Sari la conținut

Dakar 2010 ...


Postări Recomandate

Dupa ce azi noapte reinventam gaura la mentosana filmand, la propriu, televizorul la care se difuza Dakar-ul pe Eurosport astazi am reusit performanta de a pierde aprox. 3-4 ore cu instalarea si punerea in functiune a unui TV Tuner (de imprumut, fara drivere).

Filmarea de care povesteam mai devreme a fost un fiasco (se vedea acea dunga ce apare atunci cand incerci sa filmezi sau sa fotografiezi compuri sau televizoare). O sa o urc oricum pe Youtube.

Sa speram ca in seara aceasta va merge mai bine treaba cu TvTuner-ul. Revin.

Mesaj completat

 

Gata. Am reusit sa il setez.

Atunci cand aveam imagine buna se inregistra sunetul sacadat si viceversa.

De-abia astept transmisia de la 21:20.

Editat de zero_motoshop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa prima zi ,D.Casteu ( Sherco) a iesit pe locul 1 ,apoi C.Despres( KTM) la cateva secunde si pe 3 ,dupa cum era de asteptat nimeni altul decat M.Coma ( KTM ). La cateva locuri de ei se apropie Fretigne ( Yamaha).

Voi ati aflat ceva de Martin "al nostru " ca eu nu dau de el nicaieri ...sper ca totul e ok .

 

Sa vedem ce va urma !!

 

 

Beton ,fa bine si pune-le pe youtube ca sa le prindem si noi ,nu se stie poate mai pierdem un episod-doua.

Si da-ne un link evident ...

Editat de challenger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, care-i faza cu 10 min. de rezumat pe zi (treaba aia cu ora 24+ nu e fair play totuÂşi) Âşi B, de la saitul Moto GP poți vedea on-line (ce-i dreapt, contra cost) tot ce există în legătură cu fenomenul respectiv, plus mailuri periodice cu noutăți, pe scurt eÂşti blindat, aici parcă eÂşti Indiana Jones cu o brichetă în peÂştera faraonilor...

Mă voi informa Âşi de pe ADV rider, de îndată ce mă voi "extrage" din Ride reports! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba aia cu ora 24+ nu e fair play totuÂşi

 

Stai linistit. O sa inregistrez eu totul.

TvTuner-ul meu se pare ca merge f. misto ( :o), numai ca YouTube are un disclaimer cat casa in legatura cu show-uri Tv inregistrate.

Plus, cel mai important, mi-a dat jos filmuletul dupa upload pe motiv ca este mai mare de 10 min (13min30sec).

Eu am sa il pun pe Transfer.

Daca aveti posibilitatea si cheful, nu ma deranjeaza daca le puneti voi sus, ulterior, oriunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmuletele le voi pune pe Transfer.ro. Vor sta acolo maxim 10 zile.

Au aproximativ 200 Mb fiecare.

 

Etapa I - Prima transmisiune:

xxx

Later edit:

Moment. Am facut o greseala. Corectez si revin in 30 de min.

 

Mesaj completat

Din ce citesc pe AdvRider:

- quad-urile limitate la 140 kmh

- motocicletele la 170 kmh

Unii useri zic ceva de 150 (moto).

Din pacate, reportajele Eurosport sunt cam anoste (cam ca de obicei). Se vb prea mult doar despre sportivii de top. Astept sa vad ce se intampla la noapte.

Sunt curios ce se intampla si pe la quad-uri si camioane.

Nu am apucat sa prelucrez atata informatie asa ca as fi curios daca stiti ceva despre trasee separate pe speciale pentru categoriile diferite de vehicule (am prins ceva din zbor pe la Tv). Ma gandesc la camioane vs moto/quad. Inca imi aduc aminte cateva povesti despre participarea echipajului de la Roman Brasov si felul in care domina total peisajul sau accidentul provocat mai mult sau mai putin indirect de Chagin in TransOriental soldat cu moartea unui motociclist francez.

