Sari la conținut

Competitii, concursuri .. 2010


stefan_bz
 Share

Postări Recomandate

Clubul trebuie/este afiliat la frm deci plateste o taxa/cotizatie spre frm.

Este gratis inscrierea intrun astfel de club? Ar fi super.

 

Referitor la asigurare:

-bineinteles;

-dar multi (probabil) au asigurare privata care acopera deja accidente and stuff iar atunci de ce sa-ti mai faci another one?

 

Ar fi bine sa fie numai 50eur in plus pe an dar mi-e teama ca va fi mult mai mult. Dar sa asteptam stenograma sedintei ;)

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca ar trebui sa solicitam FRM, ca la concurentii care se dau la "prietenesti", la eliberarea licentei sa nu se solicite sa fie membrii la nici un club...

 

Ideea de "prieteneasca" cam asta ar trebui sa insemne (dupa parerea mea)...

 

 

Altfel, mai bine se da toata lumea la Campinatul National (cine stie?)...

 

 

Deci ( daca asta s-ar putea rezolva ) ar ramane :

 

- Taxa de înscriere

- Licenta FRM pentru prietenesti ( 10 EUR/cursa sau 30 EUR pe an)

- Certificat medical de medicina sportiva - gratis

- Asigurare ( aprox. 20 lei pe cursa )

 

;)

Editat de geza.benedekfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clubul trebuie/este afiliat la frm deci plateste o taxa/cotizatie spre frm.

Este gratis inscrierea intrun astfel de club? Ar fi super.

 

Da. Stiu eu cluburi la care nu trebuie sa platesti. Pentru ca ei platesc oricum afilierea la federatie pentru a organiza concursuri sau a sustine piloti buni; un rider, 2 sau 10 in plus nu mai conteaza; e o formalitate pana la urma.

 

@Geza - nu stiu daca se poate elibera licenta unui sportiv daca nu e inscris intr-un club afiliat. Dar, cum spuneam, sunt multe cluburi care ar primi noi sportivi fara nici o pretentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Geza - nu stiu daca se poate elibera licenta unui sportiv daca nu e inscris intr-un club afiliat. Dar, cum spuneam, sunt multe cluburi care ar primi noi sportivi fara nici o pretentie.

 

Tocmai asta e ideea la prietenesti...

Aici nu se dau (numai) sportivi, ci mai sunt si hobby-sti, "motoristi de duminica" care se dau de placere si vin numai la curse care sunt organizate in apropiere.

Pentru ei ar trebui sa facem treaba mai usoara, sa simta spiritul concursului si sa avanseze in categoria "sportivi".

 

Sportivii/concurentii oricum sunt inscrisi in cluburi, au licenta, asigurare... si isi iau motorul dupa ei si merg 500 km fara probleme pentru o cursa :)

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta e ideea la prietenesti...

Aici nu se dau (numai) sportivi, ci mai sunt si hobby-sti, "motoristi de duminica" care se dau de placere si vin numai la curse care sunt organizate in apropiere.

Pentru ei ar trebui sa facem treaba mai usoara, sa simta spiritul concursului si sa avanseze in categoria "sportivi".

 

Sportivii/concurentii oricum sunt inscrisi in cluburi, au licenta, asigurare... si isi iau motorul dupa ei si merg 500 km fara probleme pentru o cursa :)

 

;)

Regulamentul asta o sa exclude din concurs pe hobby-sti!

Cei care merg la curse din apropiere nu o sa umble dupa cluburi ,medic sportiv,asigurator ,frm ... pentru un singur concurs.

Si daca era vorba de curse prietenesti....nu cred ca e bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentul asta o sa exclude din concurs pe hobby-sti!

Cei care merg la curse din apropiere nu o sa umble dupa cluburi ,medic sportiv,asigurator ,frm ... pentru un singur concurs.

Si daca era vorba de curse prietenesti....nu cred ca e bine !

 

 

Nu e cazul sa ne facem probleme.

