Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

 

Moto meu e VT 600c (PC21) 1995 si vreau sa-l incalt. Conform specificatiilor Front 100/90-19 57S Rear 170/80-15M/C 77S

Am gasit cauciucuri de la producatori diferiti e ok, sau trebuie sa fie de la acelasi producator? Adica FATA - Dunlop M/C F 24 100/90-19 si SPATE Bridgestone G546 M/C 170/80-15. Si ce camere trebuie pt dimensiunile astea...ca habar n-am ce sa iau ca arata cautate dupa diametru de 19" cam asa Lord 4.00/4.50-19 AS TR15 si Lord 6.00-19 AS FRONT TR15 GV asta pt fata ca pe spate mi-am prins urechile rau. Care e buna sau cum se aleg camerele?

Si unde ma sfatuiti sa le schimb (ceva din auzite sau experienta)?

 

Multumesc

Mesaj completat

Si mai am o intrebare, ce fel de filtru de benzina merge pe motorul meu, astea sunt bune? http://www.louis.de/_10064dc41450f93c1743f...x=1&cmd.y=8

Editat de tembelutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

 

Moto meu e VT 600c (PC21) 1995 si vreau sa-l incalt. Conform specificatiilor Front 100/90-19 57S Rear 170/80-15M/C 77S

Am gasit cauciucuri de la producatori diferiti e ok, sau trebuie sa fie de la acelasi producator? Adica FATA - Dunlop M/C F 24 100/90-19 si SPATE Bridgestone G546 M/C 170/80-15. Si ce camere trebuie pt dimensiunile astea...ca habar n-am ce sa iau ca arata cautate dupa diametru de 19" cam asa Lord 4.00/4.50-19 AS TR15 si Lord 6.00-19 AS FRONT TR15 GV asta pt fata ca pe spate mi-am prins urechile rau. Care e buna sau cum se aleg camerele?

Si unde ma sfatuiti sa le schimb (ceva din auzite sau experienta)?

 

Multumesc

Mesaj completat

Si mai am o intrebare, ce fel de filtru de benzina merge pe motorul meu, astea sunt bune? http://www.louis.de/_10064dc41450f93c1743f...x=1&cmd.y=8

 

 

Eu am luat cauciuc fata fata de la bogdan.c de aici de pe site. I-i spui tipul motorului si anul si el i-ti spune ce poate sa-ti aduca. Cumpara si camere daca tot schimbi caucioacele. Am luat Maxxis pe fata si nu am probleme.

 

Daca mai dai un link de pe louis da si id-ul produsului ca link-ul tau nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat cauciuc fata fata de la bogdan.c de aici de pe site. I-i spui tipul motorului si anul si el i-ti spune ce poate sa-ti aduca. Cumpara si camere daca tot schimbi caucioacele. Am luat Maxxis pe fata si nu am probleme.

 

Daca mai dai un link de pe louis da si id-ul produsului ca link-ul tau nu merge.

 

Am inteles, merci. Da, daca tot dau o multime de bani pe cauciuce, e pacat sa nu iau si camerele noi. Oricum vreau sa-l fac ca pt sufletelul meu (ulei, lichid, filtre, bujii, carburatie etc, totul nou si reglat ca la carte)

 

In legatura cu filtrele de benzina intrebarea mea era cam la cat timp se schimba si ce mi se potriveste? pe www.louis.de filtrul benzina K&N - cod 10050015 e bun?

 

Exista un site sau ceva, in care sa gasesti pt motorul X, modelul Y, an Z iti trebuie ulei xxx, filtre xxx, bujii xxx, cauciucuri xxx....etc?

Editat de tembelutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, merci. Da, daca tot dau o multime de bani pe cauciuce, e pacat sa nu iau si camerele noi. Oricum vreau sa-l fac ca pt sufletelul meu (ulei, lichid, filtre, bujii, carburatie etc, totul nou si reglat ca la carte)

 

In legatura cu filtrele de benzina intrebarea mea era cam la cat timp se schimba si ce mi se potriveste? pe www.louis.de filtrul benzina K&N - cod 10050015 e bun?

 

Exista un site sau ceva, in care sa gasesti pt motorul X, modelul Y, an Z iti trebuie ulei xxx, filtre xxx, bujii xxx, cauciucuri xxx....etc?

