Sari la conținut

Motorcycles at war


bach
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 297
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cascadorii din timpul WW2 si dovada faptului ca cine avea Zundapp de 800 se descurca bine cu femeile si pe timp de razboi :(

 

Si uni isi inchipuie ca smecheriile pe motocicleta au fost inventate in era japonezelor.Nimic nou sub soare.Cu atat mai mult trebuiesc apreciate motocicletele din vechime,mai ales ca unele merg si azi ,fara reparatii capitale.Cand spun asta ma bazez pe exemplul din garajul meu,cu care am dat ture dupa 30-40 ani de nefolosire.Nemti astia de germani au fost(cred ca sunt in continuare)formidabili.Cum draq au pierdut razboiul ala mare?E o enigma.

Pentru ca mi-au placut mult aceste fotografii si pentru ca imi plac mult motocicletele nemtesti antebelice,o sa dau cu ochiul un diverse ograde si o sa cumpar ultimele motociclete:un DKW 350(tatal IJ-ului 49 si al IJ-ului modern,in general) si un Zundapp dinasta mare .Sa vedem ce gasim.Si promit ca aici ma opresc.Bunu.

PS.Ma intreb .Oare nu-i e rece feti la dedesubturi ,cu seaua ai de cauciuc?O fi avut budigai pe masura ca daca ar fi avut d-astia moderni,aia era.Acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti zicem ca ne oprim, la un moment dat, dar nu prea vad sa fie asa. E greu sa te abti, mai ales cand gasesti fiare la cateva milioane de lei vechi. Eu unul, nu ma pot opri, si nici nu stiu pe unde le mai am parcate sau cate sunt, (imi vin cel putin 5 locuri in minte acum). E grea boala, cum bine ziceai mai de mult.

Imi aduc aminte un exemplu: treceam prin Lugoj acum 2-3 ani. Am oprit la un magazin sa imi iau un suc. Evident ca aveam o vechitura in masina, iar un nene care a trecut pe acolo intra in vorba si imi zice ca are si el un K de 125 incomplet si ca daca ii dau 2 milioane pe el e fericit ca altfel il da la fier vechi.

Asa ca, niciodata sa nu spui niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti zicem ca ne oprim, la un moment dat, dar nu prea vad sa fie asa. E greu sa te abti, mai ales cand gasesti fiare la cateva milioane de lei vechi. Eu unul, nu ma pot opri, si nici nu stiu pe unde le mai am parcate sau cate sunt, (imi vin cel putin 5 locuri in minte acum). E grea boala, cum bine ziceai mai de mult.

Imi aduc aminte un exemplu: treceam prin Lugoj acum 2-3 ani. Am oprit la un magazin sa imi iau un suc. Evident ca aveam o vechitura in masina, iar un nene care a trecut pe acolo intra in vorba si imi zice ca are si el un K de 125 incomplet si ca daca ii dau 2 milioane pe el e fericit ca altfel il da la fier vechi.

Asa ca, niciodata sa nu spui niciodata.

 

Nu am decat doua cuvinte sa-ti spun.CO-RECT.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cei ce stiu, au citit mai multe sau care au avut sau mers cu ele ( cei foarte norocosi ), care au fost( sunt ) mai bune BMW R 75 sau Zundapp ks 750, respectiv Harley wla, Indian sau BMW R 71, R 12, Zundapp de 600, 800 ?

Au fost si in zona in care stau moto de acest tip dar au plecat de mult din tara. De fapt Romania a fost plina de BMW-uri Zundapp-uri chiar si Harley dar majoritatea au plecat de mult in vest acum sansele sa mai gasesti una sunt aproape de zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cei ce stiu, au citit mai multe sau care au avut sau mers cu ele ( cei foarte norocosi ), care au fost( sunt ) mai bune BMW R 75 sau Zundapp ks 750, respectiv Harley wla, Indian sau BMW R 71, R 12, Zundapp de 600, 800 ?

Au fost si in zona in care stau moto de acest tip dar au plecat de mult din tara. De fapt Romania a fost plina de BMW-uri Zundapp-uri chiar si Harley dar majoritatea au plecat de mult in vest acum sansele sa mai gasesti una sunt aproape de zero.

Din experienta proprie, [care nu include r 75 sau ks 750] cele mai fiabile mi s au parut bmw urile cu supape laterale gen r 71, cele mai inovative zundapp urile ks 600 dar defectuoase in aceiasi masura ,iar cele mai curioase dar nu foarte fiabile harley wla, despre indian la fel interesante dar cu probleme.

 

Mesaj completat

Din experienta proprie, [care nu include r 75 sau ks 750] cele mai fiabile mi s au parut bmw urile cu supape laterale gen r 71, cele mai inovative zundapp urile ks 600 dar defectuoase in aceiasi masura ,iar cele mai curioase dar nu foarte fiabile harley wla, despre indian la fel interesante dar cu probleme.