Mesaj completat

 

David Casteu: “I had a great time!” - 003

 

“This morning, my mechanic said: ‘We haven’t done all this for nothing, so if you want to make an impact, go on. For the bike, we’ll see afterwards’. So, I attacked, attacked and attacked! I had a great time. Throughout the special stage, I kept concentrating on my steering, because riding is different on a 450cc: you have to be quick everywhere because it hasn’t got as much boost. There were some nice long straight parts. I was riding at 150 kmph, but the bike held stable and is coping well. I hardly used any petrol. In fact, I had three times too much. It’s the future in the making at this level. Riding is an incredible pleasure. You can put the bike wherever you want to!”

Mesaj completat

Cyril Despres:

I had butterflies in my stomach this morning because on the last two Dakars, each time my first day was terrible. So, I’m really happy to have finished. The time I managed wasn’t too bad, and more importantly, I didn’t have any problems. As for the bike’s speed, I reached 166 kmph, compared to last year when we could get up to 185 kmph. You just have to deal with it. We can’t make up time on the others for the moment, but we’ll claw it back later”.

Mesaj completat

Etapa I - Transmisiune 1

Mesaj completat

Inca invat din mers cum sa lucrez cu TvTuner-ul.

Deocamdata treaba sta in felul urmator:

- transmisiunea 1 - 15 min - 250 Mb

- transmisiunea 2 - 45 min - 788 Mb (imi arata acum ca mai dureaza 72 de min upload-ul pe Transfer, asa ca inclin sa cred ca merg la somn si pun maine dim. link)

Pregatiti-va multe dvd-uri, invatati-ma sa ii fac un resize fara a pierde la calitate sau faceti voi operatiunea asta inainte de a le salva definitiv.

 

 

Revenind la oile noastre...

- Se pare ca cea mai buna sursa de stiri ramane tot site-ul oficial.

- O prima victima din pacate, din randul spectatorilor

- Mai multe si mai faine imaginile la moto, fain materialul si despre clasa camioanelor, nimic insa despre quad-uri (pacat, dpmdv, dar este de-abia prima zi, asa ca astept)

Mesaj completat

Echipa ceha participanta la competitie se pare ca a investit foarte mult in imagine :

 

- au venit cu un Miss World 2006 (parca, din Cehia) si Miss Cehia 2009 la startul oficial al competitiei

1.1.2010_lusk-002.jpg

 

dakar2010_miss_start_7.jpg

 

- au adus cu ei si o mica armata de fotografi

 

Un prieten de-al lor a scris pe AdvRider dand un link catre contul de fotografii de mai jos (cu rugamintea unui minim respect al drepturilor de autor: It´s copyright Czech Dakar Team, you can use it anywhere with link to www.czechdakar.cz website.)

 

http://picasaweb.google.com/tomas.kocanda

Mesaj completat

Etapa I - Transmisiunea 2a

Mesaj completat

Link-ul bun:

http://dl.transfer.ro/0102235908Analog_TV1...3Jan-d12e4c.rar

Editat de zero_motoshop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

martin a terminat pe 71 prima zi, la 24 minute de castigator.

Verhoeven e surpriza primei zile - 30 si ceva de minute fata de locul 1

nu e nici o limitare de viteza la moto

 

cele mai bune rezumate le gasiti pe http://www.sbs.com.au/dakar/ Se misca bine australienii; se pare ca la ei e f popular Dakarul

 

Mesaj completat

__________________________________________________________

 

Dupa cum arata trackingurile pana in momentul asta, azi a fost o etapa f disputata.

Martin e pe 33 la CP1 :o

Mesaj completat

__________________________________________________

 

Deseara e de urmarit reportajul de pe Eurosport. Cred ca a fost cea mai disputata etapa din ultimii ani. In 100km Despres i-a spart pe toti.

Ceva s-a intamplat cu Coma. A pierdut 22 min in ultimii 100km ai specialei.

 

Fretigne e in afara luptei pentru podium - are 1ora 27 fata de Despres la km 117

 

martin pe 30 la km 117

 

Mesaj completat

_______________________________________________________

 

Martina a terminat pe 26 o etapa care a bulversat tot clasamentul.

BRAVO LUI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Fretigne e in afara luptei pentru podium - are 1ora 27 fata de Despres la km 117" :D

 

"Martin a terminat pe 26 o etapa care a bulversat tot clasamentul.

