt ajutor! :cheers:

 

Daca nu vrei sa iesi de pe asfalt poti sa incerci un Yamaha Ybr 250cc dar nu stiu cat e. Acum conteaza daca vrei sa iti iei pt oras si drumuri mai scurte sau vrei sa parcurgi si distante mai mari cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa iesi de pe asfalt poti sa incerci un Yamaha Ybr 250cc dar nu stiu cat e. Acum conteaza daca vrei sa iti iei pt oras si drumuri mai scurte sau vrei sa parcurgi si distante mai mari cu el.

 

motorul vreau sa-l iau pt oras si distantze scurte (adica in jurul orasului)... am vazut modelul de la yamaha nu zic ca nu m-ar tenta dar pana nu stiu exact cat e pretul ca sa pot face o comparatie nu pot zice exact...

Multumesc mult pt idee!

 

Numa Bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe mine m-ati convins....asa ceva o sa imi iau cand imi iau A1....adik peste vreo 3 saptamani....da vreau modelu de supermoto.....arata mai bine....si pe deasupra imi place mult categoria aia.....oricum motoru asta de inceput ii foarte bun....acuma trebe sa vad numa de unde sa imi iau... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ca o concluzie la tot topicu, ce contine muulta lalaiala si intrebari doar de dragu de a se scrie, am de mentionat urmatoarele:

Nu va asteptati ca atunci cand va urcati prima data pe motor o sa ziceti ca e rau! Nu o sa fie asa! O sa fi chiar incantat de cuplu la turatii joase! In oras e clar k e super pt k e manevrabil si chiar e placut sa mergi cu el!In afara, eu am mers 117 indicat de vitezometru care e bine setat :cheers: !Mai am de facut o mentiune, o simpla parere, anume k mi se pare cam vrajeala varianta X pt k este mica, chiar foarte mica, iar varianta R chiar cred k iti ofera mai multe "privilegii" cum ar fi urcatul bordurilor sau gropile care se simt mai putin! Tin sa mentionez asta pt k am mers cu ambele modele!Cand am cautat si eu sa imi iau nu eram deloc incantat de ideea de xt R pt k in poze imi placea mai mult X! Parerea mea e sa nu va luati dupa poze si chiar si in cazul in care o folositi in oras orientativa catre enduro! Cat despre tot felu de griji legate de ingrijirea motoretei si alte detalii de genu, va stresati degeaba! Nu necesita mare atentie pentru ca e foarte simplu construita! Piese cautati la varianta alternative si NU la Yamaha! Sunt niste nesimtiti! Singuru moment in care esti bine tratat este atunci cand ti se face factura de 1 milion pentru revizie! Nu au piese de schimb, nu au suruburi dak ai nevoie in timpu reviziei! Au un mecanic nepriceput, care o lalaie! Sunt lucruri poate exagerate acum, dar eu chiar nu as mai merge la ei! De stiut faptu k garantia e doar pentru cazuri extreme in care ti se sparge motoru, cutia sau alte chestii de genu! In rest totu e considerat "consumabil" si se plateste! Te ia sila! De stiut faptu k nu se ajunge des pe acolo!

Epuizand subiectu mai spun faptu k un ktm 125 are un consum mediu la 7 l/100 km!!!!Am ramas tablou knd mi-a spus domnu dealeru!! Ktmu pt noi romanii de rand mi se pare ori un moft pt copiii cu bani ori o teapa si o greutate pt ceilalti!E bun si nu zic nu dar e scump! Sincer eu dak acum ar fi sa aleg as alege tot xt 125 R! Am 10 000 km cu ea in 6 luni si chiar ma simt multumit de ea!! Urmeaza sa o vand pt k vine frumoasa varsta de 18 ani :) asa k in cazu in care vreti un motoras bun chiar orientativa catre asta! Si dak vreti detalii despre orice legat de ea, just call me!! 0751 186 606! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o concluzie la tot topicu, ce contine muulta lalaiala si intrebari doar de dragu de a se scrie, am de mentionat urmatoarele:

