Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am si eu o intrebare pt cei care au asa ceva montat pe Shadow vt600. Este vorba de suport pt numar lateral. La toate Shadow-urile pe care le-am vazut pana acum cu asa ceva suportul se prindea de undeva de sub aripa. Eu mi-am facut un suport de acest gen dar vreau sa-l prind de axul de la roata, ca la VN sau alte motoare. Intrebarea mea este: Avand in vedere ca Shadow-ul nu are splint care sa blocheze piulita care strange axul iar axul este destul de scurt, va afecta cu ceva acest suport? Adica exista riscul ca piulita sa se desfaca? Dc cineva are suport de numar lateral prins de ax il rog sa ma ajute. Multumesc anticipat. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Am si eu o intrebare pt cei care au asa ceva montat pe Shadow vt600. Este vorba de suport pt numar lateral. La toate Shadow-urile pe care le-am vazut pana acum cu asa ceva suportul se prindea de undeva de sub aripa. Eu mi-am facut un suport de acest gen dar vreau sa-l prind de axul de la roata, ca la VN sau alte motoare. Intrebarea mea este: Avand in vedere ca Shadow-ul nu are splint care sa blocheze piulita care strange axul iar axul este destul de scurt, va afecta cu ceva acest suport? Adica exista riscul ca piulita sa se desfaca? Dc cineva are suport de numar lateral prins de ax il rog sa ma ajute. Multumesc anticipat. :scratch:

De regula, numarul lateral se monteaza pe stanga. La Vulcan, splintul de siguranta e pe dreapta. In stanga, capul axului are o gaura transversala (unde se poate baga un dorn/surubelnita cand vrei sa scoti axul, are doar acest rol utilitar) de care s-ar putea prinde un numar lateral. Daca ai acelasi lucru la shadow, go for it, nu are nici o relevanta daca axul la celalalt capat are sau nu splint. Trebuie doar sa ai grija ca suportul sa fie destul de rigid, pentru ca prinderea doar de ax (intr-un singur punct) sa nu genereze vibratii suparatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

Stie cineva din ce an honda shadow s-a fabricat iar pe cardan si nu lant?

-modelul shadow vt750 adus din america (cu chilometrajul in mile si km) difera la aceeasi capacitate 750 de cele europene? la piese,cai putere,structura sau doar kilometrajul difera?.....se potrivesc piesele de la cele facute pt europa?

http://www.bestbike.ro/honda/vt750-shadow-...moto/399021.htm

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva ce raport are Vt750 Rc 44 din 2001? Am masura la pinionul fata e de 17 dinti si foaia de 41. As vreau sa-i modific raportul ptr. sprint, nu ma intereseaza viteza de varf. M-am gandit sa-i micsorez unu` pe fata si sa maresc unu` pe spate. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva ce raport are Vt750 Rc 44 din 2001? Am masura la pinionul fata e de 17 dinti si foaia de 41. As vreau sa-i modific raportul ptr. sprint, nu ma intereseaza viteza de varf. M-am gandit sa-i micsorez unu` pe fata si sa maresc unu` pe spate. :unsure:

E invers, daca vrei demaraj trebuie sa maresti pinionul de atac si/sau sa micsorezi foaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva ce raport are Vt750 Rc 44 din 2001? Am masura la pinionul fata e de 17 dinti si foaia de 41. As vreau sa-i modific raportul ptr. sprint, nu ma intereseaza viteza de varf. M-am gandit sa-i micsorez unu` pe fata si sa maresc unu` pe spate. :unsure:

 

i=z1/z2=n2/n1;

i=raportul de transmitere;

z1=numarul de dinti de la roata mare (foaie);

z2=numarul de dinti de la roata mica (pinion);

n2=turatia rotii conducatoare (pinion);

n1=turatia rotii conduse (foaie);

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune si mie cineva de unde pot cumpara o cheie de bujii de 18 pt VT600? Sau dc are cineva asa ceva si nu-l deranjeaza sa ne intalnim la o bere si intre timp sa-mi schimb si eu bujiile i-as fi recunoscator (dau eu berea bineinteles). :unsure:

 

 

