Sari la conținut

Dakar 2010 ...


Postări Recomandate

A , si era sa uit, la multi ani pt azi, Ioane ! la cat mai multe curse fara accidentari!

 

merci Bogdane! Sa te auda Dumnezeu. Ma tot codesc sa merg sa-mi scot fiarele si sper ca dupa aia sa nu mai bag altele.

 

Revenind la Dakar - motorul Apriliei de 450 sigur tine. Pana acum, din 4 au ramas 2, dar abandonurile nu au fost cauzate de motoare - unul a rupt cadrul si unul nu mai stiu de ce a abandonat. Ca sa termini Dakar in ritm de top 10 iti trebuie o echipa intreaga cu multa experienta, nu doar un motor bun si un rider curajos. Lopez anul trecut nu avea echipa asta - daca tii minte, a "cumparat" asistenta de la Vectra. Acuma nu stiu cu ce mesteri experimentati in Dakaruri o fi venit Aprilia. Hai sa vedem

 

Cat despre COma ... cum spuneam ... eu cred ca inca mai are sanse la podium. Fretigne se pare ca si-a gasit si el ritmul ... mai e mult pana la capat

 

Mesaj completat

___________________________________________________________

 

ce tare faza asta :crack:

13:14 - Bike

9 - Hard times in navigation...

After starting first of today’s special stage this morning, Chile’s Lopez Contardo (Aprilia) has gone the wrong way at km 23 of the stage bringing along several contenders for more than 5 km; amongst those who followed him are Frenchmen David FrĂŠtignĂŠ (Yamaha) and Alain Duclos (KTM), Portuguese riders Paulo Goncalves (BMW) and Ruben Faria (KTM), and Norwegian rider Pal Anders Ullevalseter (KTM). The only biker in the top group not to get trapped following "Chaleco’s" lead was Frenchman Cyril Despres (KTM) who used this opportunity to get a good headstart on the pack.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce tare faza asta :crack:

13:14 - Bike

9 - Hard times in navigation...

After starting first of today’s special stage this morning, Chile’s Lopez Contardo (Aprilia) has gone the wrong way at km 23 of the stage bringing along several contenders for more than 5 km; amongst those who followed him are Frenchmen David FrĂŠtignĂŠ (Yamaha) and Alain Duclos (KTM), Portuguese riders Paulo Goncalves (BMW) and Ruben Faria (KTM), and Norwegian rider Pal Anders Ullevalseter (KTM). The only biker in the top group not to get trapped following "Chaleco’s" lead was Frenchman Cyril Despres (KTM) who used this opportunity to get a good headstart on the pack.

Interesant. Poate fi si asta o strategie. :rock: :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sf Ion pleaca acum de langa calculator :crack:

 

rugaminte - care stati on-line pana la sfarsitul etapei de azi, dati-mi si mie un mail cu clasamentul etapei dupa ce termina primii 10 la ionut@totalbranding.ro (il citesc pe telefon). Primii sunt acum la km 252

Merci!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

coma de la km 252 nu mai apare in primi 5...

 

e o eraore de tracking. are cel mai bun timp in cp3 - 4'34'' in fata lui Despres

Luca Manca e accidentat foarte rau la cap. Sa speram ca scapa cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta zice la BreakingNews:

"13:00 - Bike

1 - Coma back in the lead at CP6

As the three first bikes have now reached CP6 located at km 448 of today?s special stage, Spaniard Marc Coma (KTM) was timed with the best provisional clock. The title holder was 44" ahead of Chile?s Francisco Lopez Contardo (Aprilia) and 3?38 ahead of the leader in the overall standings Frenchman Cyril Despres (KTM)."

 

Si la tabelu de tracking: 1 Fretigne; 2 Coma; 3 Chaleco; 4 Ullevalseter; 5 Despres

 

Astea de pe Dakar.com, de ce diferenta asta de informatii???

 

 

aaaaaaaa...............au bagat o noua stire:

 

"13:20 - Bike

12 - FrĂŠtignĂŠ in the lead at CP6

As the first 5 bikes have cleared CP6(km448), French rider David FrĂŠtignĂŠ (Yamaha) is now best provisional time 38" ahead of Spaniard Marc Coma (KTM) and - hence - 1?22 ahead of "Chaleco" (Aprilia)."

 

Gooooooooo!!!!!!! FRETIGNE!!!!!!!

Editat de Glad1ator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepe sa se faca ordine :rock:

Despres a terminat primul urmat la 29 sec de Coma. 600 km si 29 sec diferenta!!!!

 

La general Coma a ajung pe 2 :crack: Lopez cu Aprilica lui a patit ceva azi. O sa aflam deseara ce anume.

Fretigne si-a gasit ritmul. Ulevalseter exact ca intotdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cand avea Coma timp sa-si schimbe cauciucul? Au avut vreo neutralizare ceva? Oricum n-are cum galiganul asla cu stilul lui agresiv de riding sa apara la sosire cu un cauciuc asa de bun. vrea sa razbune pana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

welcome back univetule!