 

E plin net-ul de asa ceva, trebuie doar sa dai o simpla cautare. Pe pagina de start la Louis exista in bara principala un buton "Bike-Datenbank". Dai click pe el si ti se deschide o pagina "Produkte und Daten fĂźr Ihr Motorrad". Selectezi apoi din listele care iti apar producatorul, cilindreea si modelul. Mai jos ai apoi doua butoane: in stanga "Produkte zeigen" care iti va afisa toate produsele disponibile la Louis pentru motorul selectat, iar in dreapta "Technische Daten zeigen" care iti afiseaza datele tehnice ale acelui motor. Un motor similar de cautare il gasesti si pe site-ul de la Polo. http://www.polo-motorrad.de/L/0/Bike-Datenbank.bikedb.0.html Pentru gume si camere poti folosi http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cf...otociclete.html

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, merci. Da, daca tot dau o multime de bani pe cauciuce, e pacat sa nu iau si camerele noi. Oricum vreau sa-l fac ca pt sufletelul meu (ulei, lichid, filtre, bujii, carburatie etc, totul nou si reglat ca la carte)

 

In legatura cu filtrele de benzina intrebarea mea era cam la cat timp se schimba si ce mi se potriveste? pe www.louis.de filtrul benzina K&N - cod 10050015 e bun?

 

Exista un site sau ceva, in care sa gasesti pt motorul X, modelul Y, an Z iti trebuie ulei xxx, filtre xxx, bujii xxx, cauciucuri xxx....etc?

 

Atata timp cat intra pe conducte poti pune si un filtru de Dacie. pentru restul de consumabile daca vrei sa le cumperi de la Louis ti-a spus un user mai sus. In legatura cu caucuicurile de oriunde le-ai lua fi atent la data de fabricatie. Poate sa fie nefolosit dar daca a stat 2 ani depozitat prost deja e superuzat si ai aruncat banii.. Data este inscrisa prin 4 cifre 2 sunt saptamana si 2 anul fabricatiei. Ai grija sa fie de anul asta. Pentru mai multe detalii de cum este inscrisa data mai cauta pe google.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,sunt nou in treaba asta cu motoarele,am permisul de un an si ceva, dar nu am reusit sa-mi iau vreo caprita pana acum(motive personale:nu reusesc sa strang banii)....oricum,ma bate gandul sa-mi iau un shadow dar nu prea gasesc ceea ce caut,asa k va intreb pe voi:stiti vreun vt500/vt600/vt750 sau vt800 de prin '86-'87?imi plac mult modelele alea si sper k se incadreaza si in bugetul meu....mersi mult!asfalt uscat..vrooommm,vrooommm :crack: :( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plin net-ul de asa ceva, trebuie doar sa dai o simpla cautare. Pe pagina de start la Louis exista in bara principala un buton "Bike-Datenbank". Dai click pe el si ti se deschide o pagina "Produkte und Daten fĂźr Ihr Motorrad". Selectezi apoi din listele care iti apar producatorul, cilindreea si modelul. Mai jos ai apoi doua butoane: in stanga "Produkte zeigen" care iti va afisa toate produsele disponibile la Louis pentru motorul selectat, iar in dreapta "Technische Daten zeigen" care iti afiseaza datele tehnice ale acelui motor. Un motor similar de cautare il gasesti si pe site-ul de la Polo. http://www.polo-motorrad.de/L/0/Bike-Datenbank.bikedb.0.html Pentru gume si camere poti folosi http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cf...otociclete.html

Numai bine.

 

merci, super util. Nu-s puturos si nu vreau mura in gura, am cautat de mi-a venit acru, dar n-am stiut io ce si cum. Merci mult

Mesaj completat

Atata timp cat intra pe conducte poti pune si un filtru de Dacie. pentru restul de consumabile daca vrei sa le cumperi de la Louis ti-a spus un user mai sus. In legatura cu caucuicurile de oriunde le-ai lua fi atent la data de fabricatie. Poate sa fie nefolosit dar daca a stat 2 ani depozitat prost deja e superuzat si ai aruncat banii.. Data este inscrisa prin 4 cifre 2 sunt saptamana si 2 anul fabricatiei. Ai grija sa fie de anul asta. Pentru mai multe detalii de cum este inscrisa data mai cauta pe google.