Eu mi-am luat de la louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune si mie cineva de unde pot cumpara o cheie de bujii de 18 pt VT600? Sau dc are cineva asa ceva si nu-l deranjeaza sa ne intalnim la o bere si intre timp sa-mi schimb si eu bujiile i-as fi recunoscator (dau eu berea bineinteles). :unsure:

 

Tocmai mi-a venit cheia de pe e-bay, daca vrei intr-o seara sa dai o fuga in Drumul Taberei.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i=z1/z2=n2/n1;

i=raportul de transmitere;

z1=numarul de dinti de la roata mare (foaie);

z2=numarul de dinti de la roata mica (pinion);

n2=turatia rotii conducatoare (pinion);

n1=turatia rotii conduse (foaie);

 

Merci fain de raspunsuri. Afectez oare ceva daca fac o modificare si oare cat pot sa jonglez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci fain de raspunsuri. Afectez oare ceva daca fac o modificare si oare cat pot sa jonglez?

 

In principiu daca maresti raportul ai un demaraj un pic mai bun, daca il micsorezi ai viteza ceva mai mare dar cred ca si fortezi motorul un pic mai mult.

Nu stiu cat poti jongla ca nu stiu unde poti gasi pinioane mai mici (mai mari) care sa se potriveasca.

Ideeea e ca daca vrei demaraj mai mare poti micsora numarul de dinti pe fata de la 16 la 15 sau minim 14, iar pe spate sa pastrezi foaia originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia saptamana viitoare cred ca imi iau numerele de la politie si o sa te contactez pe forum, sa-mi spui mai exact unde. Merci :unsure:

 

Mai vorbim. Si asa o saptamana cred ca nu voi avea timp. Pana atunci aflu daca se si potriveste :kiss: . Cheia este originala Honda, dar inca nu stiu sigur daca mi-a fost trimisa cheia de vt 600 :angry:

Editat de pirvulescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu daca maresti raportul ai un demaraj un pic mai bun, daca il micsorezi ai viteza ceva mai mare dar cred ca si fortezi motorul un pic mai mult.

.......

 

Corect!

Mai detaliat ...cu cat ai turatie mai mica ai si cuplu mai mic. Deci miscorand raportul obtii cuplu mare la turatii mari (viteza maxima), dar la plecare de pe loc nu ai turatie deci trebuie sa ai cuplu din motor mare, asa ca motorul va fi solicitat. Exagerand, daca raportul e si mai mic, ai nevoie de un cuplu pentru plecare poate mai mare decat poate motorul sa scoata si nu mai pleci, iti moare motorul.

 

Referitor la cat se poate jongla cu micsoratul pinionului...te limiteaza uzura, rezistenta dintilor. Cu cat pinionul e mai mic fata de foaie , solicitarea pe dintele pinionului este mai mare. Cred ca daca micsorezi pinionul cu un dinte, maxim 2 si foaia o lasi neschimbata, este rezonabil.

Editat de Chisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect!

Mai detaliat ...cu cat ai turatie mai mica ai si cuplu mai mic. Deci miscorand raportul obtii cuplu mare la turatii mari (viteza maxima), dar la plecare de pe loc nu ai turatie deci trebuie sa ai cuplu din motor mare, asa ca motorul va fi solicitat. Exagerand, daca raportul e si mai mic, ai nevoie de un cuplu pentru plecare poate mai mare decat poate motorul sa scoata si nu mai pleci, iti moare motorul.

 

Referitor la cat se poate jongla cu micsoratul pinionului...te limiteaza uzura, rezistenta dintilor. Cu cat pinionul e mai mic fata de foaie , solicitarea pe dintele pinionului este mai mare. Cred ca daca micsorezi pinionul cu un dinte, maxim 2 si foaia o lasi neschimbata, este rezonabil.