 

Mesaj completat

un zundapp ks 600

post-1623-1264774787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-22318-1264842637_thumb.jpgpost-22318-1264842614_thumb.jpgpost-22318-1264842578_thumb.jpgpost-22318-1264842560_thumb.jpgpost-22318-1264842528_thumb.jpgpost-22318-1264842482_thumb.jpg :lol: Salutari tuturor ! Recent am primit cateva poze cu bunicul meu, de la matusa mea, poze de care habar n-aveam.De asemenea n-am stiut nici faptul ca bunicul era motociclist.El a fost soldat-mecanic in brigada motorizata a armatei romane a lui Antonescu.Pozele sunt facute in 1939 , 15 august . Daca n-am nimerit topicul, sau daca pozele nu au calitatea dorita, imi cer scuze inainte :
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-22318-1264842637_thumb.jpgpost-22318-1264842614_thumb.jpgpost-22318-1264842578_thumb.jpgpost-22318-1264842560_thumb.jpgpost-22318-1264842528_thumb.jpgpost-22318-1264842482_thumb.jpg :lol: Salutari tuturor ! Recent am primit cateva poze cu bunicul meu, de la matusa mea, poze de care habar n-aveam.De asemenea n-am stiut nici faptul ca bunicul era motociclist.El a fost soldat-mecanic in brigada motorizata a armatei romane a lui Antonescu.Pozele sunt facute in 1939 , 15 august . Daca n-am nimerit topicul, sau daca pozele nu au calitatea dorita, imi cer scuze inainte :

Gnohme Rhone 800 si Victoria KR 35

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Acest Podis web găsi 60 de fotografii mai mult:

 

http://www.lamaneta.com/bancodeimagenes/categorias.cgi

Mesaj completat

 

192pc.jpg

 

194xs.jpg

 

191v.gif

 

186os.jpg

 

185qf.jpg

 

 

Mesaj completat

Japonez motocicleta Rikuo Tip 97

 

195v.jpg

 

Riku în japoneză înseamnă "King of the Road" sau "King of the Road". În 1929 (perioada de depresie americana) situația financiară Harley Davidson nu a fost de invidiat, aceste probleme au condus managerii lor pentru extinderea pieței pentru noi frontiere. În acel moment, un procent semnificativ din vânzări, a fost Japonia. Deci, reprezentantul dvs. de vânzări a sugerat că Riku Co Ltd (de asemenea cunoscute ca Sankyo, pentru o perioadă suplimentară) a fost după populare motoare fabricate american Âşi că ar putea profita de această situație. Deci sfârÂşitul aceluiaÂşi an, producătorul japonez a face cu licențe de fabricație V-Twin motor pentru HD, de unul din modelele sale învechite, care nu au fost în intervalul de brand american. Harley dar nu este doar a vândut drepturile de desene ale motorului în contract, inclusiv instrumente de fabricație Âşi mai multe dintre inginerii săi a călătorit în Japonia pentru a preda tehnici Âşi secretele ascunse ca motoarele americane din acea perioadă. Primele unitati fabricate de Riku, au fost destinate pentru armata japoneză, iar mai târziu a devenit pilot de motocicleta militare nipone. Până atunci, au început să se adapteze Harley Nippon reînnoite pentru uz militar, Âşi a fost lansat de includerea unui ataÂş.

 

197gj.jpg

 

În 1937, la începutul "Marelui Război", întreaga producție a încetat civile pentru a face loc Riku militarizat, inclusiv alte fabrici ca astăzi de populare ca Mazda, si-au schimbat liniile de producție ale acestora pentru acest manofactura biciclete militare Âşi chiar a încercat să cele mai multe dintre motor HD, 1300cc ajungând fabrica in functie de unde te ieÂşi cu bicicleta. Acesta este un fapt, dar niciodată numit altfel.

 

198r.jpg

Mesaj completat

soldat cu un australian Riku capturat.

 

199oa.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Nu am poze cu motociclete din razboi, dar am gasit pe net un album cu fete motocicliste din anii 1900-1950. Nelamurirea e alta: unde as putea gasi mai multe informatii macar despre istoria moto, daca nu si cea a motociclistelor? Surse prin care am cautat pana acum:

motorcyclemuseum.org (au mai mult despre campioanele lor, englezoaice)

motoress.com (1-2 articole)

biblioteca judetului Bacau (am gasit doar cum a fost creata motocicleta, cine a fost, cum arata primul model etc)

arhivele bibliotecii (nimic)

am contactat un site de feministe, in ideea ca ele or fi avand o arhiva cu realizarile femeilor...nu aveau nimic

am incercat sa contactez FRM-ul, dar la telefon n-au raspuns si e-mail nu pot trimite (nu stiu de ce)

Am scris deja un articol pe tema istoriei moto feminine, am material si pentru al 2-lea, dar mi-ar fi placut sa scriu unul si despre fostele campioane romance. Si istoria motociclismului in general imi trebuie pentru o idee de-a mea (o sa aflati prin primavara si sigur o sa va placa)

 

In final, am 3 intrebari:

1. Stie cineva vreo carte legat de istoria motociclismului? Poate sa fie si in engleza, franceza...ma descurc eu cumva s-o inteleg.

2. Cine este Stefan Chitu? (de la biblioteca am auzit ca ar fi fost un campion moto de prin Campina)

3. Stie cineva pe unde as mai putea sa caut informatii? (arhivele cui, ce site-uri...)

 

Multumesc anticipat pentru raspuns :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFFTOPIC :

Am scris deja un articol pe tema istoriei moto feminine, am material si pentru al 2-lea, dar mi-ar fi placut sa scriu unul si despre fostele campioane romance.Multumesc anticipat pentru raspuns :D

Intr-o revista auto-motor-sport pe care am frunzarit-o, nu stiu numarul ei, se mentionau campioane motocicliste, concurasera cot la cot cu barbati in cursele interbelice din Bucuresti. FRM-ul trebuie cordit la cap sa dea informatii, ca nea DP :cheers: daca-i pui o intrebare despre trecut repede scoate 3 poze cu el.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...