 

Eu cred ( ba chiar stiu ) ca organizatorii "curselor prietenesti" vor face totul, ca hobbystii sa poata sa participe la curse... ;)

Cu toate actele in regula - desigur...

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul sa ne facem probleme.

 

Eu cred ( ba chiar stiu ) ca organizatorii "curselor prietenesti" vor face totul, ca hobbystii sa poata sa participe la curse... ;)

Cu toate actele in regula - desigur...

 

 

:)

Pacat , au fost frumoase intlnirile Prietenesti,care probabil vor fi stricate de centru:adica de Bucuresti,care mereu va dicta mersul lucrurilor in tritoriu.

Oricum,vad ca sint multe intilniri si eu sper,cum spune Gheza,ca totul sa fie ok si anul acesta, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Sunt Claudiu din Sibiu, si organizam in 4 - 6 iunie prieteneasca la Sibiu.

Vad ca unii isi fac probleme ca participantul trebuie sa faca parte dintr-un club moto afiliat la FRM.

Ei bine nu va faceti probleme absolut deloc. Acest lucru este necesar pentru eliberarea de catre FRM a licentei de pilot. Dar fiti siguri ca nu cere nimeni acte doveditoare ca faceti parte din acel club.

Si am sa va dau un exemplu:

Acum 6 sau 7 ani am participat pentru prima data la o cursa de enduro-cross la Cluj, si nu faceam parte din nici un club afiliat. La inscriere, cei de la FRM m-au intrebat pe ce club sa-mi faca licenta? Am ales clubul Crazy Bike pentru ca este tot din Sibiu, sau puteau sa-mi faca pe orice alt club afiliat.

Un alt exemplu: anul trecut am organizat o etapa de enduro-cross la Sibiu, unde au venit sa concureze si cativa motociclisti din Sibiu, care nu faceau parte din nici un club si nu au mai participat vreodata la un concurs oficial. La fata locului s-a rezolvat tot, si-au facut viza medicala la fata locului (am avut medic acolo), li s-a facut licenta pe clubul nostru si au platit asigurarea tot la fata locului.

DECI LICENTA NU ESTE DELOC O PROBLEMA.

Dupa 27 februarie, vom sti exact si cat va costa licenta.

Noi, organizatorii de prietenesti, vom cere FRM-ului ca licenta ptr amatori sa coste mai putin.

Asigurarea mi se pare un lucru absolut necesar si cred ca toata lumea e de acord.

In masura posibilitatilor, incercam sa avem la inscriere medic de medicina sportiva, pentru ca cei care nu au viza medicala sa o poata face pe loc. Acest lucru va fi specificat de fiecare organizator in parte, in regulamentul fiecaruia.

Editat de kleiny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca faceti tot pt. siguranta pilotului la cursele prietenesti dar despre siguranta motoarelor in parcul rece ati discutat ? cum sa evitam furtul motoarelor de la concursuri.

da s-a discutat,si datorita zonei complet diferite de la un concurs la altul,fiecare isi va organiza paza dupa cum crede de cuviinta..eu personal angajez o firma de paza si protectie si fac o asigurare de furt ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT LA TOATA LUMEA!

 

DUPA O INTRERUPERE DE UN AN LA SF. GHEORGHE SE VA ORGANIZA DIN NOU UN EVENIMENT DE MOTOCICLISM IN CADRUL ZILELOR SPORTIVE.

AVEM DE GAND SA ORGANIZAM LA DATA DE 28 MAI 2010.

CONCURSUL VA AVEA DOUA FAZE, UNA DE DIFICULTATE (ASEMANATOR CU UN TRIAL PE O PISTA IN INCINTA STADIONULUI PENTRU SPECTATORI), IAR PARTEA A DOUA PE TEREN IN MUNTI SUGAS AN JUR DE 40 KM.

 

SPERAM SA FIE UN CONCURS BUN CU MULTI PARTICIPANTI SI CU PREMII SURPRIZA, RESPECTIV PENTRU TOATA LUMEA GULAS, BERE SI VOIE BUNA.

