Sari la conținut

motociclete identice


Postări Recomandate

am cautat pe google poze cu ambele modele , sunt identice .

 

imi scapa mie ceva?

Culoarea :D Nici aia :D

 

:o chiar ca is identice, foarte interesant! :D

 

kawasaki - Suzuki

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-Stromul de 1000 cu frasu de la Kavasaki sant identice pana la ultimul surub. Difera numai culoarea in care au iesit din fabrica. Nu pot fi unul mai bun decat celalalt pt ca Kavasaki a facut doar montajul final si vanzarea. Era numai o manevra de marketing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu pe la americani umbla vorba ca kwasakiul e un suzuki mai ieftin (sper sa nu ma insele memoria) deorece preintre modelel de enduro si dual sport exista foarte multe asemanari, mergand pana la copierea identica a modelului sub un alt nume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat pe google poze cu ambele modele , sunt identice .

 

imi scapa mie ceva? de unde copierea asta? cine pe cine a copiat?

de cand am vazut asemanarea, m-am gandit ca Ford si Nissan au cumparat acelasi proeict de gip... Maverik respectiv Terano2... ma rog poate le-am scris gresit numele "de scena"... care-i problema? ...

...galaxi-sharan :o -seat nustiucum ...etc...

 

un proiectant - baiat destept (fara ghilimele) si-a facut un contract beton si a mai vandut odata proiectul altora :D

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele 2 modele sunt in proportie de 99% identice, motivul pentru care a aparut KLV-ul fiind pilele kawasaki mai mari in ceea ce priveste lansarea unui model ce nu intruneste normele de poluare pentru statele unite. Diferentele sunt urmatarele:

 

Cadranele de bord sunt identice dar un pic mai mari in cazul KLV

VIteza maxima este cu vreo 40km/h mai mare in cazul KLV

Remapare a injectiei, drept pt care KLV nu mai sufera de stalling ca in cayul multor DL-uri pre 2006.

Oglinzile difera

Siglele kawasaki de pe carene si cadrane, sigla Suzuki ramanand pe cadru. (Made by Suzuki Ltd for Kawasaki Co Jp)

 

Motocicleta este facuta integral de suzuki, vopsita intr-o culoare de baza. Apoi vine kawa, le vopseste, le schimba 3 rahati si le vand cu vreo 1500$ mai putin. :crack:

 

Cum adica cu 40 km/h mai mult ? Vrei sa spui ca poate merge cu 270?? la cat este de aerodinamic motorul asta aia e viteza de decolare :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DL 1000 este limitat in viteza 5 si 6 tocmai pt a micsora viteza maxima ce poate fi atinsa, fiind considerata periculoasa pt ciclistica motorului. Din ce am citit eu prinde putin peste 200km/h. Probabil Kawasaki nu a facut limitarea si motorul poate merge cu 230-240km/h, adica axact cum merge si DL1000 delimitat.

Mesaj completat

Cele 2 modele sunt in proportie de 99% identice, motivul pentru care a aparut KLV-ul fiind pilele kawasaki mai mari in ceea ce priveste lansarea unui model ce nu intruneste normele de poluare pentru statele unite.

Cu pile sau fara, DL 1000 inca se mai vinde in SUA, desi in Europa nu mai poate trece de normele de poluare. Curios este ca japonezii nu intreprind nimic cu DL 1000 in sensul modernizarii motorizarii. Un amic din state mi-a spus ca l-a vazul in noiembrie la salon cu modificari de culoare, in rest nimic.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca apare in cateva luni noul Super Tenere :crack:

Chiar daca apare o sa ii las pe altii sa-i testeze fiabilitatea, nu as cumpara o motocicleta in primul an al aparitiei pe piata. Cand am cumparat V-Stromul erau exemplare din 2004 care sareau de 150 - 160 000 km fara probleme

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deci (ca sa incep fraza in mod academic) :( Kawa klv si suzuki dl1000 sunt identice stiu extrem de bine lucrul asta intrucat detin un klv. Cadranele sunt identice, limitarile sunt la fel...cred ( mai mult de 220 nu am mers desi mai aveam ceva loc la acceleratie), intradevar pe cadru scrie suzuki motor corp.

Singurele diferente sunt dupa cum urmeaza: pe cadrane scrie kawasaki, pe chei scrie kawasaki, pe parbriz scrie kawasaki,pe carene scrie Kawasaki KLV1000, pe manualul de intretinere scrie kawasaki si intre faruri are un ornament cromat oe care dl-urile nu-l au. Atat si nimic mai mult.

Modelul a fost fabricat intre 2004 si 2006 (a mea este 2005), probabil cei de la kawa l-au vopsit doar in culoarea aia ciudata (bine ca am scapat de ea al meu fiind negru mat acum).

Modelul a fost dat de catre Suzuki la Kawaski din cauza ca si Kawa a fabricat nu stiu ce model de cruiser pentru Suzuki (pe piata americana).

Asta a fost tot, daca mai aveti nelamuriri va stau la dispozitie :(

Dupa ce am adus-o in tara, logic, am fost cu ea la RAR, s-a coit Dinicutzu vreo juma de ora pe langa ea si intr-un final mi-a scris pe cartea de identitate Suzuki Dl1000.

Si ca sa fie treaba completa, inainte de klv am avut un intruder vl1500, tot la rar, tot la dinicutu : pe rubrica destinata culorii am trecut crem + visiniu, dinicutu mi-a zis sa trec culoarea preponderenta si i-am zis ca este juma-juma. Cand mi-am luat cartea de identitate, la rubrica culoare, scria...multicolor :cheers:

Editat de Rider in the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...