Nu va asteptati ca atunci cand va urcati prima data pe motor o sa ziceti ca e rau! Nu o sa fie asa! O sa fi chiar incantat de cuplu la turatii joase! In oras e clar k e super pt k e manevrabil si chiar e placut sa mergi cu el!In afara, eu am mers 117 indicat de vitezometru care e bine setat :cheers: !Mai am de facut o mentiune, o simpla parere, anume k mi se pare cam vrajeala varianta X pt k este mica, chiar foarte mica, iar varianta R chiar cred k iti ofera mai multe "privilegii" cum ar fi urcatul bordurilor sau gropile care se simt mai putin! Tin sa mentionez asta pt k am mers cu ambele modele!Cand am cautat si eu sa imi iau nu eram deloc incantat de ideea de xt R pt k in poze imi placea mai mult X! Parerea mea e sa nu va luati dupa poze si chiar si in cazul in care o folositi in oras orientativa catre enduro! Cat despre tot felu de griji legate de ingrijirea motoretei si alte detalii de genu, va stresati degeaba! Nu necesita mare atentie pentru ca e foarte simplu construita! Piese cautati la varianta alternative si NU la Yamaha! Sunt niste nesimtiti! Singuru moment in care esti bine tratat este atunci cand ti se face factura de 1 milion pentru revizie! Nu au piese de schimb, nu au suruburi dak ai nevoie in timpu reviziei! Au un mecanic nepriceput, care o lalaie! Sunt lucruri poate exagerate acum, dar eu chiar nu as mai merge la ei! De stiut faptu k garantia e doar pentru cazuri extreme in care ti se sparge motoru, cutia sau alte chestii de genu! In rest totu e considerat "consumabil" si se plateste! Te ia sila! De stiut faptu k nu se ajunge des pe acolo!

Epuizand subiectu mai spun faptu k un ktm 125 are un consum mediu la 7 l/100 km!!!!Am ramas tablou knd mi-a spus domnu dealeru!! Ktmu pt noi romanii de rand mi se pare ori un moft pt copiii cu bani ori o teapa si o greutate pt ceilalti!E bun si nu zic nu dar e scump! Sincer eu dak acum ar fi sa aleg as alege tot xt 125 R! Am 10 000 km cu ea in 6 luni si chiar ma simt multumit de ea!! Urmeaza sa o vand pt k vine frumoasa varsta de 18 ani :) asa k in cazu in care vreti un motoras bun chiar orientativa catre asta! Si dak vreti detalii despre orice legat de ea, just call me!! 0751 186 606! :cheers:

Ia arunca tu un ochi pe semnatura mea asa ca sa intelegem ce scrii tu aici in 399 de cuvinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers 2 ani la rand in Grecia cu Yamaha DT 125 si e super.Mergea 110-120 pe autostrada si mi se pare suficient pentru un incepator.Demaraj super bun viteza ok dar suspesnsia fata e nasoala rau.Poate ca erau ale obosite(una 9900 si a doua 18000) dar daca franai fata se lasa rau si tot timpul ai senzatia ca o sa sari peste ea.In rest super motor.Daca as fi gasit ceva mai nou de 95 la banii astia (1500E)nu m-as fi uitat la scutec.

125cc noii sunt excesiv de scumpe( 3000+E)

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia arunca tu un ochi pe semnatura mea asa ca sa intelegem ce scrii tu aici in 399 de cuvinte.

 

bay costy credema ca mi-ai facut un gust amar despre forumul 125! cu ce te simti mai bine daca la fiecare post de al meu comentezi total fara logica??Adica in postu in care am zis despre ktm chiar am dreptate si te sfatuiesc sa citesti iar in postu de mai nainte mi-am expus parerea! Tot nu vad dc ar trebui sa te bagi tu?! Parerea mea e ca pierzi prea mult timp pe aici! Nu ai bani de benzina? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca toti pustani de 17 ani vroiam un supersport . insa am fost la un showroom yamaha si domnu de la relatii cu pubicu (cred) mi-a explicat anumite chestii si ma comvins sa imi iau un yamaha xt 125 r. motocicletele 125 clasa supersport nu prea sunt ele supersport la 125 de centimetrii . mia zis vanzatoru de la showroom ca el are un r1 si merge in ungaria cu prietenii lui i isi inchiriaza o pista si se dau pana behaie. pt un incepator e perfect xt atat in oras cat si off-road mai urci si tu o bordura mai iei o gagica ceva sa nu i sa vada operatia iesind din blugi. p un super sport te apleci cu ea ingheata c****l in ea.si te mai si doare spatele ca e destul de incofortabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu frate, a mea e mai smechera. Terminati-va ma... Ce nu-i suport p-astia care vorbesc urat despre orice alt motor si p-al lor il lauda ca fiind cel mai tare. Ce distanta ai parcurs cu un supersport si te-a durut spatele? Aaa... n-ai mers niciodata pe asa ceva, ma gandeam eu. E corect sa iti placa al tau cel mai mult, ca doar ti l-ai cumparat p-ala care iti placea tie, dar faci tiganie daca spui ca restu sunt varza, doar al tau e smecher.