BRAVO LUI! " :o GOOOO Martin!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva s-a intamplat cu Coma. A pierdut 22 min in ultimii 100km ai specialei.

Martina a terminat pe 26 o etapa care a bulversat tot clasamentul.

BRAVO LUI!

Bravo MARTIN

 

Cat despre Coma, a mers cu viteza in zona in care nu avea voie, in un sat parca si de aceea a primit penalizare.

Mare surpriza cu Frans Verhoeven cum de a reusit sa beleasca motorul. Am inteles ca a avut probleme la cutia de viteze. BMW ar terbui sa faca rechemare pentru toate motoarele 450X - nu de alta d-ar s-a facut de cacao si Knighter anu trecut :o.

 

Pana una alta cu decizia de a limita clasa la maxim 450 CC, sunt sanse ca alte marci sa creasca - vezi Sherco cu Casteu.

Mesaj completat

Deocamdata treaba sta in felul urmator:

- transmisiunea 1 - 15 min - 250 Mb

- transmisiunea 2 - 45 min - 788 Mb (imi arata acum ca mai dureaza 72 de min upload-ul pe Transfer, asa ca inclin sa cred ca merg la somn si pun maine dim. link)

Pregatiti-va multe dvd-uri, invatati-ma sa ii fac un resize fara a pierde la calitate sau faceti voi operatiunea asta inainte de a le salva definitiv.

 

Eu folosesc pentru redimensionari si comprimari dvd-uri AutoGK

 

E free-ware si isi face bine treaba. Conditia ca trebuie sa incerci mai multe variante pana sa prinzi pe cea buna la fisierele pe care le ai.

Mesaj completat

Depres e pe primul loc la general, urmat de Costeu, si Gonzales adica KTM/Serco/Yamaha WR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare surpriza cu Frans Verhoeven cum de a reusit sa beleasca motorul. Am inteles ca a avut probleme la cutia de viteze. BMW ar terbui sa faca rechemare pentru toate motoarele 450X -

 

BMW-urile au mers ok ieri. Concalves a iesit pe 3. Verhoeven isi gasise si el ritmul dar a furat undeva o penalizare; exact asta ii mai lipsea.

Ieri se pare ca f multi au avut probleme cu benzina. Calitatea proasta a benzinei combinata cu calduri de 40/45 grade au incins f mult motoare. La 690-uri s-a adaugat si faptul ca au setarile de amestec facute la limita din cauza restrictoarelor.

Despres nu a tras blana de motor, a navigat f bine si i-a batut rau ieri.

 

Azi o sa mai apara o problema pentru 690-uri - o sa se urce pana al 4500m - din cauza restrictoarelor, iar o sa aiba de furca; sper insa ca mecanicii si-au facut bine temele.

 

Martin are momentan cea mai buna clasare a unui roman la Dakar. Cel mai bun rezultat pe o proba speciala cred ca a fost un loc 22 obtinut de Mani acum 3 ani in Africa.

 

Eu zic ca Marc Coma prinde podium, in ciuda tuturor problemelor din primele zile. hai sa vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine nu a apucat sa vada: Dakar 2010 - rezumatele eurosport ale etapelor 1, 2 si 3.

 

Etapa 1: http://dl.transfer.ro/Dakar.2010.Stage01.H...6Jan-621dd4.mp4

 

Etapa 2: http://dl.transfer.ro/2010.Dakar.Stage02-T...6Jan-8ad0df.mkv

 

Etapa 3: http://dl.transfer.ro/Dakar.2010.Stage03.H...6Jan-24976d.mp4

 

Rezumatele sunt valabile 10 zile de azi. Enjoy :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca Marc Coma prinde podium, in ciuda tuturor problemelor din primele zile. hai sa vedem

 

Coma trage gazul tare de tot si azi. Suntem la jumatatea specialei si doar Despres se tine aproape. Daca merge in ritmul asta toata ziua deseara e top 3 la general :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coma trage gazul tare de tot si azi. Suntem la jumatatea specialei si doar Despres se tine aproape. Daca merge in ritmul asta toata ziua deseara e top 3 la general :o

Sunt chiar curios daca chiar va fi asa, asta numai daca nu mai ia un cartonas glaben pentru alergat in zone nepermise.

