Sari la conținut

VOTEAZA SCUTERUL ANULUI 2009!


scooter fun
 Share

Postări Recomandate

Este pentru primul an în care vom face o trecere în revistă a modelelor de mopede cu capacitatea cilindrică de până în 50 cmc. Am vrut să începem anul acesta cu această categorie pentru că piața de profil din România s-a bazat în ultimii 3 ani pe vânzările de mopede Âşi mai puțin pe vânzările de scutere cu capacități cilindrice de peste 125 cmc. Vom încerca în anii următori să facem un top pe categorii.

O scurtă descriere a modului de votare: oricine poate vota mopedele în ordinea dorită, alăturând codul trecut pe banda roÂşie în dreptul locului în clasament alocat. Clasamentul final va fi constituit din media voturilor date pentru fiecarte model în parte. Nu au fost selectate decât modelele anilor 2008-2009 comercializate în România, nefiind selectate modelele produse în serie limitată, prototipurile, custom-urile Âşi modelele destinate competițiilor sportive. De asemenea trebuie ținut cont în procesul de votare de mai multe aspecte ce privesc fiecare model în parte: fiabilitate, design, performanțe, preț de achiziție Âşi originalitate. Vom încerca să ținem cont Âşi de aÂşa zisele modele populare, sau mai bine spus cele mai vândute modele.

Modelele prezentate sunt puse în ordinea alfabetică a producătorilor Âşi nu se va ține cont de această aÂşezare.

 

Votarea se poate face până pe data de 5 februarie 2010, iar rezultatul votului va fi făcut public pe data de 15 februarie 2010 Âşi va apărea în numărul următor al revistei SCOOTER FUN. Fiecare participant poate trimite clasamentul propriu la adresa de e-mail: concurs@scooterfun.ro cu precizarea VOT, împreună cu datele proprii de identificare, număr de telefon Âşi adresa de corespondență.

 

Premiul cel mare constă într-un rucsac MOTUL conceput special pentru rider-i, un schimb de ulei Âşi 2 produse de întreținere pentru scuter de la MOTUL. Premiul va fi acordat câÂştigătorului pe data de 25 februarie 2010 în urma tragerii la sorți.

Vrem să mai facem precizarea că modelele propuse sunt ale unor producători care au o istorie în spate sau sunt ale unor producători care reprezintă ceva pe piața românească, au credibilitate Âşi stabilitate Âşi, de asemenea, acordă o garanție reală produselor oferite.

Deci, în acest an vă invităm să alegeți alături de noi cel mai bun scuter al anului 2009 (în viziunea cumpărătorului, utilizatorului Âşi nu în ultimul rând al comerciantului) la categoria de până la 50 cmc. Succes!

 

Mai multe detalii in revista si pe WWW.SCOOTERFUN.RO!

post-40023-1262434107_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , ma intreb cum de nu apare in acest '' concurs'' si ceea ce inseamna ce-a mai veche marca de scutere cu traditie de peste 60 ani si tot odata si ce-a mai eleganta .....cu modelul LX 50 :D ai ghicit ca este vorba de VESPA sunt sigur :o

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uita ideea de la care s-a plecat. Cate Vespa LX 50, noi, stii tu ca s-au vandut in Romania in 2009? Iar despre Rich, First si Go Pop, parerea ta poate fi pertinenta atata timp cat vei face o selectie a modelelor identice (daca asa ceva se poate face....) Nu ne lua in nume de rau dar pe piata din Romania au aparut o serie de "marci" mai mult sau mai putin meteorice.

 

Jamy. Selectia a fost facuta in functie de numarul de modele noi vandute in Romania si de cerintele majoritatii utilizatorilor. Daca vrei poti veni cu propuneri pentru selectia la categoria 125 cmc.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uitai cu atentie vedeai ca Paneuro (Importatorul marcilor Piaggio, Gilera si VESPA) este in revista, Reva (ex importator si distribuitor GoPop a fost prezent in revista pana a vandut afacerea), Rich (prezent in revista in prima parte a aparitiei sale). In momentul in care faci o afirmatie intai verifica, te rog, daca are o baza solida.

In alta ordine, daca verifici, este vorba de modele aparute sau inca in productie in anul 2009, care s-au comercializat la dealerii din Romania pe tot parcursul anului trecut.