 

Aha, merci. O sa fiu atent cu gumele, uuu, bine ca mi-ai zis.Uite asa inveti :). 10x :(

Mesaj completat

imi plac mult modelele alea si sper k se incadreaza si in bugetul meu....mersi mult!asfalt

 

Nu stiu, daca aud ceva iti zic. Ce pot sa-ti zic e ca faci o alegere buna, o sa fii tare multumit de shadow, eu sincer, n-am auzit pe cineva sa se planga.... :crack: Acu depinde si de vechiul propritar si de norocul tau. Sper sa ai bafta mea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a schimbat cineva cablurile originale cu unele mai lungi la un shadow de 600?

 

Salut!

Ia legatura cu user-ul Dimmu. Stiam ca el si-a schimbat ghidonul (cu unul gen apehanger de la Louis) la Shadow si a schimbat si unele cabluri (mai putin cele electrice, pentru ca mi se pare ca au fost ok ca dimensiune).

 

Toate cele bune!

Radu.

Editat de smoky_bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!

si eu am scumbat gidonul cu un ape hanger si am lungit eu firele pentru ca sunt scurte.

 

Mesaj completat

salutare tuturor!

si eu am scumbat gidonul cu un ape hanger si am lungit eu firele pentru ca sunt scurte.

post-15461-1259694713_thumb.jpg

post-15461-1259695215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablurile de acceleratie si ambreiaj se gasesc mai lungi in comert...eu le-am luat de la rusi din piata la recomandarea unui prieten care le are deja de un sezon si nu sunt rupte sau probleme la ele...furtunul de frana l-am luat de la thunderbike din tm (0726348060) face de orice marime si orice culoare cu 100 lei...cablurile electrice dupa cum zicea si smoky nu le-am lungit sau schimbat pt ca erau ok asa (acu nu le mai am in fata ghidonului le-am trecut pe sub jug si ajung la comenzi pe langa rezervor)...apehangeru' pus de mine e singurul model de apehanger de la louis...daca vrei sa iti schimbi cablurile electrice sunt pe ebay gata facute din cate stiu eu...dar nu are rost ca sunt o caruta de bani si le poti prelungi tu...bafta

 

 

P.S. SEEEERUUUUSSSS Smoky tata!!!vez ca tre sa ne apucam de treaba cu intrunirea shadow 2010!!!!!!!!!

Editat de DimmU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablurile de acceleratie si ambreiaj se gasesc mai lungi in comert...eu le-am luat de la rusi din piata la recomandarea unui prieten care le are deja de un sezon si nu sunt rupte sau probleme la ele...furtunul de frana l-am luat de la thunderbike din tm (0726348060) face de orice marime si orice culoare cu 100 lei...cablurile electrice dupa cum zicea si smoky nu le-am lungit sau schimbat pt ca erau ok asa (acu nu le mai am in fata ghidonului le-am trecut pe sub jug si ajung la comenzi pe langa rezervor)...apehangeru' pus de mine e singurul model de apehanger de la louis...daca vrei sa iti schimbi cablurile electrice sunt pe ebay gata facute din cate stiu eu...dar nu are rost ca sunt o caruta de bani si le poti prelungi tu...bafta

 

 

P.S. SEEEERUUUUSSSS Smoky tata!!!vez ca tre sa ne apucam de treaba cu intrunirea shadow 2010!!!!!!!!!

 

Stai linistit ca ne apucam si de aia. Toate la timpul lor :kali: .

Deocamdata ai rabdare sa vina 2010, pentru ca mie inca imi curg balele cand imi aduc aminte de palinca aia buna a lui Djeeckx de asta-primavara :) .

Apropo, stiai ca mai avem un umbraci printre noi? :finger: Nu stiu daca s-a prezentat si aici, dar sigur il cunosti.

 

@seth_rock: faina Umbra ai coane!

 

Numai bine!

Radu.

Editat de smoky_bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motoristi

 

De curand mi-am luat o Shadow din 86 si o pregatesc pentru un Cross USA de la Atlantic la Pacific. Motorul suna rotund si frumos. Uleiul in cardan e ok. Am schimbat guma spate, bujiile arata impecabil, motorul nu scapa absolut deloc lichide, insa roata fata are nitel joc si e putin infranata. Sa fie de vina frana sau rulmentii? Placutele de frana sunt cam la 30% (roata fata), credeti ca sunt suficiente pentru 6000 km cruise driving?