Dupa anu asta ma interb daca oare mai participa KTM-ul la Dakar 2011, nu de alta dar sunt sigur ca anu asta sigur iau iara titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coma trage gazul tare de tot si azi. Suntem la jumatatea specialei si doar Despres se tine aproape. Daca merge in ritmul asta toata ziua deseara e top 3 la general :o

La postul asta parca l-am vazut pe Geoana topaind :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La postul asta parca l-am vazut pe Geoana topaind :rock:

 

Cam asa ceva :crack:

M-as fi bucurat pentru el. Din pacate la editia de anul asta are si ghinion si greseste si nepermis pentru experienta lui. Azi a tras prea tare si a rupt mousse-ul spate. Totusi cred ca va prinde podium pana in final. M-as mira sa ajunga Aprilia lui Lopez la finish.

Imi pare rau de Casteau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa ceva :crack:

M-as fi bucurat pentru el. Din pacate la editia de anul asta are si ghinion si greseste si nepermis pentru experienta lui. Azi a tras prea tare si a rupt mousse-ul spate. Totusi cred ca va prinde podium pana in final. M-as mira sa ajunga Aprilia lui Lopez la finish.

Imi pare rau de Casteau :rock:

 

 

Nu ca am eu Aprilia :D (desi Caponord Rally e totusi altceva fata de Pegaso, cu care ai avut experiente nefericite), dar cred ca si-au imbunatatit performantele in ultimii ani. Cred ca V-ul bicilindric RXV 450 e o motocicleta adecvata pt. un raid lung , fata de monocilindrice. In afara de KTM 660 si BMW F 650 Dakar, majoritatea legendelor Dakarului erau bicilindrice (Super Tenere, Africa Twin, Bmw 80, KTM 950, etc). Si eu sunt curios daca vor rezista Aprilicile pana la final. Daca nu va avea probleme mecanice, cred ca Chaleco va termina pe doi, mai ales ca alearga acasa, e obisnuit cu terenul, acolo se antreneaza! Anul trecut era printre primii, dar un ghinion pe final l-a facut sa piarda tot. Asa ca daca Despres greseste(ceea ce e putin probabil, e regularitatea intruchipata!), sau are probleme mecanice, s-ar putea sa asistam la o surpriza mare de tot, cu Aprilia detronand KTM dupa cati, 10 ani de suprematie ?! Parca BMW Dakar a catigat ultima data inainte de portocale! Ar fi ceva, hai sa vedem, KTM nu poate da tot, in schimb clasa 450 da! Eu nu vad CRF si WR motoare de rally raid, astea sunt pur enduro, n-au mai avut cu ce modele sa mearga de cand XR 650 si TT 600 si-au trait traiul, asa ca au improvizat cu astea mici. BMW 450 X vad ca are probleme(nu stiu daca de la anumite componente facute in China sau Taiwan, totusi cred ca le-au inlocuit cu ceva mai fiabil la prepararea motocicletei de raliu), asa ca nu pare cu sanse prea mari. Nasol ca exact motoarele de 600, perfecte pt. raliu (stim doar ce bune sunt pt asa ceva, ca am mers si in rally-raid si la enduro, putem face o comparatie), nu sunt lasate sa faca ce stiu! Hai Chaleco, merita si el mai mult anul asta ! Dar e greu cu Despres...Coma pare iesit din carti, dar e un raid lung, mai are timp sa recupereze...asa ca nimic nu e jucat...sa vedem, pacat ca ai nostri nu mai merg anul asta...

Mesaj completat

A , si era sa uit, la multi ani pt azi, Ioane ! la cat mai multe curse fara accidentari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da chiar, ce se întâmplă cu BMW?Din ce am văzut în rezumat mi se pare destul de grav Âşi uÂşor inadmisibil la aÂşa firmă (mă refer la buget Âşi resurse).

 

Cum trage un motor de 450 la 4000 de metri? (eu am simțit Âşi la 2000 că se pierde putere, mai ales sub 3500 rpm).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...