Sari la conținut

Fe550 sau 530 EXC?


Sher
 Share

Postări Recomandate

daca vrei sa ajungi mister olimpia si apoi guvernator al californiei.....

pers am mers pe un 525 pret de o urcare... de 4 ori.. ca de fircare data ma dat cu craci-n sus.. al meu 450 a urcat di prima dar dracia aia era prea mult pt mine but then again io-s cam gaina ce stiu io :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata de 525, 501-ul meu este mult mai tare si nu ma dau peste cap. Pe zone tehnice nu prea ai ce face cu asa putere, dar pe langa Alexandria sunt greu de gasit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce motor ati alege dintre cele doua, cu referiri la putere, greutate, handling, consum, bla bla

ms

Presupun ca daca ai scris la "Hard enduro" iti doresti un motor pentru asa ceva.

Parerea mea este ca niciunul din cele doua nu se preteaza pentru asa ceva. Dezvolta mult prea multa putere pentru ca sa poti sa mai fi si tehnic cu ele.

Enduro insa, poti face linistit cu oricare dintre ele.

Diferentele sunt minore si nedetectabile de un novice, pentru ca sunt ascunse in spatele PUTERII.

Am mers cu ambele tipuri si am un FE550 de 4 ani. Husabergul este mai brutal in livrarea puterii si da senzatia ca este mai greu pe fata. KTM-ul imi pare ca are suspensia fata cam moale pentru gustul meu. Consumul este asemanator si este de ~6/100km pe drumuri forestiere si ~10l/100km cand il chinui si il tavalesti. Greutatea este mai mica la Husaberg cu vreo 3-4 kg.

Fiabilitatea este identica. Ambele vor o atentie deosebita la intretinere. Costurile de intretinere sunt in limite normale in categoria lor. Ulei si filtre schimbate la 10-15 ore. 100 euro revizia anuala si cam atat. Restul depinde de cate ore de functionare bagi in fundul ei. Fiind facute de acelasi producator foarte multe repere se potrivesc.

La nivel de tara KTM este mai bine reprezentat dar in bucuresti Husaberg sta foarte bine.

 

Bafta :love:

PS: daca vrei hard cauta ceva foarte usor. 2 timpi. 200-250 este suficient.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Sher, a uitat sa va mai zica un aspect !

El confunda cate o data Enduro cu trialul si de aceea Husa personala i se pare putin nepotrivita ! Si eu tot asa am zis ... un 2t ar rezolva problema de ,,catzarare cu motocicleta" insa pierzi la celelalte portiuni si anuma la cele rapide !

 

El nu poseteaza des mobra, pentru ca este mai lunga decat un EXC, insa este la fel de brutala ca un 525.

Cred ca EXC200 este raspunsul ! O mobra pentru sportivi ! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...