 

Am ambreiaj hidraulic si nu se vede nivelul fluidului (plasticul incolor e zgariat si opac). Desi nu face probleme, cum as putea sa il verific fara sa fac vreo nazbatie? Am fost la un service si astia imi cer 300 $ pentru un full service (schimb fluide, curatat carburator, uns toate punctele necesare, schimbat placute frana fata si rulmenti, etc). Bine, poate merita banii ca baietii stiu ce fac, dar nu am de unde sa ii iau inainte sa plec.

 

Mersi

 

 

P.S.: Honda Shadow VT 700 1986

 

 

AM FACUT-O MA! Daca vreti sa vedeti poze, am pus cateva p-aici: /index.php?...445180&st=0

Shadow-ul s-a miscat animalic. Am completat putin ulei la vreo 5000 km de la punctul de plecare. In rest.. a mers uns. Doar benzina a vrut. 10 000 km nu am pus un strop de apa.. nimic nimic :kali:

 

HONDA RUNS FOREVER! :) :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM FACUT-O MA! Daca vreti sa vedeti poze, am pus cateva p-aici: /index.php?...445180&st=0

Shadow-ul s-a miscat animalic. Am completat putin ulei la vreo 5000 km de la punctul de plecare. In rest.. a mers uns. Doar benzina a vrut. 10 000 km nu am pus un strop de apa.. nimic nimic :kali:

 

HONDA RUNS FOREVER! :) :finger:

salutare...cat ai dat pe shadow?mi-as lua si eu una,tot de prin '86-''87,dar nu stiu pe unde as gasi una...si daca se poate si mai ieftina!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM FACUT-O MA! Daca vreti sa vedeti poze, am pus cateva p-aici: /index.php?...445180&st=0

Shadow-ul s-a miscat animalic. Am completat putin ulei la vreo 5000 km de la punctul de plecare. In rest.. a mers uns. Doar benzina a vrut. 10 000 km nu am pus un strop de apa.. nimic nimic :kali:

 

HONDA RUNS FOREVER! :) :finger:

 

Felicitari pentru calatorie man! Sper sa fac si eu o calatorie de-asta odata si-odata :D .

Cel mai mult mi-a placut partea cu "Honda runs forever, Honda runs forever" :kick: . FOARTE TAREEE!!!

 

Astept cu nerabdare continuarea povestii!

Radu.

Editat de smoky_bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare...cat ai dat pe shadow?mi-as lua si eu una,tot de prin '86-''87,dar nu stiu pe unde as gasi una...si daca se poate si mai ieftina!!!

uite aici una identica este intr-adevar un model extrem de reusit!

Editat de bykerkess
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!cablurile le-am cumparat si eu.ala de la frana era deja cand am cumparat motoru`!

Mihai,janta fata? e de 19!

va place motoru?si mie!!!!!!!!!!

a fost a unui prieten, dar a vandut-o!

post-15461-1259866161_thumb.jpg

post-15461-1259866235_thumb.jpg

post-15461-1259866308_thumb.jpg

post-15461-1259866412_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci! dar nu e chiar asa faina si de aproape!e naspa vopseaua,dar restul....merge super.

cred ca in primavara am sa o duc la vopsit si un schimb de ulei

Ce conteaza vopseaua man? Las-o sa fie mai rat :finger: . Conteaza mai mult sa mearga bine :) !

 

 

smoky acu sunt ca un copil prostan...cine??? cine?? cine are umbra de acu si il cunosc??

Il mai tii minte pe Andrei de la Rasnov? :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!cablurile le-am cumparat si eu.ala de la frana era deja cand am cumparat motoru`!

Mihai,janta fata? e de 19!

va place motoru?si mie!!!!!!!!!!

a fost a unui prieten, dar a vandut-o!

mda, nu pre inteleg eu rolul smecheriei aleia prinsa de furca la un chopper dar fie.Aripa pe spate e pushcarie curata , putea sa o lipeasca de roata si sa o mai lungeasca putin in lateral.Saua iar nu imi place.Dar e doar chestie de gust.Baieti, sa inteleg ca asta e motorul alb de galati de a fost la Rasnov or what?Salutari de la Bv Dimmu si Smoky! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un amortizor ca la vitezane,la viteza mai mare ii cam tremura furca.ce motor alb de galati?

fiecare cu gusturile lui asae,oricum nimic nu era in regula cu motoru ala,era facuta asa pt intruniri!dar nu prea a facut multi km cu ea.faza misto era ca a fost facuta din bucati!

smoky_bad,vream sa il vopsesc negru mat. ca sa nu mai stau sa-l curat toata ziua.chiar daca e prafuit nu se vede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...