 

PENTRU INFORMATII SUPLIMENTARE SA NE ADRESATI LA CSFEFE@YAHOO.COM, SAU NR. DE TELEFON 0745-032343.

 

VA ASTEPTAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT LA TOATA LUMEA!

 

bine ai venit pe forum FEFE!!!!!

Mesaj completat

Pacat , au fost frumoase intlnirile Prietenesti,

eu sper,cum spune Gheza,ca totul sa fie ok si anul acesta, ;)

 

o sa fie ok bunicule, o sa vezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca faceti tot pt. siguranta pilotului la cursele prietenesti dar despre siguranta motoarelor in parcul rece ati discutat ? cum sa evitam furtul motoarelor de la concursuri.

Si la Sibiu parcul rece va fi pazit de o firma de paza cu care vom avea un contract ferm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clubul trebuie/este afiliat la frm deci plateste o taxa/cotizatie spre frm.

Este gratis inscrierea intrun astfel de club? Ar fi super.

 

Referitor la asigurare:

-bineinteles;

-dar multi (probabil) au asigurare privata care acopera deja accidente and stuff iar atunci de ce sa-ti mai faci another one?

 

Ar fi bine sa fie numai 50eur in plus pe an dar mi-e teama ca va fi mult mai mult. Dar sa asteptam stenograma sedintei :)

eu nu am cerut bani pentru inscrierea vreunui sportiv la mine in club niciodata. de ce sa cer?

afara in schimb e foarte interesant. sunt membri cotizanti care vor sa sustina clubul sau un sportiv. la cursele organizate de club sunt toti prezenti ca evenimentul sa iasa cat mai bine. deh blazonul clubului.

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Federatia Romana de Motociclism a publicat un anunt important pe site-ul sau ( www.FRM.ro ) care clarifica cateva lucruri importante pentru organizatorii curselor prietenesti organizate sub egida FRM, cat si contravaloarea licentelor eliberate pentru participantii la aceste curse.

 

Documentul se poate descarca si de aici : Anunt_important_tot_teren_FRM.doc

 

:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anuntul este incomplet.

Din discutia telefonica cu domnul Radu reiese ca daca vrei sa faci o licenta anuala pt clasa A sau B, trebuie achitat 50 euro pana in data de 28 feb.

Pretul de 30 euro este valabil pentru clasa C si cupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anuntul este incomplet.

Din discutia telefonica cu domnul Radu reiese ca daca vrei sa faci o licenta anuala pt clasa A sau B, trebuie achitat 50 euro pana in data de 28 feb.

Pretul de 30 euro este valabil pentru clasa C si cupe.

 

 

Consider că trebuie corelat Âşi cu ceea ce este prezentat în topicul Sustinerea candidatilor Ciprian Popescu si Ionut Mistode, - conducerea FRM

Mi se pare mie sau data limita corespunde cu data alegerilor pentru conducerea FRM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

A-propos de chestiunea asta: daca un club se afiliaza acum la FRM, are drept de vot pentru alegerile astea, sau abia de anul viitor are vreun cuvint de spus? Cred ca ar fi interesant de stiut...

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pai cred ca se astepta intilnirea aceea de la sfirsitul lunii, inainte de a deschide topicul asta. Oricum, eu vreau sa va chem si la rally si la enduro. Sper sa reusesc sa le fac pe amindoua.

tot respectul pentru initiativa si dorinta de a le face pe amandoua :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Am vorbit acum cu Ionut de la Bacau - cursa lor o sa fie in weekendul 22 - 23 mai in zona Comanesti.

va fi traseu marcat cu banda

Salut Ionut .Ce cursa va fi asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Ionut .Ce cursa va fi asta?

 

Enduro. Prieteneasca.

Au facut si anul trecut baietii - au fost niste probleme cu traseul si marcajul, dar acum au invatat si au zis ca o sa fie bine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enduro. Prieteneasca.

Au facut si anul trecut baietii - au fost niste probleme cu traseul si marcajul, dar acum au invatat si au zis ca o sa fie bine :lol:

E vorba de Xcape?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...