 

P.S. Daca eram vanzator de supersporturi, iar tu vroiai XT dar totusi veneai la mine la showroom si eu te-as fi convins sa-ti iei supersport intr-un mod sau altul, ca deh, e interesul meu. :)

 

P.P.S. Ca sa ma comport si eu in acelasi mod ca si tine, iti spun ca intre XT-ul si RS-ul meu, orice fata ar alege RS-ul. Deh, si lor le place sa li se vada curu si sa stea in ciuda p.... pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mah aveti amandoi dreptate . vroiam sa ajut . eu nam mers decat pe motocicleta de la scoala de soferi care e o motocicleta ruseasca da mia placut maxim . nu mai suport pana joi sa imi iau motocicleta

 

nu ma intelegeti gresit... si mie imi plac supersporturile da pt un incepatar cred ca e mai bine un enduro pt ca e mai usor de controlat decat supersporturile si ala mia aratat si un ybr 125 care mi sa parut prea batranesca pt un pusti

 

cum spuneam daca vrei pt oras (si nu vrei sa o arzi suferind p la romana si arcu de triunf cu o aprilia rs cu stikare de masina si neoane si cacaturi) iati endura ca te ajuta mai mult

Editat de sebaxt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Las ca avut un prieten de al meu Rs si s-a dat cu XT.Si a zis el ca e mai fain ca sa stai linistit.Ca motor nu iti iei de fitze si pt gagici ci de distractie.Fiecare cu stilul lui de motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Undeva la 90 merge bine!!!Poti merge si cu 100 relativ bine!!Cat despre racire nu e cazu sa iti faci probleme!!!Apropo, al meu inca e de vanzare!!! Call me!! 0751186606 :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

vaiii....dak am cu cine sa vin maine la arc iti arat c poate cbr..

chiar vreau sa ne dam..sa vad si eu cat poate sa fuga xt...

hai ca dak ajung maine p acolo poate ne dam p undeva....

vezi poate nu te vad eu p acolo si ma vezi u ...B 12 POW :moron:

hai bafta multa si bulan exagerat

 

Salut!

 

Am si eu un xt 125R si pot spune k are demarajul mai bun decat cel al unui CBR 125. Nu sunt sigur care dintre cele 2 merge mai tare....Mentionez ca viteza maxima la xt-ul meu este de 127 km/h cuu kilometrajul setat pe normal..... stiti voi aia cu xt....Nu va mai contraziceti atata. Ambele motoare sunt frumoase in felul lor. Va salut ... :finger:

post-14879-1191009426_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare... la un xt 125... cat de mult se pot lasa suspensiile ? ca sa fie inaltimea mai mica... eu ajung aproape cu toata talpa pe 760 - 770 mm inaltime , si vreau sa stiu daca se poate lasa XT astfel incat sa ajunga tot pe la 760 - 780 mm inaltime sa. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT 125..e super pt oras...m-am dat si eu cateva ture cu un XT a unui prieten...si am ramas uimit ce usor poti sa ridici fata,si il si poti duce ca e 4 timpi,dar ca performante...nah,asta e.Sincer,pentru oras nu vad alta motocicleta mai buna,si daca e si XT 125X e perfect...NUMAI BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Xt 125 se ridica pe o roata sau NU ??

am auzit diverse pareri si numai stiu ce sa cred,de aceea va intreb pe voi detinatori de xt ! multumesc pentru atentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca sti cum orice motocicleta/motoreta/moped/scuter se ridica pe o roata...numai sa sti sa o ridici..sunt sigur ca xt-ul se ridica din ambreiaj :bigstar:

Editat de Yo_InKognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...