 

 

Merci fain. Referitor la sugestie, n-ar trebui sa maresc pinionul cu un dinte sau 2 si sa las foaia originala ptr. a avea un cuplu mai mare? Si daca cei de la DID nu ofera un pinion mai mare decat cel original cum mi s-a spus . ce sa fac in cazul asta? Danke. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci fain. Referitor la sugestie, n-ar trebui sa maresc pinionul cu un dinte sau 2 si sa las foaia originala ptr. a avea un cuplu mai mare? Si daca cei de la DID nu ofera un pinion mai mare decat cel original cum mi s-a spus . ce sa fac in cazul asta? Danke. :bounce:

 

Daca vrei demaraj micsorezi pinionul cu 1 dinte sau 2 si lasi foaia originala. Sau lasi pinionul asa si maresti foaia. Repet , daca vrei demaraj trebuie sa maresti raportul de transmitere dintre cele doua.

 

Imagineaza-ti bicicleta:

 

Foaia bicicletei = pinionul motocicletei;

Pinionul bibicletei=foaia motocicletei;

Cuplul rezultat apasand pedalele=cuplul motorului;

 

Deci daca esti pe foaia mica si pinionul mare vei pedala mai usor, vei pleca mai usor de pe loc, dar in scurt timp ajungi la viteza maxima.

Daca esti pe foaia mare si pinionul mic te opintesti sa pleci de pe loc , dar in timp vei prinde viteza mai mare decat in primul caz.

 

 

Nu stiu cine-s DID, dar daca nu gasesti ce vrei la DID mai exista si alternativa prelucarii unei flanse. Un meserias poate sa-ti faca un pinion sau o foaie!

Editat de Chisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema . m-a mancat in poponeata sa desfac " butoanele de semnalizare , cea din stanga , nustiu cum sa-i spun :turn switch.

l-am desfacut l-am curatat , l-am pus la loc , merge super ok dar SURPRIZA ... mi-a mia ramas o piesa. o tablita care efectiv nu i-am mai gasit locul . va rog care aveti, care puteti sa-mi trimiteti o poza cu "chestia aia" desfacuta sau o poza din vreun manual care o arata demontat ca eu in al meu n-am gasit ... mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Scuze ca is asa de prost incat pun intrebarea asta, dar chiar nu imi dau seama.

 

Unde ii busonul de la sistemul de racire? Vine cat de repede toamna si as vrea sa ii schimb apa cu antigel.

Adica eu is in Germania, si cat sunt plecat sa o puna la pastrare fratele meu.

 

Mersi fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

Ieri am luat o tranta serioasa :D si m-am ales cu ghidonul stramb .... acum am fost sa vad cum pot sa-l fac.... indreptat + cromat ma duce in jurul la 100 de euro.Acum ma gandeam ca poate ar fi mai bine sa-mi iau unul la mana a doua de la cineva dintre voi sau unul custom drept .Astept oferte si parerile voastre . :D

Editat de bagabondboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

Ieri am luat o tranta serioasa :D si m-am ales cu ghidonul stramb .... acum am fost sa vad cum pot sa-l fac.... indreptat + cromat ma duce in jurul la 100 de euro.Acum ma gandeam ca poate ar fi mai bine sa-mi iau unul la mana a doua de la cineva dintre voi sau unul custom drept .Astept oferte si parerile voastre . :D

 

am eu un dragbar daca te intereseaza, are ceva crom dus, dar se poate remedia. daca te intereseaza da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea,am luat de ceva timp permisul categoria A1(16 ani),si sunt pasionat de choppere si cruisere. Am gasit un honda shadow 125 din 2001 cu 12.000 de km .Neavand mari cunostinte de mecanica asi vrea sa stiu ce probleme ar putea sa aiba sa stiu si eu unde sa ma uit.Proprietarul mentioneaza ca motocicleta se afla in stare foarte buna.Din poze reiese la fel.Totusi asi vrea niste idei..

multumesc anticipat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea,am luat de ceva timp permisul categoria A1(16 ani),si sunt pasionat de choppere si cruisere. Am gasit un honda shadow 125 din 2001 cu 12.000 de km .Neavand mari cunostinte de mecanica asi vrea sa stiu ce probleme ar putea sa aiba sa stiu si eu unde sa ma uit.Proprietarul mentioneaza ca motocicleta se afla in stare foarte buna.Din poze reiese la fel.Totusi asi vrea niste idei..

multumesc anticipat :D

http://www.clarity.net/adam/buying-bike.html -poate gasesti niste sfaturi utile aici. noroc la cumparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...