 

a fost neutralizare intr km 177 si 227 - s-a mers in regim de "stop rally". Despres si Fretigne au zis ca Marc Coma avea cauciuc nou cand a aparut la 227; acolo a fost realimentare cu stop timp si s-au prins din urma. Intre km 144 si 227 Coma pierde 7 min ...

 

In interviul eurosport Coma spune ca a mers mai incet la inceput ca sa-si menajeze cauciucul si de=-aia arata ca nou. Ce-i drept, la km 227 coma avea al 17-lea timp. apoi a inceput sa alerge ca nebunul.

 

Eu nu cred ca a riscat atat de mult. sunt prea multi ochi. Prea multe aparate foto si camere video.

Maine o sa aflam ce-a fost

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce spune fiecare de Coma sau Cyril , dar cel putin am vazut cine e Cyril Despres: un om extraordinar care a rugat mecanicii sa faca poza cu un fan!!! eu eram acela care a cerut lui sa fac poza cu el si asa a zis: ''take a pic' please with a enduro fan''! omul asta m-a impresionat cu modestia si simplitatea lui, cu respectul sau pentru fanii sai!!!

atunci am spus: Cyril you are the best!!! si a zis: '' We will see, I'am a rider in top but we''se if I will the best of this!!! Thank you my friend!!!!

 

 

RESPECT!!!

post-25783-1263052169_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce spune fiecare de Coma sau Cyril , dar cel putin am vazut cine e Cyril Despres: un om extraordinar care a rugat mecanicii sa faca poza cu un fan!!! eu eram acela care a cerut lui sa fac poza cu el si asa a zis: ''take a pic' please with a enduro fan''! omul asta m-a impresionat cu modestia si simplitatea lui, cu respectul sau pentru fanii sai!!!

atunci am spus: Cyril you are the best!!! si a zis: '' We will see, I'am a rider in top but we''se if I will the best of this!!! Thank you my friend!!!!

 

 

RESPECT!!!

L-a cam umplut de respect pe Coma, dandu-l in primire :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coma speriat de pene si de ridingul sau agresiv, in conditiile nevoii de recuperare de timp a pus botu la o schimbare ilegala de cauciuc. Despres l-a dat elegant in gat, la comisarii de traseu. La Tv a zis ca i s-a cam parut lui dar ca nu crede, Coma e un om prea serios....Ha. ha ha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce spune fiecare de Coma sau Cyril , dar cel putin am vazut cine e Cyril Despres: un om extraordinar care a rugat mecanicii sa faca poza cu un fan!!! eu eram acela care a cerut lui sa fac poza cu el si asa a zis: ''take a pic' please with a enduro fan''! omul asta m-a impresionat cu modestia si simplitatea lui, cu respectul sau pentru fanii sai!!!

atunci am spus: Cyril you are the best!!! si a zis: '' We will see, I'am a rider in top but we''se if I will the best of this!!! Thank you my friend!!!!

 

Mda, frumos. Modestia e mare lucru. Personal apreciez modestia mai mult decat multe alte asa zise calitati.

 

 

 

 

 

Sincer, eu tin cumva pumnii stransi pentru Fretigne si Coma dar furaciunea in sport e incalificabila! Sportul TREBUIE sa fie fairplay!!!

Daca Coma a schimbat cauciucul si asta era interzis, chiar daca tin cu el, eu il descalificam si nu doar il penalizam!

 

In fine, mai vedem ce-o mai fi.....

 

Oricum, pacat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tineam tare cu Coma. Acu doar atat pot sa zic - e un (cuvant urat)! :D

 

(cuvant urat) incepe cu cre si se termina cu tin :D

pacat pt ce sa intamplat 6 ore nu pot fi recuperate...go cyril :rock: sper ca anul asta da avem la red bull un proaspat castigator de dakar :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

martin la mestereala

 

Mesaj completat

____________________________________________________

 

ia fiti atenti la baiatul asta :crack:

 

14:32 - Bike

104 - A round trip for Noone!

After already making a navigational mistake at the 80 km point of the day’s special, Irish rider Philip Noone (KTM) finally rejoined the stage route at the 93-km mark, but made another mistake and set off in the opposite direction to the one he should have… As a result, the Irish rider managed to find the correct route, but at the 12-km marker! This means Noone is currently making a second journey along the 90-km loop that makes up the first part of the stage...

Mesaj completat

________________________________________________________

 

iata ce spune Pisano, ultimul pilot Sherco ramas in cursa

“I absolutely must reach the finish, but since I’ve got a competitive personality, I’m already disappointed with my ranking. I know that the bike is well designed, but each day I lose time due to minor problems and it’s annoying. On the stage at Copiapo I spent almost two hours on repairs due to a petrol intake problem. So, every day I revise my goals downwards, and I now hope I can finish in the top 30. I know that the best way is to remain concentrated and continue attacking, otherwise you suffer. I think I’ve still got much to prove on the remaining specials, if I’m able to express myself”

 

Casteau a aratat ca e o motocicleta care poate mult, insa e clar ca le va lua mult timp sa faca o motocicleta de Dakar

post-1160-1263151435_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...