GSK te rog sa ne propui tu modele, care s-au vandut anul trecut, noi, pentru o completare. Si bineinteles tine cont de marci si de modele care nu au aparut doar intr-un container.

 

Succes!

Mesaj completat

...GSK...sa nu uitam de Lifan, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam da, si nu esti acuzat de absolut nimic. Daca tu simti asta este pur si simplu problema ta. Dupa cum ai vazut, exista printre marci Malaguti, Aprilia, Honda, Keeway, Sachs, Yamaha, marci care nu au reclama in revista, dar sunt marci cu traditie, reprezinta ceva in lumea scuterelor (si in Romania), avand modele serioase.

Nu vreau sa vorbesc mai multe despre alte marci.

Oricum asteptam in continuare si parerea ta in legatura cu modelele de 125 cmc pentru urmatoarea etapa.

Mesaj completat

Si sa nu uit! Tu ai facut acuze fara acoperire cu privire la revista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uita ideea de la care s-a plecat. Cate Vespa LX 50, noi, stii tu ca s-au vandut in Romania in 2009? Iar despre Rich, First si Go Pop, parerea ta poate fi pertinenta atata timp cat vei face o selectie a modelelor identice (daca asa ceva se poate face....) Nu ne lua in nume de rau dar pe piata din Romania au aparut o serie de "marci" mai mult sau mai putin meteorice.

 

Jamy. Selectia a fost facuta in functie de numarul de modele noi vandute in Romania si de cerintele majoritatii utilizatorilor. Daca vrei poti veni cu propuneri pentru selectia la categoria 125 cmc.

 

Succes!

 

 

Salutare , ok am inteles acum despre ce este vorba :D , asta inseamna clar ca nici la clasa 125 cc , nu va fii vespa avand in vedere ca nu sunt foarte multi cumparatori de VESPA pe piata romaneasca :o ..

 

Bafta multa si succes in continuare cu revista !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar totusi ami am o intebare scurta.

despre ce vanzari vorbiti aici? sau care este sursa informatiilor voastre?

ati facut o lista , ok. dar mai vorbiti si despre unitati vandute.

 

domnul jamy intreaba despre iubirea (probabil) dansului: vespa lx

eu ma uit pe niste informatii din surse oficiale si observ ca numai in trimestrul 3 al anului 2009 s-au vandut un numar de 17 vespa lx 50

sunt prea putine ca sa le bagati in seama? sau nu stiu...nici nu stiu cum sa pun problema. din punctul meu de vedere am vazut niste modele acolo care nici macar nu mai sunt pe paita si nici nu s-au vandut in 2009... linhaiul ala de 50...nu stiu dar ma faceti sa zambesc cand spuneti ca a fost un model vandut.

pai la fiecare linhai price 50 s-au vandut 5 scutere Lifan.

pe situl vostru ati spus asa:

"Vrem să mai facem precizarea că modelele propuse sunt ale unor producători care au o istorie în spate sau sunt ale unor producători care reprezintă ceva pe piața românească, au credibilitate Âşi stabilitate Âşi, de asemenea, acordă o garanție reală produselor oferite."

 

spune-mi si mie te rog cine comercializeaza honda zoomer; pardon cine importa, nu cine a adus cateva modele - si cate s-au vandut ...ca ati spus ca ati pus in top modele care s-au vandut bine....

mai are rost sa mai spun ceva? :o

 

o scurta concluzie:

dpdv al vanzarilor nu ati folosit o statistica oficiala (poate ne spuneti totusi sursa statisticilor dvs) - v-am demonstrat cu vanzarile de vespa....

dpdv al "producători care au o istorie în spate sau sunt ale unor producători care reprezintă ceva pe piața românească, au credibilitate Âşi stabilitate" din nou..aceasi varza - sa-mi spuneti cine vinde scutere linhai, cine vinde tgb-ul ala care cred ca nici nu exista pe piata la momentul actual si nu a fost comercializat vreodata, (nu vreau sa deschid subiecte dificile gen: cine ofera garantie anumitor marci din lista voasta samd ca sa nu imi fac prietenii inutile)

 

so: cum ati alcatuit lista? e o intrebare pertinenta si poate dati un raspuns pe masura! ceea ce ati afirmat mai sus se pare ca nu are legatura cu realitatea: "Jamy. Selectia a fost facuta in functie de numarul de modele noi vandute in Romania si de cerintele majoritatii utilizatorilor."

 

oricum succes in continuare...

Editat de GSK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar totusi ami am o intebare scurta.

despre ce vanzari vorbiti aici? sau care este sursa informatiilor voastre?

ati facut o lista , ok. dar mai vorbiti si despre unitati vandute.

 

domnul jamy intreaba despre iubirea (probabil) dansului: vespa lx

eu ma uit pe niste informatii din surse oficiale si observ ca numai in trimestrul 3 al anului 2009 s-au vandut un numar de 17 vespa lx 50

sunt prea putine ca sa le bagati in seama? sau nu stiu...nici nu stiu cum sa pun problema. din punctul meu de vedere am vazut niste modele acolo care nici macar nu mai sunt pe paita si nici nu s-au vandut in 2009... linhaiul ala de 50...nu stiu dar ma faceti sa zambesc cand spuneti ca a fost un model vandut.

pai la fiecare linhai price 50 s-au vandut 5 scutere Lifan.

pe situl vostru ati spus asa:

"Vrem să mai facem precizarea că modelele propuse sunt ale unor producători care au o istorie în spate sau sunt ale unor producători care reprezintă ceva pe piața românească, au credibilitate Âşi stabilitate Âşi, de asemenea, acordă o garanție reală produselor oferite."

 

spune-mi si mie te rog cine comercializeaza honda zoomer; pardon cine importa, nu cine a adus cateva modele - si cate s-au vandut ...ca ati spus ca ati pus in top modele care s-au vandut bine....

mai are rost sa mai spun ceva? :o

 

o scurta concluzie:

dpdv al vanzarilor nu ati folosit o statistica oficiala (poate ne spuneti totusi sursa statisticilor dvs) - v-am demonstrat cu vanzarile de vespa....

dpdv al "producători care au o istorie în spate sau sunt ale unor producători care reprezintă ceva pe piața românească, au credibilitate Âşi stabilitate" din nou..aceasi varza - sa-mi spuneti cine vinde scutere linhai, cine vinde tgb-ul ala care cred ca nici nu exista pe piata la momentul actual si nu a fost comercializat vreodata, (nu vreau sa deschid subiecte dificile gen: cine ofera garantie anumitor marci din lista voasta samd ca sa nu imi fac prietenii inutile)

 

so: cum ati alcatuit lista? e o intrebare pertinenta si poate dati un raspuns pe masura! ceea ce ati afirmat mai sus se pare ca nu are legatura cu realitatea: "Jamy. Selectia a fost facuta in functie de numarul de modele noi vandute in Romania si de cerintele majoritatii utilizatorilor."

 

oricum succes in continuare...

Ce abordare elaborata si plina de pastos. "La fiecare linhai price 50 s-au vandut 5 scutere Lifan" este o informatie care nu apare la nicio evaluare de vanzari pe anul 2009, dar poate sunt surse alternative de informare. TGB-ul de care nu se stie este vandut de ATV Rom de la inceputul anului 2009, si iar apare o lacuna in sistemul de informare. Honda Zoomer a aparut in top datorita mai multor propuneri, si, intr-adevar nu a excelat la vanzari. Despre Vespa LX 50 datele sunt putin diferite de cele avute de catre tine.

Iar la replica: "vrem să mai facem precizarea că modelele propuse sunt ale unor producători care au o istorie în spate sau sunt ale unor producători care reprezintă ceva pe piața românească, au credibilitate Âşi stabilitate Âşi, de asemenea, acordă o garanție reală produselor oferite", lucru care a atacat atat de tare imaginea unora dintre importatori, este opinia noastra in functie de solicitarile utilizatorilor ( a se citi nemultumiri).

 

Si voi repeta ce am spus mai devreme. Se pare ca este vorba de lipsa din selectie a unui anumit model. Sa speram ca anul viitor va fi selectat si acest model, iar abordarea va fi mult mai prietenoasa.

 

Multumim pentru urarile facute si te asteptam, dupa cum am mai spus, cu propuneri pentru 125 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...